Balonul romanesc ICT3

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 06, 2019 2:07 pm

Intreb, din curiozitate: sunt indeplinite conditiile pentru a fi inscris in Guinness Book of Records? Pentru ca mi se pare ceva fantastic si ar fi pacat sa fie dat uitarii.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde YO8RAA » Vin Sep 06, 2019 3:37 pm

YO4BKM scrie:Intreb, din curiozitate: sunt indeplinite conditiile pentru a fi inscris in Guinness Book of Records? Pentru ca mi se pare ceva fantastic si ar fi pacat sa fie dat uitarii.
73 de Tavi YO4BKM!

Da dar se mai asteapta inca 34 de ture.
Sunt convins ca pentru cei interesati e cam greu sa sa dea uitarii ca primul balon romanesc de radioamator care a facut deja 2 ture in jurul pamantului a fost lansat de YO3ICT.
Dar nu se stie niciodata...in fiecare zi mai apare cate unul care se bate cu pumnul in piept ca a brevetat apa calda , roata sau ... undele radio. :lol:
73 Mircea YO8RAA
yo3ict scrie:...
Recordul de durata in ceea ce priveste zborul baloanelor de amator il detine Alan, W7QO, cu al lui HIRFW-6, cu peste 767 zile de zbor si mai mult de 35 de ture in jurul globului.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo2loj » Vin Sep 06, 2019 5:39 pm

yo3ict scrie:Azi noapte ICT3 a terminat cu succes al doilea ocol in jurul lumii. Aventura continua!


S-ar putea să fie de fapt a 3-a, dacă trecerea pe la pol s-a făcut pe partea către Groenlanda/Europa după cum sugera Hipath-ul și direcția din care a reapărut la nord de Siberia. Din păcate nu există telemetrie din acea perioadă iar calculul a luat în considerare distanța geografică cea mai scurtă :-(

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo3ict » Vin Sep 06, 2019 7:36 pm

Nu avem telemetrie pentru zona Polului Nord si, oricum, ca sa se incadreze ca o circumnavigare completa nu este suficient doar sa se treaca prin toate meridianele.

Distanta minima de parcurs este undeva la 25000km, din sursa de aici : https://www.balloonsoverbritain.co.uk/around-the-world-flights-first-successful-attempt

Voi incerca sa gasesc si sa deslusesc mai pe indelete regulile stabilite de World Air Sports Federation.
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo3ict » Vin Sep 06, 2019 8:05 pm

Revin cu regulile oficiale ale FAI (Fédération Aéronautique Internationale).

Punctele 1 si 2 sunt usor de inteles, 3 este mai greu dar cu putina imaginatie ne dam seama ce vrea sa spuna.

ICT3 se incadreaza la clasa A : baloane libere.

Definitia zborului in jurul lumii (circumnavigare):

1. Zborul trebuie sa acopere toate meridianele
2. Lungimea traiectoriei sa fie minimum egala cu jumatate din circumferinta ecuatorului

Aceasta definitie este un minim teoretic, la care trebuie sa permitem deviatii datorate zborurilor intr-o singura emisfera (din cauza "legilor" meteorologice). Trebuie, de asemenea, sa luam in considerare si daca traiectoria este inclinata fata de planul ecuatorului. Aici adaugam punctul 3.

3. Traiectoria trebuie sa fie cuprinsa intre doua calote sferice (nu stiu daca este termenul cel mai potrivit) pozitionate deasupra suprafetei globului. Diametrul fiecarei calote trebuie sa fie 3336 km iar fiecare calota sa acopere fiecare pol, dar nu neaparat centrata pe pol.

Trebuie sa existe o selectie de puncte de control de-a lungul traiectoriei iar arcurile de cerc dintre aceste puncte sa fie in afara calotelor sferice, chiar daca bucati din traiectorie pot fi inauntru. Punctele de control sunt la alegere.

Practic, punctul 3 spune asa : Nu te invarti in jurul polului ca apoi sa te lauzi ca ai fost in jurul lumii. :lol:
Fişiere ataşate
calota_sferica.png
calota_sferica.png (11.62 KiB) Vizualizat de 4833 ori
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo5puv » Sâm Sep 07, 2019 6:50 am

E la vest de Ratta, în Siberia. După cum arată harta vânturilor, e posibil să se întoarcă în Europa.

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo3ict » Sâm Sep 07, 2019 7:48 am

MP93WE, 12200m, 59km/h

Este disponibil pe KiwiSDR din Novosibirsk.
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde YO8RAA » Sâm Sep 07, 2019 2:51 pm

Cateva repere pentru traseul de astazi.
73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
ict3.jpg

yo3ict
Mesaje: 191
Membru din: Joi Iul 28, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde yo3ict » Dum Sep 08, 2019 7:45 am

Ziua incepe in MP68.

Mai jos o captura de ecran de pe receptorul KiwiSDR din Novosibirsk.
Fişiere ataşate
semnal_WSPR.png
semnal_WSPR.png (15.91 KiB) Vizualizat de 4461 ori
YO3ICT Balloon Program - Ajuta-ne sa tinem proiectul in viata! http://yo3ict.uus.ro

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Balonul romanesc ICT3

Mesajde YO8RAA » Lun Sep 09, 2019 6:07 am

Asa rata azi 9 septembrie 2019. Ii place Siberia de est :D .
A recuperat puternic.
73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
captured.jpg


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori