Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Mie Mar 22, 2017 9:01 am

Oameni buni, rugamintea a fost sa nu facem aici o mare varza in stil romanesc. Nu este petitia mea personala, este a celor care adera la ideile expuse si "semneaza".

@YO5PQQ, semnatarii urmau sa apara, asa se face o petitie, se initiaza apoi urmeaza semnaturile. Poate ar fi trebuit sa aleg un titlu gen "Campanie de strangere de semnaturi..." Nu cred ca asta v-ar fi impiedicat sa va lansati in lungi comentarii.

@N2YO, elforum.info - o comunitate cu mult mai mare decat radioamator.ro, are aceasta regula cu maximum 3 (trei) anunturi simultane per user. Apoi site-ul dumneavoastra capata identitate prin calitatea articolelor tehnice, a dezbaterilor, etc. Fara astea site-ul ar fi doar un banal "swap".
Nu am vazut vreodata pe prima pagina un anunt de genul "se cauta moderator pentru sectiunea cutare".

Zicea cineva ceva de ebay, dar acolo vanzatorilor li se retine o cota parte din sumele incasate.

Ce pot constata pana acum este ca petitia este sustinuta si "semnata" de:

01. YO9HSW
02. YO7LKT
03. YO8TK - YO DX Club: #468
04. YO9CHO
05. YO6EX - YO DX Club: #67
06. YO6OHD
07. YO5PQQ - YO DX Club: #452
08. YO8RQP
09. YO4LHR
10. YO4BKM
11. YO4FYQ
12. YO9IBC
13. YO4SI - YO DX Club: #179
14. YO9IRF
15. YO3CEN - YO DX Club: #388
16. YO7FB
17. YO4GJH - YO DX Club: #337
18. YO4BXX - YO DX Club: #195
19. YO9DL - YO DX Club: #369
20. YO7NK
21. YO9GJX
22. YO5PUY
23. YO5AJR
Ultima oară modificat Mie Mar 29, 2017 10:21 am de către YO9HSW, modificat de 4 ori în total.

yo6ohd
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 8:36 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo6ohd » Mie Mar 22, 2017 9:38 am

yo5er scrie:Pai daca in YO nu se vinde mai mult ... daca nu avem mai multi bisnitari si piata mai diversificata ce sa facem? Hai sa inchidem si ebay-ul ca si acolo se repeta anunturile. My few cents ...

73's Septy
YO5ER

Cu diferenta ca pe ebay comisioanele ajung la 10% din suma cu care se vinde produsul.
Nu cred ca X sau Y care au zeci/sute de anunturi au donat vreun dolar pt hosting sau alte cheltuieli.

Sunt perfect de acord cu YO9HSW si eu.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Mie Mar 22, 2017 10:06 am

Cred că nu m-am exprimat eu corespunzător. În afară de punctul 1) din mesajul meu de mai sus, în calitate de utilizator al secţiunii Mică Publicitate, sunt de-acord cu demersul iniţiatorului topicului. 73.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo8rqp » Mie Mar 22, 2017 10:07 am

Bună ziua.
Foarte binevenita inițiativa lui George, este una de bun simț ce subliniază aspecte pe care le vedem zi de zi la "Mică publicitate".
Personal, am avut o tristă experiență recentă în urma postării unui anunț la secțiunea "Cumpărări". Am postat un anunț referitor la un cablaj BITX V3. Am bifat secțiunea "componente electronice". Imediat, via email, am fost informat că anunțul a fost retras de pe site datorită faptului că am nu am ales secțiunea potrivită produsului prezentat în anunț. Nicio sugestie, doar un limbaj caustic, imperativ chiar. Am considerat totul un exces de zel din partea unui moderator. Am schimbat secțiunea, punandu-mi cablajul dorit la "accesorii radio". . Așa a fost acceptat. Dar oare a fost corect? Nu mai contează.... N2YO știe despre ce vorbesc, am avut un schimb de mesaje pe acest subiect.
Vin și intreb:de ce nu întrevăd același exces de zel și față de anunțurile reclamate de George și ceilalți? Eu postez două, trei anunțuri pe an, sunt care postează cincizeci într-o lună!
73 de YO8RQP!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Mie Mar 22, 2017 10:23 am

păcat că stai la distanţă de mine, Dani. Te-aş chema la o poveste la mine şi ţi-aş arăta lista de avertismente. te-ai convinge că nu ai dreptate, per ansamblu.
"limbajul caustic" este datorat unui mesaj prestabilit în interfaţa de administrare care se generează automat atunci când un moderator decide că acel anunţ contravine vreunei reguli şi aplică o sancţiune asupra acestuia. mesajele care contravin pot fi sancţionate, caz în care se generează acest email sau pot fi modificate spre corectare. dezavantajul variantei 2 este că publicantul nu bagă de seamă ce a greşit şi la a doua publicare repetă prima greşeală. mai nou încerc o variantă hibridă de corectare a greşelii şi de trimitere a unui mesaj pe email din interfaţa de administrare cu indicarea greşelii. la a doua abatere, anunţul îl şterg fără alte comentarii - aşa cum e prevăzut, de altfel, în setul de reguli de postare pe care bifezi că le-ai însuşit.
mesajul tău a fost introdus la Cumpărări - Componente electronice, când trebuia să fie la Cumpărări - Kituri şi montaje electronice. A doua oară acolo l-ai pus şi a fost ok.
ideea e să n-o iei personal cu mailul, acele mesaje sunt presetate şi e multă bătaie de cap să stai să-i scrii fiecăruia epistolă. plus că fiecare înţelege cât şi ce poate din ce scrii.

tu ai pus un anunţ odată şi a fost la o categorie greşită. faptul că a fost sancţionat nu demonstrează că cineva are ceva cu tine ci arată că se face ordine. dacă altul are 50 de anunţuri într-o lună şi toate sunt conforme cu regulamentul actual, sunt acceptate şi nemoderate. ori acuma discutăm de poluare cu anunţuri, adică de o regulă nouă, antiflood :D
73.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo8rqp » Mie Mar 22, 2017 10:43 am

Sorin, probabil că am greșit secțiunea. Nu aș fi dorit să se facă un rabat de la regulament în ceea ce mă privește (acest lucru mi-a fost bine explicat de Ciprian), însă am avut un gust amar văzând mesajul de atenționare. Știu că este prestabilit, dar va recomand să vă personalizați atentionarile, în funcție de abatere și (de ce nu?) user. Aveți oameni care postează zilnic, aceștia nu pot fi atenționați așa cum îi avertizați pe cei care postează odată pe an. În ceea ce ma privește, niște explicații suplimentare "m-ar fi liniștit". Ma rog, nu mai contează... Totul ține de nuanță! Nu mai intervin pe acest subiect,. 73!

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo4lhr » Mie Mar 22, 2017 11:02 am

YO9HSW scrie: Rugam pe cei care nu sunt de acord cu continutul acestei petitii sa se abtina de la a posta comentarii aici ...

Noi, semnatarii prezentei petitii, cerem domnului Ciprian Sufitchi - N2YO .....


Sunt total de acord cu cele prezentate , dar :
- nu cred ca se poate cere cuiva care nu este de acord sa TACA (sa se abțină de la comentarii; pentru cine a uitat, seamănă cu o ședință de partid)
- cu ce drept i se cere lui Ciprian ceva ? Poate este rugat frumos ...
În rest, observațiile și comentariile sunt, nu de bun simț, ci de MARE bun simț.

Toate cele bune
Nic YO4LHR



Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Mie Mar 22, 2017 11:41 am

@ YO4LHR - o petitie cere ceva, ca de aia e petitie. Ati urmarit, de exemplu, exprimarea simpla a lui YO8TK?
Cei care vor sa comenteze pot deschide un nou post unde sa insire zeci de pagini. Ceea ce se face acum este trolling. Ingroparea unui subiect simplu prin zeci si mii de despicaturi ale firului in patru.
Dupa tot ce ati spus, tot nu am inteles daca dumneavoastra "semnati" au ba aceasta petitie virtuala.

Rezumam, petitie "semnata" pana acum de:

01. YO9HSW
02. YO7LKT
03. YO8TK - YO DX Club: #468
04. YO9CHO
05. YO6EX - YO DX Club: #67
06. YO6OHD
07. YO5PQQ - YO DX Club: #452
08. YO8RQP
09. YO4LHR
10. YO4BKM
11. YO4FYQ
12. YO9IBC
13. YO4SI - YO DX Club: #179
14. YO9IRF
15. YO3CEN - YO DX Club: #388
16. YO7FB
17. YO4GJH - YO DX Club: #337
18. YO4BXX - YO DX Club: #195
19. YO9DL - YO DX Club: #369
20. YO7NK
21. YO9GJX
22. YO5PUY
23. YO5AJR
Ultima oară modificat Mie Mar 29, 2017 10:21 am de către YO9HSW, modificat de 4 ori în total.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Mie Mar 22, 2017 11:48 am

Ar mai fi o mica problema. Atunci cand romanul va avea voie sa puna x anunturi si el va vrea mai multe,ce va face? Inca un cont.

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo4lhr » Mie Mar 22, 2017 12:27 pm

YO9HSW scrie:@ YO4LHR - o petitie cere ceva, ca de aia e petitie. Ati urmarit, de exemplu, exprimarea simpla a lui YO8TK?
Cei care vor sa comenteze pot deschide un nou post unde sa insire zeci de pagini. Ceea ce se face acum este trolling. Ingroparea unui subiect simplu prin zeci si mii de despicaturi ale firului in patru.
Dupa tot ce ati spus, tot nu am inteles daca dumneavoastra "semnati" au ba aceasta petitie virtuala.

Rezumam, petitie "semnata" pana acum de:

01. YO9HSW
02. YO7LKT
03. YO8TK
04. YO9CHO
05. YO6EX
06. YO6OHD
07. YO5PQQ
08. YO8RQP


Logic si normal. DA
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori