Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RAA » Mie Mar 20, 2019 11:15 am

AMSAT-DL recomanda o modificare a kiturilor lor QO-100 Upconverter și Downconverter care au fost expediate înainte de 1 martie pentru a îmbunătăți performanța semnalului de transmisie .
Seturile livrate în prezent vor avea deja modificările aplicate.
Modificările afectează în primul rând semnalul DATV cu bandă largă, astfel încât utilizatorii operațiunilor CW / SSB cu bandă îngustă sunt mai puțin afectați.

https://amsat-dl.org/en/universeller-empfangsmischer-fuer-eshail-2-amsat-phase-4a/

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo9hzn » Dum Mar 24, 2019 8:32 pm

yo2dno scrie:Am facut un test: in primele 4 minute a plecat in sus 270 hz, dupa care a luat-o inapoi, in jos, cu aceeasi "viteza" (dupa 7 minute driftul real a ajuns la 180 hz fata de momentul inceperii testului).

Ce rezultate s-au obtinut la testele ulterioare? La al meu Octagon se modifica extrem de mult frecventa in functie de variatiile temperaturii exterioare (soare/nor, temperaturile negative nocturne, etc.), fiind inutilizabil in CW ori moduri digitale. Desigur, am scapat de problema folosind TCXO.
O veste excelenta ar fi ca Simon Brown G4ELI a promis ca la versiunea 3.0.7 a aplicatiei sale sdr-radio.com va implementa o noua functie (in mod explicit ceruta de utilizatorii QO-100) care va permite corectarea driftului LNB-ului prin aplicarea unei corectii software in timp real, folosind baliza de telemetrie de pe 10489,800MHz ca referinta (baliza oficiala AMSAT-DL prezenta in permanenta cu frecventa de referinta utilizata dintr-un rezonator disciplinat din GPS).
Felicitari YO4HFU! Arata foarte bine transverterul. Din partea mea consider ca ar fi proiectul castigator la un viitor Simpo YO. Felicitari Septy pt QSO-uri , chiar te-am auzit acum 30 min intr-un qso cu o statie EA5. Semnal lejer inteligibil.

La reauzire (macar in 2m SSB pana la QO-100)! 73!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Dum Mar 24, 2019 10:34 pm

@yo9hzn, multumesc, chiar azi am avut onoarea sa realizez primele 2 QSO-uri cu radioamatori de-ai nostri, YO5BAK si YO4HFU, care pt mine au fost un deliciu si un motiv de bucurie. Legat de drifrt, am observat ca si dupa o stabilizare prealabila, am momente in care trebuie sa corectez frecventa cu mai putin de 10hz, apoi iara ramane stabil o vreme. Poate fi o rafala de vant, sau altceva ce raceste LNB-ul, dar nu ramane stabil la nesfarsit.

P.S.
Azi am avut ocazia sa ma joc cu WLAN Boosterul EP-AB003, la mine nu functioneaza, atenueaz in loc sa amplifice :)

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Dum Mar 24, 2019 10:56 pm

@9hzn: Sa ne intelegem, testul cu cele 4 minute nu au fost de la alimentarea lnb-ului, ci dupa o jumatate de ora, timp in care a fugit vreo 20 khz. Fuga cu temperatura se intimpla si la mine, dar e la nivel de zeci, sute de Hz, doar de la noapte la plin soare fuge aprox 10 khz. Mai pe scurt, stabilitatea e atit de buna incit m-am dus la magazin si am mai luat un lnb la fel, pentru un eventual backup. M-am gindit si la varianta termostatarii, sa-i dau caldura la vreo 40 grade, controlata, incit sa nu mai simta vint, ploaie sau soare. Inca ceva, lnb-ul meu e un noname, Megasat. Am luat din piata de vechituri, pentru 3 buc. lnb Inverto, doua la fel si unul alt model, care s-au comportat execrabil, dungile de pe waterfall au fost niste sinusoide uriase, nu s-au indreptat nici dupa o ora. Semnalul era la fel de tare, dar stabilitatea vai de lume.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo3fff » Lun Mar 25, 2019 2:18 pm

Salut,

A comandat cinvea Convertorul de 2.4GHz de la AMSAL-DL (98EUR)?

73 de YO3FFF
Cristi

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9GJX » Mar Mar 26, 2019 6:30 pm

Planul benzii de la "Nano VHF" - Grup Telegram

https://t.me/qo_100

Imagine

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 29, 2019 11:16 pm

OK, interesant.
Totusi, dupa atatea pagini, imi poate spune si mie cineva daca exista o solutie fara drift?
Macar daca e sa cumpar un LNB, sa iau unul de la care sa ma astept la performante bune....
Nu am studiat problema si nu am experienta in zona satelit, asadar multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi !

Cu bine,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Vin Mar 29, 2019 11:40 pm

Exista, lnb-uri modificate cu gpsdo sau solutii aka YO4HFU, homemade.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Sâm Mar 30, 2019 8:44 am

Cezar, am gasit un lnb cu dritf decent, la 25 de lei, se numeste Megasat single lnb higain (70db), intr-o pravalie de profil, in Timisoara. In comparatie cu niste Inverto pe care le-am testat si care nu s-au linistiti nici dupa o ora (balizele rau sinusoidale pe waterfall), asta e supra-batut-in-cuie. La banii astia merita sa incerci.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 30, 2019 9:14 am

yo2dno scrie:Cezar, am gasit un lnb cu dritf decent, la 25 de lei, se numeste Megasat single lnb higain (70db), intr-o pravalie de profil, in Timisoara. In comparatie cu niste Inverto pe care le-am testat si care nu s-au linistiti nici dupa o ora (balizele rau sinusoidale pe waterfall), asta e supra-batut-in-cuie. La banii astia merita sa incerci.

Buna dimineata Florin,
Multumesc pentru raspuns! As fi dispus sa incerc si pentru mai mult, daca asta va conta pentru calitatea semnalului. Problema nu e ca investesc 25 lei sau 125 lei intr-un LNB; ce doresc sa evit e o cheltuiala inutila, de aceea prefer sa va intreb pe cei care deja aveti un drum batatorit pe linia asta.

O alta problema e modalitatea de livrare a semnalului PLL catre LNB.
Vad ca exista unele tipuri cu port dedicat (external reference PLL LNB , cum ar fi NJRC NJR2936EN) dar care cred ca sunt prea scumpe pentru simplul experiment de receptie.
Voi cum ati rezolvat capitolul asta? Modificare manuala ?

Si desigur, ma intereseaza propunerea ta, daca nu apar altele mai bune la orizont.
Nu intentionez sa-mi bat capul prea mult, sunt doar curios sa vad ce pot receptiona si cam atat.

Cu multumiri,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori