Memoria inaintasilor din nou intinata

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO2DFA » Mie Noi 07, 2018 4:08 pm

Apropo de unicitate sufix în LA: LA1DFA - Skjølsvik Terje, LA2DFA - Haugen Per, LA3DFA - Li Po Wan, LA4DFA - Tinholt Hallvard, LA5DFA - Iversen Margot Jensen, LA6DFA - ROGER LARSEN, LA7DFA - Per-Einar Dahlen, LA9DFA - Morten 'Mike' Kvernmoen. Cu vre-o 5 am lucrat și am schimbat QSL-uri. Nu s-au plâns că n-ar fi ajuns QSL-urile la ei .... De acord cu Ionuț, DA YO8AC, nu YO3AC, da YO3DD nici într-un caz YO8DD! Și apropo a apărut și YO2AA ...
73 Ovidiu - YO2DFA

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo8rqp » Mie Noi 07, 2018 4:20 pm

YO9WF, ba da, are! YO3AC a însemnat ceva în radioamatorismul YO.
Primul indicativ alocat după intrarea în legalitate a activității radioamatoricesti post-belice a fost YO3AA. Nu fac trimitere la nimeni dar mi-ar fugi pământul de sub picioare sa folosesc acest sufix, indiferent de district.
Până la urmă, dacă nu lucrezi în CW,dacă nu găsești o rațiune practică pentru folosirea unui indicativ cu două litere, de ce o faci totuși? Și dacă o faci, de ce nu eviți combinațiile care știi ca au fost atribuite altcuiva? Retoric, întreb...
YO3HJV, stimabilul Adrian, are o vorbă :"Am indicativ cu trei litere, dar as vrea cu patru". Dixit!
Fişiere ataşate
Screenshot_20181107-155941.jpg

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6EX » Mie Noi 07, 2018 7:14 pm

YO8TK scrie:Pentru YO6EX.

QSL-ul de la YO8DD mi se pare in neregula.Oare cine la modificat scriind cu negru indicativul YO6EX?
Si totul in limba engleza pentru un QSO intre doua statii YO.Suspect,cineva a facut o farsa...nu?
Chiar nu e cu rautate.....dar cam suspect.


Se pare ca ai ceva ceata pe ochi. De la vre-o sticla? ;)

Scrisul apartine lui YO8DD. Avea obiceiul sa scrie cu alta culoare indicativul corespondentului.
Daca esti asa de supectuos, trebuia sa vezi ca mai jos scrie tirparit: dr om si cu scrisul lui numele meu Sica.
Numele meu in trafic este Sica.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO8TK » Mie Noi 07, 2018 7:23 pm

Da am observat dupa un studiu mai in amanunt.Cu scuze.Nu a fost cu rautate.
Nu am eu treaba cu sticlele sint altii pe aici care fac sticlism.Fara apa minerala.

73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6PMX » Mie Noi 07, 2018 10:20 pm

Sigur ca, in principiu omul cladeste un indicativ si nu invers. A lua un indicativ vechi, eventual al unui fost radioamator celebru, nu te va inzestra peste noapte cu indemanarea fostului proprietar. Care sunt motivele pentru care cineva cere un indicativ cu doua litere? Pa sunt mai multe si nu intotdeauna guvernate de rea-vointa. Va dau un exemplu de discutie auzita de mine " Am cerut indicativul asta pentru ca batranu' (decedatul) o fost mare radioamator de aici de la noi din.. (cei doi erau din acelasi oras) si nu pot lasa indicativul sa fie luat de cine stie cine din alt oras". In acest caz (real) scopul nu cred ca era accela de a defaima pe cineva, ci mai degraba un fel de solidaritate locala in a pastra valorile locale.
In alte cazuri, cel care solicita indicativul nu cunoaste istoria lui, si nici nu are de unde sa o cunoasca atat timp cat respectivul nu a lasat urme palpabile peste timp (revin la obsesia mea cu carile, articolele, brevetele). De exemplu eu l-am cautat pe Google pe YO6AL, ca e la noi "in ograda" am gasit un singur link, care zicea ca ar fi ajutat la un moment dat un alt radioamator... Pai... si eu am mai ajutat pe unii, ba cu sfaturi, ba cu un condensator, o bucata de cositor... Daca in biblioteci nu e, pentru ca nu a scris nimic, in reviste nu e pentru ca nu a scris nimic, pe net nu e ca a murit inaintea lui Google, UNDE SA-L CAUT? In 80m, la taclalele locale? Pai unul o sa zica de el ca a fost mare securist, turnator de bunavoie iar altul o sa-mi spuna ca e fratele lui Budha. Eu pe cine sa cred?
Cei care "nu inteleg" ce rost are un indicativ de 2 litere versus unul de 3, probabil nu au facut prea multe DX-uri la viata lor. Daca pica pe tine ghinionul sa iti dea ancom-ul un indicativ gen "oai-ou-six-ou-ei-eici, te-ai cam fript cu americanii la semnale de S5-6. Garantat nu mai pricep aia nimic. Mai degraba strigi un uai-ou-six-siera-maik... Porbabil vei auzi "Sierra Mike, again..." Si asta e, acolo e diferenta intre a face sau a nu face un KL. Ma refer in fonie, cei cu telegrafu' vor ramane vesnic frustrati ca nu au auzit niciodata vocea lui 7Z1BL.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO3JW » Mie Noi 07, 2018 11:31 pm

"Daca pica pe tine ghinionul sa iti dea ancom-ul un indicativ gen "oai-ou-six-ou-ei-eici, te-ai cam fript cu americanii la semnale de S5-6. Garantat nu mai pricep aia nimic. Mai degraba strigi un uai-ou-six-siera-maik... Porbabil vei auzi "Sierra Mike, again..."
Interesant!
Deci indicativul ar fi YO6OAH.... Undeva se recomanda folosirea alfabetului fonetic, mai ales in conditii de propagare marginale. Deci ar suna Yankee Oscar six Oscar Alfa Hotel, asa cum la doua litere ai mentionat corect: Yankee Oscar six Sierra Mike !!

Conform Regulamentului de la Memorial YO dupa control si serial + judet trebuia sa amintesti un indicativ si numele unui radioamator decedat
La QSO cu YO2DD eu i-am dat: YO8DD Dem Dascalu.
Pacat ca din judetul lui YO8DD nu au fost mai multe statii.

Spre stiinta
Am trimis la FRR o nota prin care am solicitat sa faca o interventie la ANCOM pentru a incerca o reglementare in a proteja unele indicative(sufixe).
M-am uitat in Regulament unde se specifica ca aceste indicative cu 2 litere pot fi obtinute de radioamatorii de clasa I-a sau a II-a !
De aemenea se specifica ca timp de un an de la deces, radioclubul sau un grup de radioamatori pot solicita rezervarea pe o perioada de 10 ani a indicativului unui radioamator.
Cat priveste ca in concursuri un indicativ cu 2 litere este mai avantajos. Mai bine cereti un indicativ special cu o singura litera!
Bafta!
Pit YO3JW

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO4SI » Mie Noi 07, 2018 11:36 pm

Interesant este ca biserica a permis ca noi, oamenii de rand sa putem fi botezati cu numele sfintilor. Acei oameni care au fost canonizati pentru viata examplara pe care au dus-o pentru binele celorlalti.
Acum stiu de ce Adrian - YO3APJ nu a trecut la doua litere. Iar el, pe zi ce trece devine un exemplu pentru noi toti. In aceasta seara, la QTC-ul saptamanal al FRR, la anuntul cu Memorialul igrecotreialfapapagolf, s-a pronuntat de 3 (trei) ori igrecotreialfapapagiuliet. Noroc ca eram foarte atent si nu am intrat in panica, fiind o simpla greseala. Am sentimentul ca daca acesti mari radioamatori care au facut istoria noastra ar invia, ar accepta imediat indicativ cu sapte sau mai multe caractere in sufix. Au iubit mirajul radioului, nu indicativul in sine. Eram in liceu si am constatat ca la Scanteia Tineretului era un reporter cu numele meu. Chiar si acum acelas nume il poarta cineva mare de la radiodifuziune. Haideti sa nu ne mai certam. Haideti sa ne bucuram de acest fenomen sfant care este radioul !! 73s !

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6PMX » Mie Noi 07, 2018 11:43 pm

YO3JW, orice radioamator care a reusit macar sa receptioneze qso-uri cu sau ale statiilor din SUA (nu e musai sa fi si lucrat vreodata un astfel de indicativ) stie ca aceasta "recomandare" nu este prea des aplicata de americanim ei folosind cel mai frecvent exact explimarea "reprodusa" de mine mai sus. Probabil la ei FBI-ul nu i-a instruit la fel de riguros cum i-a instruit pe ai nostri Securitatea.
In ceea ce priveste criteriile necesare pentru a obtine un indicativ cu doua litere, ma bucur sa constat ca, asa cum spuneam, exista niste criterii clare si publice iar aceasta alocare nu mai este facuta "dupa recomandarea" unuia sau altuia, sef de radioclub sau secretar de partid. Astept cu nerabdare anuntarea de catre ANCOM a criteriilor de acordare a indicativelor "pe vecie"...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde n2yo » Joi Noi 08, 2018 6:39 am

Nu stiu in ce masura FRR, ca organizatie exclusiv sportiva (campioni, arbitri, medalii, tricouri, cantonamente) mai poate interveni pe langa ANCOM pentru a pretinde blocarea unor indicative care au apartinut unor personalitati in domeniul radioamatorismului care nu au fost implicati in activitati sportive.
Gasesc ca ar fi mai eficient mai degraba sa se puna bazele unei comisii fara afiliere la vreo organizatie, care sa fie formata din radioamatori YO cu experienta, si care sa intocmeasca si sa intretina un catalog care sa cuprinda si sa documenteze toate personalitatile ham radio din Romania al caror indicativ (sau sufix) trebuie protejat. Radioamatorii YO pot face propuneri acestei comisii furnizand argumente, marturii, documente, iar comisia aproba sau nu. Criterii de selectie pot fi stabilite. Pana la urma este vorba despre un fel de "hall of fame" pentru radioamatorismul YO.
Acum cateva zile am contactat ANCOM pe aceasta tema si mi s-a spus ca la aceasta ora nu se poate schimba nimic la regulamentul actual privind acordarea indicativelor de apel, prima oportunitate fiind in 2020, cand regulamentul va putea fi revizuit si propunerea de mai sus poate fi discutata. Ar fi timp suficient pana atunci pentru o asemenea actiune.

73 de Ciprian N2YO

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO3JW » Joi Noi 08, 2018 2:58 pm

Ciprian
Sper ca nu incerci sa faci o discriminare intre radioamatorii YO!
Faptul ca unii sunt membri ai FRR, iar alti nu, nu inseamna ca nu au toti autorizatii emise de ANCOM. Asa cum orice alta forma de organizare reprezinta pe membri sai, asa si FRR reprezinta radioamatori YO. Chiar si FRR are in conditiile de clasificare sportiva criterii care pot fi indeplinite in afara unor activitati "sportive", unele ca de exemplu, numarul de entitati DXCC realizate in diverse benzi.

Tot asa ma intreb dece se tot incearca discretizarea acelor radioamatori care sunt membri ai FRR!
Faptul ca unii radioamatori au ales FRR, este optiunea lor. Nu-i obliga nimeni unde sa se afilieze!
De asemenea exista un mare numar de autorizati ANCOM care nu sunt parte in nicio organizatie si ei exista bine merci!
Toti au autorizatii de a folosi benzile de radioamatori!

Ma bucur ca ai contactat ANCOM-ul! Dar in ce calitate? De reprezentant ai radioamatorilor YO sau ...
In 1990 aveam o reclama la TV care ne pregatea pentru ce a urmat!
"Daca vrei, poti!"
Eu sunt adeptul acestei idei. Daca se doreste se poate face o nota care sa prevada unele instructiuni de aplicare!

Pit YO3JW


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori