Contact radio educational Romania-ISS

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8RAA » Vin Ian 03, 2020 2:26 pm

Pentru luna aprilie 2020 este programat un contact radio educational in fm cu un astronaut de pe Statia Spatiala Internationala si tineri din Piatra Neamt.
Amanunte gasiti ca de obicei in pagina amsatRO: https://www.qsl.net/yo8raa/amsatRO.htm
In functie de evolutia evenimentelor voi reveni in pagina amsat.RO cu noutati la zi (repere orare, nume astronaut, intrebari adresate, etc.).
Felicitari Diana & Daniel Bejan. HNY!
73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo6own
Mesaje: 21
Membru din: Mar Iun 22, 2010 1:56 pm
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde yo6own » Joi Ian 16, 2020 11:52 am

Multumim! Foarte interesant.
Acceptati si copii ne-radioamatori, sa participe, sa fie martori?

73

YO8BCA
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iun 20, 2018 12:26 pm
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8BCA » Mar Ian 21, 2020 8:46 am

Oricine este binevenit. Copil sau nu.

YO8BCA
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iun 20, 2018 12:26 pm
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8BCA » Lun Ian 27, 2020 9:29 am

Pana in luna aprilie mai este timp sa exersam receptia de pe ISS asa ca maine va fi o asemenea ocazie.

An International Space Station school contact has been planned with participants at Primary School Jovan Jovanovic Zmaj, Sremska Mitrovica, Serbia.

The event is scheduled on Tuesday 28 January 2020 at approximately 15.51 UTC,..

The contact is expected to be conducted in English.

The contact will be a direct between astronaut Luca Parmitano KF5KPD and YU7BPQ.

The contact should be audible over parts of Europe. Interested parties are invited to listen in on the 145.800 MHz narrowband FM downlink.

Avand in vedere traiectoria ISS si pozitia noastra (oarecum similara cu pozitia scolii din Serbia) fata de aceasta, inclin sa cred ca vom putea asculta cel putin 7-8 minute din legatura radio in conditii destul de bune.
Foarte posibil sa se auda rezonabil si cu portabile cu antena proprie.
Auditie placuta!
PS. Ora de pe captura cu traiectoria e ora locala
Fişiere ataşate
Capture.PNG
Capture.PNG (349.43 KiB) Vizualizat de 7786 ori

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8RAA » Lun Ian 27, 2020 10:14 am

Daniel-yo8bca...
Transmisia de marti cu scoala din Serbia se poate asculta si cu "conseva" numita baofeng.
Incearca si exerseaza astazi cu scoala din Portugalia (ora 16:35utc). Daca din cele 24 de raspunsuri nu vei pierde mai mult de primele 2-3 ...atunci poti spune ca esti pregatit. Daca nu....inseamna ca ai inca mult de munca la capitolul antene. Transmisia de marti cu Sebia nu te ajuta sa te antrenezi la stapanirea reglajului azimut, elevatie sau doppler optim. Auditie placuta.
73 Mircea YO8RAA

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde yo9hzn » Mar Ian 28, 2020 6:23 pm

YO8BCA scrie:Pana in luna aprilie mai este timp sa exersam receptia de pe ISS asa ca maine va fi o asemenea ocazie.


https://network.satnogs.org/observations/1603378/

Observatie efectuata cu receptor bazat pe Raspberry Pi mod 3 B , RTL-SDR v3 si antena din atasament:

IMG_3490.jpeg
IMG_3490.jpeg (34.06 KiB) Vizualizat de 7645 ori


73! de YO9HZN

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde yo5oft » Mar Ian 28, 2020 8:24 pm

rugaminte: unde gasesc schema antenei elicoidale din poza de mai sus?


YO8BCA
Mesaje: 21
Membru din: Mie Iun 20, 2018 12:26 pm
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8BCA » Lun Mar 23, 2020 8:41 pm

Buna Seara
Avand in vedere situatia actuala privind intalnirile publice, dar mai ales siguranta participantilor si nu doar a lor, am solicitat amanarea evenimentului pentru o data asupra careia vom conveni ulterior. Speram ca aceasta data sa fie in aceasta toamna, dar pe langa programul strict al astronautilor intervine situatia provocata de noul coronavirus asa ca e greu de preconizat, chiar si orientativ, o perioada in care e posibil sa fie realizata legatura.
Nu a fost usor sa luam aceasta decizie. Ar fi existat o optiune ca intrebarile sa fie preinregistrate si sa realizam o legatura pseudodirecta. Spre bucuria noastra, copiii implicati in proiect au avut in unanimitate aceeasi abordare si anume aceea de a amana pana cand va fi posibila stabilirea legaturii DIRECTE cu ISS. Poate ca programul educational pe care l-am desfasurat in aceasta perioada si-a aratat intr-un fel rezultatele. Importanta realizarii unei legaturi cu ISS fara sprijinul vreunei infrastructuri de comunicatii comerciale sau de alta natura a fost determinanta in abordarea copiilor. Si am sa citez o parte din motivarile copiilor in luarea aceastei decizii:
-"nu vad farmecul la prima" (prima varianta fiind cea cu intrebarile preinregistrate)
-"nu are niciun rost daca nu vorbim direct cu ei prin radio"

73 YO8BCA

yo8xcm
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2017 6:23 am
Contact:

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde yo8xcm » Vin Oct 02, 2020 8:12 pm

Se pare ca evenimentul v-a avea loc pe 9 octombrie 2020 la ora 11:07 UTC. :shock:


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori