Noul statut al FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Mie Mar 27, 2019 4:52 pm

TNX YO8CLN!
Da' ma intreb: daca sunt radioamatori cei postati la http://www.hamradio.ro/alegeri-2019, nu au si indicativ? Ca sa-i putem cunoaste si din datele de radioamator.
Cautand in callbook ANCOM editie veche dar si o editie noua (4 martie 2019) rezulta:
Nicolaescu Sorin. In callbook vechi, cautand dupa nume apar doua indicative, YO3GLP si YO9SW, in callbook nou, apare numai YO9SW, la fel si pe radioamator.ro. In radioamator.ro nu mai apare YO3GLP.
Marcu Adrian. In callbook vechi YO7LOI, dar cu numele Marcu Adrian-Florin (singura aparitie care contine Marcu Adrian), asa apare si pe radioamator.ro, in callbook nou nu se gaseste nici dupa indicativ, nici dupa nume, atasez extras dupa callbook nou cu pagina respectiva.
Purcelean Ion. In callbook vechi, cautand dupa nume, apare YO5NP alaturi de YO3NP Paulian Nicoara-Sorin, in callbook nou nu mai apare nici dupa nume, nici dupa YO5NP iar YO5NP nu da raspuns pe radioamator.ro. Cautand mai amanuntit, am gasit YO5YP, nu apare in callbook vechi, apare in callbook nou fara nume (este considerat "date personale"), apare pe radioamator.ro.
Radu Stefan Valentin. Apare in callbook vechi cu YO7MGG, cu YO7SR in callbook nou , numai YO7SR fara nume in radioamator.ro.
Celelalte identificari sunt:
CHIRU IOAN ALEXANDRU - YO9FYP
CIOROVAN CLAUDIU-IONUT - YO4FYQ
CREANGA MIHAELA DANA - YO7HKM
NIMARA SORIN DAVID - YO7CKQ
RABINCA DAN - YO9FNP
SIMION CRISTIAN EUGEN - YO3LW
TOSU CRISTIAN - YO8CT

Am completat si datele privind participarea radioamatorilor sportivi la competitiile anului 2018, rezultand, pe langa cei 386 de statii participante si un numar de 1723 de participari. Atasez o lista in ordine alfabetica cu cele 386 indicative cu indicarea numarului de participari din partea fiecaruia.
Fac precizarea ca datele au fost obtinute prin prelucrarea clasamentelor de pe radioamator.ro si hamradio.ro si contine toate indicativele care apar in acestea, in calitate de concurenti, organizatori sau oficiali (arbitri, realizatori de soft etc).
Se poate afla cati dintre candidatii la alegerile din 2019 au participat la competitiile din 2018.

73!
Tavi
Fişiere ataşate
Extras callbook 2019.doc
(200.5 KiB) Descărcat de 190 ori
Participari 2018.pdf
(56.3 KiB) Descărcat de 226 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 27, 2019 5:14 pm

[b]Prin inertie s-au adunat multe semne de intrebare care nu se mai poate deznoda doar cu metoda celuia care a taiat "nodul gordian" cu sabia. Nimic nu se va discuta daca temele nu au fost trimisa si parafate - inregistrate cu 30 de zile inaintea adunarii generale. (sic) Prin urmare tot membrii sant "uituci" si totul se va desfasura in stricta conformitate a picioarelor de lut. Conform trecutului indepartat, membri noi alesi de preferinta vor fi cei din apropierea localitatii de unde dau ora exacta - altfel daca totusi mai sunt alesi din 3 - 400 de Km distanta toata lumea se va da din colt in colt ca cine va plati deplasarile la "Mecca". Apoi musai sa se hotareasca fara de ei. Suntem in secolul XXI !!! Se fac teleconferinte importante la distante DX - de ce naiba nu se poate implementa metodele de comunicatii video la ori ce adunare la lucrarile consiliului director? Aaaa - ca nu prevede STATUTUL? Pai - de ce nu a prevazut? STATUTUL nu e pentru bunul mers a lucrurilor? Doua idei mi au trecut prin mintea mea de radioamator pensionar troglodit: 1. Daca m-as duce la AG al FRR as duce cu mine o mare inscriptie
"Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate." si as prinde deasupra usii salii de sedinta.
2. Vizionarea obligatorie inainte de inceperea AG al FRR: a fimulteztului:.https://www.youtube.com/watch?v=pb4MLKZ4z44
Asa...pentru luarea aminte.... :mrgreen:
73 de Miki
[/b]

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Mie Mar 27, 2019 5:58 pm

Nedumerire! De ce apar doua indicative? Care este cel corect?
Atasez copii ecran.
73!
Fişiere ataşate
Doua indiactive.doc
(287 KiB) Descărcat de 245 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO6EX » Mie Mar 27, 2019 7:25 pm

YO4BKM scrie:Nedumerire! De ce apar doua indicative? Care este cel corect?
Atasez copii ecran.
73!


O fi avand omul doua indicative. Unul de zi si unul de noapte... :)

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5er » Mie Mar 27, 2019 9:06 pm

Sunt 2, tatal si fiul ;)

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 27, 2019 11:55 pm

Da - Septy - poate ai nimerit ca fie care indicativ are adresa Mail diferit. Dar de ce nu lamureste dilema chiar Ioan? Ne ignora? Poate. Cert este ca in QRZ.com unul din indicative nu exista....hm... :lol:

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo7sr » Joi Mar 28, 2019 7:16 am

Am sa vin cu o precizare privind indicativul meu actual si cel vechi. Indicativul vechi este YO7MGG folosit in perioada 2006-2017, iar cel nou este YO7SR incepand cu Iulie 2017.

73, Stefan YO7SR (ex. YO7MGG)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 28, 2019 9:18 am

Lucrurile sunt destul de incalcite cu YO5IP-YO5YP-YO5NP. In ultimul callbook ANCOM din 4 martie 2019 (http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899, click pe primul rand sub "Reglementări naționale" si se desdcarca in format xlsx) cele doua indicative apar fara sa se indice numele detinatorului, la nume este trecut "DATE PERSONALE", atasez copie ecran. Multe indicative au numele inlocuit cu "DATE PERSONALE". Din acest motiv doar intamplarea a facut sa aflu ca YO5IP si YO5YP apartin aceleiasi persoane. In callbook din 2014 apare YO5NP alaturi de YO3NP, dar tineau de directii regionale diferite si s-ar putea explica eroarea de atunci, acum ambele sunt in aceeasi directie regionala si sunt folosite efectiv in adrese e_Mail diferite ale aceleiasi persoane.
Am semnalat mai sus si alte erori, YO7LOI nu apare in cel mai recent callbook, numele si prenumele care apar pe hamradio.ro nu corespund cu ce se arata pe radioamator.ro sau in callbook 2014 unde apare inca un nume in plus si asta m-a facut sa caut daca mai sunt cazuri asemanatoare, cum am cautat la YO3GLP si YO9SW. Sa fie o atat de mare neglijenta in evidenta datelor? In timpurile evidentei informatizate care a fost creata tocmai pentru a usura munca si a evita astfel de erori?
In noul statut al FRR si nici in anuntul FRR privind alegerile 2019 nu apar criterii clare de eligibilitate pentru presedinte sau alte functii de conducere in FRR. Singura mentiune pe care am intalnit-o in statut este "Pentru functii alese in cadrul Federatiei Romane de Radioamatorism nu pot candida persoanele care prin activitatea lor ca radioamatori au adus Federatiei Romane de Radioamatorism prejudicii materiale, de imagine sau de orice natura, sau au fost sanctionate disciplinar de catre clubul de care apartin, de catre Federatia Romana de Radioamatorism sau de catre foruri internationale de radioamatorism". Experienta, vechimea, varsta nu conteaza. Conteaza insa o absurditate, respectiv sanctiunile acordate persoanelor fizice de catre FRR, in conditiile in care persoanele fizice nu pot fi membri FRR. Probabil ar fi trebuit sa se refaca formularea si sa se refere la o categorie de sanctiuni date de clubul al carui membru este radioamatorul la semnalarea abaterilor de catre FRR sau forurile internationale, la care respectivul contravenient nu este membru. Si ramane in continuare necunoscut numarul de radioamatori din fiecare club afiliat la FRR pa baza caruia se determina numarul de candidati, in statut se arata ca se calculeaza un candidat la fiecare fractiune de 25 de membri in club.
Pacat ca la acesta actiune participa destule persoane de buna-credinta, implicate cu pasiune in radioamatorism, care trebuie sa indure efectele unor asemenea neglijente.
72!
Fişiere ataşate
yo5ip-yo5yp.pdf
(599.23 KiB) Descărcat de 183 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO5IP
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 25, 2018 7:38 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO5IP » Joi Mar 28, 2019 10:03 am

In primul rind multumesc lui YO5AJR pentru invitatie, si celorlalti compatrioti in ale radioamatorismului care fac analize minutios documentate si pronosticuri cu.. ce si cum…..despre ce sa intimplat si se va intimpla in viitor. Spre a linisti insomniile celor care posteaza la ore metinale voi incerca sa prezint opinia mea .
De mult timp urmaresc discutiile de pe sait cu scopul de a gasi raspunsuri la framintarile care ne preocupa si afecteaza pe toti .
Din discuti apar si soluti , insa incrincenarea care persista in comentari, degenerind in atacuri personale, descurajeaza si duce la renuntarea a mai face ceva concret. Imi place ca opinile mele sa le prezint la intilniri personale in care am mai multe posibilitati sa argumentez cea ce sustin iar sinceritatea este apreciata si nu interpretata ca ofense personale.
Radioamatori se aseamana cu circuitele oscilante , se acordeaza pe frecventa oscilatorului care are cea mai mare putere ¬( conform ANCOM) .
Aceasta stare de fapt o preluam din cea ce se intimpla in jurul nostrum , incercam sa procesam multe informati si nu mai avem timp sa ne ocupam de radioamatorism…
Sunt sigur ca sa facut o analiza , cu lupa sau microscop , la toti cei care candideaza , e necesar si binevenit , dar tendinta de a despica firul de par in patru , demonstreaza ca sau hotarit taberele pe care le sustin in comentari .
Am inteles ca este preocupare pentru indicativul care il folosesc YO5IP, si din acest motiv am sa vin cu lamuriri.
Am optinut certificatul de clasa III in 1981 si dupa aproape 2 ani prin multe solicitari am primit autorizatiea de emisie-recectie clasa IV – numai UUS in anul 1982 cu indicativ YO5si 3 litere personalizate …. ( in calitatea de elev nu am corespuns , aveam apropiati plecati definitiv in strainatate si prezentam un grad ridicat de risc pentru US , putem transmite la dusmani ..mesaje cu numarul de boabe optinute la un hertar …evident in telegrafie )
Dupa anul 1990 am asteptat 5 ani de la decesul fostului utilizator al indicativului YO5IP , care a fost clujean , de atunci activez cu acest indicativ YO5IP
Indicativul YO5YP este al baiatului meu care are acelasi nume , Ioan Purcelean , care dupa optinerea clasei I am solicitat indicativul YO5NP care era liber de peste 5 ani , si recomandarea FRR la optinut , folosindul si achitind taxele 3 ani dupa care a reaparut YO3NP , un model al radioamatorismului romanesc , pentru care de comun acord a schimbat indicativul in YO5YP.
In cea ce priveste statisticele facute , nu cred ca sunt concludente , intrucit in calitatea mea de antrenor voluntar la CSM Cluj-Napoca din anul 2012 in concursuri si clasamente apare indicativul clubului YO5KAI , YO5KIP, sau alte indicative speciale pe care le promovam, YQ5Q, YR24R etc.
Participarea in concursuri a cluburilor este sustinuta de o echipa formata din mai muti radioamatori care se regasesc sub steagul , indicativul organizatiei , la clasament apare indicativul iar echipa este formata din 2 membri care apar pe diploma ( ca nu sa pot pune mai multi ) de ce oare?
Sigur ca in aceste conditi apare o analiza eronata a cea ce sa prezentat pina acum, in cea ce ma priveste voi incerca sa solicit sau sa rezolvam daca voi fi investit cu increderea membrilor FRR.
Daca se doreste pot complete cu mai multe opini personale despre ce inseamna UUS si potentiabilitatea de a dezvolta aceasta zona de activitate radio.
Scuzele de rigoare daca va deranja aspectele gramaticale sau ortografice din text
73 YO5IP
;)

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo7fws » Joi Mar 28, 2019 11:33 am

Salut Ioan

Intr-o precizare aici pe forum, YO9FNP, candidat la o functie in cadrul FRR, te-a desemnat ca facind parte din echipa lui ca Presedinte al Comisiei Centrale de Unde Ultrascurte. Ulterior am pus o intrebare la care nu am primit niciun raspuns dint partea lui sau unui membru din echipa sa. Repet intrebarea: cum vezi activitatea YO in unde ultrascurte, ce vei pastra, ce modificari vei face, pe cine si cum vei sprijinii in viitor?
Imi doresc un raspuns aici pe forum si nu intr-o intilnire personala asa cum sugerezi in postarea de mai sus.

Si o ultima intrebare, oarecum offtopic. Ai pomenit de YO5KAI. Ne poti spune daca a fost publicat clasamentul la Cupa Napoca din Mai 2018? Se mai tine anul acesta acest concurs? Doresc sa actualizez Calendarul UUS 2019 de la adresa http://concursuri.uus.ro/ pe 2019 si nu am nimic concret.

Succes tie si echipei din care faci parte si sa cistige cei mai buni!

Salutari!
Costi YO7FWS


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori