SDRplay RSP1A panadapter HF

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde YO2LOG » Vin Mar 15, 2019 10:18 am

Buna ziua, am rugamintea, daca a lucrat cineva cu SDRplay pe post de panadapter la un transceiver mai vechi HF, il rog sa-mi impartaseasca din observatiile sale.
Am achizitionat de putin timp un SDRplay RSP1A, prezentat ca un "wideband 14-Bit SDR receiver", cu gandul sa-l folosesc pe langa un TS-570SG si sunt, efectiv, placut surprins de performantele acestui mic receptor. L-am testat atat cu ultima versiune SDRuno v1.3, cat si cu SDR-Console v3.02, insa mi s-a parut mai prietenos acest din urma software. Ideea este ca se "impaca" perfect cu transceiverul, dar si cu programul de log Log4OM, asa ca nu mai ramane decat sa intru in emisie... dar cum?
Ce ati folosit pentru ca SDRplay-ul si transceiverul sa "ïmparta" aceeasi antena, SDRplay folosind-o la receptie, iar transceiverul la emisie? Exista riscul in cazul unei variante necorespunzatoare sa deteriorezi receptorul SDR! Foloseste cineva MFJ-1708SDR? Sau montajul indicat de OK1RP pe blogul sau? A incercat cineva alta varianta? Cu scuze daca s-a scris despre acest subiect si n-am observat eu.
Multumesc pentru un eventual raspuns, 73, Calin YO2LOG

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8cln » Vin Mar 15, 2019 2:53 pm

What is a Panadapter ?
A Panadapter is a panoramic display that attaches to your rigs first IF and gives you the opportunity to look at the whole band your rig is tuned .
Asa ceva am configurat eu pt. K 3 de la Elekraft . Daca te referi la asta SDRpay nu este afectat de emisie.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8cln » Vin Mar 15, 2019 2:56 pm

Cu scuze , ceva info. aici: https://www.mypanadapter.com/

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo7fb » Vin Mar 15, 2019 3:47 pm

Antenna sharing device QSK TX / RX switch For SDR and Radio
https://s.click.aliexpress.com/e/bYn7cXU4
https://www.sv1afn.com/trs-450--receive ... rface.html
Mai sunt si alte optiuni,pt 100w este super suficient, eu nu am folosit, nu a fost cazul,ft 1000 are intrare si ieisre pt RX antena separat. Este optiunea ta ce alegi, daca faci cumva rx pe antena separata nu strica si un minim de protectie pe frontend. Despre soft... Sdr console la aceasta ora este un program destul de matur si ofera cam cel mai divers suport. Stiu ca sdrplay-ul are ceva dll si pt skimer varianta de server si N1MM in wide waterfall bandmap,daca cumva concursurile te intereseaza.
Spor la joaca! Marius,yo7fb.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde YO9IRF » Vin Mar 15, 2019 6:45 pm

Salutari,

un panadapter nu se conecteaza pe mufa de antena ci la iesirea de IF a transceiverului. Astfel, indiferent de cum schimbi frecventa receptorului, panadapter-ul va afisa spectrul din jurul frecventei receptionate fara sa trebuiasca sa ii schimbi si lui frecventa.

Cum majoritatea echipementelor nu au iesire de IF probabil ca va trebui facuta, cu putina indemanare. Exista destule indicatii pe internet despre cum se poate face pentru fiecare transceiver, dar in general se ia o priza de semnal de la intrarea filtrului pentru prima IF, cu un adaptor activ de impedanta.

yo8tvd
Mesaje: 18
Membru din: Lun Aug 09, 2010 11:45 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8tvd » Vin Mar 15, 2019 6:54 pm

Softul SDRUNO poate comanda via interfata CAT transceiverul . Receptorul sdr se conecteaza dupa primul mixer pe calea de receptie , inainte de primul filtru de IF . Tot in SDRUNO poate fi setata frecventa IF a receptorului astfel incat sa fie afisata frecventa de rx corecta .

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8sxx » Vin Mar 15, 2019 8:18 pm

Salut Calin

Am peste 1 an de zile de cand lucrez cu RSP1A sincronizat cu un FT1000, deja ai o cu totul alta perspectiva asupra benzilor. Recomand sa continui si nu privi treaba asta ca pe un gadget, te rog sa ma crezi ca a devenit un ajutor de baza in trafic.
In primul rand, cum spune si yo8tvd, sincronizeaza softul cu transceiverul prin omnirig. Nu insist, sunt destule indicatii pe net. Ai sa observi ca in momentul trecerii pe emisie comanda este transmisa la sdr via cat iar receptorul se blocheaza. Bineinteles, pentru a nu avea surprize, intrarea de receptie trebuie izolata f. bine de semnalul de emisie. Din pacate TS570 nu are optiunea de ant. rxin - rx out. Optiunea lui yo7fb e indicata dar e exagerat de scumpa. Ai dat 100 euro pe RSP1A, mai dai inca pe atata pe cutia aia de relee!!!
Optiunea lui yo8tvd e si ea indicata si sigura dar are niste dezavantaje. Latimea de banda "vazuta" de panadapter e foarte limitata, fiind data de latimea de banda a filtrelor de IF. Daca pui si rooffil. treaba pica. De regula eu monitorizez intregul spectru aferent modului de lucru de pe banda pe care lucrez, deci minim 100 KHz ar fi indicat altfel se pierde principalul avantaj al adaptorului panoramic.
Eu zic sa incerci sa-ti faci un separator cu splitter (ca cel indicat de yo7fb), nu e mare filozofie si e varianta cea mai sanatoasa. Oricum un splitter trebuia sa faci, orice tip de trx mai modern ai fi avut. Singurul e TS590SG care are splitter inclus tocmai pentru a lucra cu sdr panadapter.

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde YO2LOG » Vin Mar 15, 2019 9:11 pm

Multumesc tuturor pentru sfaturi, mi-este deja clar ce trebuie facut... as vrea sa va arat cum arata, la mine, o "felie", in portiunea de CW, din banda de 80 de metri, pe SDRplay RSP1A. Antena End-Fed, software SDR-Console v3.02, sincronizat cu transceiverul TS-570 si cu Log4OM prin OmniRig, totul ruleaza pe un computer i5@4440 CPU cu 8 G RAM.
Fişiere ataşate
1.jpg

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8cln » Sâm Mar 16, 2019 8:45 am

Asa se vede la mine cu K 3 si soft Win4K3.
Fişiere ataşate
IMG_0980.JPG

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8sxx » Sâm Mar 16, 2019 11:37 pm

Om Ghita, din curiozitate, folositi iesirea IF de la K3 sau mergeti pe intrarea din antena rxin-rxout?
Eu dupa ce am incercat cateva variante am ramas la SDRuno.
E adevarat ca e greoi si neprietenos in operare. Dar nu prea am ce opera la el ca o face cat-ul.
Dupa mine, dintre softurile testate sdruno reflecta cel mai fidel spectrul urmarit. Sau cel putin asta e parerea mea.
Fişiere ataşate
sdruno.jpg


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori