retea nationala propagare

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Dum Ian 02, 2022 10:58 am

Buna ziua,

Acest mesaj se adreseaza amatorilor interesati de traficul radio YO-YO in banda de 80m. Poate prezenta interes si pentru cei pasionati de observarea propagarii ionosferice pe unde scurte.

Nu de putine ori, cei care asculta sau emit in banda de 80m au avut surpriza sa nu se poata intelege la distante relativ scurte YO-YO). Acest lucru se datoreaza in principal activitatii solare scazute, caracteristice minimului ciclului solar dar nu numai (vezi furtuni solare, perturbatii geomagnetice, etc.).
Exista programe specializate de predictie a propagarii radio. Este stiut ca din pacate, aceste programe nu au succes pe termen scurt, nici chiar de la o zi la alta.

Predictia propagarii ionosferice pe unde scurte se poate asemana cu "vremea probabila".
Cel mai eficient mod de determinare a propagarii sunt balizele si inosondele. Acestea ofera informatii in timp real despre propagare la diferite frecvente.

In unde scurte, legaturile YO-YO se desfasoara in cea mai mare parte in banda de 80m, SSB.
Din pacate la acesta data in Romania nu exista nicio retea de balize sau ionosonde pe 80m.

Deschid acest subiect cu doua teme de discutie:

1. Credeti ca este util sa cunoastem starea propagarii YO-YO in banda de 80m?
2. Credeti ca este utila o retea de balize in banda de 80m amplasate pe teritoriul YO?

In continuare o sa imi exprim punctul meu de vedere asupra celor doua intrebari.

1. Da, este foarte util sa stim daca exista propagare si mai ales daca putem sa prognozam propagarea YO-YO pe 80m.
In acest fel se pot alege mai bine orele de difuzare a emisiunilor QTC (QTC-FRR sau INFO-DX).
Se pot stabilii mai eficient skedurile YO-YO. Daca o statie YO face apel pe 3705kHz catre alte statii YO si nu i se raspunde, asta nu inseamna neaprat ca nu este propagare! De cele mai multe ori nu sunt amatori de conversatie sau pur si simplu nu este niciun radioamator care asculta la acel moment. Cu ajutorul unei retele de propagare acest impediment de "disponibilitate" se elimina (vezi reteaua RBN - din pacate nu exista nicio statie RBN amplasata pe teritoriul YO!).

2. Asa cum am spus la punctul anterior, consider utila o retea de balize YO.
Propunerea mea se indreapta spre tehnologia WSPR (https://www.wsprnet.org/drupal/).
Aceste balize folosesc putere mica, sunt complet automatizate si pot functiona cu resurse minime 24h/24h.

Spre exemplificare se poate verifica pe site-ul wsprnet.org statia yo3fff care emite pe 3.5MHz.
Informatia se poate afisa sub forma de grafice pe diferite directii si distante. Datele statistice pot genera predictii pe termen sucrt si mediu, utile pentru prognoza.

Fie ca acest subiect "framanta" sau nu radioamatorul activ in unde scurte, cu siguranta influenteaza decisiv orice legatura radio! Degeaba avem QRO-uri, transceivere de ultima generatie si antena care mai de care daca lipseste propagarea!

Pentru cei care sunt interesati sa aiba un minim control si asupra propagarii undelor radio, propun aceasta dezbatere.

Celor care vor sa faca putina "lumina" in evaluarea propagarii YO-YO 80m le propun infiintarea unei retele de balize WSPR. Poate suna pompos insa nu este complicat si nici costisitor.
Pentru cei interesati discutam amanunte in privat (pe e-mail).

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fwl » Dum Ian 02, 2022 11:31 am

Salut,
La multi ani si tot ce doresti in noul an.
Sincer cred ca ii mai simplu de folosit un soft de simulare, voacap de exemplu da prognoze destul de exacte.
Este simplu si nu implica poluarea spectrului rf cu balize.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Dum Ian 02, 2022 11:41 am

Salut YO3FWL (Cristi) si La multi ani!

Nu cred ca ai citit atent mesajul meu. La inceput spuneam:
-------
"Exista programe specializate de predictie a propagarii radio. Este stiut ca din pacate, aceste programe nu au succes pe termen scurt, nici chiar de la o zi la alta."
-------

Asta nu o spun eu ci o "citez" de la altii mai evoluati in acest domeniu. Poti gasii mai multe informatii pe WEB sau in ultima carte a lui Florin Cretu YO8CRZ.

Cat priveste "poluarea" spectrului radio...sigur nu ai cunoastiinta de WSPR si ce resurse de spectru implica folosirea acestui tip de transmisie (BW = 6Hz vezi https://en.wikipedia.org/wiki/WSPR_(ama ... o_software)).

La cate fluieraturi si injuraturi se petrec zilnic pe 80m cu spectrum uneori mai mare de 3kHz...cred ca despre WSPR se poate spune ca este o transmisie "BIO" HI.

73 de YO3FFF
Cristi

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO8SDE » Dum Ian 02, 2022 6:24 pm

La multi ani!
O retea de SDR-uri pe mai multe benzi nu ar fi mai utila?
Spre exemplu cate un Pi-4 cu un RSP1A, OpenWebRx ca si soft, in locatii cu internet, dar mai ales cu o antena potrivita. Astfel iti mai poti auzi/vedea modulatia proprie, cat mai "bate" in stanga si in dreapta.
As fi curios ce solutie propuneti pentru WSPR, pe langa balize ar trebuie si receptoare, nu?

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Dum Ian 02, 2022 6:57 pm

Salut YO8SDE si La multi ani!

Nu de solutii ducem lipsa ci de oameni care sa fie dispusi sa participe la aceasta initiativa.
In rest, daca e sa vorbim de solutii, sunt mai multe. La minima cautate pe net vei gasi o duzina.

Cat priveste SDR...ar fi si mai bine insa este mai costisitor fata de WSPR (internet mai bun, calculator mai bun, etc).
Aici vorbim de aparatura care sa functioneze 24/24 7/7.

In concluzie, daca nu iti folosesti antena de unde scurte, ai internet si poti sa pui un echipament de receptie WSPR in functiune 24/24, esti invitat sa o faci. De interes pentru reteaua propusa este DOAR banda de 80m, restul este "bonus". Raportarea se face automat pe wsprnet.org.
Nu este nevoie de altceva, nici macar de invitatie "speciala" HI.
Nu detin niciun monopol ci doar incerc sa pun "pe picioare" un proiect prin comunicatea YO, pentru comunitatea YO, dezinteresat.
Sa speram ca si "comunitatea" doreste :)

Cele bune.

73 de YO3FFF
Cristi

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO8SDE » Dum Ian 02, 2022 8:50 pm

Din duzina de solutii ce se gasesc pe internet, ce ati testat, functioneaza si recomandati?
Eu am testat ceva simplu, in alta banda si nu am fost multumit, dar doar partea TX.
Ma gandesc ca si partea de RX e importanta, pentru ca comunicatiile sunt bidirectionale. Nu ma ajuta sa stiu ca sunt receptionat/decodat si raportat in OE, daca e pentru "vorbele" din YO in YO.

Am propus un Pi4 (50euro) si RSP1A(120euro), nu cred ca viteza la internet e problema, mai complicat si greu sa ai loc de o antena potrivita si nu mi se par costuri foarte mari in comparatie cu un RedPitaya sau KiwiSDR, solutii implementate de unii radioamatori din YO.

Haideti sa ii convingenti sa doreasca cu variante palpabile si exemple. Cred ca ar ajuta, in opinia mea.

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fwl » Dum Ian 02, 2022 9:31 pm

yo3fff scrie:Salut YO3FWL (Cristi) si La multi ani!

Nu cred ca ai citit atent mesajul meu. La inceput spuneam:
-------
"Exista programe specializate de predictie a propagarii radio. Este stiut ca din pacate, aceste programe nu au succes pe termen scurt, nici chiar de la o zi la alta."
-------

Asta nu o spun eu ci o "citez" de la altii mai evoluati in acest domeniu. Poti gasii mai multe informatii pe WEB sau in ultima carte a lui Florin Cretu YO8CRZ.

Cat priveste "poluarea" spectrului radio...sigur nu ai cunoastiinta de WSPR si ce resurse de spectru implica folosirea acestui tip de transmisie (BW = 6Hz vezi https://en.wikipedia.org/wiki/WSPR_(ama ... o_software)).

La cate fluieraturi si injuraturi se petrec zilnic pe 80m cu spectrum uneori mai mare de 3kHz...cred ca despre WSPR se poate spune ca este o transmisie "BIO" HI.

73 de YO3FFF
Cristi


Saluti,

Am testat voacap cu ceva ani in urma si din cauza asta l-am mentionat, acuratetea prognozelor tine foarte mult de datele pe care le folosesti la simulare. Mai mult pentru fiecare emitator-receptor trebuie sa faci simulari separate folosin datele reale in ce priveste antena, lobii de radiatie si puterea, iar in cazul in care sunt mai multi care se intalnesc la masa rotunda trebuie facuta simularea de la fiecare catre toti din grup, pe ore si zile diferite. Munca multa dar ii cel mai simplu si nu mai depinzi de nimeni.
Dar ma rog fiecare cu ideea lui. :)
`73 Toate bune

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO2VG » Dum Ian 02, 2022 11:04 pm

Salutare
Evident că e foarte util să ști cum merge propagarea pe diverse direcții, la diverse ore. În orice frecvență ai fi interesat. Este utilă o rețea de SDR-uri locale, doar în condițiile în care și ai ce să îi pui la intrare.....evident la antenă mă gândesc. Altfel e păcat de resursele pe care le consumi: pc, sdr, curent. Spun asta pentru că sunt multe, chiar în YO, sdr-uri care sunt complet surde.
Iar despre wspr, sunt rezervat....de fapt eu nu am interes pentru nici un mod digital care nu folosește abilitățile operatorului.
Eu unul, de câțiva ani buni încoace, am o metodă simplă de a verifica propagarea....în 80m și 160m, care pentru mine au fost, rămân și vor fi benzile în care se face adevărata performanță în HF: emit cu ce am în una din aceste benzi, iar recepția o verific pe unul din sutele de web-receptoare din întreaga lume. Dacă îmi aud semnalul în direcția urmărită, mă apuc de CQ....dacă nu, notez rezultatele în notițele mele pe care le țin de 2 cicluri solare. Nu trebuie să vă spun, că la recepția din QTH-ul meu, am folosit cam tot de 2 cicluri solare, beverageuri pe direcțiile interesate....minim 6 la număr, de la 200 la 350m lungime. Altfel ești pus în situația jenantă de a fi auzit de alții, iar tu să nu-i auzi pe ei.
Sănătate și DX-uri!
Vali, YO2VG

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Lun Ian 03, 2022 7:56 am

Salut, @YO8SDE

RPI3 sau RPI4 este ceea ce folosesc acum la receptie. Pe el ruleaza WSJTx, toate conectate la internet pe wifi.
Receptor...am incercat mai multe transceivere de fabrica iar rezultatele sunt similare. Nu functioneaza spre exemple mini TRX HB1B pentru ca nu are USB in 80m.
Am un RSPduo dar nu l-am incercat pe WSPR. Cu siguranta va functiona si este una dintre optiunile mele (RSP1A mai precis pentru ca este mai ieftin). In plan este si QDX (out of stoc la furnizor acum).

La emisie folosesc un QCX pentru simplul motiv ca are final de 5W in clasa E cu eficienta mai buna de 80%. Asta inseamna ca nu consuma mult pe emisie si nu se incalzeste (poate sa emita non stop zile intregi!).
Tot la emisie am testat baliza U3S de la qrp-labs si direct RPI3 insa putere mica de 1mW. Repet, puterea maxima in WSPR este 5W, suficient sa fie auzit la antipozi. Orice intre 1mW si 5W este bun.

Antene...la emisie am un INV.V iar la cele doua puncte de receptie din YO3 am un INV.V si un sloper.

Cat priveste comunicatia bilaterala...nu este neapart desi de dorit.
Este de dorit sa avem receptie si emisie pentru a crea o retea "mesh" multi punct la multi punct insa tot la fel de utila este doar receptia pentru o retea punct la multi-punct.
Eu insist pentru puncte de receptie pentru ca nu solicita o antea cu randament bun. Pe cand la emisie este nevoie de antena adaptata, degajata, randament bun, lucru deloc usor de indeplinit.
La receptie este suficienta o antena activa gen miniwip.

Sper ca asta ajuta insa ma repet, daca este cineva care doreste sa ajute aceasta intreprindere, sa ma contacteze si ajutorul va veni imediat, posibil si cu echipamentul necesar activitatii!

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Lun Ian 03, 2022 8:11 am

Salut Vali YO2VG si La multi ani!

Asa cum am spus la inceput, aceasta retea isi propune sa asigure predictia propagarii doar pe teritoriul YO. Consider util acest obiectiv si pentru simplul fapt ca nu exista receptoare RBN YO.
Avem doua SDR-uri YO (YO3GGX si YO3WL) care functioneaza cat de cat insa amplasarea lor nu este suficienta. Acestea pot sa asigure puncte de receptie pe teritoriul YO insa nu intotdeauna au receptia buna! De multe ori sunt inutilizabile (mai ales YO3GGX) din cauza QRM-ului local.

Pe de alta parte, metoda ta de testare a propagarii prin reteaua RBN este foarte utila insa nefolositoare pentru distante scurte gen YO-YO! Si asta pentru simplul fapt ca cel mai apropiat receptor RBN in 80m este in afara granitelor Romaniei. Asta nu foloseste la aproape nimic pentru a determina zona de tacere sau absorbtia NVIS, lucruri utile pentru legaturi YO-YO.

Stiu ca esti interesat doar de DX si nu de "gargara YO-YO" de aceea nu cred ca vei ajuta aceasta intreprindere.
Totusi, cunoasterea propagarii NVIS are impact si asurpa propagarii DX...

Comunicatiile digitale nu prezinta interes nici pentru mine insa...aici nu este vorba de comunicatie om masina ci masina-masina! Omul nu isi are loc in aceasta ecuatie decat ca observator al rezultatelor.
Ori pe tine ce te-ar interesa la un SDR sa zicem...sa baleiz de mana frecventa si sa desenezi pe hartie spectrul receptionat sau sa faca treaba asta o masina (SDR) si doar sa te uiti la rezultat pe ecran?
Ei asa este si cu acest WSPR...face automat legaturi insa atentie! intotdeauna unilaterale (nu ca la celelalte moduri de lucru!).
Scopul WSPR este studierea propagarii, a radiatiei antenelor deci strict tehnic, nu si operational (efectuarea de legaturi radio bilaterale)!

Pentru studiul propagarii se poate folosi si psk sau CW insa trebuie scris soft care sa extraga informatia din acele conexiuni si asta nu este disponibil.
RBN face ceva similar insa eficienta transmisiei este mult sub cea a WSPR. Pe de alta parte CW este mult mai susceptibila la interferente decat WSPR.

Nu mai insist asupra avantajelor WSPR pentru ca cine este interesat poate sa se documenteze pe WEB.

Daca totusi doresti sa ajuti aceasta retea printr-un punct de receptie (stiu ca este foarte usor de implementat la tine), esti bine venit.

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori