instalare antena verticala diamond cp5hs

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Mie Sep 08, 2021 1:55 pm

Buna ziua.am obtinut autorizatia in mai anul acesta.am lucrat majoritatea anilor in depanarea aparatelor electrice sau electronice dar experienta in emisie receptie se reduce la instalarea a cateva statii cb si reglarea swr la cateva masini de pe la cunostinte...am experimentat cateva long wires iar acum am intrat in posesia acestei antene verticale cp5hs de la WIMO prin intermedierea lui yo2ck. avind in vedere lipsa de experienta orice sfat provenit din cunostinte teoretice sau experienta practica sunt binevenite si pentru care multumesc anticipat.Antena va fi instalata pe bloc, cu acoperis plat deci fara tigla,relativ plat ca mai sunt 2 case lift, o uscatorie iar antena va fi deasupra lor pe un pilon de 60mm 2,5m inaltime,f bine fixat in beton(pilonul fostei instalatii colective de antena a blocului.se poate lucra lejer.Din recenzii am extras ideea ca s-ar justifica o 'supralicitare' in ce priveste etansarea punctelor de imbinarea a segmentelor antenei.Antena are trapuri atat pe radiantul central cat si pe radiali pe fiecare din cele 5 benzi mai putin pe banda de 6m. se pare ca dupa un timp garniturile din interiorul radiantului permit apei sa treaca si aceasta ajunge la punctul de alimentare care se afla in interiorul radiantului.deci voi folosi cauciuc crud la suruburi, banda autovulcanizanta si tub termocontractil la partile de imbinare a segmentelor,credeti ca este ok si suficient?Pentru partea de reglaj pe benzi a radialilor am un analizor rigexpert stick230, am o dilema,ideal ar fi sa folosesc cativa metri de coaxial pina in analizor si sa fac reglajele pe bloc langa antena dar aici intervine o deficienta de proiectare a antenei(cred eu),ca sa ajungi la punctul de alimentare al antenei situat in in interiorul radiantului trebuie practic sa demontezi antena deci mi se pare mai ok sa folosesc cei 25m de coaxial necesari pentru a ajunge la statie si astfel dupa terminarea reglajelor nu va trebui sa demontez antena ca sa pun cablul ce se duce pina in casa.intrebarea e daca ce 25 de metri cablu tinuti gramada pe linga mine la reglaje pot influenta negativ rezultatul reglajelor? inca o data multumesc anticipat pentru orice sfat.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde 4x1ad » Joi Sep 09, 2021 2:25 pm

@YO2BYB: in ceea ce priveste masurarea corecta a SWR-ului, este de preferat a fi facuta la bornele antenei sau daca acest lucru nu este fizic posibil, atunci la baza pilonului/tevii folosita la suportul antenei printr-un coaxial de 3-4m (de preferat un RG-213 sau similar). Astfel este eliminata/redusa influenta cablului coaxial asupra masuratorii in special cand se folosesc lungimi peste 15m de coaxial de slaba calitate (ex. RG-58 etc.). Atenuarea cablului va denatura rezultatul masuratorii functie de lungime si frecventa.
Nu putine sunt cazurile cand la folosirea unui RG-58 sau alt tip similar, un SWR masurat la statie poate arata surprinzator de redus si plat dar masurat la bornele antenei sau foarte aproape sa fie mare 1:3, 1:4 sau si mai mult iar largimea de banda reala sa se reduca dramatic.
Masuratoarea se face o singura data la bornele antenei, deobicei cand aceasta va fi ajustata/acordata la instalare pentru a rezona cat mai aproape de centrul benzii de interes si apoi se coreleaza rezultatele cu cele obtinute la statie, dupa cativa zeci de metri de coaxial. Evident, in continuare monitorizarea se va face la statie dar merita o verificare si la baza antenei macar o data pe an, deobicei odata cu intretinerea periodica inainte de inceputul iernii.

Atentie, sunt unii radioamatori care afirma ca SWR-ul antenei lor este perfect (apropiat de 1:1) pe toata largimea benzii: acesta este un semn destul de sigur ca masuratoarea a fost facuta exclusiv langa statie, dupa lungimi mai mari de cabluri coaxiale cu atenuari ridicate la frecventa respectiva.
Te scutesc de formulele teoretice sau calculatoare online care-ti permit sa calculezi singur SWR-ul real la bornele antenei cunoscand lungimea exacta si caracteristica de atenuare a cablului. Motivul este ca daca nu poti masura singur atenuarea pe toata lungimea, intre datele de catalog generice si situatia reala in cazul coaxialelor chinezesti de proasta calitate pot exista diferente foarte semnificative.

73 si succes in radioamatorism,
de Morel 4X1AD ex.YO4BE

P.S.: daca ai inteles deja cat de mare e ponderea antenei in performanta unei statii, si doresti sa progresezi in viitor in acest domeniu, iti recomand calduros sa achizitionezi cele 4 volume ale lui YO8CRZ, "Radiotehnica teoretica si practica 3-vol." si "Aproape totul despre antene verticale". Poate nu vei intelege chiar totul de la inceput insa vei gasi acolo o mare cantitate de informatii si date care-ti vor folosi enorm in intelegerea complexitatii antenelor si care te vor ajuta sa te feresti de pericolul multiplelor legende urbane din diversele epoci de aur care inca circula printre noi. Este o lectura pe termen foarte lung.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Vin Sep 10, 2021 9:43 am

Cred ca e primul lucru important pe care l-am realizat ca radioamator, importanta antenei,cum zic unii pe aici mai in gluma mai in serios ca statia e "ceva"pe langa antena...as adauga aici si importanta locului in care instalam antena pentru ca nu ne aflam in calea undelor peste tot.daca tipul antenei o putem alege nu la fel e cu locul, depinde de QTH-ul nostru si asta e... eventual in portabil.
concluzia in urma raspunsului primit de laYO4BE este ca va trebui sa fac reglajul antenei cu un cablu scurt langa antena chiar daca va trebui apoi sa demontez antena ca sa cuplez coaxialul lung de coborire.
apropo, cum as putea achizitiona acele carti de la YO8CRZ?

yo3fqa
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 16, 2010 3:59 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo3fqa » Vin Sep 10, 2021 10:33 am

Pai daca-l cauti cu un email sigur vei afla cum.

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Vin Sep 10, 2021 10:55 am

ok.in etapa asta as mai avea o dilema.antena va fi plasata undeva pe mijlocul suprafetei plate a acoperisului ceea ce este indicat in cazul in care doamne fereste punind raul in fata dupe vreo furtuna antena ar putea cadea,cum ar fi mai indicat sa fac coborirea? direct de la inaltimea punctului de alimentare aprox.2.5m prin aer spre aticul blocului si apoi in jos spre statie? caz in care cistig cativa metri de cablu dar acesta va fi mereu balansat cind e vant, sausa-l las coaxialul in jos pe suprafata acoperisului pina la atic? in acest caz cablul va sta linistit la vant.

yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo8bge » Vin Sep 10, 2021 11:53 am

Pentru carti: via YO8OY

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde 4x1ad » Vin Sep 10, 2021 2:02 pm

@YO2BYB: iti sugerez sa mergi in jos cu coaxialul cat mai mult posibil. In cazul cand pleci in unghi de la punctul de alimentare, tresa metalica a coaxialului va fi vazuta si ca un radial nerezonant de lungime mare care va majora pierderile si asa destul de mari ale sistemului si antenei specifice. Tresa nedecuplata poate denatura caracteristica de radiatie si majora curentii de mod comun oricum nedoriti. Va fi de folos si montarea unui soc de CMC (curent de mod comun) chiar langa punctul de alimentare, unul simplu facut din cateva spire din coaxialul de alimentare bobinate pe aer sau unul mult mai eficace facut din bobinarea unui tor de ferita mare cu cateva spire din acelasi coaxial.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Vin Sep 10, 2021 3:07 pm

Se pare ca noua antena cp5hs de la diamond are un soc CMC,cel putin asa mi-au raspuns cei de la WIMO cand i-am intrebat despre acel "conector"(i-am spus eu...)am sa incerc sa postez imagini cu acel soc si elementele antenei.
IMG-20210904-WA0000.jpg
soc cmc
Fişiere ataşate
IMG-20210910-WA0000.jpg
antena

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde YO8RAA » Vin Sep 10, 2021 5:35 pm

Nu cobori cablu in unghi.
Ca sa nu ai probleme in timp cu mufa, fa la cablu o bucla cum vezi in imaginea de mai jos.
Folosesti una sau mai multe bratati de plastic
Redu pilonul de la 2,5 m undeva la 1.6 -1.8 m. Limita minima este 1.3m. Vei lucra mult mai usor.
Cu folie sau manson de cauciuc izoleaza prinderea antenei de teava. Tresa cablului sa nu aiba contact cu teava.
Nu uita sa nu incarci mai mult de 200W in 40m pentru ca se distrug trapurile.
Bafta la montare.
73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
cablu.jpg
cablu.jpg (34.1 KiB) Vizualizat de 3684 ori

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde 4x1ad » Sâm Sep 11, 2021 3:04 pm

@YO2BYB: socul CMC original este facut din 3 bead-uri din ferita #43 imbracate peste coaxial. Eficacitatea lui este destul de redusa deoarece prezinta o impedanta mai mica de 300-400 Ohm in domeniul 3-30MHz. Atentie la poza postata de YO8RAA: cablul de ancorare care se vede sub radiale trebuie sa fie din material sintetic protejat la UV. Orice ancora metalica amplasata in zona de camp reactiv a antenei va distorsiona diagrama de radiatie a antenei si va provoca pierderi suplimentare de energie radiata.

73 Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori