YO DX HF 2019

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4SI » Mie Aug 28, 2019 1:17 pm

Multumesc si eu draga Mihai ! Voi, cei tineri ai vrut sa zici... Si eu am avut probleme cu urcatul- trimiterea logului. Niciodata nu mi s-a mai intamplat. Mi-am amintit ce spunea Pit acum cativa zeci de ani in urma : Prima data cand intri intr-un concurs, trebuie sa citesti foarte atent regulamentul acelui concurs. Asa ca, am recitit, si am introdus manual linia CATEGORY-OVERLAY: care la mine a fost FRR. De ce s-a ales englezescul OPEN nu stiu. Dar uite ce discutii apar. Si linia SOAPBOX: tot manual am adaugat-o. Organizatorul ne-a trimis un e-mail ca problemele s-au rezolvat.
Mi-a facut o deosebita placere ca m-ai salutat in concurs. 73s ! Mircea = yo4si.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO9HP » Mie Aug 28, 2019 2:47 pm

N2YO: Comparativ cu rezultatele la editiile anterioare in care am participat, se pare ca in acest an am facut cel mai mare numar de legaturi (866). Nu si scorul cel mai mare insa, deoarece nu am putut profita de niciun multiplicator pe 10 si 15 metri. In orice caz, pe banda de 80 de metri am avut cea mai buna performanta de pana acum: 92 QSO-uri, cu 30 DXCC si 16 judete YO.


Ciprian,
Multumesc pentru multiplicator in 80m. Ai fost singura statie din SUA receptionata in aceasta banda. In 15m singura legatura cu SUA a fost AA3B.
Am extras, de pe DX cluster si RBN, indicativele YO/YP/YQ/YR active in benzile si orele de concurs si am gasit 115 indicative. Teoretic ar trebui sa fie si participanti care nu au aparut pe cluster, dar valoarea mentionata mai sus pare realista.
73, Alex YO9HP

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4SI » Mie Aug 28, 2019 4:52 pm

Da Alex. Este de admirat efortul pe care-l face Ciprian pentru noi. De altfel, el a fost singurul DX care m-a salutat spunandu-mi pe nume. Constant cea mai puternica statie DX in 14. Nu am riscat sa raman peste noapte. Asa ca l-am pierdut in 7 MHz. 73s !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 28, 2019 8:40 pm

Acum doi ani, cand am participat ultima data la YO DX HF am lucrat si eu N2YO in 7 MHz cu cca 60 W si amplasamentul inconjurat de dealuri inalte la distanta max. 80---120 m. Am mai lucrat cu Ciprian si in 2014 pe 80 si 40 m cand se afla in YO cu ocazia aniversarii a 10 ani de Radioamator.ro (2010-2014) cu care ocazie am indeplinit conditiile pentru Diploma aniversara clasa I-a.
Cat priveste apelarea direct pe nume chiar de la inceputul QSO-ului (atat pe numele de familie, dar si pe "Nickname" inainte de a ma prezenta) mi s-a intamplat si mie destul de des, in traficul de placere dar si in concursuri unde nu se prea pierde timp cu protocoale simandicoase.
Ultimale dati s-a produs in concursurile din 2019-06-15 (Ukrainian DX Classic RTTY Contest) cu A71AE, din 2019-07-06 (DL-DX RTTY) cu PA0PIW (cu care mai lucrasem si in 2018 in MAKROTHEN RTTY) dar si in trafic de placere din 2019-05-16 (PSK 31) cu IK5JAB, ca sa nu lungesc lista.
Eu salvez nu numai logul din digitale ci si desfasuratorul tuturor mesajelor statiilor pe care sunt calat si pot oferi extrase din acesta.
Este important aici ce baza de date foloseste partenerul la aplicatia cu care editeaza logul sau cu care face traficul digital, poti fi total necunoscut si sa ai placerea sa te cheme direct pe nume, cel mai adesea pe numele "oficial" din licenta.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8AXP
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:25 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO8AXP » Lun Sep 02, 2019 12:28 am

YO DX HF are, în prezent, un regulament halucinant și aberant.
Autorul, sau autorii, probabil că au băut multă bragă (sau alte droguri) înainte de a compune acest (anti)regulament și mă întreb de ce nu au introdus și categorii pentru cărăbuși și extratereștri, pe sateliți naturali, planete, stele, galaxii etc.
Așa cum s-a arătat și în alte comentarii, compozitorii habarniști nu au ținut seama că este vorba de o competiție sportivă oficială și nu de una de toloacă...
S-a apreciat că toți afiliații ar fi sportivi de performanță...
Nu este deloc așa și nici nu poate, obiectiv, să fie. Ar fi doar un deziderat...
A se vedea criteriile de satisfacere a clasificărilor sportive și cîți membri de cluburi afiliate au obținut îndeplinit baremurile...
De asemenea, cîte greșeli se produc în traficul radio din campionatele naționale... VAI!
Unele întrebări (retorice?)...
De ce să nu se medalieze (desigur, DOAR membrii FRR) și categorii pur sînge, precum CW (numai) și SSB (numai), alături de mixturi?
Categoriile OPEN, nu este normal să fie NUMAI ȘI DOAR pentru nemembrii FRR?
De ce sîntem în situația de a discuta/comenta ACUM un regulament pentru o VECHE competiție sportivă internațională, cum este YO DX HF, atîta vreme cît aceasta a avut regulamente anterioare de calitate mult mai bună?
Se încearcă, cumva, dezagregarea spiritului sportiv de echipă/asociație/federație, ducînd în derizoriu și în devălmășire prin acțiuni de dezorganizare competițională?
Mai este mult pînă se vor pune în brațe echipamente de radiocomunicație trecătorilor de pe stradă, că, de!, ar avea și ei "dreptul"? Cumva...
ETC...
Se impune refacerea regulamentului pentru YO DX HF, dar această misiune trebuie îndeplinită doar de oameni competenți, cu o vastă experiență competițională (inclusiv rezultate de performanță).
De asemenea, este necesar a se revedea și regulamentele de participare la competițiile naționale (CN RTG și CN RTF), la care, din nefericire, se amestecă toate categoriile de participare, așa cum "nu se ezistează" la nici un sport, fapt care ar pune și radioamatorismul în acord cu practica sportivă în celelalte ramuri sportive și cu esența legislației sportive, și ar diminua și fraudele...
Se impune o PRESELECȚIE, la toate categoriile. Nu în ultimul rînd, și una MORALĂ...
73!
Laur/YO8AXP
P. S. Dacă vor exista impulsuri interioare (de neoprit/stăpînit/zăgăzuit?) de a comenta cele afirmate de mine mai sus, vă rog să o facă DOAR membrii FRR.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo5fmt » Lun Sep 02, 2019 12:47 pm

Ca regulamentul e cam varza-sunt de acord. Dar "OPEN" si pentru cunoscatori de romgleza inseamna "DESCHIS"...adica deschis tuturor doritorilor! :mrgreen:
73 de Vasile

YO8AXP
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:25 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO8AXP » Mie Sep 04, 2019 2:11 am

YO5FMT, Cine s-a plîns că nu cunoaște semnificația acestui cuvînt, OPEN? Se pare că pentru tine a venit marea ocazie de a explica ce înseamnă cuvîntul OPEN... și ATÎT...
M-ai copleșit de emoție!...
73!
Laur / YO8AXP

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo5puv » Mie Sep 04, 2019 10:48 am

Motto:
"Lumea s-a schimbat.
Hai luaţi-o uşor,"
Cheloo

Exercițiu de imaginație: YO DX HF 202x
În YO a avut loc PRESELECȚIA, au fost acceptați doar Maeștrii Emeriți ai Sportului care bat 150/min
Vine și ziua concursului. Două situații în DX:
- un radioamator obișnuit: lucrează toate cele 20 de stații YO care lucrează RUN și care-i dau vreo 7-8 multiplicatori
- un big gun (care lucrează RUN): !?!?

Rog pe toată lumea care are chef să răspundă, că forumul e public, nu e nici al lui tata, nici al lui Steaua sau Dinamo și nici al FRR-ului

Semnat: un cărăbuș

YO8AXP
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:25 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO8AXP » Mie Sep 04, 2019 5:27 pm

Iată, apăru și un cărăbuș care știe a scrie, dar nu are nimic de spus... Vrea și el să se bage în seamă, că, de! prin ce face nu reușește să se afirme... Ca mulți alții, confundă drepturile cu exigențele...
73!
Laur / YO8AXP

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo2loj » Mie Sep 04, 2019 6:28 pm

Am și eu o nedumerire: Dacă se doresc doar răspunsuri de la "membrii FRR", cum se face că nu se folosește forumul FRR pentru această discuție distinsă?
Vă mai amintesc că "membrii FRR" sunt doar cluburi sportive, nu persoane fizice, așa că pot răspunde doar indicative de club, corect?


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori