Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO6CFB » Vin Sep 06, 2019 1:01 pm

Salkut...
Alex.. La tine Mixw treece automat modul de lucru diferit in fisierul cabrillo?
Pentru ca eu pot seta doar CW, SSB, MIXT si RTTY. Ori in fisierul executat apare doar RTTY la fiecare legatura, chiar daca am ales varianta MIXT. Va trebui sa fac modificarile manual in fisdierul cabrillo.
Dar va trebui sa stim ce sa trecem acolo.
73 de yo6cfb, Lacy

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 06, 2019 1:56 pm

TNX, Alex, pentru completari. Asa este, '
YO9HP scrie:In mod normal organizatorul competitiei ar fi trebuit sa precizeze modul de completare a fisierului Cabrillo.
dar ... "astia este oamenii, cu astia defilam", am citat din clasicii de care nu ne despart nici macar o geneatie.
Din mesajul tau am aflat ca exista si al treilea mod de codificare pentru PSK63, pe langa DG si PK se adauga PM. Cum codul PK are cele mai multe aparitii in documente diferite, il voi folosi, nu merg pe o anumita logica ci pe o simpla statistica. Precum la LOTO. In editorul meu de log setarea modului de lucru se face "dinamic" atat cand il completez on-line sau off-line, asa ca nu-mi pune probleme daca accepta codul ori nu.
La miezul noptii (UTC) incepe Russian WW RTTY Contest, intentionez sa il adaug si pe acesta la cele 6 alte competitii RTTY din acest an, desi conditiile de lucru nu sunt prea bune, amplasament intr-o vale din care cred ca se poate iesi numai prin Es'hail 2 sau EME. Dar reusesc uneori si YO-YO in 14 MHz sau N, UA9 cu 25-30W.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9bcm
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:55 pm
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde yo9bcm » Dum Sep 08, 2019 9:14 pm

Frumos acest campionat ,vecinii nostri fac cat mai multe concursuri internationale de acest gen, noi ne chinuim intre noi sa aratam care este cel mai bun.FT8 si FT4 o sa le introducem in concurs cand se vor perima si vor apare altele mai noi!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Campionatul National de Moduri Digitale in Unde Scurte

Mesajde YO4SI » Dum Sep 08, 2019 9:51 pm

Am folosit N1MM+ unde am gasit UKRAINIAN DIGI. Comod de folosit. Dar in prima zi m-a decodat in PSK doar Silviu = YO4NF. Cred ca interfata mea nu este prea OK. Sunt dintre cei ruginiti. Puteti sa ma criticati, dar nu m-au atras digitalele. Ieri am facut un antrenament grozav in RUSSIAN RTTY. 73s !
Fişiere ataşate
RTTYsiPSK63.JPG
Interfata PC Tcvr trebuie sa fie OK...
RTTYsiPSK63.JPG (55.76 KiB) Vizualizat de 4614 ori


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori