Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5dnd
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 9:20 am
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo5dnd » Lun Aug 26, 2019 12:25 pm

Nici in acest an nu se regasesc in clasamente decit citeva statii din OM si OK! La ultimele 9 editii ale CIUUS am pierdut 40-50 legaturi in 144mhz si 5-10 legaturi in 432mhz la fiecare participare, deoarece multe statii din aceste tari, probabil nu au trimis log. Chiar nu exista o colaborare intre federatia noastra si federatia lor privind promovarea si participarea radioamatorilor la concursuri internationale, paralele?
73, Emil

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo5ld » Lun Aug 26, 2019 1:23 pm

Managerul UUS al romaniei la IARU poate descarca toate logurile de pe https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_list.php

Nu stiu Claudiu si echipa de arbitrii de ce nu se foloseste de acest lucru, pentru considerarea acestor loguri ca si Check-log.
Din pacate era o ocazie sa 'sparga gheata' in UUS. Mai asteptam..

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 26, 2019 4:08 pm

Emil - "colaborare"??? Cand a fost? Pentru un "nou nascut" toate bancurile sunt noi, iar FRR nici cu IARU nu "colaboreaza" - vezi....ca acolo la IARU in evidentele lor mai deunazi tot domnu Neacsu este "noul" presedine al FRR. Ce sa mai asteptei colaborare cu "maruntele" asociatii de radioamatori de pretutindeni? Te rog nu zambi - e de plans!
73 de Miki

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo5er » Lun Aug 26, 2019 4:56 pm

Ce pot sa va spun este ca s-au folosit doar logurile trimise direct prin robotul de primire loguri. Este suparator sa vezi ca strainii nu prea au interes sa trimita loguri si la concursul nostru, dar nu ii poate obliga nimeni.
Momentan nu exista nici un VHF Manager al FRR care sa poata accesa logurile stranse de ei (din cunostintele mele).

@YO5LD nu stiu daca adunatul de checkloguri e "spartul ghetii in uus", pe mine m-a impresionat ca e primul an cand s-au publicat toate logurile de concurs (aici) si tot la fel e primul an in care fiecare concurent are acces la logurile corectate (aici).
Transparenta si corectitudine mai mare nu cred ca a fost vre-odata in UUS. Dar permiteti-mi sa mai si gresesc daca a mai fost...

P.S.
Ideile, criticile, reprosurile sunt binevenite...

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 26, 2019 7:48 pm

Vin cu o completare.
Este adevarat ca anul acesta a fost prima data cand evaluarea logurilor de la YO DX UUS a aparut de la bun inceput pe pagina FRR, dar "gheata s-a spart" in 2016, cam pe ocolite. La viewtopic.php?f=18&t=2056&p=18811#p18811
postarea cu identificatorul "de yo5ocz » Joi Aug 18, 2016 6:29 pm" anunta ca la http://receivedlog.baiasprienet.ro/ se afla rezultatele, inclusiv evaluarea logurilor. Sub identificatorul "de yo5ocz » Joi Aug 18, 2016 7:25 pm" se arata ca rezultatele apar si pe pagina federatiei la http://www.hamradio.ro/Comunicate/1808201601.
Cunosc bine acest acest lucru deoarece m-am ocupat cu softul de evaluare-arbitrare.
Din pacate ultimele doua trimiteri nu mai sunt active azi.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 26, 2019 8:22 pm

Si inca o completare, dar la CN UUS, insa care arata ca au mai fost si alte premiere: in 2014 s-au publicat logurile primite in extenso, obicei uitat apoi mult timp din motive care se pot intui din ce urmeaza.
La topicul dezvoltat la viewtopic.php?f=18&t=1484 identificator "de YO4BKM » Vin Sep 26, 2014 6:58 pm" se face trimitere la o adresa a FRR, http://www.hamradio.ro/Comunicate/1709201402 (nu mai este activa azi) unde se gaseau, in extenso, logurile primite. Am cercetat modul cum erau intocmite si am gasit destul de multe neglijente, logurile unei sectiuni amestecate la alta sectiune sau loguri care lipseau dar, dupa cum am aratat mai tarziu, au aparut si dupa expirarea datei limita de trimitere. Se pare ca ce semnalam era bine apreciat, a se vedea comentariul de la identificatorul "de YO3JW » Sâm Sep 27, 2014 1:09 am" al carui autor avea alte pareri atunci. Dar si ale altor autori.
Deoarece expirase termenul de prezentare a rezultatelor am facut eu arbitrarea (neoficiala) pe seama logurilor existenta ca fiind primite la FRR pana la expirarea termenului de trimitere log, pentru care am facut un soft conform cu regulamentul. Am pus rezulatele (neoficiale) la identificatorul "de YO4BKM » Mie Oct 01, 2014 10:49 am". Asta, din doua motive/cauze/posibilitati: erau publice logurile (chiar daca erau amestecate de la o sectiune la alta, aveau dubluri sau erau in diferite formate) si expirase obligatia FRR in privinta termenului de pubilcare a rezultatelor. Abia dupa cca o luna FRR a publicat rezultatele sale (oficiale) in care apareau loguri care nu se identificau printre cele facute public, loguri cu continutul modificat, sunt semnalate concret in comentariile pe acel topic, dar fara efect. Probabil dupa regula "un lucru care nu trebuie facut nu trebuie nici sa fie facut bine". Stiu ca sunt rautacios, dar ar fi fost mai cinstit ca incalacrea propriilor regulamente de concurs (actiuni, termene etc) sa continue nesanctionata, cum s-a si intamplat dealtfel?
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo8cln » Mar Aug 27, 2019 8:35 am

Am pierdut multe puncte (yr8d) din cauza lipsei logurilor ! Ex. eb3jt mi-a confirmat legatura pe e-qsl si lotw dar , desi l-am rugat sa urce logul pe robot nu a facut-o ! Parca era o promisiune de a prelua logurile de la celelalte concursuri ( sau nu pt. anul acesta ). 73 ! de yo8cln.

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale României YO DX VHF/UHF/SHF 2019

Mesajde yo5ld » Mar Aug 27, 2019 11:01 am

@YO5ER Intr-adevar. Corectitudine mai mare nu a fost niciodata.. Dar asta este de normalitate, nu de spart gheata. Dar colectarea logurilor, sau macar sa se puncteze indicativele care apar in mai mult de 3 loguri.. Pare si asta a normalitate, dar hai sa zicem ca asta "ar fi spart gheata".
Sper sa nu fiu inteles gresit. Modalitatea de verificare a logurilor este foarte buna, dar trebuie introdusa acum 10 ani. Din pacate conducerea noua trebuie sa corecteze cat mai rapid si in sarituri uriase (robotul de acum a fost doar un pas) ceea ce nu s-a facut pana acum. Si asta ii revine lui Claudiu (YO4FYQ - care pare sa fi disparut de o perioada) si tie.

Sa speram ca la anul o sa fie si mai bine :)


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori