Problema antena Windom

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo7mr » Lun Dec 12, 2016 7:33 am

care a fost prima antena sau varianata conteza numai pentru istorie
pentru noi conteaza antena
care este potrivita amplasamentului si functioneaza bine
in link-ul de mai jos se afla informatii folositoare :

http://www.duplexers.eu/catalog/testHF/ ... _OH2BR.pdf
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5RXM » Lun Dec 12, 2016 12:24 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar, sunt constient ca antena Windom e un compromis, dar avand in vedere rezultatele pe care le-am obtinut cu antena pe bloc (nu era intinsa intre 2 blocuri, ci deasupra terasei a 2 blocuri alaturate, practic inaltimea fata de terasa blocului era de maxim 8m) am zis sa ii dau o sansa si in locatia noua.
O sa incerc in prima faza, cand ajung din nou la locatie, sa masor antena aproape de balun cu un analizor, apoi sa testez si cu un balun de 1:4 si sa ajustez din 10 in 10cm in mod egal cele 2 brate pana ajung la cel mai bun swr. Morel, 4x1ad m-a ajutat foarte mult cu o analiza a antenei si cel putin teoretic, 1:4 merge mai bine la inaltimea asta decat 1:6 (multumesc mult!).
Intr-adevar ideea lui YO8RFS de a scurta bratele infasurandu-le pe antena, fara sa le tai initial mi se pare excelenta.
Ca si alternativa, m-ar tenta sa incerc un fan dipole pentru 80, 40 si 20. Care sunt performantele unei astfel de antene la 6m fata de sol? Merita sa investighez mai departe in directia asta?
Multumesc inca odata, 73!

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo3cen » Lun Dec 12, 2016 8:04 pm

Avand in vedere ca ai cumparat antena de wimo ar trebui sa le ceri si lor informatii clare si suplimentare.

De asemenea poti sa te inscri (click pe +Join group) pe grupul de discutii (windom) de la yahoo:
https://groups.yahoo.com/neo/groups/windom_antenna/info
Iti creezi un cont pe yahoo si ceri moderatorului (de la windom) inscriera ta in grupul de discutii "windom".
In vreo 24 de ore primesti ok - adica membru grup de discutii despre antene windom - si poti sa intrebi/discuti acolo tot ce vrei despre antene windom. Daca devi membru grup "windom" cauta si prin "files" fiindca acolo gasesti chestii interesante.

73 de 3CEN

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5VAE » Dum Ian 01, 2017 3:26 pm

Salutari si LA MULTI ANI!
Intre sarbatori am reusit sa urc si eu o antena FD4...Windom...OCFD...
Setup-ul e urmatorul:
- bratul scurt 13.8m la 6 metri inaltime
- bratul lung 27.7m la 5 metri inaltime
- dual core 4:1 guanella current balun
SWR pe frecvente:
3.5 Mhz - 1:2
3.6 MHz - 1:2.5
3.7 Mhz - 1:4
3.8 MHz - 1:5

7.00 Mhz - 1:1.1
7.05 Mhz - 1:1.25
7.10 Mhz - 1:1.4
7.20 Mhz - 1:2

14.10 MHz - 1:1.75
14.20 Mhz - 1:2
14.30 MHz - 1:2.4
14.40 MHz - 1:2.5

28.00 Mhz - 1:1.75
28.10 MHz - 1:1.9
28.20 MHz - 1:2
28.30 MHz - 1:2.2

Se pare ca antena rezoneaza prea jos si ar trebui sa o mai scurtez. Problema e ca nu stiu exact cum sa fac scurtarea, avand in vedere faptul ca e o antena asimetrica. Teoretic daca scurtez bratul lung cu 10cm, bratul scurt ar trebui sa il scurtez cu 5cm. Poate gresesc. Unii ziceau ca scurteaza egal din ambele capete.
Astept niste pareri pentru a o putea baga in trafic :)
Multumesc anticipat.
73 de YO5VAE - Edy

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde 4x1ad » Dum Ian 01, 2017 5:22 pm

@YO5VAE: unde ai masurat SWR-ul de mai sus ? In shack sau foarte aproape de bornele antenei (4-5m de coaxial) ?
LMA.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO4BKM » Dum Ian 01, 2017 5:44 pm

@YO5VAE, antena Windom este tot un dipol, dar alimentat asimetric. Ea are aceeași frecvență de rezonanță ca un dipol simetric, numai că este alimentată asimetric să poată fi folosită și pe armonici pare ale fundamentalei. De multe ori lasă impresia că este formată din doua antene care lucrează separat, cu curenți de alimentare diferiți, dar nu este așa. Ca să o aduci la rezonanță spre zonele superioare ale benzilor îi poți scurta orice braț sau pe ambele. Dar alta este problema care trebuie rezolvată: raportul lungimii celor două brațe hotărăște impedanța de alimentare pe fiecare frecevență și, de aici, SWR-ul. Ți-am trimis pe adresa de pe yahoo o „jucărie” care te poate ajuta cel puțin să înțelegi cum stau lucrurile. Când vei modifica lungimi sau alte dimensiuni ai mare grijă ca pe benzile pe care lurezi să nu cumva să treacă sinusoidele undei din antenă exact prin punctul de alimentare, în astfel de cazuri vei obține impedanțe mărite sau chiar enorme. Creșterea SWR-ului la anumite frecvențe poate proveni și din acest motiv.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5VAE » Dum Ian 01, 2017 7:30 pm

Scuze pt intarziere dar am fost plecat si nu am reusit sa raspund.
@YO4BKM - Tavi, multumesc pt fisier si pentru explicatii. O sa verific fisierul putin mai tarziu. Nu am taiat excesul de cablu ci l-am dus inapoi lipit de fire, prins cu "soricei".
@4X1AD - SWR-ul a fost masurat cu SWR-metrul transceiverului. Am vreo 20m de rg213 pana la antena.
73 de YO5VAE - Edy

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5RXM » Dum Ian 01, 2017 7:59 pm

Salut Edy,
Urmand sfaturile de pe forum, cu multumiri, am reusit si eu sa imi acord antena Windom ce o cumparasem de la Wimo. Am inlocuit balun-ul 1:6 de tensiune cu care a fost livrata, cu un balun home made Guanella de curent cu raportul 1:4, pe 2 core-uri FT140-61 de la Sorin YO7CKQ. Dupa acest balun am pus un choke 1:1 de 500microH. Acordul l-am facut ajustand ambele capete in mod egal, initial prin infasurarea surplusului peste firul activ (l-am prins cu soricei de plastic). Acest lucru m-a ajutat mult pentru ca la un moment dat am scurtat antena prea mult si am putut sa o lungesc inapoi. Am adus antena la rezonanta in banda de 20m, apoi am scurtat doar bratul scurt si am reusit sa o acord cu swr sub 1,8 si in benzile de 80 si 40m. Dar bratul scurt, la mine, trece pe deasupra unui acoperis de tabla. Ma gandesc ca daca windom-ul e bine "aerisit" ajustarea egala a ambelor brate ar trebui sa aduca antena la minimum de swr. Atentie, windom-ul e o antena la care se cauta minimum de swr si nu 1:1.
Dupa ce am fost multumit de rezultat am taiat surplusul de pe capete.
SWR-ul a fost masurat cam la 5m de antena cu o bucata de cablu LMR400.
La Multi Ani si toate cele bune in 2017!

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5VAE » Dum Ian 01, 2017 9:21 pm

Si eu tot de la Sorin am torurile si tot el m-a ajutat cu detaliile constructive pentru balun (si nu numai).
Ma bucur ca ai reusit sa o "tragi". Eu nu ma astept la swr de 1:1, vreau doar sa o urc putin in frecventa pentru ca e pe capetele inferioare ale benzilor.
Am imprumutat de la un prieten un analizor si acum o bag in teste.
Socul din ce l-ai facut? Si eu cred ca trebuie sa pun un soc. Mi-o ia razna monitorul de la pc si camera de supraveghere.
73 de YO5VAE - Edy
Later edit: atasat un printscreen de la analizorul de antena. Urmeaza maine sa refac testele cu un cablu mult mai scurt (vreo 5m) sa vad daca se modifica frecventa de rezonanta.
Fişiere ataşate
OCFD1.png
OCFD1.png (94.12 KiB) Vizualizat de 5796 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO4BKM » Lun Ian 02, 2017 4:06 pm

@YO5VAE, atenție și la lungimea cablului. Câțiva metri abatere față de o lungime care dă compromisul pentru mai multe benzi, poate strica multe. Vei mai primi de la mine ceva care iti va permite sa afli urmatoarele:
1. Daca antena are o anumita impedanță și cunoști cablul (lungime, impedanța caracteristică) poți afla ce impedanță ai la capătul de jos;
2. Dacă pui un analizor de antenă la capătul de jos al cablului introduci in aplicație valorile măsurate și afli care sunt valorile de la antenă.
Dacă aplicația cu antena windows se exceuta consideând un sol ideal și lipsa oricărei vecinătăți (softurile de firmă pot avea coeficienți de corecție aflați empiric, dau valori mai apropiate de realitate dar în puține situații practice, uneori punctuale) cea cu aflarea caracteristicilor antenei măsurând departe de ea este 100% OK, nu sunt necesari coeficienți empirici ci doar formule de manual, sunt srătate pe pagina aplicației.
73!
Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori