cq ww dx 2018

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

cq ww dx 2018

Mesajde yo8cln » Mie Noi 28, 2018 8:40 am

In regulament apare urmatoarea prevedere:
1."Locaţia staţiei:
Zona în care toate emiţătoarele, receptoarele şi antenele sunt amplasate. Toate emiţătoarele şi receptoarele trebuie să se afle în acelaşi cerc cu diametrul de 500 de metri.
Antenele trebuie să fie conectate fizic la emiţătoare şi receptoare prin linii de transmisie RF"
Intrebarea este la care categorii se aplica prevedera , sau la toate ?
Tnx , 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde n2yo » Mie Noi 28, 2018 3:12 pm

Cred ca la toate categoriile mai putin Remote.

73 de Ciprian N2YO

L.E. - De fapt si la Remote se aplica, pentru ca nu se discuta unde se afla operatorul, ci doar echipamentele radio

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde yo7fb » Mie Noi 28, 2018 5:39 pm

Inclusiv la remote!
Remote operation is permitted if the physical location of all transmitters, receivers, and antennas are at one station location. A remotely operated station must obey all station license, operator license, and category limitations. The call sign used must be one issued or permitted by the Regulatory Authority of the station location.
Scuze de qrm,a corectat Ciprian!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde yo8cln » Joi Noi 29, 2018 11:46 am

Mny tnx ! Am intrebat de curiozitate desi... "fosti justitiari " din YO au cam incalcat regulamentul...
73 ! de yo8cln.

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde YO2VG » Joi Noi 29, 2018 12:14 pm

Salutare

Este un subiect foarte sensibil ce ai atins acum Ghiță. Sunt ample dezbateri și în SUA pe această temă. În sensul că, coloși precum W8JI, W3LPL și mulți alți au antenele de emisie și recepție în localizate în diametre mult mai mari de 500m. Numai sistemele mele de recepție le am întinse pe 10 Ha și sincer pot spune că ce am eu e pistol cu apă față de cei cu adevărat competitivi. La care trebuie ținut seama că orice antenă de emisie trebuie ,,ținută” departe de antenele de emisie, la minimum 200m. Deci regula celor 500m este ,,spartă” în primul rând de cei mai mari din ARRL. Poate de aceea nu au fost descalificări pe această temă. Iar problema remoteului este și mai delicată. Deci regulile ar trebui să se plieze la cotidianul zilei....pentru că deja nu mai se poate vorbi de mult de condiții egale de participare. Iar ce facem noi românii, uitându-ne veșnic în ograda celor care mai mișcă ceva în concursuri, e o trăsătură veșnică a neamului nostru.....povestea aia cu capra vecinului.
Dar să fim noi sănătoși și să ne bucurăm de zilele astea de sărbătoare națională și să ne gândim ÎMPREUNĂ la un mod cu adevărat competitiv prin care putem arăta lumii că sunt mai mult decât niște visători.
La Mulți Ani ROMÂNIA!

Sănătate și DX-uri
VAli, YO2LC

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde yo8cln » Joi Noi 29, 2018 12:36 pm

Ai dreptate Vali ( yo2lc ) , probabil ca si cei " mari " mai incalca regulile ! Nici la noi (yr8d) capetele antenelor Beverage nu se incadreaza in cei 500 m ! Dar de la 500 m la 500 Km este distanta ... Nu este vorba de nicio capra ( de fapt a cui ? ) , este vorba ca acum citiva ani am facut ( experimental ) un M/2 folosind " tactica " celor mari ! Fara a ne clasa pe locuri fruntase ne-am trezit cu reclamatii la ARRL... iar prietenul de acolo mi-a sugerat ca vine de la cineva de "aproape" . Cit despre miscare in concursuri hai sa urmarim rezultatele... Oricum pe zi ce trece ma bate gindul sa " invirt butonul spre stinga" 73 ! de yo8cln.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde 4x1ad » Joi Noi 29, 2018 2:13 pm

Am banuit eu ca intrebarea lui YO8CLN nu este chiar "nevinovata" ;) . Sunt intr-adevar unii care confunda 500m cu 500Km sau mai mult. Nu chiar toate punctajele fantastice de care citim dupa concursuri se realizeaza exclusiv prin talent, munca grea si investitii serioase.

Intr-adevar, limita de 500m este depasita de realitati si trebuie actualizata chiar si pentru doar cateva zeci de participanti. Banuiesc ca acum se inchid ochii deoarece a avea un numar de Beverage-uri de 2x Lambda rasfirate nu este o infractiune (inca); la fel colocarea logica a unor piloni pentru a evita/limita interferentele reciproce intre antene.

Ceea ce ma amuza :P insa sunt discutiile nesfarsite despre egalitatea din concursuri . Prin natura acestui hobby, el nu se poate desfasura in egalitate intre competitori. Un radioamator sta la tara si dispune de hectare pentru antene, in timp ce altul locuieste intr-o zona urbana cu limitari draconice pentru antene. Unul are o undita sau un EFHW, altul are un Yagi pentru benzile superioare si unul pentru 7MHz. Unul s-a deplasat pentru concurs pe o mica insula inconjurata de ape, altul sta intr-o locatie inconjurata de munti. Unul isi permite un FT-450, altul un IC-7610. Unul inca trage cu manipulatoare straight key pe un singur transceiver si transcrie logul de pe hartie in format Cabrillo in timp ce altul foloseste metode computerizate moderne de marire a ratei de QSO-uri gen SO2R sau 2BSIQ. De amplificatoare lineare nici nu mai vorbim ca se cunoaste situatia: unul foloseste 2-3x GU-50, altul 2kW solid state automat iar al treilea 14x GU-81 in paralel de la un fost submarin CCCP.

Asa ca despre ce egalitate utopica vorbim in radioamatorism ? Doar in WRTC existenta o tendinta reala spre egalitate dpdv al locatiilor, antenelor si al puterilor folosite. Dar fiecare concurent isi poate aduce de acasa transceiverul favorit: poate fi un TS-590S de $1600 sau un FTDX-5000 de $5000.

Concursurile majore au meritul extraordinar ca au impins tehnicile de operare spre culmi extraordinare, totodata ridicand enorm stachetetele de performanta tehnica la antene si echipamente. Dar au impins in fata si nu putine specimene cu ego-uri hiper umflate si spirit competitiv exacerbat care nu doresc decat sa castige cu orice pret.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde n2yo » Vin Noi 30, 2018 5:19 am

Pentru YO2LC:

Sunt ample dezbateri și în SUA pe această temă. În sensul că, coloși precum W8JI, W3LPL și mulți alți au antenele de emisie și recepție în localizate în diametre mult mai mari de 500m.


La ce ample dezbateri va referiti? Aveti un link ca referinta? Eu statia lui W8JI nu o cunosc, insa la W3LPL am fost de multe ori si nu cred ca amplasarea antenelor sa incalce regulile de concurs. De altfel Frank are o activitate anuala in luna iunie tip "Open House" la care orice radioamator este binevenit sa-i viziteze statia. Nu sunt secrete de ascuns acolo. O idee buna ar fi sa luati harta Google si sa faceti masuratori acolo, caci antenele sunt clar vizibile. Adresa este 3055 Hobbs Rd Glenwood, MD 21738
Un tur vizual filmat cu drona poate fi vazut la acesta adresa:
https://www.youtube.com/watch?v=m1PzsVt ... e=youtu.be
Lista antenelor folosite, care include si lungimile antenelor Beverage poate fi gasita aici:
http://www.dailydx.com/w3lpl-antennas-farm/

73 de Ciprian N2YO

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde yo8cln » Vin Noi 30, 2018 8:55 am

Impresionant , Ciprian ! Mai vazusem filmul . Si atunci ca si acum ma intreb ce " microb" provoaca aceasta pasiune de care nu mai putem " scapa " ? Mny tnx , 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: cq ww dx 2018

Mesajde YO9FNP » Sâm Mai 04, 2019 7:09 am

Buna dimineata,
Pe site-ul oficial al concursului au aparut rezultatele CQWW CW editia 2018:
https://www.cqww.com/scorescw.htm
Un numar de 96 de indicative YO apar in clasamente, inca 4 au trimis log control.
Doua noi recorduri YO in acest an: YO3FRI: QRP 15m Assisted si YR8D/YO8TTT - SO Classic Overlay.
73,
Dan YO9FNP


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori