Colet din UE !

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Colet din UE !

Mesajde YO4DEQ » Joi Aug 01, 2019 7:16 pm

Astept un colet din Olanda ,la o comanda facuta pe eBay. Ma intereseaza daca coletul va ajunge la vama si daca se platesc taxe vamale in functie de valoare( sau bine ar fi scutire), sau va ajunge prin PTTR acasa la mine. Este prima mea tranzactie si nu stiu pasii care vor urma. Ma gandesc la faptul ca atat Olanda si Romania fac parte din UE si probabil exista vreo lege, norma europeana al acestor tranzactii. Va multumesc

YO2RB
Mesaje: 42
Membru din: Mie Dec 06, 2017 9:29 pm
Contact:

Re: Colet din UE !

Mesajde YO2RB » Joi Aug 01, 2019 7:40 pm

Daca coletul vine din Olanda, trebuie sa vina direct acasa. Nu exista taxe vamale intre tarile UE.

YO2MML
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 29, 2011 6:28 pm
Contact:

Re: Colet din UE !

Mesajde YO2MML » Vin Aug 02, 2019 1:53 pm

Depinde de unde este trimis coletul. Multe pachete din China, Hong Kong, Singapore vin prin posta olandeza, sau belgiana dar sunt doar în tranzit prin UE. Acestea au o eticheta galbena și sunt vamuite, dacă sunt de valoare peste 10 euro.
Dacă a fost trimis din Olanda coletul nu este vamuit.
Depinde de unde scrie ca a trimis vânzătorul de 0e EBay.
Viata-i dura dar e grea....

Avatar utilizator
yo9gr
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 09, 2018 7:11 am
Contact:

Re: Colet din UE !

Mesajde yo9gr » Vin Aug 02, 2019 8:13 pm

Este clar ca in cazul in care un colet este trimis din UE nu se vamuieste si nu se plateste TVA... El ajunge acasa printr-o firma de curierat romaneasca, cu care au contract vanzatorii. Din Germania mi-a venit cu DHL sau Cargus, din Anglia cu GLS, din Olanda cu FanCourier. Poate ajunge si prin Posta Romana daca este ceva mic care incape intr-un plic. Incercati sa urmariti "Traking number", in cazul in care il aveti, pe aceasta platforma universala de urmarire, care functioneaza excelent:
https://t.17track.net/ro

Daca sunteti la prima tranzactie pe ebay.com articolul acesta zic eu ca este util pentru a va lamuri mai bine de cum merg treburile pe acolo !

https://blog.fotomagica.ro/19d-cum-sa-c ... e-pe-ebay/

Mult succes si 73 !
Alex - YO9FYP

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Colet din UE !

Mesajde YO4DEQ » Vin Aug 02, 2019 8:46 pm

Multumesc tuturor pentru informatii. Coletul a plecat cu UPS, o firma de curierat ! Nu am stiut de ei pana azi.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori