Antena "Moregain"

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Antena "Moregain"

Mesajde YO9HSW » Lun Apr 24, 2017 10:13 am

Sunt interesat sa aflu daca sunt radioamatori care au experimentat antena Moregain (ver. Morgan), eventual la inaltime foarte mica, 4m-8m. Stiu, este un compromis, dar pare singura antena de tip dipol pe care o pot instala in spatiul disponibil pentru a putea emite in banda de 80m. Nu am pretentii la DX, e perfect daca merge la palavrageala autohtona.

MorGain_40_80.jpg
MorGain_40_80.jpg (46.01 KiB) Vizualizat de 6858 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 24, 2017 7:49 pm

Este un dipol repliat deschis,mai multe ar putea spune cineva care are si foloseste un program de simulare,ar fi interesanta de vazut diagrama de radiatie pe orizontala,intuitiv asi spune ca este ovala spre cvasi-circulara,data fiind forma bratelor...

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO9HSW » Mar Apr 25, 2017 9:24 am

Nu importa diagrama de radiatie, ma intereseaza daca e cineva care a experimentat-o. Care sa spuna daca s-a rupt la prima chiciura sau vant mai puternic, etc. Diagrama se gaseste pe internet, cine e interesat cauta si gaseste.

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde yo4lhr » Mar Apr 25, 2017 10:09 am

Salut

Am avut o tentativa de a folosi așa ceva dar s-a dovedit greu de reglat (fizic vorbind, am dat-o jos si pus la loc de 'jde mii de ori HI); când era reglata pe 80m se dezacorda semnificativ in 40m si invers (chiar daca am folosit si un balun 1:1). Probabil am greșit ceva. Dpdv mecanic, îți trebuie - cred eu - sârma de cel puțin 2mp in secțiune (si cu PVC ) ca sa reziste, sau chiar mai groasa. Dar devine prea grea. Dar si aici se găsesc soluții.
Spor la întins antene & 73 de Nic

Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO9HSW » Mar Apr 25, 2017 10:19 am

Multumesc frumos de raspuns, Nic ! In principiu sunt interesat doar de banda de 80m, nu voi folosi strapurile indicate. Iti amintesti daca acoperea banda de 3,5 MHz cu SWR acceptabil?

morgain.jpg
by SP5RE
morgain.jpg (35.56 KiB) Vizualizat de 6555 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 25, 2017 11:42 am

Da,conform fotografiei de mai sus,problema cea mai mare va fi cu chiciura sau chiar si cu promoroaca,in loc de unul,vor fi 6 brate care le vor acumula,va fi greutate,nu gluma-hi!,plus ca gheata acumulata si depusa intre brate,mai ales daca sint desizolate,in mod sigur va schimba total datele antenei...

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde yo4lhr » Mar Apr 25, 2017 1:06 pm

@9HSW Cu un math-box. Cred ca un Z-match ar fi destul de bun. Dar cred, totusi, ca trebuie si un bal-un 1:1. Pe de alta parte, te complici cu un asemenea dipol. Daca ai o deschidere de minim 20m si vrei sa folosesti doar pentru 80m, exista si alte variante de dipoli scurtati. Depinde si ce putere vei folosi a.î. sa poti compensa randamentul unui dipol scurtat. Totusi merita incercat. Macar pe timp uscat si fara vant HI.
Toate cele bune de Nic - yo4lhr
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO4SI » Mie Apr 26, 2017 12:37 am

Un dipol in cele mai ciudate zig-zaguri merge mult mai bine decat aceasta frumoasa antena. Doua sarme isi anuleaza radiatia una alteia si doar una radiaza. Parerea mea, dom'le ! 73s !

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde yo3cen » Mie Apr 26, 2017 1:11 am

"Stiu, este un compromis, dar pare singura antena de tip dipol pe care o pot instala in spatiul disponibil pentru a putea emite in banda de 80m"

Nici eu nu am experimentat antena moregain.
Da de ce iti trebuie musai un dipol pentru banda de 80m daca ai loc pentru o antena lunga de 20m?

Cu mai multi ani in urma am folosit in 80m o sarma lunga de aprox 20m montata ca slooper de la balcon intr-un pom din fata blocului, O alimentam direct cu un cablu coaxial: firul central al cablului coaxial era legat la sarma de 20m iar tresa cablului era legata electric la balustrada metalica a balconuljui.
Poti incerca varianta asta de antena pentru 80m. Daca nu ai balcon/balustrada metalica poti lega tresa coaxialului la burlane, teava metalica infipta in pamant, gard metalic, etc sau la o alta sarma lunga de minim 10m intinsa pe sol sau suspendata oarecum deasupra solului la cativa zeci de centimetrii.
Nu este o antena ideala, simulata cu programe de calculator, dar functioneaza.

Succes la experimentari.
73 de 3CEN

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Antena "Moregain"

Mesajde YO9HSW » Mie Apr 26, 2017 9:04 am

YO4SI scrie:Un dipol in cele mai ciudate zig-zaguri merge mult mai bine decat aceasta frumoasa antena. Doua sarme isi anuleaza radiatia una alteia si doar una radiaza. Parerea mea, dom'le ! 73s !


Sa inteleg ca dipolul repliat, gen Yagi - Uda, nu ar trebui sa radieze? Hi !


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori