Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5dnd
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 9:20 am
Contact:

Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde yo5dnd » Joi Aug 29, 2019 4:01 pm

Interesat de modurile digitale si de o eventuala participare la Campionatul National de Moduri Digitale, tocmai anuntat pe saitul Radioamator.ro, am fost curios sa citesc regulamentul. Pe saitul federatiei se anunta: !!! ATENŢIE REGULAMENT NOU !!! Aflu ca sunt doua etape, prima si a doua zi de luni din septembrie, cate o ora de la 16:00-16:59, in banda de 80m, modurile RTTY45 si PSK63. Ce ma surprinde este ca la un campionat national de moduri digitale, cu regulament nou, nu se pomeneste nimic de WSJT-X de modurile FT4, FT8 care sunt foarte actuale si utilizate de foarte multi radioamatori. In al doilea rand folosirea in concurs numai a benzii de 80m, cand US inseamna mult mai multe benzi, este prea putin. De ce i-a trebuit un nume atit de pompos la un biet concurs de moduri digitale invechite care in doua etape dureaza 2 ore! Nu am nimic cu amatorii acestor moduri de lucru, dar trebuia sa se numeasca altfel sau actualizat, daca tot are regulament nou! Sigur scopul si obiectivul propus "Cresterea nivelului de competitivitate si performanta a radioamatorilor romani si promovarea modurilor digitale de lucru in randurile acestora" nu are nici o valoare! Prea seamana cu titlul de o schioapa a unui articol de presa care nu spune nimic interesant! Astfel mi-a disparut dorinta si interesul de a participa la un concurs maret si national al radioamatorilor YO. Noroc ca mai am o alternativa pentru modurile WSJT-X in acest sfarsit de saptamana,World Wide Digi DX Contest organizat de ...Slovenia!
73, Emil

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO4BKM » Joi Aug 29, 2019 6:13 pm

Slovenia tocmai a avut la sfarsitul saptamanii trecute (24-25 august) propriul concurs international SCC RTTY CHAMPIONSHIP (SCC=Slovenia Contest Club) in benzile de 80, 40, 20, 15, 10 M. Am participat putin din motive de QRL, dar mi-a placut, un concurs rapid, cu controale simple, numar de control doar anul autorizarii. Ma consideram batran cu controlul meu 1969 dar am intalnit si ani mai mici, ca 1967, 1966, chiar si 1950 la S53M, indicativul special al Club Murska Sobota.
Concursul de la sfarsitul acestei saptamani este organizat de World Wide Radio Operators Foundation in colaborare cu SCC (stie cineva de ce?), moduri FT4 si FT8 la care apare si banda de 160m. Din pacate voi fi departe de QTH, sper sa am timp sa ajung la etapa a II-a YO CN Digi, vreau sa vad cum apare noutatea din acest an, introducerea modului PSK63.
GL & 73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde yo8rqp » Joi Aug 29, 2019 7:14 pm

Emil, știi cum e cu FT8? Ca și cu manelele, mulți strâmbă din nas dar la chefuri rup mesele. De un an și jumătate lucrez, exclusiv, în FT8. Am 168 țări confirmate în acest mod de lucru, se putea mai mult însă timpul nu prea m-a ajutat, mai ales de când mi s-a mărit familia.
Este exact ce trebuie în actualele condiții vitrege de propagare. FT8 a devenit deja un fenomen, raportările pe cluster vorbesc de la sine. Mulți zic că FT8 distruge hamradio. Eu cred, dimpotrivă, că a devenit un motiv să dai drumul la transceiver. Unde se va ajunge? Nimeni nu știe, cert este că trebuie să ne adaptăm altfel rămânem cramponați într-un conservatorism absurd, fără logică.
Văd în FT8 din ce în ce mai multe indicative "grele", notorii, telegrafisti din garda veche. Sunt oameni care au înțeles un lucru :timpul este atât de prețios încât e păcat să-l irosești asteptâd propagarea de altă-dată.
Poate și cei din FRR vor face o schimbare în ceea ce privește acest concurs dedicat modurilor digitale. Poate... Numai bine tuturor!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO3JW » Vin Aug 30, 2019 10:15 pm

Salut
Posibil ca sa apara si FT8, sau FT4!
FT4 nu are nici 2 luni de cand s-a finalizat softul!
Pentru doritori se face primul pas cu WW-digi. Apoi mai vedem....
Sa fim sanatosi ca atunci se poate.
Deci daca se poate FT8, sigur ca se poate si PSK63 ( inclusiv RTTY!)
Hai sa va vedem in Campionat....
Propagarea sa fie cu voi!
73
Pit

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO9HP » Lun Sep 02, 2019 3:41 pm

Actualul regulament pentru CN de Moduri Digitale a fost propus in 2018, de catre YO8CT, insa nu inteleg logica care fundamenteaza principalele modificari, in comparatie cu CN-RTTY.
- CN RTTY se desfasura in etape de 30 minute, insa numarul de participanti era redus la 20-25 participanti. Poate ca imbunatatirea logica ar fi fost reducerea duratei unei etapei la 15 minute. Sa inteleg ca, prin introducerea modului de lucru PSK63 si extinderea duratei etapei la o ora, vor fi atrasi noi iubitori de moduri digitale (care totusi pana acum nu au acceptat sa lucreze in RTTY?). Opinia mea este ca vom mai pierde participanti din cauza setarilor dificile ale programelor de concurs care sa permita schimbul rapid al modului de lucru intre RTTY si PSK63.
- In CN-SSB, unde numarul de participanti este de cca 90-100 statii, s-a ales durata etapei la 30 minute, tocmai pentru a pastra nota de competitie si a nu ramane cu gustul amar al lipsei de participanti. In noul CN de Moduri Digitale, pentru ca etapele sunt de o ora, cu doua moduri de lucru simultan, putem spera la 30 participanti/etapa, care sa ne duca la media rezonabila de 1 QSO/minut? Nu cred.
Inca din 2018 l-am intrebat pe YO3APJ daca este de acord cu acest nou regulament, dar Adrian a exprimat dezacordul sau.

In lipsa unor informatii suplimentare din partea organizatorilor, va propun urmatoarele programe de concurs, care va permit lucrul in RTTY si PSK63, cu interventii minime:
- N1MM+: Se va alege concursul RUSSIAN-MULTI MODE-CONTEST, categoria Digital
- MIXW: In modul CONTEST se va alege concursul RUSSIAN-WW-DIGITAL, fara alte fisiere ajutatoare.
Punctajul afisat trebuie ignorant, scorul final urmand a fi calculat post-contest.

Succes!
Alex YO9HP

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO3JW » Mar Sep 03, 2019 10:43 am

Salut
Am folosi UCX-LOG care de asemenea permite folosirea ambelor moduri
Am ales check log, care apoi va fi redenumit!
La a doua legatura, in alt mod, da semnal de legatura dubla, dar se ignora!
Pentru etapa 2 voi folosi o alta denumire la fisier, iar opoi le voi lega intr-un program de editare text cu copy/paste si apoi salvare pentru a le trimite
73
Pit

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

CN DIGI-modes 2019

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 06, 2019 10:28 am

Fara sa am pretentii la locuri de top, particip cu placere la competitiile in moduri digitale.
Din pacate prima etapa a CN DIGI-modes 2019 am ratat-o, aveam programare la medic in alta localitate decat cea cu amplasamentul, dar vreau sa particip la etapa a II-a si am o nelamurire care, probabi, va apare si la cei care au partiicipat la etapa I cand vor completa logul: nu am intalnit in regulament modul de codificare a legaturilor in PSK63. Nici exemple de completare log cum se obisnuieste. Deoarece se permit legaturi cu aceeasi statie pe fiecare mod, trebuie sa existe o codificare separata. La modul RTTY exista RY, apare la toate concursurile interne sau straine. Dar nu este clar la modul PSK63. In https://wwrof.org/cabrillo/cabrillo-qso-templates/ actualizat 8 august 2019, apar codurile:
mo is mode:
CW
PH
FM
RY
DG

In regulamentul UR-DX-DIGI 2019 care a folosit RTTY75 si BPSK63 apare
- all QSOs made in BPSK63 must be mark as "PK"
Deci, nu exista o codificare unitara. Ce codificare se va folosi la CN DIGI 2019?
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CN DIGI-modes 2019

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 06, 2019 10:50 am

Am incercat sa completez postarea anterioara, se vede ca am intarziat si nu am mai reusit. Voiam sa adaug faptul ca folosesc un editor Cabrillo-versiunea 3, HM, cu care de mai multi ani editezt loguri la multe competitii straine (Alessandro Volta, CQ WW RTTY, DL-DX-RTTY) fara sa fie semnalate probleme cum am vazut ca apar in listele cu loguri neacceptate, facute cu editoare "cu toc inalt". Si m-am bucurat cand organizatorii care arata si ce log a fost folosit au scris "TAVISoft YO4BKM".Nu ma intereseaza artificiile care se fac cu editoare straine.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO8RAA » Vin Sep 06, 2019 12:47 pm

to @admin
Credeti ca a inteles? Eu ma indoiesc :lol: .
73 Mircea YO8RAA

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO9HP » Vin Sep 06, 2019 12:50 pm

In mod normal organizatorul competitiei ar fi trebuit sa precizeze modul de completare a fisierului Cabrillo.
Verificand loguri vechi, am gasit doua variante de marcare a modului de lucru PSK63:
In MixW: PSK63=PM
In N1MM+: PSK63=PK

Indiferent care va fi sintagma folosita, daca ea este unitara, atunci programul de verificare a logurilor se va descurca.

73, Alex YO9HP


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori