Site-ul FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Site-ul FRR

Mesajde yo8cln » Mar Apr 16, 2019 8:32 am

Au inceput schimbarile ( in bine) pe site-ul FRR : hamradio.ro . Felicitari ! 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde YO4BKM » Mar Apr 16, 2019 10:35 am

TNX YO8CLN, QSL!
Un numar de cluburi reactualizat. O lista transparenta a echipei de conducere. Este un bun inceput.
Mai urmeaza multe, in primul rand numele responsabilului cu pagina FRR. Dar la fel de importante sunt rubricile precum "Comunicate" (acum goala) sau "Discutii", la fel de nuda dar cu o precizare cam incurcata care apare chiar la deschiderea sa, "You do not have permission to add comments.". Cine si de ce nu poate avea permisiunea?
In rest, sa auzim si de (mai) bine!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde yo8rqp » Mar Apr 16, 2019 9:48 pm

Cu ceva timp în urmă secțiunea "Revista" era funcțională. Mai poate fi revitalizată această arie a site-ului? Sunt mulți radioamatori care nu au fost abonați la revistă și care ar dori sa aibă acces la o arhivă electronică a acesteia.

yo7yn
Mesaje: 10
Membru din: Lun Aug 16, 2010 6:01 pm
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde yo7yn » Mar Apr 16, 2019 11:00 pm

Eu zic sa acordam noii echipe increderea de care au mare nevoie acum la inceput de drum , si sa nu sariti cu critici atat de curand .Stiu ca sint foarte multe probleme care au fost lasate nerezolvate ani la rand de cei care tocmai au fost inlocuiti . : :x Totusi dau dovada ca au interes deci sa avem " putintica rabdare" ca vor rezolva cu timpul multiplele lipsuri si nereguli din trecut

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde yo8rqp » Mar Apr 16, 2019 11:18 pm

Păi cine a criticat? Eu doar am pus o întrebare, dacă se poate sau nu. Unde e critica?

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde YO5BFJ » Mie Apr 17, 2019 11:20 am

Dupa parerea mea consiliul nu poate face totul singur. Trebuie ajutat prin VOLUNTARIAT de intreaga comunitate , nu numai de "sportivi". Asta daca vrem sa avem pretentia sa ne reprezinte pe toti . Din cate am citit prin documentele prezentate de candidati, si mai ales de presedinte , se doreste acest lucru. Succes !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde YO4BKM » Mie Apr 17, 2019 4:46 pm

Voluntariatul este important! Marile organizatii sau cluburi (ARRL, DARC, RSGB etc) nu ar exista fara voluntariat. Numai ca in cadrul FRR voluntariatul trebuie practicat in mod oficial, incadrat in regulamente, trebuie sa se manifeste transparenta si buna-credinta atat din partea FRR cat si a voluntarilor, spun asta dupa multe experiente neplacute. Inainte de anul 2010 mi-am oferit serviciile pentru imbunatatirea revistei noastre, am aratat ca am experienta in domeniu, nu am primit nicio propunere. Cu alta ocazie, fara sa fiu consultat, FRR ma include in lista celor care urmau sa realizeze aplicatiile de arbitrare electronica la campionate, se anunta la QTC, eu aflu din zvonuri, particip la niste discutii preliminre la care am avut niste observatii privind procedurile care trebuiau urmate, sunt scos din lista tot fara sa fiu consultat, anuntat si acest lucru la QTC, deci in mod absolut discetionar si netransparent. In noiembrie 2012 presedintele de atunci al FRR imi solicita implicarea in revista, fac doua numere complete in perioada decembrie 2012-februarie 2013 (coperti, articole, publicitate) in format electronic, fara sprijinul promis in noiembrie (adica doi tineri absolvanti de la jurnalism care ar fi trebuit sa se initieze in jurnalism sportiv pe linia noastra, participarea la revista ar fi fost lucrarea lor de licenta, mi s-au promis si surse pentru articole inedite, am fost asigurat ca exista fonduri pentru tiparire) dar, dupa ce au fost gata, mi s-a sugerat sa gasesc si o cale de a fi tiparite fara bani. In acest stadiu le-am trimis gata de tiparit la FRR, acolo au ramas. Iar urmarea a fost terifianta: la AG in 2014 presedintele arata ca nu s-au gasit pasionati pentru a realiza revista, toata istoria apare in procesul verbal de atunci, amintesc de el la http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=947, unde YO3-301/BU nu este altul decat presedintele FRR. Presedintele care a urmat, YO3HOT, a fost incantat de ideea de voluntariat pe care i-am expus-o, mi-a marturisit ca ar dori sa aibe in jur colaboratori ca mine (tocmai ca mine, un critic al practicilor Consilii de Adiministratii de atunci ale FRR?) dar a fost o vorba goala de care s-a dezis.
Sunt dispus sa mai incerc, nu tin cont de faptul ca m-am fript de cateva ori, radioamatorismul este mai important decat mofturile unora sau altora. Se stie in CA la ce ma pricep si nu ar fi singurele sau primele acte de voluntariat facute de mine. Cu conditia sa fie reglementate, sa se manifeste transparenta iar partile sa dea dovada de buna-credinta.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde yo4fyq » Joi Apr 18, 2019 10:38 am

73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Site-ul FRR

Mesajde YO4BKM » Vin Apr 19, 2019 9:30 am

Confirm http://www.hamradio.ro/discutii. Functioneaza foarte bine!

GL & 73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Timpul trece

Mesajde yo5ajr » Vin Apr 19, 2019 10:32 pm

Am cautat noutati organizatorice pe saitul "hamradio.ro" - este imbucurator ca ceva -sa mai schimbat usor dar.....as fi dorit sa vad (sa vedem) structura comisiilor de specialitate - sau - "merge si asa"?
Cu stima yo5ajr Miki


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori