Problema mecanica

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: Problema mecanica

Mesajde yo3cbz » Lun Feb 25, 2019 6:58 pm

Salut,
Am lucrat 50 ani cu motor suspendat cu brat lexibil si de fiecare data tehnicianul de utilaje medicale ungea cu uleiul care-l avea,asa ca folosesiti ce aveti ,dar nu uitati sa-l ungeti la timp.Eu il foloseam 2-3 ore pe zi si cam la 6 luni intra in revizie. Spor la treaba!
YO3CBZ
Puiu Stefan
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Mar Feb 26, 2019 1:02 pm

Multumesc! Stefane pentru interventie,da,pai si eu am folosit pina acum tot un ulei tehnic/mineral obisnuit,mai exact pe cel pentru mecanisme fine existent in mod curent pe piata,dar mi se pare ca este putin cam prea fluid pentru aceasta aplicatie specifica,in sensul ca-din constatarea mea-se scurge/consuma cam prea repede,asa ca m-am gindit sa intreb ce-ar putea fi mai bun decit asta si am primit niste raspunsuri satisfacatoare,pentru care foarte multumesc tuturor,subiect lamurit si terminat.73!,Nelu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Problema mecanica

Mesajde YO4BKM » Mar Feb 26, 2019 3:29 pm

Piesa in discutie nu este un simplu cablu si nu se exploateaza ca atare ci face parte din ce se numeste arbore (unii spun ax) flexibil, cu cca 55 de ani in urma il invatam ca student la "organe de masini". Poate transmite puteri de la zeci de Watt la kW. Am avut de a face cu astfel de arbori in industrie si tin minte ca trebuia gresat la fiecare 100 ore de lucru (la turatia de 3000 r.p.m, la turatii mai mari intervalul de timp se reduce pana la 15-20 de ore), dupa ce se stergea bine vechea unsoare cu material textil, interzis a se folosi solventi. Se folseste unsoare consistenta, recomandata fiind STABURAGS N-4, se gaseste si in cantitati mici pe net la https://euro-industry.com/main.php?inde ... d=23201731. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Mar Feb 26, 2019 9:00 pm

Da,multam! Tavi,cam asta banuiam si eu,am sa caut sa vad cum se poate procura si-mai ales!-cam cit costa-hi!.Bine,toate cele bune! si 73! de la Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema mecanica

Mesajde YO3AOE » Mar Feb 26, 2019 9:08 pm

Da,m-am uitat si m-am lamurit,mai bine zis am incremenit-hi!,un tub din ala cu lubrifiantul "minune" costa aproape cam cit tot utilajul Proxxon in cauza (motor suspendat + brat flexibil),asa ca-in conditii de pensionar-ne limitam la ce putem accede...73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori