Noul transceiver Elecraft KX-3

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Noul transceiver Elecraft KX-3

Mesajde 4x1ad » Dum Mai 22, 2011 10:42 am

Elecraft a lansat ieri la targul de la Dayton un nou transceiver, modelul KX-3, definit ca un transceiver ultraportabil.
Este vorba de un transceiver foarte compact care acopera toate benzile din domeniul 160m-6m, un all bands/all modes - , SSB/CW/AM/FM/DATA (in modul Data, este inclus si un encoder/decoder si display pentru PSK31 and RTTY .
Puterea de iesire a modelului de baza este de 10W RF cu un amplificator optional de 100W RF, model KXPA-100 (extern). Transceiverul dispune de un modul DSP de 32 bit si contine elemente de SDR.
Greutatea modelului de baza de 10W este de 700g !! Dimensiunile: 4.3cm x 9cm x 19cm. Contine un ATU incorporat definit ca “wide-range” iar acumulatorul si incarcatorul intern permit o putere de 5W RF si 10W cu alimentare externa.
Consum la RX: 150mA.
Pretul de baza : USD 799 . Primele livrari: decembrie 2011
Alte optionale: filtru de tip “roofing” iar pentru pasionatii CW, un paddle iambic care se ataseaza direct la corpul transceiverului.
Iata o prezentare video a noului KX-3: http://www.n4la.com/2011/05/elecraft-kx3-video.html
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Date suplimentare pentru noul Elecraft KX-3

Mesajde 4x1ad » Lun Mai 23, 2011 11:11 am

Date suplimentare pentru noul Elecraft K-3 care nu au figurat in postarea de ieri:

Specificatii preliminare standard KX3

° TX/RX: Toate benzile de radioamatori dintre 160-6 m ; RX : continuu 1.6-30 MHz; RX 500KHz-1.6MHz (cu filtru broadcast optional
°Toate modurile: SSB, CW, Data, AM, FM
°Dimensiuni: 4.3cm x 9cm x 19cm; 18 oz. (nu include optionalele montate pe corpul transceiverului)
°picioare rabatabile pentru pozitia de transport
°Display LCD alphanumeric/ text de contrast marit
°Consum mediu pe receptie: 150mA
°DSP de 32-bit floating-point
°PSK/RTTY decoder/encoder in modul DATA fara PC extern
°Synthesizer cu zgomot de faza redus, 1-Hz rezolutie de acord
°Firmware care se poate updata de pe internet cu ajutorul unui program inclus

Receptor

°Mixer de tip Quadrature down-sampling compatibil cu aplicatii PC-based SDR
°Intrari de tip I/Q pentru conectarea la o cartel Sound din PC
°Filtre de tip roofing filter cu optiuni de 500Hz, 1500Hz, 2700Hz, 3800Hz pentru imbunatatirea domeniului dinamic la receptie
°Preamplificator de receptie cu doua nivele comutabile si un atenuator cu doua nivele comutabile
°Egalizor audio pe receptie reglabil cu 8 benzi
°Dual Watch –monitorizare a unei a doua frecvente;
°PassBand Tuning (PBT) pentru shift/width/hi-cut/lo-cut;filtrele de tip sunt sincronizate cu filtrele de pe DSP
°Filtru notch digital automat si manual ; Sistem digital ajustabil pe DSP pentru reducerea zgomotului (NR) ; efecte audio stereo pentru imbunatatirea receptiei
°Indicator de centru pentru acordul perfect pe semnale CW si modurile DATA
°difuzor inclus

Emitator

°Putere de iesire ajustabil 0.1 to 10W (sau 100W cu amplificatorul optional extern KXPA100)
°Final protejat la SWR si temperature
°Microfon MH3 cu butoane UP/DOWN
°cheie iambica de telegrafie optionala cu reglaj spatiului intre caractere
°Sistem de comutare la emisie a unor transformatoare 1:1 si 1:4 pentru eficientizarea emisiei la 5 sau 10W
°Comutare rapida si silentioasa TX/RX cu diode PIN.
°Procesor audio de tip DSP pe traseul TX
°Egalizor ajustabil cu 8 benzi pe TX pentru optimizarea calitatii TX audio si adaptarea la diverse voci si microfoane

Alte functii

°Modul de tip “Papagal” pentru SSB (DVR) cu doua memorii
°Manipulator electronic pentru CW 8-50 grupe/minut cu sase memorii (valabil si pentru modurile DATA)
°100 memorii
°poarta de tip RS-232
°Lucreaza cu majoritatea programelor remote de pe piata

Accesorii optionale:

KXFLE modul de filtre de tip Roofing (500/1500/2700/3800 Hz)
KXAT3 ATU automat intern, 20-W
KXAM3 Modul filtru Broadcast Band pentru RX 0.5-1.6 MHz
KXBT3 Modul intern de 8 baterii de tip AA cu incarcator NiMH
KXPD3 cheie CW iambica
KXMM3 Sistem de montare pe masina
MH3 microfon de mana cu control UP/Down
KUSB adaptor RS232 / USB
KXPA100 amplificator extern 160-6 meter, 100-W
KXAT100 ATU automat extern 100-W

73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo3gjc
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 14, 2010 3:05 am
Contact:

Re: Noul transceiver Elecraft KX-3

Mesajde yo3gjc » Lun Mai 23, 2011 2:04 pm

aici aveti si un filmulet cu prezentarea transceiverului
http://www.youtube.com/watch?v=mbtyRyEEADo

yo6oas
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 10:54 am
Contact:

Re: Noul transceiver Elecraft KX-3

Mesajde yo6oas » Lun Mai 23, 2011 3:42 pm

Va salut am vizionat filmuletul si este interesant KX-3.
Sunt curios cam cat ar costa in capitala acest aparat ,
care face cam 800 dolari ne spune MOREL .
73 si sa auzim de bine YO6OAS.
:P

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noul transceiver Elecraft KX-3

Mesajde yo4hgx » Lun Mai 23, 2011 5:34 pm

Pai, e simplu: 800$ + taxe transport + adaos comercial + taxa vamala, la care se aplica TVA. Probabil dublu!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noul transceiver Elecraft KX-3

Mesajde 4x1ad » Lun Mai 23, 2011 9:10 pm

YO4HGX: analizand lista optionalelor, cred ca la pretul de baza trebuie adaugat si cel al unor optionale strict necesare (cum ar fi filtrele roofing) poate si modulul cu acumulatori. Pentru cei cu antene pe sponci, va deveni atractiv si ATU-ul intern de 20w (cu domeniu largit de impedante, cum se lauda producatorul).
Adausul comercial nu stiu de unde va proveni, intrucat in YO nu exista dealer ELECRAFT din cate stiu eu, deci va trebui facut import personal din S.U.A. . Dar TVA-ul romanesc compenseaza cu varf si indesat lipsa adausului comercial.
Dar putina rabdare, chiar daca arata sexy, sa vedem intai daca surlele si trompetele sunt justificate.

73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori