Diferente de timp

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Diferente de timp

Mesajde YO4BKM » Sâm Apr 09, 2022 6:02 pm

Buna ziua,
Folosesc propriile aplicatii pentru gestionarea QSL-urilor primite pe eQSL si LoTW. Nu stiu ce aplicatii folosesc alti radioamatori, dar constat ca la unele confirmari apar diferente mari de timp intre confirmarile primite pe eQSL si LoTW, chiar si in cazul QSO-urilor pe FT4 sau FT8 unde ceasurile statiilor corespondente sunt sincronizate la milisecunda. Ca sa elaborez aplicatii corecte ma intereseaza sa aflu de unde provin astfel de abateri, cum este cazul cazul statiei JR1MVA, cu cea mai mare diferenta la modul de lucru FT8:

La urcare:
...DATE...........TIME_ON pe eQSL..........TIME_ON pe LoTW
2019-09-21...........1319...........................131915
2019-09-23...........1119...........................111930

La descarcare:
... DATE..........TIME_ON pe eQSL.........TIME_ON pe LoTW
2019-09-21...........1316...........................131915
2019-09-23...........1117...........................111930

Platforma eQSL inregistreaza timpul in ore si minute iar LoTW in ore, minute si secunde, ambele in format ADIF. Fisierele ADIF urcate pe cele doua sunt cele create de JTDX. Pe QSL-urile primite pe eQSL apare timpul din fisierul ADIF descarcat din eQSL, pe LoTW nu primesc QSL dar in tabelul de confirmare sunt valorile din fisierul ADIF al LoTW.

In aplicatia mea am posibilitatea sa setez diferenta de timp intre valorile de pe eQSL si LoTW pentru a nu se numerota confirmarile duble, in mod obisnuit am setat aceasta valoare la 2 minute, dar o diferenta de peste 3 minute in modurile digitale mi se pare exagerata.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde yo7fws » Sâm Apr 09, 2022 8:02 pm

Salut

Nu folosesc seviciul qsl electronic. Probabil diferenta de timp este data de timpul inceperii si terminarii qso. Verificati cimpurile time_on si time_off.
3..4 secvente pentru o legatura ok x 15 sec x 2 cam pe acolo este diferenta.

73!
Costi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde YO4BKM » Sâm Apr 09, 2022 8:40 pm

@yo7fws, reține că eu cunosc în cele mai mici detalii structura fișierelor ADIF in mai multe versiuni pentru QSO-urile vehiculate în format electronic pe platforme dedicate, din moment ce le "citesc" și le prelucrez in aplicațiile realizate în medii de programare precum Delphi sau Lazarus, nu făcute "la gata" in care nu se știe ce instrucțiuni sunt folosite. Deci știu ce este eticheta <TIME_ON:n>, in postarea mea arăt clar momentul TIME_ON, pe acesta il iau în considerare, cunoscătorii formatului ADIF îl recunosc sigur. Problema este că deosebirile apar între ADIF-urile de confirmare pe eQSL și pe LoTW, platforme pe care se urca acelasi log ADIF generat de aceeași aplicație.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde yo7fws » Sâm Apr 09, 2022 9:29 pm

Tavi, nu mi-am inchipuit niciodata ca nu cunosti formatul ADIF. Departe de mine.
Ideea este: care este considerat timpul legaturii? Cel la care incepe legatura, sau cel la care se termina?
Poate unul dintre ele foloseste timpul de incepere si celalalt timpul de terminare. Si de aici diferenta. Este o parere, nu neaparat si adevarata. Ramine sa ne comunici, cind vei gasii explicatia, de unde era diferenta. 73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde YO4BKM » Dum Apr 10, 2022 11:24 am

Decalaj de timp nu apare la toti partenerii, desi aplicatia cu care centralizez si analizez QSL-urile este aceeasi. Iata, de exemplu, cazul JJ1QUV:
La urcare:
...DATE...........TIME_ON pe eQSL..........TIME_ON pe LoTW
2020-07-08...........1748...........................174845

La descarcare:
... DATE..........TIME_ON pe eQSL.........TIME_ON pe LoTW
2020-07-08...........1748...........................174845

Situatii asemanatoare apar la statii din toata lumea, K, I, DL etc, la mine cca 55% au acelasi minut pe eQSL si LoTW, cca 3% au timpii diferiti cu mai mult de 2 minute.
Continui cu alte cazuri mult mai ciudate in conditiile in care eu urc pe ambele platforme acelasi fisier cu logul ADIF:

Neconcordante la timp, manifestate la descarcare:
.............. DATE.....TIME_ON
YO5TP....2012-10-01...1613.......pe..eQSL
YO5TP....2012-10-01...161300....pe..LoTW
YO5TP....2012-10-01...1614.......pe..eQSL
Este vorba de prima etapa a CNUS SSB din octombrie 2012, aceeasi situatie in etapele 2 si 3, de la etapa 4 timpii pana la a 8-a timpii erau aceasi pe ambele platforme. Fisierele expediate de mine aveau acelasi minut, ca cel de la primire pe LoTW.

Neconcordante la locator, manifestate la descarcare, QSO-uri facute in SSB:
... DATE.....TIME_ON..Locator
LU8EEM....2000-07-07...2046.....FF95IL...pe..eQSL...12512 km
LU8EEM....2000-07-07...204600..FF95FD..pe..LoTW...12553 km
IK3UNA....2010-06-26...1207.....JN55.....pe..eQSL.....1214 km
IK3UNA....2010-06-26...120700..JN35.....pe..LoTW.....1524 km
Exemplele pot continua.

Cred ca as putea trage niste concluzii, in baza analizei pe un numar de QSO-uri in perioada scursa din 1998, cand am cele mai vechi confirmari pe eQSL si LoTW.
Mai intai, logurile mele in format ADIF au fost facute astfel:
- La lucrul in modurile digitale FT, folosit dupa 2019, editat de JTDX care creaza logul sau;
- La lucrul in concursuri cu log CABRILLO am propriul editor ON-LINE si/sau OFF-LINE, apoi folosesc un convertor propriu care le transforma in format ADIF;
- La lucrul "de placere" in moduri clasice am creat logurile ADIF cu un editor propriu, in care incarc manual datele din logul pe hartie. Pentru cine a folosit editorul ADIF al aplicatiei TQSL (Create an ADIF file for signing and uploading) din LoTW arat ca editorul meu functioneaza in aceeasi maniera, numai ca il pot edita mult mai confortabil si fara sa am LoTW instalat.

Deci:
1. Fisierele ADIF care sosesc in InBox-ul celor doua platforme au formate diferite. Astfel, timpul in eQSL este reprezentat in ore si minute pe cand in LoTW in ore, minute si secunde. In eQSL nu apare tara partenerului, pe cand in LoTW apare atat tara, la eticheta <COUNTRY:n> cat si codul numeric DXCC la eticheta <DXCC:3>. In alte platforme precum MixW apare tara, dar la eticheta <QTH:n> si cu denumiri care difera de cele din LoTW.
2. Acelasi log ADIF urcat pe eQSL apare cu timpul pe patru caractere, pe LoTW cu 6 caractere, indiferent cate caractere a avut logul initial.
3. In InBOX-ul eQSL sosesc toate trimiterile partenerior de trafic, indiferent daca eu am urcat sau nu aici logul meu. Daca pe eQSL se afla cele doua loguri, al meu si al partenerului iar datele din QSO-uri corepund (Call, data, timp, banda, mod) confirmarea este valida. Daca nu exista elemente comune mi se cere sa o confirm sau sa o rejectez, dupa cum este cazul. In InBox-ul de pe LoTW se vad numai QSO-urile confirmate, adica trebuie sa existe pe platforma logurile ambelor parteneri si datele sa corespunda. Nu stiu cu ce eroare de timp se valideaza sau nu confirmarea.
3. Deosebirile dintre timpii si locatoarele pe cele doua platforme pot fi provocate fie de erori in softul care guverneaza platformele, ceea ce este foarte improbabil, fie de la partenerul care a incarcat loguri diferite pe cele doua platforme, editate in conditii diferite pentru ca logul meu a fost mereu acelasi. De exemplu a incarcat manual logul folosind editorul aplicatiei TQSL pentru LoTW (care genereaza si un fisier ADIF intru-un folder dedicat al calculatorului iar incarcarea manuala poate genera erori), fisier ce poate fi urcat si pe eQSL si de care nu a tinut seama, folosind alt editor de log. Altfel nu imi imaginez de unde pot apare erorile la timp sau locator, chiar daca partenerii sunt din tari cu mai multe resurse soft si hard decat la noi.

Observand ca pe LoTW am mai putine confirmari decat pe eQSL ma intreb daca acest lucru nu apare si din cauza erorilor de timp, poate unul din motivele care fac sa nu mi se confirme 19 tari urcate pe platforme in timpul scurs din 1998 pana acum.

Sunt curios sa aflu daca s-a mai intalnit cineva cu astfel de situatii si ce cauze le-ar mai putea produce.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde YO4RST » Joi Apr 14, 2022 10:21 am

Salut
Am cautat putin pe net ca sa pot scrie cateva randuri.
eQSL accepta o diferenta de timp ptr. qso de 1 ora pentru a confirma (care timp...nu stiu si nu am mai cautat). LOTW zice acum ca accepta max. 30 min diferenta intre start times ( acum 10-15 ani cand m-am inregistrat era numai de 5 sau 10 min.).
Si acum constatarile personale: ambele sunt sisteme operate in regim amatoricesc, desi eQSL se vrea si comercial. Astea trebuie sa tina pasul cu evolutia software si hardware, au fost mutate mereu de pe un server pe altul s.a.m.d. Software-ul lor a fost si este intretinut de diverse persoane care nu pot avea la dispozitie sisteme identice online numai pentru testari . In 2020 un ham din VE reclama ca la descarcare din eQSL anul tuturor qso-urilor lui era dat inapoi in urma cu un an (am vazut printscreen). Treaba a durat cateva zile apoi a disparut singura iar cel de la eqsl nu a stiut ce sa-i raspunda desi erau contienti ca se intampla. eQSL garanteaza ca nu voi primi qsluri duble dar eu le primesc in mod constant... duble ..triple sau chiar mai multe... Asa se intampla cand lucreaza mai multi programatori care nu stiu unul de altul, cerintele nu sunt bine definite iar patronii vor sa fie pe placul clientilor HI....
Acum despre timpi : lucrez cu wsjtx. Chem un dx 10 min in qrm si nu-mi raspunde apoi fac qso cu alta statie ca sa nu stau degeaba. Observ in fereastra ca ma cheama dx-ul , dau dublu click pe chemarea lui, calc. meu raspunde si logheaza cu timpul de acum 12 minute tinand minte si locatorul lui de cand l-am chemat prima data ! Chestie de programare...logica si alte alea....
Acum, vorbind despre qso-uri neconfirmate care ma intereseaza deosebit, eu caut in primul rand loguri online pe unde se poate: clublog, qrz.com, hrdlog, apoi pe site-urile expeditiilor sau operatorilor, eventual le trimit email macar pentru a confirma ca sunt in log, apoi verific daca sunt inregistrati macar in lotw si au incarcat vreodata ceva acolo.
In ceea ce priveste schimbarea locatorului la o confirmare .. Tqsl de la LOTW cere sa definesti punctul de lucru ptr. care semnezi electronic adiful. Daca cineva isi schimba calc. dupa un nr. de ani, se muta in alt loc. , reinstaleaza TQSL si defineste o noua locatie apoi reincarca toate logurile de la inceput , toate vor avea atribuit noul locator probabil. Iar e chestie de logica programatorilor . Cei de la eqsl zic ca daca cel putin un element din linia ADIF care defineste qsoul e diferit, legatura nu va fi considerata dubla !
S-auzim de bine ! 73

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diferente de timp

Mesajde YO4BKM » Sâm Apr 16, 2022 1:48 pm

YO4RST, multumesc mult!
Ai facut o prezentare documentata in cele mai mici detalii, mai bine nici ca ar fi putut sa fie facuta de altcineva, cred ca nici de echipele de programatori ai eQSL si LoTW care duc lipsa de o coordonare unitara. Am inteles cum sta treaba cu diferentele de timp ca in cazul cand faci apel pe wsjtx apoi ti se raspunde peste multe minute, cu dublele pe eQSL si cu schimbarea locatorului.
Dar cel mai important este ca d.p.d.v. tehnic si logistic se poate face confirmarea electronica la nivel planetar, restul este doar organizare care se va perfectiona cu siguranta.
Eu am instalat in calculator atat wsjtx cat si jtdx dar folosec mai mult jtdx, mi se pare ca are mai multe functii folositoare.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator