Noul statut al FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Vin Mar 22, 2019 9:42 am

yo8cln scrie: Daca noua conducere va ramine "conservatoare " la pozitia "sportiva" eu consider ca IARU ( care nu este o structura sportiva) va trebui notificata in sensul ca frr reprezinta mai putin de 30% din radioamatorii YO

Da, este totul corect, numai ca chiar si la IARU se stie ca FRR este o structura sportiva, dar nu avem in tara nicio alta structura care sa aibe cel putin acelasi procent din randul radioamatorilor. In acest caz, cine sa notifice IARU si cu cine sa fie inlocuit FRR? FRR se bucura de inertia acumulata in cei peste 40 de ani de regim dictatorial inclusiv in domeniul sportiv ori al pasiunilor tehnice, din care nu lipsesc intrigi inteligent manipulate numai ca sa incurce lucrurile chiar si azi. Poate face cineva o reforma care sa elimine radioamatorismul din activitatea sportiva, cum este in toata lumea, cu exceptia a 5-6 tari printre care si YO? Pana acum nu s-a putut, desi si tarile in care radioamatorismul nu este reglementat ca sport organizeaza competitii de mare anvergura, fara trofee sau merite sportive, care atarg mii de participanti.
La o analiza completa, care este avantajul radioamtorismului sportiv (din YO) in raport cu un radioamatorism nesportiv (ca in DL, F, I, W etc)? Exista un asemenea avantaj?
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5er » Vin Mar 22, 2019 10:14 am

Intrebare de 10 puncte :D

Cu ce te ajuta IARU efectiv? Primesc taxa IARU, in schimbul careia te lasa pe tine ca YOxxxx sa participi in concursuri. Si te recunos ca radioamator dintr-o tara afiliata ? Atata tot? Pai scuzati-ma daca asta e tot, poate sa ma reprezinte si ministerul transporturilor la IARU nu FRR, ARR, SRR sau alt xRR ca tot una mi-e numa zic ...

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Vin Mar 22, 2019 12:19 pm

Te salut , Pit !
Am o intrebare si cred ca poti sa-mi raspunzi : de ce se fac alegeri pt CA al frr acum dupa 3 ani si nu la anul dupa cum era normal ? Nu am gasit (poate nu am fost atent) in noul statut aceasta prevedere ! In rest mergem inainte ... ca de obicei ! Vom sti cine candideaza ...dupa alegeri , HI ! 73 ! de yo8cln.
P.S. " sî eu sint membru frr "

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO3JW » Vin Mar 22, 2019 1:51 pm

Dr Ghita
Am intrebat si mi s-a raspuns: Acest Statut a intrat in vigoare la 01.01.2019 si in aceste conditii trebuie sa se faca alegeri noi1
Pentru Septy YO5ER
Am citit oare eu gresit ca esti propus pentru comisia de UUS?
Este adevarat ca unele informatii circula mai greu si nu au mai fost aduse la cunostinta celor mai tineri.
Poate asa se poate explica comentariul tau.
Ar fi bine sa te documentezi, Poate descarici manualul IARU VHF sa vezi ce si cum! Se zic multe despre cum se "mananca" UUS-ul,
Ce reglementari exista, proceduri de lucru si altele
De asemenea IARU este organizatia mondiala a radioamatorilor care ne reprezinta la Conferintele de reglementare ale UIT(Uniunea Internationala a Telecomunicatiilor) cea care decide cum se imparte spectru radio la nivel mondial.
Iar daca nu cunosti, IARU are propriile sale cheltuieli care sunt asigurate de acea taxa numita "IARU" pe care tarile membre le achita.
Cred ca daca FRR ar avea bani suficienti, sau daca unii care incaseaza premii in bani ar dona FRR o parte din sumele obtinute, nu ar mai fi nevoie sa stea cu mana intinsa catre noi. Dar ..... asa ceva nu se intampla!
73
Pit

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO8RAA » Vin Mar 22, 2019 1:54 pm

YO3JW scrie:Salut!
Dupa cum se stie,eu, YO3JW, sunt membru al FRR, dar si membru la SRR
In aceste conditii mi se pare fair-play sa nu ma gandesc la functii de reprezentare in FRR.
73 Pit

yo8cln scrie: 73 ! de yo8cln.
P.S. " sî eu sint membru frr "


Gresiti sau interpretati gresit

FFR NU are membri persoane fizice.
Membri FRR NU pot fi decat asociatii, cluburi , alte persoane juridice.
Poate cluburile sau asociatiile de care apartineti or fi membri FRR.
Orisicum cred ca in afara de ceva nostalgici, ceva sportivi si cativa care umbla dupa "ciolan" ...nu mai intereseaza pe nimeni soarta FRR. Ce se intampla in ograda FRR e treaba lor.
Asta nu inseamna ca in Romania nu se face radioamatorism sau ca e pe cale de disparitie.
73 YO8RAA

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5er » Vin Mar 22, 2019 2:41 pm

YO3JW scrie:...
Pentru Septy YO5ER
Am citit oare eu gresit ca esti propus pentru comisia de UUS?
Este adevarat ca unele informatii circula mai greu si nu au mai fost aduse la cunostinta celor mai tineri.
Poate asa se poate explica comentariul tau.
Ar fi bine sa te documentezi, Poate descarici manualul IARU VHF sa vezi ce si cum! Se zic multe despre cum se "mananca" UUS-ul,
Ce reglementari exista, proceduri de lucru si altele
De asemenea IARU este organizatia mondiala a radioamatorilor care ne reprezinta la Conferintele de reglementare ale UIT(Uniunea Internationala a Telecomunicatiilor) cea care decide cum se imparte spectru radio la nivel mondial.
Iar daca nu cunosti, IARU are propriile sale cheltuieli care sunt asigurate de acea taxa numita "IARU" pe care tarile membre le achita.
Cred ca daca FRR ar avea bani suficienti, sau daca unii care incaseaza premii in bani ar dona FRR o parte din sumele obtinute, nu ar mai fi nevoie sa stea cu mana intinsa catre noi. Dar ..... asa ceva nu se intampla!
73
Pit


Nu sunt propus :shock: si nici n-o sa accept sa fac parte din nici o comisie, timpul nu mi-ar permite si nici cunostintele despre "cum se mananca UUS-ul" :lol: (ar trebui sa scoateti un tutorial cei care stiti cum se mananca). Cu siguranta sunt altii mai in masura.

Legat de IARU, intrebarea mea putin deviata de la topic, era daca chiar merita atata tam tam pentru cine si cum ne reprezinta la IARU, o institutie care oricum isi vede de ale ei, ca sa le fie bine tuturor radioamatorilor nu musai romanilor.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Vin Mar 22, 2019 5:00 pm

yo5er scrie:Cu ce te ajuta IARU efectiv? Primesc taxa IARU, in schimbul careia te lasa pe tine ca YOxxxx sa participi in concursuri.

Cred ca voi primi cele 10 puncte, sau macar "cinciul" din oficiu. IARU nu conditioneaza participarea la concursuri, statutul IARU se afla la http://www.iaru.org/constitution.html. Extrag aici cateva detalii de interes din statut:
Article I -- Name, Objectives, Definitions, and Structure
2. Its objectives shall be the protection, promotion, and advancement of the Amateur and Amateur-Satellite Services within the framework of regulations established by the International Telecommunication Union, and to provide support to Member-Societies in the pursuit of these objectives at the national level, with special reference to the following:
2. Its objectives shall be the protection, promotion, and advancement of the Amateur and Amateur-Satellite Services within the framework of regulations established by the International Telecommunication Union, and to provide support to Member-Societies in the pursuit of these objectives at the national level, with special reference to the following:
a) representation of the interests of amateur radio at and between conferences and meetings of international telecommunications organizations;
b) encouragement of agreements between national amateur radio societies on matters of common interest;
c) enhancement of amateur radio as a means of technical self-training for young people;
d) promotion of technical and scientific investigations in the field of radiocommunication;
e) promotion of amateur radio as a means of providing relief in the event of natural disasters;
f) encouragement of international goodwill and friendship;
g) support of Member-Societies in developing amateur radio as a valuable national resource, particularly in developing countries;
h) development of amateur radio in those countries not represented by Member-Societies.
Article II -- Member-Societies
1. The membership of the IARU shall consist of its Member-Societies.
2. There shall be only one Member-Society representing a country or separate territory.
8. Member-Societies shall have no financial obligations to the IARU; however, there may be financial obligations between a Member-Society and its regional organization.
Article III -- Administrative Council
4. Each regional organization shall operate autonomously under its own regional constitution, and in accordance with the IARU Constitution.
5. Each regional organization shall have its own management and finances.
Rolul IARU este de natura organizatorica si administrativa, cu aplicatie la radioamatori care nu pot face abstractie de un cadru reglementat la nivel international. In ce priveste taxele, ele sunt reglementate de regiunile de care apartin diverse tari si au destinatii specifice fiecarei regiuni.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Vin Mar 22, 2019 5:38 pm

Eu am scris " sî eu sint membru frr"... In alta ordine de idei intrebarea era unde scrie in statut de alegeri anticipate ? Daca peste citeva luni noul CA schimba ceva in statut se fac din nou alegeri ? 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO8TK » Vin Mar 22, 2019 6:28 pm

Statut nou, (intrat in vigoare) cu structura veche!??? Normal ca trebuie facute alegeri.Dar.... e greu de cetit! Si tu esti...membru FRR cam....... incepator!
Cineva mai sus a explicat cu subiect si predicat cine poate fi membru FRR dar degeaba.....nu se citeste statutul FRR.Vechi nou ...nu conteaza.IP-honul are ecranul mic??
Asa ca uni se merge tot pe surse....ce se prinde din zbor. :lol: :lol: :lol: :lol:
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Vin Mar 22, 2019 6:44 pm

Iaca dau lectii si "bautorii de cerneala " ...


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori