Montura potentiometre

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Montura potentiometre

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 20, 2022 10:26 pm

Exista o montura mecanica speciala in care se poate monta un potentiometru semireglabil multi-tura,si care prin intermediul ei poate fi actionat cu un ax standard de 6mm ca un potentiometru normal de/pentru panou.Nu stiu cum se numeste ca s-o pot cauta cu Google pe Internet si nu stiu daca si-mai ales!-unde s-ar putea gasi de cumparat si pe la noi,asa ca rog pe cine stie sa-mi comunice si mie aceste informatii.Cu multumiri anticipate,Nelu

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Montura potentiometre

Mesajde yo7fws » Vin Ian 21, 2022 12:25 am


Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Montura potentiometre

Mesajde yo7mr » Vin Ian 21, 2022 9:59 am

Salut voios de radioamator !

piesa cautata,
in Romania - Craiova , se numeste " buton demultiplicator "
sigur, se va gasi si-n alte locuri, poate cu alte denumiri, preturi, etc.

https://www.adelaida.ro/buton-demultipl ... aret1.html

Succes ! www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Montura potentiometre

Mesajde YO3AOE » Vin Ian 21, 2022 11:28 am

Da,multam! pentru raspunsuri,dar nu despre asa ceva este vorba.Ceea ce mi-ati trimis sint doar butoane specializate pentru potentiometrele multi-tura de panou,care ofera un fel de scala gradata a cursei complecte,astfel ca in orice moment se poate sti exact in ce pozitie este cursorul,asa ceva am si folosesc deja de zeci de ani buni-hi!,nu!,eu ma refeream la o montura speciala in care se pot monta potentiometre SEMI-REGLABILE multi-tura,din cele mici format patrat cu actionare printr-un mic surub crestat,se introduc in acea montura,care face transferul miscarii de actionare de la surub la un ax normal standard cilindric de 6mm diametru...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Montura potentiometre

Mesajde yo7mr » Vin Ian 21, 2022 5:17 pm

...intradevar, noi nu am citit atent cuvantul " semireglabil " - asa este...!..se pare totusi ca noi nu am intalnit ce anume cautati Dvs, altfel, daca semireglabilul devine reglabil, care ar ratiunea de a nu se fi montat sau ulterior inlocuit cu potentiometru reglabil direct cu axul de 6 mm, daca chiar este nevoie astfel...
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Montura potentiometre

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 22, 2022 1:10 am

Ar putea fi citeva motive,unul ar fi ca nu intotdeuna pot fi gasite valorile necesare,altul ar fi ca un potentiometru multi-tura normal de panou este de obicei cu mult mai scump decit unul semi-reglabil,iar un alt motiv-care este si al meu-este ca-dupa cunostintele mele-majoritatea covirsitoare a potentiometrelor multi-tura normale de panou sint bobinate,iar eu asi avea nevoie de chimice,din ratiuni de folosire cu semnal de r.f.,unde unul bobinat-dn motive evidente-hi!-nu ar fi potrivit...


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori