WRTC 2018

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde yo8cln » Mie Iul 18, 2018 10:31 am

De ce nu echipe cu 2 membrii din YO ? Noi am incercat cu doi tineri din YO dar pina la urma nu a mers ( cauzele nu le comentaz ) Daca cunoasteti doi tineri care sa implineasca 25 ani dupa 15 iulie 2022 si care ar putea sa faca fata unei asemenea competitii va rog sa ii semnalati. La seniori nu sint sanse de calificare ! Sint operatori buni in YO dar singura sansa a lor este sa se " lipeasca " de un "team lider" care se califica prin una dintre forme : pe baza punctelor acumulate , prin sponsorizare sau pe baza de invitatie. Sint multe de povestit despre WRTC , posibilitatile din YO , sustinerea din partea frr si nu in ultimul rind al comunitatii de radioamatori. 73 ! de yo8cln.

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde YO8BDW » Mie Iul 18, 2018 11:00 am

Felicitari si celor care i-au sustinut si antrenat din toate punctele de vedere ! Participarea la o astfel de competitie implica lucruri pe care cei 2 tineri, aflati in faza de finalizare a studiilor superioare, cu siguranta nu le pot face fata. In ciuda unei mari " calitati " a radioamatorilor nostrii , lipsa de unitate si dezbinarea, exista oameni care demonstreaza ca SE POATE. Succes in continuare !


yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde yo8cln » Lun Iul 23, 2018 11:27 am

Revin cu o prezentare mai ampla legata de participarea la WRTC 2018.
Ideea de a incerca o calificare la WRTC 2018 a aparut in 2014 cind am aflat ca Sasha yo8ttt implineste 25 de ani abia dupa evenimentul din 2018 .
Si a inceput "goana" ! Studii de propagare , cautare de echipe mari care sa-l primeasca pe yo8ttt la 4 concursuri mari din 2015 si 2016 (atit permite regulamentul). Dar pentru ca baza raminea yr8d si SOMB a fost nevoie de dezvoltarea bazei de concurs.Asa ca Icom 756 pro a fost schimbat cu K3 , Acom 1000 cu Acom 2000 A , s-a achizitionat o antena OB 16/5 si s-a montat un pilon de 20 m , s-au refacut de citeva ori antenele 4 sq de 80 m. Sasha yo8ttt a facut un adevarat tur de forta alternind examenele de la facultate cu concursurile de la yr8d si deplasarile la echipele de top din LY , YU , fiind sustinut de AS Dorna DX si urmarit de catre yo8ss antrenorul lui de CW. Stiind ca singura modalitate de calificare pe baza punctajului este cea de la echipele de tineret , am urmarit mereu evolutia celorlalti tineri , stiind ca reusita este numai pentru primii trei din lume. In 2017 , calificarile fiind incheiate ne-am deplasat la Friedrishafen cu gindul de a "trage delimba" oficialii WRTC 2018 despre posibila calificare dar am primit doar un raspuns evaziv cum ca putem sta linistiti ! Situatia din calificari arata astfel: http://www.wrtc2018.de/index.php/en/com ... &task=area .Avind sperante mari de calificare , la IARU 2017 am facut o simulare montind pe un cimp o antena Spiderbeam pt. 14-21-28 Mhz si doua veticale pt. 3,5 si 7 Mhz. Am sperat atunci la o echipa 100% din YO dar... nu a fost sa fie . Dupa lungi asteptari a aparut in sfirsit lista cu candidatii acceptati :http://www.wrtc2018.de/index.php/en/competition/participants . A inceput pt. noi o noua etapa dificila. Echipele de la WRTC lucrind in configuratie M/2 a trebuit sa renoim totul pt. un astfel de setup. Au fost achizitionate doua computere noi (tnx yo8ss ) , am imprumutat doua filtre automate de la OM Power , doua perechi de casti cu mirofon Pro7 de la Haill , am fost ajutati de catre VA6AM cu un triplexor pt benzile de 14-21-28. Am demontat comutatorul automat de antene de la Antena Genius si l-am integrat in acest setup iar in 7-8 iulie la concursul Marconi , yo8ttt si ut5gw au facut ultimul amtrenament de la yr8d. Pe 10 iulie , dupa ce am facut poza de grup in care am afisat si benerul "In memoriam yo3apg " , pt. ca asa am convenit ca intreaga actiune sa se desfasoare in memoria celui care a fost acest mare OM , Vasile Ciobanita yo3apg. La orele 8:00 ne-am pus in miscare folosid un microbuz imprumutat de la SC Carpathian Springs SA. In ainte de Tatabanya ( HA) ne-am intilnit cu yo9wf si lu1fam , a doua echipa cu un membru din yo dar calificata prin punctajul obtinut de lu1fam. Dupa noaptea petrecuta la motelul de la Paprika ( HA ) ne-am continuat drumul catre Wittemberg care pentru citeva zile urma sa devina capitala radioamatorismului mondial. Aici ne-am intilnit imediat la sosire cu Tibi yo9gzu si Adrian yo8sca , o intilnire care ne-a creat o stare de emotie deosebita , pt. unii fiind prima sata cind se cunosteau. Imediat am intrat in febra organizatorilor , concurentii primid cite o sacosa cu toate cele trebuicioase : ecusoane instructiuni programul , harti...iar noi ne-am ridicat tichetele pentru festivitatea de deschidere si inchidere retinute din timp (contra cost ). In holul hotelului Luther , multe celebritati din lumea radioamatorismului , cu care am schimbat amabilitati si i-am prezentat pe cei doi tineri.Joi la orele 19:00 , a inceput festivitatea de deschidere intr-o sala mare de ceremonii care pe vremuri a servit ca si sediu al armatei prusace. Aici , oficialitatile au tinut discursuri iar concurentii si arbitrii au depus juramintul. Vineri s-a facut tragerea la sorti a locatiilor , dupa care s-a facut deplasarea pe teren si montarea echipamentului , o munca care s-a dovedit istovitoare deorece a fost nevoie de reconfigurarea computerelor pt. a se integra si modemul pt. trasmiterea livescorului. Am avut mici probleme si cu conectica , un cablu de rf (de fabrica) prezentind intreruperi , lucru inlaturat abia simbata. Totul s-a desfasurat la o temperatura de +36 grade in cort. Simbata la orele9:30 am revenit la locatie si dupa ce am facut ultimele retusuri , am parasit cortul iar cu 15 minute inainte de incepere (noi fiind plecati ) , arbitrul , jh4rhf a sigilat cele 3 telefoane mobile intr-o punga si a desfacut plicul cu indicativul tras la sorti de baieti. Am aflat adia duminica dupa concurs ca indicativul a fost Y87W. Pentru concurenti incepea "calvarul " ! Un concurs in compania elitei din radioamatorism in conditiile in care ziua in cort erau 36 de grade iar noaptea temperatura a coborit la 10 grade. Si pentru noi a fost o noapte agitata , Coco lucrind cu dl/yo8ss de la pensiunea unde eram cazati , iar eu urmarind livescorboard-ul care se actualiza la fiecare minut. Duminica pt. a scapa de stresul scorului am facut o scurta plimbare pri Wittemberg un oras tipic german cu multe monumente frumoase. Ne-am intors la cortul baietilor la terminarea concursului unde i-am gasit obositi , dar increzatori intrun rezultat bun. Luni dimineata am intrat si in posesia "rawscor" care arata ca baietii sit pe locul 12. Dupa arbitrarea finala locul ocupat de ei a fost 14. Un rezultat excelent care m-a facut sa-mi treaca amareala care ma apasa ca nu avem o echipa 100% din YO. Mai mult de atit la festivitatea se inchidere am fost cuprins de emotie , cind cei doi yo8ttt si ut5dw au fost invitati pe scena si li s-a inminat cele doua plachete destinate echipei tinere celei mai bine plasate. Festivitatea de deschidere si inchidere se pot urmarii la:http://www.wrtc2018.de/index.php/en/.
In incheiere tin sa multumesc tuturor celor care au cotribuit la aceasta reusita si in special
firmelor OM Power , Heill , lui VA6AM ,Rein Ruhr DX Association , Carpathian Springs , As Dorna DX Grup , lui yo8ss precum si toti ceilalti care timp de 4 ani au crezut si sustinut acest proiect. MNY TNX ! In fisiere atasate am sa incerc sa pun citeva imagini de la eveniment. 73 ! de yo8cln.
Cer scuze pentru stingacia relatarii dar scrisul nu este punctul meu forte !

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde yo8cln » Lun Iul 23, 2018 12:35 pm

Cu scuze , revin cu pozele
Fişiere ataşate
Inainte de plecare.JPG
In asteptarea concurentilor.JPG
Heil.JPG
DL-YO8SS.JPG
Cortul pt. concurs.JPG
Concurentii.JPG
Clubul lui Leo ut5gw.JPG
Cei doi concurenti.JPG
Cei 4 magnifici yo8sca, yo8ttt, yo9wf, yo9gzu.JPG
Antena Spiderbim.JPG

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde YO8SKY » Lun Iul 23, 2018 12:46 pm

Felicitari tinerilor YO8TTT si UT5DW si multumiri sponsorilor dar mai ales dv. care ati sustinut acest proiect din toate punctele de vedere, de la inceput pana la sfarsit.
Si noi, cei care am lucrat 40m SSB de la YO8KGA am tresarit la fiecare indicativ WRTC care ne chema, cred ca Bogdan YO4RIU l-a lucrat pe Sasha pana la urma... Laptopul era deschis permanent pe pagina care afisa live clasamentul WRTC... am trait partial emotiile pe care le-ati avut acolo la doi pasi de miezul evenimentului...
Ar fi bine daca aceasta postare ar fi transformata in articol si mutata pe sectiunea articole pentru ca va ramane vizibila mai mult timp pe prima pagina.
Cat despre stangacie, eu nu am remarcat asa ceva. Opinia mea e ca ati relatat cat se poate de bine acest parcurs de la inceput pana la sfarsit. Multumim!
73, YO8SKY!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde YO3JW » Lun Iul 23, 2018 6:06 pm

Salut!
A trecut si evenimentul IARU +WRTC
Am participat in IARU/WRTC. Scopul a fost de a acorda puncte statiei YR0HQ si de a incerca sa obtin una din diplomele oferite de organizatorii WRTC si FRR
Pentru FRR trebuia sa lucrez YR0HQ in 3-6-9 sau toate 12 benzi/moduri
La WRTC era mai complicat. Aici trebuia sa lcrezi toate cele 63 de statii participante!
Am inceput in 40m. a[poi in 80m. Majoritatea in telegrafie. Greu de ghicit cine ar fi operatorul! La un moment dat am recunoscut vocea lui Ionut. Stiind ca nu e bine sa se desconspire indicativulm-am bucurat, si a mers mai departe. In final s-a adunat toate celle 63 de indicative.
Curios, cu toti aveau aceleasi echipamente, semnalele veneau cu tari diferite, chiar si in 80m. poate arientareaantenei era diferita de la loc la loc. In 40m probabil ca dipolul era pe spiderbeam!
In benzile superioare fiecare, probabil, avea directia preferata.
Din cate am observat si citit in regulament cartul si antenele au fost la fel. Ce au avut pe masa in interiorul cortului a fost adus de fiecare de acasa. Unii cu FTDX5000, alti cu ce au avut la dispozitie.
Ii dau dreptate lui YO8CLN. Calificarea la un WRTC este lunga si anevoioasa si cere timp, echipamente si suport financiar. Ma bucur ca a reusit sa duca la bun sfarsit toata actiunea.
Oare se mai inhama cineva la o noua editie?
Feliciatari tuturor celor care intr-un fel sau altul au contribuit la participarea operatorilor YO la acest WRTC.
73
Pit YO3JW

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde yo8cln » Mar Iul 24, 2018 9:05 am

Tnx , Cornel pt. aprecieri . O sa incerc si un articol dar am cam ramas in urma cu...timpul , iar acum mai si visez la un concediu ! Nu de alta , dar in ultimii 4 ani concediile au fost in functie de WPX , WW , sau IARU...HI ! Din pacate iar am omis niste OM care ne-au sprijinit si anume: Bob yo8rni care ne-a pus la dispozitie al 3-lea K3 de rezerva , ua3ab si lz2be care ne-au imprumutat panadapterele pt.K3-uri.
Cit priveste antenele cea de 40 m era pe Spiderbeam dar foarte scurta si asezata la 90 grade fata de directia celorlalte , asa incit daca se lucra 40 si 20 de metri directiile erau diferite (dar asa a fost la toti). In 80 m antena inv V avea un "strap" , daca era scos se acorda in fone , daca era pus , in cw.
Cit priveste participari viitoare... In YO sint citiva operatori de clasa care au virsta mai mult spre tinerete care ar putea face o figura buna dar... ramine problema sustinerii (niciun caz nu va asteptati la sprijin din partea frr ). Sint citiva tineri pina in 20 de ani care promit dar care au nevoie de baza de concurs si sustinere... Cine se "arunca" ? Daca mergem pe principiul "mie ce-mi iese" , totul este pierdut ! Noi am reusit pt. ca nu sintem "smenari". 73 ! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde yo8cln » Lun Dec 17, 2018 1:29 pm

La WRTC 2018 au participat si 4 concurenti din YO ! Oare la gala laureatilor FRR au fost clasati pe vreun loc ? Exista si un clasament (eventual cu primii 10 ) al laureatilor ? Tnx , 73 !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: WRTC 2018

Mesajde n2yo » Lun Dec 17, 2018 6:53 pm

Prin "laureati" FRR intelege radioamatorii medaliati in cadrul competitiilor pe care Federatia le desfasoara, deci nu trebuie sa existe asteptari pentru premierea vreunor radioamatori cu alte realizari speciale de-a lungul anului. Laureatii trebuie sa fie membri ai FRR si posesori de legitimatie sportiva FRR. Prin urmare castigatorii categoriilor "open" din cadrul concursurilor organizate de FRR nu sunt laureati chiar daca ar fi depasit rezultatele celor cu legitimatie sportiva. De asemenea, participantii YO in WRTC sau alte competitii internationale prestigioase nu pot fi laureati in nomenclatorul FRR chiar daca ar fi obtinut cele mai bune rezultate.

Aceasta nu este o opinie critica, am oferit doar o explicatie pentru nedumerirea lui YO8CLN. Federatia isi desfasoara activitatile potrivit statutului si obiectivelor sportive urmarite, nimic mai mult decat atat.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori