Memoria inaintasilor din nou intinata

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO8TK » Vin Noi 09, 2018 7:01 am

Cine vrea sa-si schimbe indicativul in sufix cu doua litere, uite ce poate pati!
Vrei sa ajungi CROCODIL? Trebuie sa treci prin filtrul comisiei!

Care comisie,? Cine va face parte din comisie? Cati membrii are comisia? Si vorba lui YO6PMX, care sunt criteriile de blocare a unui sufix? Comisia va ocupa de blocarea sufixelor sau va da si aprobari?
Se vor gasi oare persoane care sa conteste comisia,criteriile si deciziile comisiei? Cu siguranta DA.!
Apoi urmeaza convingerea ANCOM-ului sa implementeze in regulament decizia comisiei.

NU E CAM MULT!!!



De ce nu s-ar infiinta o comisie(tipic romanesc) pentru semnalarea perturbatiilor de la sursele in comutatie care ne distrug intreg spectru radio? pentru o lege a antenelor(sa mearga-n parlament si sa se dea cu curu de pamant pana obtine acea lege) si alte probleme mult mai importante in activitatea radioamatoriceasca.Si nu sint putine!

Sau se viseaza ca odata infiintata comisia va judeca retroactiv? si va cere ANCOM retragerea unor sufixe .
Sper din tot sufletul sa nu ne intoarcem inainte de 89. Din pacate sint pe aici cativa care au ramas ancorati puternic in acea perioada.

Asadar intrebari multe si grele.

Eu urez celor care si-au schimbat sufixul cu doua litere, multe DX-uri si locuri cat mai sus in competitii sa va bucurati de noul indicativ de CROCODIL HI! .Lasati soparlele sa vorbeasca pe limba lor.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo8cln » Vin Noi 09, 2018 8:44 am

Te salut Pit ,
Nu sint niciun fel de orgolii la mijloc ! M-a deranjat faptul ca s-a dovedit atit de grea treaba de a pastra 10 indicative cu rezonanta in YO "neatinse" . Luati-le fratilor ! Cit despre YO3APG (nu memorial 3apj cum s-a spus la qtc frr) , Domnul sa-l odihneasca , stiu ca am avut si divergente si nemultumiri fata de el dar nicodata ura si minie ! Am ramas prieteni pina in ultima clipa ( ultima convorbire telefonica cu el am avut-o pe 09.11.2011).La WRTC 2018 am tinut neaparat sa afisez un baner care evoca memoria lui Vasile ( si a fost acolo pe cort ). Un pic off topic : incep calificarile pt. WRTC 2022 , este cineva care sa fie dispus sa participe la un proiect de calificare a unei echipe YO pt. aceasta competitie ? ( nu conteaza numarul de litere din sufix ).
Fişiere ataşate
yo8ttt.JPG

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO3JW » Vin Noi 09, 2018 9:33 am

Ghita
Pe mine personal nu ma mai intereseaza varianta WRTC din "n" motive.
Pentru "Memorial yO3APG" am pregatit modelul de diploma pentru 2018
Memorial YO3APG 2018.jpg

Propagarea sa fie cu voi!
Pit YO3JW
PS Lista cu cele ~20 indicative se afla undeva in arhiva ANCOM.
La schimbarea de pe un post nu se face proces verbal de predare-primire!

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6PMX » Vin Noi 09, 2018 9:34 am

Nu,nu, Silviu... Comisia nu e pentru indicative cu doua litere. Treaba aia e deja reglementata, scrie clar la ANCOM cum se obtin alea. Comisia e pentru obtinerea indicativului de veci! Cu asta eu inca nu am nici o treaba! Sper sa nici nu am, ca nu vreau din ala de veci, asa ca poate sa se infiinteze comisia pentru morti, linistit.

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6PMX » Vin Noi 09, 2018 10:00 am

PS (si promit ca nu mai revin in topicul asta). Evident ca daca acea comisie
(sau om care a trimis liste de indicative) va judeca stramb, si propun(e) ca radioamator model vreun fost turnator al Securitatii, spagar care lua gaini in schimbul "recomandarii favorabile" data radioamatorilor tineri la vremea respectiva, vor fi oameni care vor contesta acea decizie de blocare a indicativului. Nu e un secret, arhivele Securitatii au fost si sunt deschise, pe majoritatea ii cunoastem cu nume, prenume si indicativ. Daca apare vreunul dintre ei dat ca radioamator model, sigur, vor fi cateva contestatii, procese, etc.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo3gh » Vin Noi 09, 2018 10:32 am

Buna tuturor, vin si eu cu parerea mea , my 2 cents.
Cred ca oricine ar fi mandru sa i se duca mai departe indicativul , sa ii fie vie amintirea lui ( acum este discutia intre indicativ si suffix … si intr-adevar mi-a placut comentariul cu interzicerea si a indicativelor YP cu sufixe celebre :D ). Nu cred ca Dorel nu este mandru de indicativ, din contra asa cum il stiu om deosebit o sa ii faca cinste ( textul dintr-un comentariu “…mi-ar fi rusine sa il iau…“ e cel putin ciudat zic eu , nu e fair )
Eu in 1984 cand am cerut indicativ am vrut 3ID in oglinda cu al unui prieten, ptr ca il cunosteam pe 3DI ( prieten/vecin ) si pentru ca avea si D ( “Dan” ) . Am fost instiintat ca trebuie sa astept “ aprobari”, “ decizii “ , “ analize “ de la diferite “ institutii” , “grupari “ , “comisii “, “factori de decizie” , cum vreti sa le spuneti :D desi FRR prin Vasile isi daduse acordul, aveam si recomandarea unui coleg de job 3CTK. Pana la decizie am primit 3FFD la rand ( cu D in suffix ) . Dupa 2 ani “comisiile” au decis ca “ omul merita , e in domeniul radiocom , a scris articole interne , are proiecte in domeniu… “, etc ..) . Mi-am facut stampila si stampilez QSL-uri standard si apoi ma gandeam sa tiparesc unele … Surpriza insa , dupa 2 saptamani primesc o “nota” in care se spunea“..cu parere de rau , .. o greseala… se retrage indicativul 3ID ..” . Cred ca mai am si acum “ decizia de retragere “ … desi atunci vroiam sa o rup :D . Am inteles apoi pe cai neoficiale ca xID era “ rezervat “ sau asa ceva , nu am stiut niciodata si inainte de ’89 nu prea comentai :D . Cu data de primire a indicativului 3ID , deci cu 2 weeks inapoi am primit decizia pentru indicativul YO3GH , deci cele 2 saptamani au disparut. Iarasi nu am comentat , m-am bucurat ca in sfarsit sunt legal :D , am cautat sa vad in trecut daca a mai fost alocat 3GH cuiva, desi atunci nu exista internet dar la radioclub erau “greii” care stiau istorie,... se pare ca nu , am mers inainte si am avut si un challenge in traffic ( pasionatii de CW inteleg ce erori pot sa apara la transmiterea si receptionarea acestui indicativ :D ) dar mi-a placut provocarea. Asa am ramas de 32 de ani “ghehashul” vorba matinala a lui nea Lulu ( 3lx ) si 3ccc – Nini prietenul meu.
Cand o sa fac QSY in cer o sa urmaresc QTC-ul pamantesc ( poate au internet acolo :D ) sa vad cine o sa aiba indicativul meu ca sa imi pastreze vie amintirea, o sa ma bucur.
Numai bine , 73 !

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO4SI » Sâm Noi 10, 2018 12:21 am

Titlul topicului este totusi prea dur. Luni a fost Memorial YO. La cat de animate sunt comentariile ar fi trebuit sa fie foarte multi participanti. In doua ore abia am reusit 32 de contacte. Primul qso cu...
YO2DD !! Bineinteles ca i-am transmis ca dedic aceasta legatura celui care a fost YO8DD Dem Dascalu. M-am bucurat ca am auzit sufixul lui Dem. L-am cunoscut. Voi povesti altadata. Atasez o captura cu
logul din concurs. Multumiri lui YO9HSW pentru program. 73s !
Fişiere ataşate
MemorialYO2018.JPG
Ce frumos era daca eram mai multi in memorial YO. Odihneasca-se in pace cei pomeniti.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo2loj » Sâm Noi 10, 2018 9:36 am

O mică observație:
Pentru cei ce vor neapărat 2 litere, nu uitați, 2 litere nu se pot pune ca număr de mașină :lol:

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo2msb » Sâm Noi 10, 2018 10:48 am

yo2loj scrie: 2 litere nu se pot pune ca număr de mașină :lol:

Greșit! Cu puțin tupeu se pot pune ca... prefix.
Până acum vroiam indicativ cu 4 litere (YO2SOTA). Dar mi-ai dat o idee, acum vreau și eu cu 2 litere (YO2TM) să-l pot pune la mașină. :lol:
crocodil de munte

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo9wf » Sâm Noi 10, 2018 5:22 pm

Se vede in departare un razboi intre cei cu doua si cei cu trei. Urmaresc sa vad care-s mai mistocari, care mai inraiti sau mai relaxati.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori