Un nou mod digital de concurs, FT4

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde yo2loj » Dum Apr 28, 2019 5:12 am

Inca o observatie legata de ce spune Morel...

In mare sunt de acord ca "dezumanizarea" nu e chiar atat de acuta.
Insa nu subscriu la partea cu " Atat principiile de functionare, modurile de lucru si sistemul de operare necesita documentare, o anumita baza de cunostinte si mai multa tehnicitate in domeniul comunicatiilor radio digitale, al computerelor si soft-urilor folosite".
Din pacate, partea asta se reduce exact la conectarea unui cablu USB la calculator, si la dat clickuri pe cele 10 butoane ale softului cu texte prefabricate.
90% din operatorii respectivi habar nu au ce e aia o modulatie MFSK, ce e ala un algoritm DSP, sau ce e un simbol in comunicatiile digitale, ce inseamna darele alea pe waterfall si de ce arata asa cum sunt. Sunt simplii utilizatori a unui soft care functioneaza, probabil instalat de un "prieten" care stie sa dea dublu-click pe pachetul de instalare.
Meritul nu este al operatorilor, ci a celor ce scriu acele softuri, astfel incat sa faca ceea ce-si doresc operatorii.

Scuze de negativism, dar in zona digitala, faptul ca operezi JT-X (mai ales dat fiind faptul ca functioneaza si in conditii precare) sau ca-ti cumperi un hotspot ca sa te dai cu o statie digitala in jurul casei nu cere sa ai aptitudini tehnice prea mari. Doar suficienti bani pentru a cumpara echipamentul.

Oricum, sunt linistit dat fiind ca furtuna de azi m-a lasat fara antene de US...
Sarbatori linistite sa aveti.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde YO3JW » Dum Apr 28, 2019 9:36 am

Hristos a inviat!

Hai sa ne bucuram ca avem o asa de mare diversitate de a realiza legaturi prin radio.

In urma cu "tz" ani era-i nevoit sa-ti construiesti majoritatea echipamentelor pe care le detinea-i.
Azi "marea" majoritate isi cumpara totul! Chiar si banalul dipol din sarma chioara!
Oare dupa ce ai dat examenul pentru certificatul de radioamator esti in stare sa intelegi cum ele functioneaza?
Nu prea cred!
Ca exista intre noi profesionisti care se pricep, este normal.
Faptul ca acestor echipamente se mai adauga un calculator cu diverse programe este deja un lucru "clasic".
In aceasta multitudine de variante cred ca ar fi bine de a crea un ghid de orientare spre a se putea descurca in acest hatis...
Si ca sa fac o comparatie.
Automobilul de azi nu mai este identic cu ceea ce a fost in urma cu zeci de ani!
Dar merge standard tot pe patru roti! Ce este sub capota, de multe ori este o "uzina" intraga pe care putini o inteleg, dar toti o folosesc!
Bucurati-va de ce avem!
73
Pit

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde yo8rqp » Dum Apr 28, 2019 10:42 am

Hristos a înviat!
Citeam mai sus, cineva făcea referire la faptul că modurile digitale suprimă orice legătură umană între radioamatori, lăsând calculatoarele sa "vorbească". Când stai la rând în pile-up și DX-ul, după ce te-a luat în sfârșit,îți dă "five nine", simți căldura vocii sale, te simți pătruns de umanitatea sa? Intri în discuții cu operatorul, îți dă informații în afara controlului? Nu! E doar un schimb sec de controale, important este faptul că semnalul tău a ajuns la destinatar și QSO-ul s-a făcut. Așa e și în FT8, e aceeași luptă cu distantele. Sa nu credeți că băgând 50w într-o sârmă de cinci metri lucrezi tot globul în orice condiții de propagare. Și aici e nevoie de antene acordate, de propagare și, nu în ultimul rând, de abilitatea operatorului. Personal, am un an de când operez, aproape exclusiv, în FT8. Am 136 țări, nicio entitate nouă față de ce am lucrat în SSB sau CW. Am lucrat în limita timpului disponibil, mult mai puțin în ultimele două luni de când a apărut un QRPP în familia mea. Sărbători binecuvântate tuturor!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde 4x1ad » Dum Apr 28, 2019 1:56 pm

Trebuie sa acceptam ca universul radioamatorismului este destul de complex si exista o mare diversitate de opinii, idei, obiceiuri si trenduri pe care le putem agreea sau nu. Si e bine ca este asa. Orice uniformizare fortata in conceptii tehnice sau metode de operare va duce la plictiseala si abandon. Nu-mi amintesc ca uniformizarea sa fi generat vreodata vreun progres oarecare sau deschideri de drumuri in radioamatorism.
Trebuie sa ne acceptam unii pe altii chiar daca nu rezonam in toate chestiunile si sa incercam sa ne toleram sau macar sa ne ignoram civilizat. Aceasta fara doar si poate este mai greu de facut decat de spus. Subiectivitatea extrema, lipsa de discernamant, de viziune, atrofierea simtului realitatii, exagerarile, frustrari personale, polarizari, amaraciuni diverse, invidii, interese, teama de nou, negativism cronic, inapetenta de a invata si a progresa tehnic si operational, spaima de schimbari urmata inerent de "fortificarea" pe pozitii inflexibile, ego-uri hiperumflate, ignoranta, nostalgii perpetue si alte probleme de care ne lovim zilnic, sunt mai usor de depasit daca dialogul se face in mod decent si acceptam ca fiecare dintre noi are dreptul la opinie, chiar daca unele ne displac profund.
Nu exista un adevar "universal" in ceea ce priveste unele din dilemele noastre de baza: cine este radioamator "adevarat" si "acesta nu este radioamatorism". Fiecare vede "adevarul" prin prisma mentalitatilor proprii, al educatiei, al "traumelor" suferite si al intereselor diverse. As zice sa lasam timpului sa decanteze toate ideile, parerile si pozitiile, el este cel mai bun judecator. Istoria ultimilor 6 decenii de radioamatorism a dovedit-o din plin la capitolul reusite/nereusite sau schimbari dramatice acceptate sau contestate. Radioamatorismul nu este peren, ca si societatile in care traim el este intr-o permanenta dinamica. Atat la bine cat si la rau.
Energiile risipite pe polemici de genul "eu stiu mai bine ce este radioamatorism adevarat" sau "preferintele mele sunt mai buna decat ale tale", sunt complet neproductive si ilustreaza perfect zadarniciile care bantuie acest hobby tehnic/sportiv si ne risipesc timpul care merita dedicat unor cauze mai bune.

Paste Fericit tuturor radioamatorilor !
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde YO6EX » Dum Apr 28, 2019 2:26 pm

Primul meu QSO in mod "digital" l-am facut in RTTY la 10 Februarie 1969.
Nu a durat prea multe zile traficul, din cauza galagiei infernale produsa de teleimprimatorul RFT T51 pe care il foloseam atunci. Am incercat ulterior cu un teleimprimator Tesla T-100 ceva mai silentios, dar nici cu asta n-am rezistat prea mult... :cry:

Am reluat in 2007 din curiozitate, testand aproape toate modurile digitale.
Poate sa-mi fi scapat unul sau doua.
Am facut cca 16.000 de QSO-uri nu din dragoste pentru aceste moduri, ci pentru-ca am descoperit cateva cluburi care emiteau o serie de diplome. Cum eu sunt colectionar de diplome, am continuat.
Apoi diplomele ramase ne-lucrate s-au imputinat, asa ca in ultimii 2-3 ani, nu cred ca am facut mai mult de cateva zeci de QSO-uri in aceste moduri.
In FT8 si alte ft-uri nu am incercat de loc si nici n-am de gand.
Sunt de acord cu cei care considera aceste moduri drept impersonale si reci.
Este si normal, totul rezumandu-se la cateva clickuri.
Iar mai nou doar la un singur click... restul facand calculatorul.

Am incercat sa schimb mai multe idei cu unii operatori in PSK sau RTTY, dar aptitudinile acestora la claviatura erau deplorabile, asa ca am renuntat. Doar click & click! :(

@ YO8RQP:
Cand stai la un DX rar sau in consurs, este normal ca mesajul sa fie minimal, pentru a da posibilitatea si altora sa contacteze acea/acele statii. Dar nu asta caracterizeaza lucrul in CW sau SSB. Este o exceptie.

Sarbatori fericite.

P.S. Faptul ca unii iubesc si declara aceste moduri drept "moderne, ultramoderne si nemaipomenite", e treaba lor.
In definitiv fiecare face ce-i place mai mult in radioamatorism.
Dar declaratia unora ca CW si SSB sunt moduri invechite si depasite desconsiderand pe ceilalti eu cred ca este doar o mica obraznicie.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde yo2loj » Dum Apr 28, 2019 2:32 pm

Morel, dacă ne "ignorăm civilizat" inchidem forumul :lol: :lol: ?
Discuțiile au farmecul lor, dacă nu ajung depășească limitele bunului simt.
Păreile sunt diferite, așa cum sunt toți oamenii la urma urmei.
Dar mergem înainte.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde YO8RAA » Mar Apr 30, 2019 8:01 am

FANTASTIC....nu ma asteptam sa mearga atat de bine din prima.
Felicitari K1JT & team!
Spor la trafic RADIOAMATORILOR!
Multi inca nu stiu ce se aude pe anumite frecvente...hi. :P
73 Mircea YO8RAA

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde YO8RAA » Joi Mai 02, 2019 11:47 am

Prima problema aparut cu FT4 !!!
Cei de la LOTW nu au actualizat lista cu noul mod de lucru.
Am incercat sa urc logul in lotw si nu recunoaste modul FT4.
Logul cu modul FT4 nu poate fi urcat nici in http://www.eqsl.cc
Are cineva idei cum rezolvam problema?
73 Mircea YO8RAA

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde YO2LOG » Joi Mai 02, 2019 8:09 pm

Buna seara,
de pe FT8/FT4 Digital Mode Experimental (and General Use) Group (Facebook)

"TO LOG FT4 ON LoTW

In TQSL
File>display or modify preferences>ADIF Modes tab>Add>ADIF Mode =FT4 Then under resulting TQSL mode choose DATA (4th one on my list) then click OK. Make sure under Custom ADIF mode mappings it says FT4->DATA then click ok and your good to go.

You'll have to remove this once the ARRL LoTW accepts FT4 as a mode. Or just wait until they do to upload.

That fixes it for LoTW until ADIF takes action, FT4 is not an official mode until they do.", a scris unul din moderatori.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Un nou mod digital de concurs, FT4

Mesajde yo2dno » Joi Mai 02, 2019 9:00 pm

Eu am rezolvat-o mai ciobaneste, am facut cite doua fisiere wsjtx si wsjtx_log, o pereche pentru FT8, alta pentru FT4, le tin in foldere separate si le aduc in folderul "radacina" in functie de ce mod vreau sa folosesc. Asta pentru ca softul wsjt-x nu tine separat evidenta pe cele doua moduri, salveaza legaturile in aceleasi fisiere, la gramada, astfel ca indicativele lucrate in FT8 apar "cu verde" - deci lucrate - si in FT4. Uploadez pe lotw doar logul pt. FT8 si astept ca lotw sa valideze noul mod pentru a face upload si cu log-ul FT4.


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori