Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO9FNP » Mar Iul 23, 2019 8:01 am

Din pacate, se pare ca propunerea Frantei este agreata de autoritatea de reglementare din Olanda:
https://qrznow.com/netherlands-iaru-mem ... ZHwg07CtiQ

Si in Norvegia organizatia natioanala a radioamatorilor - NRRL- a initiat, incepand cu 3 iulie, o serie de demersuri pe langa NKOM (autoritatea de reglementare), menite sa demonstreze importanta benzii de 2m pentru radioamatorii norvegieni. NRRL va urmari problema in continuare pentru a se asigura că NKOM, în numele Norvegiei, votează împotriva acestei propuneri.

In Romania, Federatia Romana de Radioamatorism a redactat si a inaintat luni 22.07.2019 catre ANCOM o scrisoare prin care solicita autoritatii romane de reglementare sa se opuna propunerii Frantei de alocare a spectrului de frecvente de 144-146 MHz spre utilizarea serviciului aeronautic.
Demersul se integreaza strategiei IARU de aparare a intereselor radioamatorilor in ceea ce priveste banda de 2m si se coordoneaza cu actiunile celorlalte organizatii nationale afiliate IARU.
Materialul poate fi consultat, prin amabilitatea lui N2YO, pe site-ul radioamator.ro:
https://www.radioamator.ro/info/851.pdf
si pe site-ul oficial al Federatiei:
http://www.hamradio.ro/2019/07/21/scrisoare-ancom/

73,
Dan YO9FNP / LB3TI

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO4SI » Joi Aug 01, 2019 4:57 pm

https://radioamateur.org/forums/index.p ... nautiques/
Iata si ce discuta radioamatorii francezi pe forumul REF .

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo5ajr » Joi Aug 01, 2019 10:38 pm

Minunata observatie Mircea. Am inteles din discutiile francezilor ca exact aceas fenomene "bantuie" si la ei, ca si la noi. Printre altele folosirea foarte sporadica a unor frecvente superioare.... chiar la nivel national. S-a intamplat acum cca. doi ani cand am fost in trecere printr-un oras din Ardeal, relativ mic. Am baleiat 2m, si surpriza XYL - ul hamilor (sii ei radioamatori cu indicativ) discutau intens despre....retetele culinare :))) Si asta este trafic, macar foloseau 2m. "Chapeu" pentru colegii nostri care au realizat si se ocupa de "RoLink". Ca "US-ist" convins, recunosc utilitatea RoLink si ma linisteste faptul ca daca de ex. strig dupa YO2OCP si inca multi altiii - imi raspund pe RoLink. Oameni - care tac si fac! 73 de Miki

yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo8ssh » Vin Aug 02, 2019 12:16 pm

In ultima vreme, activitatea SOTA in YO a luat un avant semnificativ. Pentru cine nu stie, SOTA - Summits On The Air este un program ce presupune efectuarea de legaturi radio de pe varfurile muntilor. Programul se adreseaza pasionatilor de hiking in calitate de Activatori dar si celor ce nu urca pe munte in calitate de Vanatori. Mai multe informatii despre program pe https://www.sota.org.uk/. Activarile se fac in toate benzile de radioamator Hf/VHF/UHF. Multi activatori au la ei statii portabile VHF/UHF si chiar le folosesc pt activare. Ca si participant in programul SOTA din 2016, am observat ca foarte putine statii VHF monitorizeaza frecventa de apel 145.500 Mhz iar mojoritatea activarilor le fac in HF din lipsa de vanatori in banda de 2m chiar daca pentru o activare valida sunt necesare doar 4 legaturi radio. Activarile SOTA sunt o oportunitate pentru detinatorii de statii VHF (mai ales pt. cei ce detin doar echipament VHF)pentru testarea echipamentului si mentinerea abilitatii de trafic radio. In nordul tarii (Suceava), in ultimii ani statiile ce monitorizeaza 145.500 Mhz si raspund apelurilor in aceasta frecventa a crescut iar frecventa este utilizata cu precadere in weekend pt activarile SOTA. Cum fenomenul SOTA este in crestere, vor creste si numarul statiilor participante iar activitatea radio in aceasta banda va putea fi folosita mai mult pt activarile SOTA. Este mult mai usor sa duci pe varf de munte o statie portabila Handy decat sa cari in rucsac echipament pt. unde scurte. Personal, nu cred ca schimbarile propuse pt. banda de 2 m vor fi puse in practica dar este bine sa ne protejam spectrul radio mai ales ca oportunitatea exista. Vanati activatorii SOTA in banda de 2m !
YO8SSH

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo5puv » Mie Aug 07, 2019 3:31 pm

Foarte frumos că ANCOM e de partea noastră!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO4SI » Mie Aug 07, 2019 4:27 pm

Sa li se explice celor de la Serviciul Aeronautic faptul ca banda de 144-146 MHz are un comportament care noua, radioamatorilor ne da mari satisfactii, dar lor le poate face mari probleme. Se pot interfera intre ei, cu urmari poate catastrofale. 73s !

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo3hjv » Vin Aug 09, 2019 1:21 pm

Raspunsul transmis de ANCOM la adresa Societatii Romane a Radioamatorilor este aici:
https://www.radioamator.ro/info/Raspuns%20ANCOM%20Alocare%20banda%202m%20(002).pdf
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo2loj » Sâm Aug 31, 2019 1:38 am

Se pare că totul e rezolvat favorabil pentru radioamatori.

https://www.save2m.org/2019/08/france-d ... HGx-3iwnME

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO9FNP » Sâm Aug 31, 2019 6:31 am

Presedintele IARU R1 - Don Beattie, G3BJ, ne transmite urmatorul mesaj:

"CEPT CPG își finalizează pozițiile pentru WRC-19

Grupul pregătitor al conferinței CEPT s-a întâlnit săptămâna aceasta la Ankara, Turcia. Elementele de interes pentru serviciul de radioamatori au fost:

- Acord privind o propunere comună europeană (ECP) despre alocarea secundară a 50-52 MHz serviciului de radioamatori din Regiunea 1, cu o notă de subsol, pentru acele țări în care serviciul de amatori va avea o alocare primară în banda 50-50,5 MHz (Punctul 1.1 al agendei WRC)

- Acordul privind un ECP despre spectrul care urmează să fie luat în considerare pentru telecomunicațiile mobile internaționale, care nu include acum grupa principală de radioamatori la 47-47,2 GHz (punctul 1.13 al agendei WRC)

- Acord privind un ECP care păstrează poziția de reglementare actuală în banda de frecvență 5725-5850 MHz, care include alocări secundare pentru serviciul de radioamatori și serviciul de satelit pentru radioamatori (punctul 1.16 al agenda WRC)

- Îndepărtarea propunerii franceze de studiu al spectrului 144-146 MHz pentru aplicații aeronautice. (Punctul 10 al agenda WRC)

- La insistența Comisiei Europene, a fost considerat necesar un punct pe ordinea de zi WRC-23 pentru a aborda protecția la nivel mondial a sistemelor regionale de navigație prin satelit împotriva emiţătorilor de radioamatori din banda 1240-1300 MHz. S-a convenit asupra unui proiect de rezoluție WRC care subliniază importanța acestei benzi de frecvențe pentru serviciul de radioamatori și exclude în mod explicit eliminarea alocărilor existente ca parte a punctului de pe ordinea de zi propusă. (Punctul 10 al agenda WRC)

- Nu a fost modificată poziția CEPT deja convenită cu privire la transmisia wireless a energiei electrice (punctul 9.1.6 din agenda WRC). Acest lucru afirmă că nu este necesară nicio modificare în Regulamentele radio pentru a aborda problema frecvenței de funcționare pentru WPT-EV, dar lasă deschisă problema emisiilor nedorite din WPT-EV.

Comentând rezultatul CPG, Don Beattie, președintele Regiunii IARU 1, G3BJ, a declarat că echipa IARU de la Ankara (singurii reprezentanți ai serviciului de radioamatori la întâlnire) a prezentat argumente clare și convingătoare pentru poziția serviciului de radioamatori și s-a declarat mulţumit de faptul că autoritățile de reglementare au recunoscut seriozitatea situaţiei cazului de radioamatori. El și-a exprimat mulțumirile tuturor celor care au contribuit la rezultatul CPG.

Problemele se mută acum la WRC în Egipt, în noiembrie, pentru rezoluție finală. IARU va fi acolo.
"

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO4DEQ » Dum Sep 01, 2019 1:30 pm

Am inteles ca propunerea Frantei privind banda de 144-146 Mhz a fost amanata pana in 2023.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori