piloni antene

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo7cju
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 26, 2012 1:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo7cju » Dum Mai 31, 2020 9:30 am

Buna dimineata,
Revin cu un subiect despre PILONI ANTENE ieftini. In sfarsit dupa o izolare de o luna si jumatate avind peste 65 ani am reusit sa ridic pilonul construit de mine si dupa o idee copiata de la YO8DHA care a facut o antena din scari Dedeman.Pilonul este asa usor incat l-am ridicat singur. Am folosit o dubla ancorare cu cablu otel de 5 mm si cu cordeline. Deocandata are 7m si pe viitor trebuie sa-i atasez pilonul luat de la YO3DEX de vreo 8m. Total 15m arhisuficiet.Sus este un rotor de CONRAD cu destula putere pentru 2 YAGI 144MHZ. Find pilon nu are izolatorii de jos.
A tesez pozele facute. Pentru alte intrebari pe ,,yo7cju@yahoo.com.
73 ! Alex YO7CJU
DSCN0145.JPG
DSCN0144.JPG
DSCN0143.JPG
DSCN0142.JPG
DSCN0139.JPG
DSCN0138.JPG
DSCN0137.JPG
DSCN0136.JPG
DSCN0133.JPG
DSCN0132.JPG

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo3hjv » Lun Iun 01, 2020 10:01 pm

Buna seara, am doua intrebari:
1. Sunteti increzator in capacitatea de a rezista la sarcini de torsiune in conditiile in care scarile sunt proiectate sa reziste la sarcini compresive;
2. Pe coltul proprietatii fiind (cel putin asa pare), cum ati rezolvat cu vecinii? Intrebarea vine din perspectiva faptului ca antenele s-ar situa deasupra proprietatii acestora (numai daca pilonul este pe gardul ce desparte proprietatile).

Multumesc,
Adrian YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 02, 2020 12:49 am

Daca faceti teoria descompunerii fortelor de torsiune posibile, vezi ca constructorul a gandit la asta si a montat elemente suplimentare gandind la torsiune. M-am jucat pe hartie cu aceasta tema si am ramas surprins de rezistenta la flambari si torsiune. Felicitari. Imaginatia creatoare nu are limite.
73 de Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO4BKM » Mie Iun 03, 2020 2:51 pm

Am calculat multe structuri gen grinda cu zabrele (in constructia masinilor de ridicat) si cea mai slaba comportare o au componentele constructive din bare dreptunghiulare cu pereti subtiri (cheson), cel mai bine se comporta teava rotunda, urmata de cornier. Daca mai adaug si materialul, aluminiul, oricat de aliat ar fi, prezinta riscuri mari deoarece:
1. Aluminiul are elasticitate scazuta, deci deformarea in domeniul elastic este redusa, putin observabila si apare repede deformarea plastica, foarte apropiata de rupere. Asadar nu prea da semne vizibile inainte de distrugere. O comparatie cat de cat edificatoare este, pentru cine a experimentat asa ceva, precum intre conductorii din aluminiu pentru instalatiile electrice ingropate in perete (de pe vremuri) si conductorii din cupru (cuprul suporta deformari plastice mari inainte de rupere), cei din aluminiu se rupeau repede cand se faceau de mai multe ori legaturi prin rasucire sau cand erau apasati de suruburile de strangere din bucsele prizelor ori intrerupatoarelor.
2. O constructie din otel se deformeaza mult si, chiar daca ajunge in domeniul plastic, mai are mult pana se rupe. In plus, se poate indrepta.
Personal mi-am construit cu propria mana doi stalpi din otel, fiecare are cate trei lonjeroane din cornier de 35x35x3 mm si diagonale din cornier de 20x20x2 mm, toate asamblate prin sudura. Un stalp are 12 m inaltime, altul 8 m, fara nicio ancora, fiecare lonjeron este incastrat in pamant intr-o groapa adanca de 1 m, cu diametrul 150 mm in care am turnat beton. De peste 12 ani au rezistat la vijelii, unele au smuls tabla de pe acoperisurile caselor din vecini sau mi-au doborat copaci in curte. Pe fiecare stalp am sudat trepte din cornier 20x20x2, astfel incat se poate urca pana in varf. La baza sunt prevazuti cu articulatii care permit sa fie ridicati sau coborati, in regim ridicat articulatiile se blocheaza cu bride sudate care, la nevoie, se pot taia iar stalpii se coboara prin rabatere, doi oameni o pot face usor.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo3irm » Mie Iun 03, 2020 5:07 pm

Grija mare si la etansietate pentru piloanele din aluminiu, daca apuca sa intre apa si sa inghete iarna, patesti ceva asemanator cu ce este in imagine.
Pilon_al_2.jpg

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo2cfs » Mie Iun 03, 2020 8:10 pm

Nici pilonii din otel nu scapa de problema asta daca intra apa in elemente si nu exista orificiu de drenaj.
Daca faci orificiu de drenaj automat ai probleme cu rugina.
Ideal este ca tronsoanele din profile inchise sa fie sudate etans, asta daca nu le dati la zincare termica.

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo3fkc » Joi Iun 04, 2020 10:21 am

Eu mi-am construit cei doi piloni de antena din cate 6 tevi negre de instalatii de 3/4" , rigidizate din 50 in 50 cm cu inele din tabla de 4 mm . In varf mai am o extensie de 3 m din teava de 2" , total 15 m .
Baza este din beton ( groapa de 1 x 1 x 1,5 m ) .
Nu au nici o ancora .
Rezista de doi ani cu brio .
La prima vijelie , cu toate ca teoretic stiam ca vor rezista , mi se cam strangea inima vazand varful care oscila cca 0,5 m stanga-dreapta ! :D

yo3fkc
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 26, 2018 1:02 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo3fkc » Vin Aug 28, 2020 10:50 am

.... si imagini cu pilonii :
Fişiere ataşate
20200719_065741.jpg
20200719_065654.jpg
20200719_065637.jpg

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO4SI » Vin Aug 28, 2020 2:58 pm

Satisfactia cea mai mare la verificarea pilonilor si a antenelor HF o ai in YODXHF Contest ! Haideti cu totii sa-i uimim cat de multi suntem ! Succes ! 73s ! Mircea =yo4si.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 28, 2020 3:02 pm

I-am construit cu cca 13 ani in urma si mai stau inca "in picioare" in curtea de la tara, langa "Vulcanii Noroiosi", eu le spun "Norocosi". Proiectul a fost dimensionat cu un soft propriu de analiza cu elemente finite si, la un vant lateral de 100 km/h varful deviaza cca 200-250 mm. Nu au nicio ancora. Au 12 m inaltime si sunt compusi din:
- Trei lonjeroane din bare cornier 35X35X35, am folosit 6 bare de cate 6 m fiecare, prelungite "cap la cap" si consolidate prin sudura cu eclise din acelasi cornier, lungi de 1 m.
- Diagonale din cornier 25X25X2 lungi de 1 metru, sudate la lonjeroane.
- Triunghiuri din cornier 25X25X2, unul cu latura de 500 mm aflat la baza, apoi alte triunghiuri cu laturile descrescatoare, cel care urmeaza mai sus este cu latura de 400 mm la o distanta de 1750 mm de cel de la baza.
- Fiecare lonjeron este introdus in pamant, trei gauri forate de 150 mm diametru si adanci de 1 m, umplute cu beton (ciemnt, nisip, pietris).
Tehnologia a fost simplificata la maxim, sa il pot confectiona si amplasa fara ajutor in afara de un scurt moment final. Pe scurt a constat din:
- Confectionarea triunghiurilor de 500 si de 400 mm.
- Forarea celor trei gauri in varfurile triunghiului de 500 mm.
- Prin cele doua triunghiri asezate pe sol am introdus in gauri trei bare de cornier 35X35X3 lungi de 6 m.
- Am "agatat" de un lonjeron triunghiul de 400 de mm, la inaltimea la care ajungeam comod cu bratele si am consolidat cu sarma triunghiul de 500 mm de cele trei lonjeroane, la o distanta de cca 200 mm de la sol.
- Am consolidat cu sarma si triunghiul de 400 mm apoi le-am sudat cu nadejde.
- Am sudat cele trei diagonale care pleaca de la baza pilonului. Ca sa se aseze bine pe laturile lonjeronului au fost rasucite intr-o menghine "de santier" pe care o facusem mai inainte pentru alte lucrari (garduri, garaj etc).
- Am turnat betonul in gauri aliniind cat mai bine lonjeroanele pe verticala, dupa care am asteptat 21 de zile.
- Am executat si am sudat pe doua lonjeroane doua balamale improvizate intre triunghiul de jos si sol, imediat sub triunghiul de jos, dupa care am taiat cele trei lonjeroane, pe cele cu balamale exact in dreptul articulatiei acestora, pe celalalt la acelasi nivel. In felul acesta am putut rabate constructia la sol, apoi am continuat cu diagonalele, lonjeroanele si triunghiurile pana la o inaltime de 11 m. Au mai fost incluse triunghiuri, obligatoriu ultimul trebuie sa fie exact in varful lonjeroanelor. Nu am mai facut calcule pentru acestea, am masurat la fata locului, am taiat, am sudat. In varf am facut o piramida inalta de 1 m, din cornier 25X25X2. In final am sudat si treptele unei scari, folosind tot cornier de 25X25X2.
- Cu parghii, funii, "hei-rup" si cu ajutorul a doi vecini am ridicat stalpul, apoi am refacut zonele taiate sudand niste eclise peste taieturi.
- Am destupat niste sticle de bere.
In final au fost vopsiti cu o vopsea de-i zice “3 in 1” deoarece contine deruginol, grund si vopsea d eprotectie.
Pentru alte detalii stau la dispozitie pe e-Mail.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Figura 7.png
Figura 7.png (295.52 KiB) Vizualizat de 4646 ori
Figura 3.png
Figura 3.png (456.4 KiB) Vizualizat de 4646 ori
Figura 2.png
Figura 2.png (450.43 KiB) Vizualizat de 4646 ori
Figura 1.png
Figura 1.png (319.25 KiB) Vizualizat de 4646 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori