Antena End-Fed

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Antena End-Fed

Mesajde yo3lw » Mar Aug 14, 2018 11:08 pm

Bun gasit tuturor,

Doresc sa deschid un subiect pe tema antenei comercializata de catre D-ul Ivanovici Bogdan si nu numai. Am gasit producatori in Vest care comercializeaza acest tip de antena, pretinzand rezultate foarte bune.

Va rog a-mi permite sa -mi exprim opinia din propria experienta cu acest tip de antena:
1. Torul T200 (banuiesc ca mix 2...cel de culoare rosie) are un Al(nH/Sp^2)=12 pe cand un tor de ferita FT 240-43 are un Al=100.
2. O alta problema care apare, este legata de bridele de prindere sub forma de V sau U comercializate de catre marile magazine de produse de constructii pentru casa....acestea se vor prezenta in RF ca un scurt-circuit. Puneti un magnet pe ele ...si prin comparatie puneti un magnet pe bridele de prindere de la HyEndFed.nl. Eu am testat ambele variante...cele din comert de incalzesc chiar si la 100W dar la 1kW?
Sigur nu vor ceda la temperatura insa parametrii antenei vor avea de suferit.
3. Recomand celor care vor sa se apuce de EndFed antenna sa urmareasca prezentarea lui Steve Ellington:
https://www.youtube.com/watch?v=xfqlun3bdI0
Eu personal o conisder graitoare, cat despre toruri exista un material extrem de de bine documentat oferit de catre D-ul Sorin David Nimara YO7CKQ. Cred ca-l puteti obtine usor de la dansul.
4. Cat despre 1kW...am mari rezerve. Chiar si producatorii din Vest incearca sa atinga aceasta tinta, iar Steve Ellington a lansat chiar un topic pe aceasta tema.

Va doresc toate cele bune si spor la construit.
73 de Cristi YO3LW.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde YO8TK » Mar Aug 14, 2018 11:15 pm

Eu am testat o antena copie dupa FD4 construita si comercializata de YO7GOV. Rezultatul.....balarii sau mai bine spus pacaleala.Asa ca .....trageti singuri concluzia.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde YO6EX » Mie Aug 15, 2018 11:48 am

Antenele End-Fed sunt doar acelea la care linia de alimentare este conectata la unul din capetele antenei.
Ex. Long wire sau Zeppelin (care este tot un long wire in L/2 dar alimentat cu linie paralela).
Tot o antena End-Fed din "antichitate" era si cea cunoscuta cu numele de "Antena-Fuchs".

O antena End-Fed bine cunoscuta este W3EDP, care are dimensiuni reduse, alimentata initial printr-un circuit acordat, apoi mai recent prin intermediul unui balun. Rezultatele fiind in defavoarea balunului.
Un W3EDP modernizat, are la capatul spre linia de alimentare intercala un ATU automat, care o va face functionala pe mai multe benzi.
Daca imi amintesc bine este un radioamator din YO2 (LGX? nu sunt sigur) care utilizeaza asa ceva. Se aude in 80m foarte puternic.

Antena FD4 nu face parte din End-Fed. Aceasta este un dipol alimentat excentric.

73 & GL
YO6EX
Fişiere ataşate
W3EDP-original.jpg
W3EDP-original.jpg (19.69 KiB) Vizualizat de 7959 ori

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3gh » Mie Aug 15, 2018 5:08 pm

@yo8tk: F4D nu este end-fed! Deci in afara subiectului , mai mult “balarii” nu reprezinta o masuratoare in electronica . :D


Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3fhm » Joi Aug 16, 2018 10:29 am

yo3lw scrie:2. bridele de prindere sub forma de V sau U comercializate de catre marile magazine de produse de constructii pentru casa....acestea se vor prezenta in RF ca un scurt-circuit. Puneti un magnet pe ele ...si prin comparatie puneti un magnet pe bridele de prindere de la HyEndFed.nl.


Cristi, din ce material sunt construite bridele de la HyEndFed ?
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3lw » Joi Aug 16, 2018 2:15 pm

Buna Cezar!

Nu stiu sa-ti raspund la intrebare in mod direct...insa tind sa cred ca au mult Crom-Nichel in ele. Un soi de aliaj, Otel-Inox. Putin Fier....
Oricum este secretul lor. Se pot cumpara...sau inlocuite cu orice dielectric.

Pe curand,
73 de Cristi

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3fhm » Vin Aug 17, 2018 5:16 pm

@Cristi YO3LW:
Cristi, nu cunosc modul in care e construit End-Fed-ul ala, dar spira in scurtcircuit ar putea fi constituita si din alt material conductor, nu neaparat feros, hi. Daca inlocuiesti fierul cu ceva de cupru sau aluminiu, tot spira in scurtcircuit ar fi. Sunt sigur ca alta e cauza si ca Dan a vrut sa fie misterios ... :P

yo3gh scrie:@yo3lw: interesant punctul 2 !!! Multumim !

Salut,
Poate n-ar strica sa dezvolti putin , ca nu cred c-ai "multumit" degeaba. :roll:
Incearca sa fii amabil si sa aprinzi lumina 8-)

Regards,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3lw » Vin Aug 17, 2018 5:20 pm


yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: Antena End-Fed

Mesajde yo3lw » Vin Aug 17, 2018 5:31 pm



Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori