Contorul inteligent de la ENEL !

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde YO2VG » Vin Sep 07, 2018 10:44 am

Salutare tuturor

Am primit un mail de la ENEL care se laudă cu un astfel de dispozitiv. Am căutat pe site-ul lor și chiar am găsit ceva detalii. Vagi însă....la fel și modul de implementare al serviciului viitor. Totuși se poate înțelege că va fi folosit, ca în USA, peste liniile electrice, un sistem de gestionare ale respectivelor contoare. Adică vor ,,modula" energia electrică....moment în care va începe calvarul și în YO. Știe cineva ceva în această privință ??? Mai putem face ceva, sau vom aștepta, cum suntem noi obișnuiți românii, un prinț salvator ??

Sănătate și DX-uri

Vali, YO2LC

https://www.e-distributie.com/ro-RO/Pag ... igent.aspx
Fişiere ataşate
Screen Shot 09-07-18 at 10.21 AM.jpg


yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde yo3fff » Vin Sep 07, 2018 3:25 pm

Salut,

Se intelege ca transmisia digitala se face pe linia electrica. De ce ar fi altfel...
Ar fi interesant daca cineva ar putea sa masoare perturbatia cu un analizor de spectru...
Oricum, cred ca ajunge pana la banda de 70MHz si poate si 144MHz.

Eu am parte la tara (KN24ND) de becuri cu LED pe iluminatul public, alimentate direct din linia aeriana! Pot sa va spun ca in 144MHz face un semnal de S9 cu o componenta spectrala de banda foarte larga. In HF nu mai spun...

deci...bafta la DX!

73 de YO3FFF
Cristi

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde yo8cln » Vin Sep 07, 2018 6:28 pm

E-ON-ul foloseste pt. telecitire reteaua de telefonie mobila (Orange , Vodafon ...). Linga contorul electronic exista un modem GSM care trasmite datele la un server a lor. 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde yo5ajr » Vin Sep 07, 2018 7:15 pm

Da - asa este Ghita. Nu se vor plimba omuletii sa citeasca contoarele. In unele zone sunt in functie dar aceasta metoda elimina asa zisa "estimare", adica de regula incasari de bani daca se poate in plus pana la reglementarea citirilor reale din 3 in 3 luni - metoda care "face pui", adica furnizorul poate invarti bani iar din aceasta cauza mai "intarzie" generalizarea pe tara. (Cred eu....) Transmiterea datelor pe liniiile electrice a furnizorului inca nu am auzit, dar merge si pe liniile de comunicare "Oring" etc. pentru ca e vb. de un contract care este mai "prolific" de cat sa ai cai de comunicare proprii (al furnizorului in acest caz) ....din fericire pentru noi si asa "oropsiti de dreptul la antene".

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde YO2VG » Vin Sep 07, 2018 10:49 pm

yo8cln scrie:E-ON-ul foloseste pt. telecitire reteaua de telefonie mobila (Orange , Vodafon ...). Linga contorul electronic exista un modem GSM care trasmite datele la un server a lor. 73 ! de yo8cln.


Din păcate e mai mult decât un simplu modem de GSM. Anul trecut toată vara am tras peste 700m de cabluri îngropate.....am dezvoltat o locație de vis în topband. Antenele sunt în picioare și peste vară. Mă delectez cu ele tot timpul.De anul ăsta pe 2 antene de peste 320m (care din întâmplare trec f. aproape de linia de medie de 20Kv) nu mai pot face recepție când încep perturbațiile. Se lucrează ceva intens la ENEL, pentru că perturbațiile nu sunt tot timpul și nici la aceeași intensitate. O să vă fac niște recepții, cu video, ca să vă dați cu părerea. Eu deja sunt disperat.
Dacă continuă în ritmul ăsta o să mă dispere definitiv... :oops:

Sănătate!
Vali, YO2LC

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde YO6EX » Vin Sep 07, 2018 11:26 pm

In mod sigur ENEL face transmisii de date prin reteaua electrica. Totul a inceput odata cu montarea noilor contoare. Tot timpul este un sfarait la nivel de S7-8, iar din cand in cand apar niste semnale care seamana cu vechile transmisii de radiofax. Nivelul este cam acelasi de la 160m la 20m, scazand foarte putin pe celelalte benzi superioare.

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde yo7lhe » Sâm Sep 08, 2018 7:31 am

Si CEZ foloseste contoare cu telecitire pe linie electrica.
Nu am reusit inca sa aflu ce tehnologie au, nu sunt inca generalizate.
Contoarele cu modem GSM sunt golosite doar pentru clienti industriali.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde YO9GJX » Sâm Sep 08, 2018 8:16 am

Imagine

Sunt fișiere mici de câțiva Kb în format XML și citirea se face o dată la 24 ore. Transmisia e foarte scurtă, mai mică decât o tramă de APRS.
Mă îndoiesc că se folosește linia electrică. Cu câțiva ani în urmă s-a testat tehnologia BPL în SUA și a fost un eșec total. Ca efecte secundare produceau bruiaje a posturilor radio inclusiv în banda 88-108, iar mai grav se pare că interfera cu aparatura din spitale.
Dar ținând seama că la noi datorită "competenților" avizi de profitu cu orice preț se implementază toate gunoaiele refuzate de alții, este posibil orice.
Mai trebuie săpat. Însă țineți seama că aparatura industrială refuzată în vest , și nu numai acolo, datorită nerespectării normelor de radiație electromagnetică a fost importată masiv în România, Ungaria, Polonia, Cehia etc. (idioții de serviciu).

YO8CJY
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 17, 2017 8:13 pm
Contact:

Re: Contorul inteligent de la ENEL !

Mesajde YO8CJY » Sâm Sep 08, 2018 11:08 pm

Ma gandesc , ANCOMul nu are nici un cuvant de spus? Sunt si alte surse de zgomot ,perturbatii, in benzile alocate radioamatorilor si ... ? Sanatate .73!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori