Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo4lhr » Mie Mar 22, 2017 12:40 pm

@YO8RAA Io cre' că dexu' rămase modificat de la simulărili de săptămâna trecută :) ... in fine ... oare Ciprian nu este o autoritate aici?
Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Mie Mar 22, 2017 1:07 pm

Acesta "petitie" nu este adresata persoanelor care au rolul de moderator, ci proprietarului acestui domeniu. Rugam pe cei care nu sunt de acord cu continutul acestei petitii sa se abtina de la a posta comentarii aici iar utilizatorii care sustin petitia sa specifice, simplu, doar faptul ca sunt de acord, fara comentarii si prezentari ale unor solutii - aspecte care pot face obiectul unei dezbateri ulterioare.

Considerand urmatoarele:

- reprezentativitatea site-ului radioamator.ro in media cu tematica hamradio si lipsa unor interese financiare care sa necesite accesari / vizualizari/ click-uri cu nemiluita;

- faptul ca rabdarea umana are, totusi, limitele ei;

- ideea ca o simpla caseta bifata au ba, dupa principiul strutului, nu face sa dispara o problema reala;

- nesfarsitele serii repetitive de anunturi cu tot felul de lampi / tuburi electronice, bucati de cablu, becuri de scala, condensatoare variabile din aparatura de larg consum, suruburi care au apartinut d-lui Paolazzo si alte lucruri total inutile;

- faptul ca sunt persoane care au sute, poate chiar mii, de repere la vanzare - lucru care ne duce cu gandul la existenta unui adevarat business ce depaseste, in opinia noastra, notiunea de hamspirit si scopul rubricii de mica publicitate asa cum a fost el gandit de initiatorii acestei comunitati si acceptat de majoritatea utilizatorilor;

- faptul ca se pot numara numai in aceasta luna, la ora editarii prezentei petitii, aproximativ "numai" 50 de anunturi ale unui singur utilizator, hi! ;

- o anumita lipsa de respect aratat potentialilor cumparatori prin neindicarea unor preturi de referinta, invitatia de a suna pentru aflarea unor informatii ce ar trebui sa fie indicate clar de vanzator, oferirea unor descrieri de genul "vand ce se vede in poza", furnizarea unor imagini neclare care impiedica identificarea unor caracteristici ale obiectelor supuse vanzarii, etc.

- intelegand si acceptand dreptul la anonimitate al oricarui utilizator de internet, in general, sau al site-ului radioamator.ro, in particular, atata vreme cat nu este lezat confortul celorlalti utilizatori;

Noi, semnatarii prezentei "petitii", cerem domnului Ciprian Sufitchi - N2YO introducerea unor masuri simple care sa stopeze fenomenele descrise mai sus. Ne abtinem a oferi solutii radicale, solutiile deriva chiar din lucrurile expuse. Intelegem ca domnia sa este adeptul bunului simt, al libertatii de exprimare si al autocenzurii, lucruri pe care le-am observat cu totii atunci cand am relationat cu amatori de peste hotare sau am folosit servicii ale unor site-uri cu specific hamradio ale altor comunitati decat cea din spatiul YO, insa aspectele prezente in spatiul nostru virtual sunt, cel putin, diferite.


01. YO9HSW
02. YO7LKT
03. YO8TK - YO DX Club: #468
04. YO9CHO
05. YO6EX - YO DX Club: #67
06. YO6OHD
07. YO5PQQ - YO DX Club: #452
08. YO8RQP
09. YO4LHR
10. YO4BKM
11. YO4FYQ
12. YO9IBC
13. YO4SI - YO DX Club: #179
14. YO9IRF
15. YO3CEN - YO DX Club: #388
16. YO7FB
17. YO4GJH - YO DX Club: #337
18. YO4BXX - YO DX Club: #195
19. YO9DL - YO DX Club: #369
20. YO7NK
21. YO9GJX
22. YO5PUY
23. YO5AJR
Ultima oară modificat Mie Mar 29, 2017 10:22 am de către YO9HSW, modificat de 4 ori în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO4BKM » Mie Mar 22, 2017 7:56 pm

@YO9HSW, de acord să se revizuiască, chiar cu schimbări prin punctele esențiale.
În concluzie, semnez „actul”, oricum s-ar numi el, contează fondul prezentat aici.
Eu cred că denumirea inițială este corectă deoarece nu se adresează unei persoane fizice oarecare ci unei autorități. Iar autoritatea este reprezentată de o persoană, ca oameni ce suntem nu putem dialoga cu o instituție ci cu persoane care reprezintă instituția. Când depun o petiție la un minister nu scriu „D-le Minister al ...” sau „Ministerului ...” ci „Domnule Ministru” sau „Domnului Cutare Cutărescu, ministrul ...”. Iar inițiativa lui YO9HSW este de la început adresată deținătorului unui domeniu public, nu unei persoane oarecare, este arătată clar calitatea acelei persoane. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo4fyq » Mie Mar 22, 2017 8:26 pm

Deacord cu cele dezbatute via ,,petitie ,,
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo9ibc » Mie Mar 22, 2017 8:37 pm

De acord si eu cu petitia!
73 de Edi YO9IBC

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO4SI » Joi Mar 23, 2017 12:29 am

M-am tot gandit : E un atac la Ciprian, sau este un sprijin pentru Ciprian ? Am ajuns la concluzia ca se cere un sprijin acordat de cititori lui Ciprian. Sa faca ceva, chiar daca se cheama ingradire de libertate, sa-i mai tempereze pe cei cu talciocul virtual.
Interesant este ca eu nu accesez aceste rubrici. Ieri, intrand sa vad si eu ce si cum, am aflat cu surprindere, la sectiunea DIVERSE, ca a plecat dintre noi Nea Petrica Cristian - YO3ZR !... Un OM de anvergura lui, la capitolul DIVERSE, la vanzari cumparari. Sunt suparat pe bucuresteni. Nu au fost atenti, ca sa anunte plecarea in eter a lui YO3ZR, asa cum se cuvine.
Semnez si eu petitia. Deci, YO4SI.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO3ITI » Joi Mar 23, 2017 12:49 am

n/t
Ultima oară modificat Mie Mai 03, 2017 8:18 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9IRF » Joi Mar 23, 2017 2:33 am

Miron - elegant !

Sustin si eu "petitia".

Cred ca o problema e ca anunturile sunt deschise oricui in loc sa fie legate de contul de pe forum si de o vechime minima, iar a doua problema e ca unele masuri ce ar avea un impact statistic urias nu sunt aplicate pentru ca ... "oricum se pot ocoli".

Razvan.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3gh » Joi Mar 23, 2017 8:14 am

S-a plecat gresit , nu am voie sa imi spun parerea aici :)))) ( e si aici PSD ?!?! ) , cineva vad ca decide ptr mine daca pot comenta sau nu : forumul e un forum normal , are de toate , e pur romanesc sa recunoastem. Daca nu imi place ceva nu citesc, schimb frecventa asa cum fac cu Antenele sau RTV.
Daca apar ingradiri o sa ajunga ca alte forumuri , dispar sau nu mai prezinta interes absolut deloc ( le stiti ) ptr ca adminii , moderatorii globali si tot felul de " super puteri de decizie " fac ce vor si baneaza postacii dupa bunul lor plac . A si da , sa nu comparam cu elforum , ce ineptii tehnice sunt acolo , auuuu. ;)
Sa fim mai buni , nu comunisti , va rog.
Numai bine,

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO9HSW » Joi Mar 23, 2017 8:41 am

Dan si Miron, dumneavoastra sunteti persoane inteligente. Sunt sigur ca stiti ca o petitie pur si simplu se semneaza sau nu. Aceasta nu este un post normal, se spune asta foarte clar. Rostul era ca sustinatorii sa "semneze" foarte scurt, asa cum au facut YO8TK, YO9IBC si altii. Puteti sa deschideti propriul post in care sa dezbateti oportunitatea petitiei, sa injurati - desi, ca persoane educate, nu va vad in aceasta postura, sa trollati, etc. Deja s-au ajuns la trei pagini de comentarii inutile. Sunt putini cei care vor sta sa citeasca toate cele insirate aici. Dar, da! dvs. v-ati exercitat dreptul la opinie! De ce, tehnic vi-l ingradise cineva? Cum ar fi ca dvs. sa deschideti un post si sa vina n useri si sa faca off topic? Topicul aici era clar, se adunau semnaturile pentru sustinatorii ideilor expuse.
E atat de simplu incat incep sa va banuiesc de rea credinta, hi !


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori