retea nationala propagare

Alerte solare si geomagnetice, observatii din trafic, semnalari de pe cluster...
yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Mie Ian 12, 2022 4:19 pm

yo3fff scrie:Salut Tudor YO8VET,
Daca te uiti perpendigular pe planul buclei (antena ta) ce azitume vezi (daca nu ai o busola macar puncte cardinale). Incerc sa imi dau seama care este directivitatea ei.


Antena e orientată cu planul vertical (direcția favorizată de recepție) la circa 270º, în timp ce YR8D este la 240º. Nu e mare diferență. Mai degrabă explicația semnalului slab la mine este că antena lui radiază pe direcția sud-est (așa cum a menționat), deci practic e cu spatele la mine.

Cam asta am recepționat eu în ultimele 24 de ore.

Screen Shot 2022-01-12 at 16.12.29.png

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Mie Ian 12, 2022 8:04 pm

yo8vet scrie:.. antena lui radiază pe direcția sud-est (așa cum a menționat)...


Sud-vest, vroiam să spun.

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Mie Ian 12, 2022 8:11 pm

Am montat pe bloc o antenă de tip mini-whip (MegActiv MA305), dar recepția este dezastruoasă, doar zgomot. Mică buclă Möbius din balcon face minuni.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Mie Ian 12, 2022 10:49 pm

Salut Tudor,

Da, miniwip este sensibila la camp electric iar cealalta la camp magnetic. Campul magnetic este produs la trecerea curentului electric printr-un conductor deci doar daca exista un consumator.
Campul electric este produs de diferenta de potential, fara a fi nevoie ca circuitul sa fie inchis (sa apara curent electric). Acest ultim caz este clar mai intalnit deci si mai poluant.
Pe scurt cam asta e logica din spatele antenelor "magnetice" cu zgomot mic.

Referitor la antena bucla, din cate inteleg este cu lateralul spre sud adica spre baliza yo3fff.
Asta rezulta si din statiile receptionate de tine.
Crezi ca poti sa o reorientezi spre azimult 180 de grade te rog? Adica fix cu 90 grade fata de cum este acum.
Ar fi interesant si ca experiment si sigur ar ajuta la monitorizareaa propagarii in acesta retea.

Ideal ar fi sa pui o antena filara, macar endfed de 20m pe bloc sau de pe bloc sub forma de sloper.

Insa pentru un moment propun, daca poti, sa reorientezi bucla.

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Mie Ian 12, 2022 11:49 pm

Începând cu 2140 UTC bucla este orientată spre azimut 180º. E posibil ca recepția să fie mai slabă decât înainte, pentru că fix pe direcția asta bucla captează mai mult zgomot local. Vom vedea.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde YO7CKQ » Joi Ian 13, 2022 9:44 am

Bună dimineața

De ieri după-masă la 18:00 CFR, am alăturat și eu proiectului un KX3 cu 5 wați RF în WSPR care va funcționa continuu până sâmbătă dimineața. Copiez confortabil toți colegii din YO. În week-end vreau să reiau niște teste în WSPR în banda de 630 metri. Săptămâna care începe de pe 17 ianuarie va fi QRV din nou mai multe zile consecutiv. Văd că s-a strâns mai multe stații YO

73 Sorin
WSPR 80 metri.jpg
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Joi Ian 13, 2022 3:10 pm

Salut Sorin,

Multumesc pentru participare. Ca sa fi activ permanent in retea trebuie sa mentii in functiune cel putin punctul de receptie pentru perioada lunga de timp.
Cum spuneam, orice perioada de cel putin 24h contigue devine utilizabila asa ca este bine si asa, sporadic insa vei fi mentionat ca membrul cu activitate sporadica.
Asa nu este nici bine nici rau ci doar o caracterizare utila celor care analizeaza/vor analiza datele.

Nu ne-ai spus ce fel de antena folosesti.

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Joi Ian 13, 2022 10:35 pm

În seara asta punctul meu de recepție a fost offline pentru câteva zeci de minute, între orele 1900 și 2000 UTC.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo3fff » Joi Ian 13, 2022 11:13 pm

Salut Tudor,

Multumim pentru informare.
Am vazut ca noua pozitie a antenei tale este mai putin performanta. Asa cum spuneai, daca SNR este mai slab atunci nu este nimic de facut.
Deci iti recomand sa o reorientezi pe vechia pozitie si sa anunti cand se va intampla asta.

Si pe viitor sper sa reusesti sa instalezi o "sarma".

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: retea nationala propagare

Mesajde yo8vet » Vin Ian 14, 2022 12:54 pm

Salut Cristi,

Aseară am instalat pe bloc o antenă buclă activă Wellbrook ALA-100LN cu perimetrul de circa 10m. Am semnale ceva mai bune acum, am recepționat chiar și o stație din VU la un moment dat. Bucla e o sârmă în formă de patrulater, agățată pe bârnele de lemn ale acoperișului. Momentan direcția e 280º, cea în care bucla mică atenua zgomotul local într-o oarecare măsură.

Am schimbat și sistemul, acum recepția e pe Airspy HF+, Surface Pro 4 cu Windows 10, SDR#, WSJT-X. Pe Raspberry Pi mai fac niște teste în ideea de a-l muta în a doua mea locație.

73 de YO8VET,
Tudor


Înapoi la “Propagare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori