Antena de receptie cu zgomot redus

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 27, 2017 12:01 pm

Sint in cursul constructiei unei antene speciale separate numai pentru la receptie,care are un zgomot propriu si captat mai mic decit o antena obisnuita comuna atit pentru emisie cit si pentru receptie.Este vorba despre o antena cadru circular dubla,formata din doua cercuri perfect identice cu diametrul de circa un metru,din bara cilindrica de duraluminiu de 8mm diametru,montate cu ajutorul unor piese din material sintetic-plastic dur (poliamida-duramid) perpendicular unul fata de celalalt,semnalul captat fiind pre-amplificat cu ajutorul unui circuit tranzistorizat simplu,un montaj simetric in contra-timp,cu doua trazistoare de tipul 2N5109,ceva de genul: http://www.qsl.net/m0ayf/active-loop-re ... tenna.html
Am posibilitatea de a cupla cele doua cadre-cercuri atit in paralel cit si in serie,intrebarea mea este care dintre cele doua variante ar fi mai buna?.Eu inclin care varianta in serie,dar prefer sa intreb ca sa fiu sigur.Mentionez ca nu ma intereseaza directivitatea,ma intereseaza ca antena respectiva sa fie cit mai omnidirectionala posibila.Cu multumiri! anticipate,Nelu

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo2loj » Mie Dec 27, 2017 3:26 pm

Antenele cadru au inaltime efectiva foarte mica, si in consecinta castig redus. De aceea au zgomot mic. Nu exista zgomot propriu la antene in masura sa ne deranjeze pe unde scurte, ca nu facem radioastronomie in SHF. Si nici nu exista cadre omnidirectionale.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo2loj » Mie Dec 27, 2017 3:47 pm

Ca o completare:

Pentru un cadru in aer, inaltimea efectiva se calculeaza:
hef = 2*pi*n*(Aria/lambda)
De ex. pentru un cadru de 2x2m (A = 4) de 2 spire (n=2) in banda de 40m rezulta hef = 1.2m
hef se poate imbunatati prin cresterea permeabilitatii mediului (de ex. antene pe bare de ferita).

Pentru un dipol lambda/2 degajat:
hef = lambda/pi
Adica un dipol in 40m are hef = 12.7m

E o diferenta majora, si de aceea nu se folosesc cadrele la emisie.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 27, 2017 5:13 pm

Pai da,de aceea nici nu intentionam s-o folosesc sub nici o forma la emisie,ci numai-deci exclusiv!-pentru la receptie.La emisie voi folosi un grup de 6 antene multi-dipol multi-banda,grupate in doua grupe de cite trei,combinate in asa fel ca grupele sa fie cit mai putin armonice,deci astfel:(1)-7-24-28 MHz si (2)-14-18-21 MHz.Eu intrebasem care dintre cele doua variante-serie sau paralel-ar fi mai avantajoasa,fiindca sint deja convins-din practica!-ca orice antena inchisa-cadru,bucla,dipol inchis,
etc.-este mult mai silentioasa decit orice alta antena deschisa-long-wire,Hertz,G5RV,FD-4,etc..La amplasamentul meu secundar de la tara,mi-am montat mai demult o astfel de antena-un cadru mare orizontal-cu perimetrul de circa 42m,care in comparatie cu un long-wire cam de aceeasi lungime,pe acelasi corespondent si la acelasi nivel de semnal util,prezinta un zgomot cu 2-3 grade S mai mic, ceea ce-totusi!-nu-i de colo...De altfel exista un studiu destul de serios referitor la astfel de antene si-cel putin asa mi se pare mie-bine argumentat/documentat,facut de un radioamator bulgar,nu-i mai retin exact indicativul,dar poate fi usor gasit pe Internet,omul este "pe felie"-hi!,adica pare sa stie despre ce vorbeste...

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO5BFJ » Mie Dec 27, 2017 11:13 pm

Daca le veti cupla cu o mandrina speciala, veti avea cele mai bune rezultate, adica nu vor mai avea absolut nici un zgomot .
La muti ani !

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 27, 2017 11:45 pm

La un site cam plin-din pacate!-de mistocareala gratuita si de proasta calitate,ce mai conteaza una in plus?...

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO5PUY » Joi Dec 28, 2017 8:53 am

Din cate stiu la receptie e buna orce sarma la emisie e mai nasol...
OFFTOPIC
Nu va mirati ca mistocareste lumea , dar asa e cand crezi ca le stii pe toate si defapt le-ai uitat, Vad asta pe bunicu care la 77 de ani pur si simplu o ia razna face prostii si a uitat toata electronica care o stia.
La multi ani !!!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 10:38 am

Are cineva dintre noi-nu mai stiu cine-un subsol la mesaje,in care se scrie ca,citez din memorie: "sa nu exageram,nu chiar orice sirma este o antena",subscriu si eu in totalitate la aceasta alegatie.In postarea mea initiala,ca si-dupa cum se poate citi-in titlu dealtfel,era vorba strict despre antene de receptie cu zgomot redus...Mistocareala ieftina sau chiar gratuita-uneori si de proasta calitate,daca mai era nevoie-este o caracteristica proprie si inerenta oricarui site,deci implicit si acestuia,care este utilizata,perpetuata si-observ cu destula mirare-chiar promovata de unii care n-au habar sau nimic de scris despre un subiect propus,dar simt nevoia sa se afle in treaba si-daca n-o fac altii-sa se bage singuri in seama.Pacat! de acest site,ar putea fi o buna tribuna de promovare a radioamatorismului,dar asa cum se prezinta acuma,impanat si intesat cu polemici sterile, argumentari puerile si chiar atacuri la persoana,slaba! speranta...Nu cred ca are cineva pretentia absurda la un nivel academic,dar in mod sigur citesc pe-aici si incepatori,adolescenti sau chiar copii,care nu stiu ce concluzii ar putea trage...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO6EX » Joi Dec 28, 2017 11:14 am

YO3AOE scrie:Are cineva dintre noi-nu mai stiu cine-un subsol la mesaje,in care se scrie ca,citez din memorie: "sa nu exageram,nu chiar orice sirma este o antena",subscriu si eu in totalitate


Orice sârmă poate fi o antenă în mâinile unui radioamator priceput. :mrgreen:


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 11:28 am

Din pacate!,nu chiar toti pot fi la fel de priceputi,dar macar unii mai incearca sa invete...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori