Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 05, 2019 1:11 am

Buna ziua
Nu inteleg ce e cu "zarva" asta....
O fi de la "saniuta" consumata de sarbatori? Ca doar nu ati fi baut toti pepsi din calimara cu cerneala... :lol:
Continutul legii este corect si in conformitate cu regulamentul ANCOM pe care se pare ca nimeni nu l-a citit.
Aruncati o privire pe regulament la Art. 8 care va trimite la anexa, respectiv la cap.IV. Norme de utilizare a stațiilor radio si aici va rog sa cititi cu atentie pct 13 si 14...
"
13) Responsabilul de radioclub trebuie să se asigure că parametrii de emisie şi conƫinutul
legăturilor radio efectuate, în mod direct sau de la distanță, de către orice radioamator care
lucrează pe o stație a radioclubului la care el activează, respectă prevederile prezentei
decizii; în cazul lucrului de la distanță, responsabilul de radioclub menține o copie audio a
traficului realizat pe stația deținută pe o durată de minim un an,
iar în jurnalul de trafic
menționează identitatea radioamatorilor care au utilizat respectiva stație și parametrii
tehnici ai legăturilor radio efectuate.
14) În cazul permiterii lucrului unui alt radioamator, în mod direct sau de la distanță, deținătorul
stației de radioamator trebuie să întocmească un jurnal de trafic similar celui solicitat pentru
radiocluburi; în cazul lucrului de la distanță, deținătorul stației menține o copie audio a
traficului realizat pe stația sa pentru o durată de minim un an
, iar în jurnalul de trafic
menționează identitatea radioamatorilor care au utilizat respectiva stație și parametrii
tehnici ai legăturilor radio efectuate "

http://www.ancom.org.ro/uploads/links_files/DECIZIA_ANCOM_245_2017_PRIVIND_REGLEMENTAREA_SERVICIULUI_DE_AMATOR_(002).pdf

Care e baiul...sau noutatea????
Mircea YO8RAA

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 05, 2019 1:31 am

Se pare ca pentru unii Regulamentul ANCOM nu este un act normativ in vigoare :D :lol:
Se vede asta si dupa cum se comporta in eter. Mai ales de cand au invatat ca "digitale" nu vine de la degete ... :lol:

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 05, 2019 1:54 am

yo8tvd scrie:....

M-am uitat la cine semneaza documentul . QED !

Oare?!
Link-ul pdf pe care ai vazut semnatura e o facatura...
O lege nu este semnata de prim-ministru ci de presedintii celor doua camere.
Un prim-ministru semneaza ordonante sau ordonante de urgenta.
Legea o gasesti in Monitorul Oficial nr. 1 partea I din 3 ianuarie 2019 la pagina 8.
http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43ODQ3NjI2NjQ4MjQyRSszMA==

Abia acuma cred ca e ...QED.
73 Mircea YO8RAA

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 05, 2019 2:38 am

Rectificare:
Monitorul Oficial nr. 3 partea I din 3 ianuarie 2019 la pagina 8.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO6EX » Sâm Ian 05, 2019 9:59 am

Nu am gasit nici-o lege cu nr. 356/2018 privind radiocomunicatiile.
Exista Hotararea nr 356, ordonanta nr 356, dar care se refera la cu totul alte lucruri.
YO9CSM sa ne lamureasca unde a gasit asa ceva.
FAKENEWS ?????????????

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3gfh » Sâm Ian 05, 2019 10:21 am

Nici unul din link-urile respective nu sunt "facaturi"; paginile respective au semnatura electronica valida. Fisierul PDF in sine nu are elemente de autentificare. Legea ar trebui sa intre in vigoare de la 2 Feb. 2019. Nu cred ca Indaco isi permite sa publice fake news.

Este o diferenta majora intre ce scrie in respectivul PDF si ceea ce se regaseste in regulamentul de la pagina ANCOM. Obligativitatea pastrarii de inregistrari audio se adreseaza doar statiilor de club sau statiilor operate de la distanta.

Daca e sa ne luam dupa ce scrie in PDF vom fi cu totii obligati sa pastram inregistrari audio. Asta cred ca ar fi "baiul" sau "noutatea".

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO2LOG » Sâm Ian 05, 2019 10:31 am

Buna ziua! Cu respect pentru opiniile exprimate inaintea mea, as vrea sa spun si eu cateva cuvinte. Pe scurt:
- dupa cum arata textul din https://lege5.ro, legea va intra in vigoare in 2 februarie si contine prevederi gen copia audio a traficului care o fac greu de pus in practica;
- legea ar putea fi folosita punctual, in urma unor reclamatii, insa asa cum este elaborata, cu generalitati, chestiunii discutabile si aproximative (ce este indecent, ce este insultator, ce sunt semnale false sau inselatoare, care sunt mesaje sau semnale superflue s.a.), contestarea eventualelor sanctiuni devine o joaca de copil;
- cine a fost consultat in elaborarea legii, a cunoscut cineva de la FRF despre ea?
- in conditiile in care, pana acum, nu s-a intervenit in cazul unor perturbari intentionate ale traficului, bruiaje, purtatoare bagate si multe alte asemenea comportamente reprobabile, are autoritatea de reglementarea capacitatea / oamenii / logistica de a pune in practica noua reglementare? Intrebare retorica.
- parerea mea, n-ar fi prima reglementare care ramane litera moarta in Romania.
Va multumesc pentru atentie, va salut si va urez un An Nou fericit, la multi ani, sanatate si multe impliniri in 2019!

Referitor la:
1. Monitorul Oficial nr. 0003 din 2019
Actul nr. 356 din 27 Decembrie 2018
Emitent: Parlamentul României
Lege privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor
(http://www.monitoruloficial.ro)

2. https://lege5.ro/Gratuit/gmytimzygu3q/l ... nicatiilor

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8TK » Sâm Ian 05, 2019 10:33 am

Iata o metoda relativ simpla de a trimite la subsolul paginii subiecte mai putin interesante gen Tunele subterane , wrtc-uri , intalnirea de la Panciu etc.. Ramane sa vedem ce se va intampla. E posibil sa fi inteles noi gresit. Deh.....mintile i-luminate lucreaza si noaptea. Probabil de aici expresia Noaptea mintii! Hi!!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3cen » Sâm Ian 05, 2019 10:43 am

Legea este facuta si votata de majoritatea parlamentara (si) cu scopul de a mai aduce bani la buget sub forma de amenzi. Nici "dictatorul" Ceausescu nu s-a gandit la controlul asa de strict al radioamatorilor.

In alte tari din UE exista prevederi legale asemanatoare?

Trebuie vazute normele de aplicare si "dispozitile legale in vigoare".
73

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO6EX » Sâm Ian 05, 2019 11:04 am

@ YO2LOG: TKS ptr link.
Asa trebuia facut de la bun inceput.
S-ar fi evitat discutiile degeaba.

Sanctiunile in cauza privind activitatea radioamatorilor se aplica in conformitate cu
Reglementarile de Radiocomunicatii pentru radioamatori pct. 13 si 14.
Doar in acele cazuri este necesara copie audio.
Restul sanctiunilor au fost prevazute in toate legile anterioare acesteia.

Ceilalti pot sta linistiti.
Oricum carnetul de lucru electronic sau pe hartie, era obligatoriu din totdeauna.


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori