Petitie adresata lui N2YO

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3cen » Joi Mar 30, 2017 9:30 pm

marian67 explica mai sus de ce sunt necesare anunturi multiple, fara numar:
'Toate recomandarile de mai sus vor reduce numarul de vizitatori, timpul petrecut pe site, trafic mai mic, prin urmare si reclama pe site nu va mai fi la fel de bine platita.'

Parerea mea este ca banerele publicitare nu vor dispare la afisarea paginilor de pe mica publicitate chiar daca anunturile sunt facute doar de radioamatori. De exemplu, daca fac click pe casuta vanzari 'numai radioamatori', tot apar banerele publicitare.
Este dreptul lui Ciprian de a insera banere publicitare pe acest site si pe mine nu ma deranjeaza publicitatea.

Nu cred ca traficul pe site o sa scada daca nu o sa fie anunturi multiple. Eu vizitez siteul de 2-3 ori/zi ca sa citesc noutati.
-----

@marian67: dumneata pui un anunt la vanzari de forma: 'vand cutare aparat primit pe 6 martie, pret x lei'. Ce relevanta are faptul ca ai primit acel aparat pe 6 martie? Este perisabil ca un salam cu soia si trebuie cumparat urgent?
Mai bine ai spune in anunt daca acel aparat este nou/scond hand si ce termen de garantie oferi impreuna cu factura pe care zici ca o emiti la cumparare.

Radioamatorii nu fac comert pe acest site ci swap cu ce le prisoseste in shack.

Din partea mea, daca esti comerciant serios, care emite factura si garantie pentru produsele vandute pe acest site, poti sa introduci cate anunturi doresti. Cu sau fara anunturile dumitale, banerele publicitare vor rezista/exista pe site.

Nu uita maian67 sa sponsorizezi, la fiecare anunt de vanzare introdus, site-ul lui Ciprian.
Prin "sponsorizare" inteleg sa-i oferi periodic webmasterului o cafea fiindca accepta sa-ti desfasori comertul on_line (cu profit) pe acest site.
Ciprian este prea permisiv si cu bun simt. Eu nu sunt...

yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo8rpo » Joi Mar 30, 2017 10:57 pm

Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.(Matei 5,5)
http://www.hamradio.ro/Comunicate/3003201701
Nu uitati ca vine 1 aprilie!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO4SI » Joi Mar 30, 2017 11:46 pm

Rog pe tanarul meu amic George, YO9HSW, sa ma stearga de pe lista semnatarilor petitiei. RUGAMINTE era mai corect spus, in loc de petitie. Ciprian ar fi inteles despre ce e vorba. Putea sa fie chiar corespondenta privata. Au rezultat discutii inevitabile. Si nu accept sa fie jignit YO3ITI pe care-l stimez, desi nu-l cunosc decat din postari. Daca Ciprian castiga din aceste tranzactii, atunci sa castige cat mai mult ! Ca sa-si faca o baza de concurs proprie. Sa nu mai fie nevoit sa mearga la altii ca sa-si satisfaca pasiunea... 73s ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo5er » Vin Mar 31, 2017 12:29 am

YO9HSW scrie:... Noi, semnatarii prezentei petitii, cerem domnului Ciprian Sufitchi - N2YO introducerea unor masuri simple care sa stopeze fenomenele descrise mai sus. Ne abtinem a oferi solutii radicale, solutiile deriva chiar din lucrurile expuse. Intelegem ca domnia sa este adeptul bunului simt, al libertatii de exprimare si al autocenzurii, lucruri pe care le-am observat cu totii atunci cand am relationat cu amatori de peste hotare sau am folosit servicii ale unor site-uri cu specific hamradio ale altor comunitati decat cea din spatiul YO, insa aspectele prezente in spatiul nostru virtual sunt, cel putin, diferite. ...
[/b]


E gata? Ati primit ce v-ati dorit (voi semnatarii petitiei)? Sau o sa fac si eu o petitie prin care sa cer inchiderea topicului "Petitie adresata lui N2YO". Sincer, m-ati pus pe mute (YO9HSW) pe motiv ca bat in offtopic, dar incepe topicul sa puta mai rau decat rubrica "Mica Publicitate" :D

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde yo3cen » Vin Mar 31, 2017 1:30 am

"E gata? Ati primit ce v-ati dorit (voi semnatarii petitiei)? Sau o sa fac si eu o petitie prin care sa cer inchiderea topicului "Petitie adresata lui N2YO". Sincer, m-ati pus pe mute (YO9HSW) pe motiv ca bat in offtopic, dar incepe topicul sa puta mai rau decat rubrica "Mica Publicitate" :D
73's Septy
YO5ER"

Depinde doar de dumneata unde vrei sa te pozitionezi: pe un trotuar de la Cotroceni, alaturi de floricica, sau intr-o piata cu comert civilizat, alaturi de radioamatorii care nu mai suporta aceleasi vesnice anunturi de vanzare repetate de ani de zile.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde n2yo » Vin Mar 31, 2017 7:15 am

OK, eu zic sa ne oprim aici cu discutiile in contradictoriu, care au luat-o usurel pe aratura. In scurt timp voi face modificarea care necesita autentificarea la postare, alte imbunatatiri urmand sa se implementeze ulterior.
Un lucru trebuie inteles, anume acela ca avand anunturi publicate zilnic din ce in ce mai multe, fie ca sunt de la radioamatori sau neradiomatori, pe prima pagina a anunturilor, anume cea mai citita, postarile vor avea o durata de viata din ce in ce mai redusa. In fond acesta este marele repros, caci persoane care posteaza rar vor avea anunturi care se "epuizeaza" inechitabil de repede. Solutia nu este scaderea ritmului anunturilor in asa fel incat toata lumea sa fie fericita, ci probabil, asa cum a sugerat cineva, eliminarea paginii implicite care listeaza in ordine invers cronologica anunturi amestecate de la toate categoriile, cititorii urmand sa faca clic pe categoriile care ii intereseaza unde pot gasi cele mai recente si relevante anunturi.

73s de Ciprian N2YO

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO5PQQ » Vin Mar 31, 2017 7:41 am

ar mai fi varianta să schimbi bookmarkul din browser din radioamator.ro în http://www.radioamator.ro/mp/mp.php?a=1 .
nervii din cauza asta vor dispărea de la sine.
e bine că acest site este urmărit cu atâta patos... dar să nu ajungem să ne facem venele franjuri dintr-asta...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde n2yo » Mie Apr 12, 2017 5:17 pm

In ultimele zile au fost implementate urmatoarele modificari:

- postarea anunturilor se face pe baza de autentificare, detalii aici.
- toate anunturile de la vanzari trebuie sa aiba specificat pretul solicitat. Un moderator verifica in mod constant ca anunturile sa fie conforme acestei noi cerinte.

Multumesc tuturor pentru comentarii, sugestii si sprijin.

73s de CIprian N2YO

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO3ITI » Mie Apr 12, 2017 6:26 pm

n/t
Fişiere ataşate
Captură de ecran din 2017.04.12 la 18.25.08.png
Captură de ecran din 2017.04.12 la 18.25.08.png (13.08 KiB) Vizualizat de 14325 ori
Ultima oară modificat Mie Mai 03, 2017 8:17 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Petitie adresata lui N2YO

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 21, 2017 12:23 am

Cred ca o ingustare a domeniului cautarii ar putea usura "excursia" si limita oboseala/plictiseala inerenta vizualizarii unor anunturi repetate obsesiv pe site-ul in discutie.Astfel,la deschiderea rubricii de "CAUTARE",inainte de a aparea fereastra de scriere a subiectului cautarii,ar fi utila si simplificatoare o lista de componente in ordine alfa-numerica pe categorii,de gen "antene","bobine", "capacitoare",... "tuburi electronice","tranzistoare",,etc.,etc.,in si din care atit vinzatorul cit si cautatorul sa-si aleaga nisa dorita,unde sa-si posteze,respectiv sa-si gaseasca obiectul...


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori