Noul statut al FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO3JW » Vin Mar 22, 2019 9:00 pm

Corectie....
Mircea are dreptate;
Nu poti fi membru al FRR
Astfel ca "sunt membru la un club afiliat la FRR"
73
Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Sâm Mar 23, 2019 8:19 am

Tot asa si eu Pit . Noul carnet este primit recent , cel vechi dateaza de prin 1972 !
Cer scuze pt. mesajul off topic de mai sus. Am crezut ca se poate face o dezbatere civilizata ( ce pretentii) pe un subiect de interes ( ce naiv) dar in momentul in care apare un individ care nu face decit sa persifleze si sa incerce sa injoseasca pe cei care discuta constructiv , eu refuz sa mai particip.
Am primit unele raspunsuri ( inclusiv de la SG ), tnx , vom astepta listele cu candidatii (cred ca vor fi publicate undeva ) dupa care vom hotari cu cine mergem. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Sâm Mar 23, 2019 9:14 am

Daca Legea educatiei fizice si sportului nr. 29/2000 actualizata 2013 arata la art. 13 alin. 2 "Sportivii de performanţă sunt persoanele care practică sistematic şi organizat sportul şi participă în competiţii cu scopul de a obţine victoria asupra partenerului, pentru autodepăşire sau record", iar la alin. 3 "Pentru a participa la competiţiile sportive oficiale locale sau naţionale un sportiv de performanţă trebuie să fie legitimat la un club sportiv", asadar valabil si pentru radioamatori, care reglementare din legislatia sportiva sau din statutul vechi ori nou al FRR ma obliga sa platesc o taxa speciala de participare la competitii nationale? Ca asta inteleg prin membru FRR, adica o persoana care, membra fiind la un club sportiv afiliat FRR, plateste la FRR inca o taxa pentru a deveni soprtiv oficial. Daca FRR are dreptul de a-si face bugetul conform art. 90 alin. c din noul statut, de ce in aceste "alta surse" nu sunt incluse si contributii ale membrilor de drept (cluburi, asocioatii, contributii stabilite "per capita") ci se cere o contributie special inventata numai pentru cei care se vor "sportivi autorizati" fara niciun temei legal? Pentru ce sa mai ai calitatea de membru al unui club sportiv afilat la FRR? Numai pentru QSL-uri care, oricum, nu confirma nici jumatate din legaturi? In conditiile altor mijolace mai rapide si gratuite precum LoTW, e-QSL?
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8rqp » Sâm Mar 23, 2019 10:38 am

Întrebare :dacă un membru de radioclub afiliat la FRR lucrează doar în FT8 poate fi considerat sportiv? :lol: :lol:
Serios vorbind, nu cred că mai mult de 20% dintre radioamatori autorizați din YO sunt interesați de statutul FRR sau al oricărei asociații care pretinde că le reprezintă interesele. De fapt, cred că mai puțin de 10% dintre cei autorizați sunt și activi în benzile de frecventă. Sunt discuții care nu ajung nicăieri, nu este nici primul și nici ultimul topic pe acest subiect deschis pe acest forum. Cum scria și domnul Oproescu mai sus, nu merită să stai într-un radioclub și sa obții automat statutul de "sportiv" doar pentru câteva QSL-uri pe carton...
Radioamatorism faci dacă ai pasiune, nu statut. 73 tuturor!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo7fws » Sâm Mar 23, 2019 1:16 pm

yo8rqp scrie:...doar pentru câteva QSL-uri pe carton...

Pfff... Daniel, astea sint cele ma valoroase ! Astept in 2m o Malta si o Grecie, confirmata zilele trecute, de vreo trei ani.

Salutari!
Costi YO7FWS

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Sâm Mar 23, 2019 7:29 pm

De cand am devenit radioamator, unul din primele lucruri practice pe care le-am invatat a fost ca problema QSL-urilor este atat veche cat radioamatorismul. Si iata ce se scrie in "Traficul radioamatorului", de Ion Mihai Iosif YO3NN, 1972, Bucuresti, Editura Stadion, pagina 143: Problema QSL-urilor a fost si va ramane foarte controversata, Pana cand se va stabili de partea cui se afla dreptatea (unii radioamatori n-au trimis in viata lor vreun QSL, altii doresc sa aibe confirmari 100%) ... trebuie sa tinem cont ca ca nu absolut orice legatura are sens sa fie confirmata ... la un volum de cateva sute de legaturi pe zi, nimeni nu poate avea pretentia sa i se raspunda rapid la QSL-ul trimis. In experienta de trafic de o jumatate de secol nu am nici 50% din confirmarile pe care le-am cerut. Penru ca asa e lumea. Daca primele QSL-uri le asteptam cu sufletul la gura si nu primeam nimic nici cand trimteam QSL pe adresa personala, cu plic autoadresat (dar fara cupoane, dolari sau alte valori, nu accept ca radioamatorismul sa devina o afacere si nu sustin acest lucru), trecerea anilor a adus schimbari in domeniu. QSO-uri la care nu am primit (si nu voi primi) QSL le vad confirmate recent pe LoTW, multe QSO-uri se incheie cu precizarea "QSL on LoTW, no QSL direct, no bureau". Procedeele tehnice, ca si existenta noastra dealtfel, se schimba si trebuie sa acceptam acest lucru, schimbarea face parte din fiinta umana.
Problema ridicata de YO8RQP este destul de importanta. Poate ca ar trebui sa vedem niste statistici care sa arate pe fiecare an numarul radioamatorlor membri ai cluburilor afililate (FRR trebuie sa o aibe si sa o faca publica, nu numai lista membrilor sai), numarul radioamatorilor care participa la competitii nationale sau locale, numarul total de radioamatori il gasim pe acest forum, sunt 5075 indicative autorizate, daca se scad radiocluburile se poate afla exact. FRR detine, in principiu, datele complete si la competitii, fiecare club trimite clasamentele spre a fi citite la QTC, nu este greu sa fie centralizate cu o aplicatire de calculator extrem de simpla. Eu am facut, la cererea unui club, un clasament pe US la inceputul anului 2014 pentru anul 2013, folosind datele afisate pe radioamtor.ro si luand in considerare numai pe primii trei clasati la oricare categorie, rezultand un numar de 109 participanti diferiti la cel putin o competitie, dar, repet, numai pentru cei care s-au plasat pe primele trei locuri. Daca participa in medie 10 radioamatori la oricare categorie si acestia ar fi diferiti, ar rezulta, cu mare aproximatie, cca 1000 de participanti, acesta da totusi un ordin de marime, de minim cateva sute, care ar creste adaugand si participarile la UUS. In 2014 am facut o aplicatie pe calculator care sa-mi usureze munca, o am si acum, as putea sa o reiau pentru 2018 si pentru toti participatii. Cand voi avea razulatul, il voi face cunoscut aici.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo3gh » Sâm Mar 23, 2019 7:56 pm

De acord, clasicele QSL-urile tiparite sunt cele mai valoroase.. restul din aplicatii sau tabele reprezinta si ele ceva dar.... numai bine!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Dum Mar 24, 2019 5:52 pm

Dupa cum am aratat mai sus, azi am aflat cate statii de radioamator au participat la competitiile YO din anul 2018, bazandu-ma pe clasamentele publicate pe radioamator.ro si pe hamradio.ro. Din datele aflate in clasamente rezulta un numar de 386 de indicative diferite care au participat la cel putin o competitie. Printre acestea se afla statii individuale, statii de club, statii speciale precum si oficialii care au participat la competitii in calitate de organizatori, arbitri, autori de aplicatii pentru arbitrare. In cazul aparitiei indicativelor de genul YONXXX si YONXXX/P s-a luat in considerare un singur indicativ.
In concluzie, numai 7,6% din cele 5075 de indicative autorizate pot fi considerate ca apartin unor sportivi individuali sau echipe.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Lun Mar 25, 2019 10:13 am

Revin cu completari la cele de mai sus.
Nu am putut gasi nici cati radioamatori sunt membri cotizanti la cluburi sportive afiliate la FRR si nici cati din acestia au platit taxa de membru FRR fata de cei 386 care au participat la competitii in 2018, pe hamradio.ro gasesc doar datele complete ale celor 62 de cluburi afiliate la nivelul anului 2014!!! Cred ca informatii despre numarul radioamatorilor membri ai cluburilor afiliate si numarul celor care au platit taxa de membru FRR se pot obtine invocand Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public deoarece FRR este o autoritate publica in sensul acestei legi (utilizeaza resurse financiare publice ) iar la art. 11 arata ca "Persoanele care efectueaza studii si cercetari in folos propriu sau in interes de serviciu au acces la fondul documentaristic al autoritatii sau al institutiei publice pe baza solicitarii personale, in conditiile legii". Iar numarul membrilor din cluburilor afiliate si a celor care au platit taxa de membru FRR nu se incadreaza in art. 12 care precizeaza datele la care nu au acces liber catatenii, deoarece nu contine date personale.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Mie Mar 27, 2019 12:28 pm

Info : La hamradio.ro sint postate candidaturile pentru alegeri 2019. Succes la lecturare. 73 !


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori