IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Dum Iul 10, 2022 9:20 pm

Seara buna tuturor.
Am zis sa vin cu cateva impresii personale vis a vis de IARU HF 2022, acum cat totul este la cald.
La fel ca si pana acum ehipamentul a fost format din ICOM 7300 / Antena Verticala 12m (ICOM AH4 remote tuner) si N1MM ca software de logging si keyer.
Ca timp de operare ... probabil undeva la 15 poate 16 ore cu pauze (pauze ce au totalizat 80 de minute).
Am reusit performanta personala de a pune in log un numar de 704 QSOuri (record personal), dintre care 696 QSOuri in telegrafie si restul in SSB - din acest motiv am si participat la categoria Single OP / Low Power / Mixed

Participarea a fost destul de ok, cu destul de multe statii in zona de CW ... nu atat de multe din cate am observat in zona de SSB (dar este posibil sa ma insel deoarece nu am stat foarte mult timp in zona de SSB a benzii).
O mica surpriza a fost lipsa unor statii DX mai rare ... nu au fost sau poate nu am auzit eu (cand spun statii DX mai rare ma refer la insule si compania)

Am lucrat in toate benzile de la 10m la 80m - predominat in benzile de 20m si 15m unde propagarea a fost cel putin decenta (am vazut si mai rau dar am vazut si mai bine).

Ca mod de lucru am ales sa lucrez mixt - RUN si S&P deoarece ... cel putin in prima jumatate a concursului, vanatorii nu au fost asa activi - cred ca predominant a fost RUN cu un procent de 60-65% din totalul timpului de operare.

Doream sa operez ceva mai mult, dar am hotarat sa ma duc la somn in jur de ora 01.30 (ora locala), sa dorm 2h si sa ma trezesc in jur de ora 03.30 (ora locala)... insa socoteala din casa nu se potriveste cu aia din targ si am dormit pana la ora 06.00 - m-am trezit am bagat o cafea si 3 tigari si m-am pus pe treaba (micul dejun al campionilor).

In rest ... din punct de vedere tehnic totul se pare ca a functionat la parametrii corespunzatori, rapoartele pe RBN fiind foarte bune.

In pozele atasate aveti si cateva statistici despre cum s-au desfasurat ostilitatile ... asa ca pana la urmatorul concurs va doresc multa sanatate, spor la antrenament si ... la cat mai multe QSOuri si multiplicatori.

73 DE YO3HEX

PS: As vrea sa ii multumesc cu aceasta ocazie lui YO9RIJ si YO8RXP... cu ajutorul lor am reusit sa imi fac un program de antrenament pentru telegrafie (in regim de amator desigur) destul de strict, iar ultima luna de antrenament se pare ca a dat rezultate vizibile.

STATS.png


STATS2.png


STATS3.png

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde n2yo » Lun Iul 11, 2022 5:50 am

Felicitari pentru rezultat si progrese! Te-am observat pe cluster de cateva ori si am incercat sa-ti raspund la apel, semnalul era destul de slab si am operat cu 100W asa ca nu m-ai auzit. Poate data viitoare. Un sfat este de indata ce ai terminat concursul, sa te duci la lista 3830 si sa publici scorul obtinut:
https://3830scores.com/
Cei mai multi participanti procedeaza astfel, si in acest fel putem vedea cum a fost participarea, cine a obtinut scorurile cele mai bune, cum a fost propagarea si alte informatii.
Eu am avut alte activitati care trebuiau rezolvate sambata, asa ca am putut sa lucrez numai vreo 6 ore in cursul noptii. Propagarea pe 20 de metri a fost excelenta.
Iata si fisa mea summary:

Call: N2YO
Class: SOAB(A)CW LP
QTH: VA
Operating Time (hrs): 6
OpMode: SO2R
Band CW Qs Ph Qs Zones HQ Mults
160:
80: 11 3 2
40: 115 15 24
20: 368 22 33
15: 38 10 19
10:
Total: 532 0 50 78 Total Score 235,008

73 de Ciprian N2YO

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo8rxp » Lun Iul 11, 2022 10:17 am

Felicitari participantilor !
Fiind prins cu constructia casei de la tara, am lucrat doar 5 ore in banda de 20 metri.
Am lucrat doar RUN cu o rata sustinuta de 120 Qso/h, insa in lipsa unei categorii SOSB voi trimite doar checklog in semn de protest.
IC7300, hm QRO, vertical antenna 1/4 wl.
73 de yo8rxp !

Call: YPØK
Operator(s): YO8RXP
QTH: kn36pj
Operating Time (hrs): 5

Band CW Qs Ph Qs Zones HQ Mults
20: 601 0 26 16
Total: 601 0 26 16 Total Score 72,366
Club: R.C.T.

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO3HEX » Lun Iul 11, 2022 10:24 am

Da, nu stiu ce am de mereu uit sa le pun si pe acolo ... insa am observat ca nu multa lume face submit la scor.
Doar ce l-am urcat si eu :)

73 DE YO3HEX

n2yo scrie:Felicitari pentru rezultat si progrese! Te-am observat pe cluster de cateva ori si am incercat sa-ti raspund la apel, semnalul era destul de slab si am operat cu 100W asa ca nu m-ai auzit. Poate data viitoare. Un sfat este de indata ce ai terminat concursul, sa te duci la lista 3830 si sa publici scorul obtinut:
https://3830scores.com/
Cei mai multi participanti procedeaza astfel, si in acest fel putem vedea cum a fost participarea, cine a obtinut scorurile cele mai bune, cum a fost propagarea si alte informatii.
Eu am avut alte activitati care trebuiau rezolvate sambata, asa ca am putut sa lucrez numai vreo 6 ore in cursul noptii. Propagarea pe 20 de metri a fost excelenta.
Iata si fisa mea summary:

Call: N2YO
Class: SOAB(A)CW LP
QTH: VA
Operating Time (hrs): 6
OpMode: SO2R
Band CW Qs Ph Qs Zones HQ Mults
160:
80: 11 3 2
40: 115 15 24
20: 368 22 33
15: 38 10 19
10:
Total: 532 0 50 78 Total Score 235,008

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo9rij » Lun Ian 23, 2023 10:22 am

Saptamana trecuta au fost afisate rezultatele IARU HF Contest 2022 iar rezultatele sunt foarte bune in ceea ce priveste participarea individuala!
Felicitari celor care au "tras tare"!
Probabil (desi nu cred!) ca ne vor impartasi din experienta lucrului in echipa si mici secrete ale participarii, macar unul dintre dintre sportivii care au reprezentat România cu YR0HQ (YO3APJ YO3CZW YO3DIU YO3GOD YO3LW YO3ND YO4RLN YO5ADG YO5AM YO5CBX YO5DDD YO5DGE YO5ER YO5OHC YO5OLD YO5PCB YO5SSS YO6BHN YO7CW YO8BIG YO8CDQ YO8CGH YO8NR YO8OY YO8TK YO8XAM YO8XBA YO9BPX YO9CB YO9FNP YO9SW) la acest concurs!
Locul ocupat (18) nu este relevant pentru ca "propagara a fost proasta", "ne-au furat la puncte", "am fost sabotati" sau "organizatorii au avut ceva cu noi" exact cum a fost si cu intrarea in spatiul liber de circulatie european! Hi!
73! de YO9RIJ Petrica

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO4AAC » Lun Ian 23, 2023 8:47 pm

Hai sa nu mai criticam,sa intram iar in discutii interminabile,daca cineva are o solutie mai buna pentru ca pe viitor sa avem o Echipa Nationala puternica,sa vina cu ea in dezbatere,sa o discutam,si apoi sa o aplicam. Dupa aceea vom vedea la viitorul IARU HF daca a fost bine sau nu!
73,George YO4AAC

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde YO8TK » Lun Ian 23, 2023 9:35 pm

e: "Liniste" dupa IARU 2015
Mesajde YO3JW » Joi Iul 23, 2015 3:20 pm

"Radioamatorii YO, afiliati sau neafiliati, au dreptul de a alege in ce echipa se inscriu daca doresc sa participe la CM IARU HF, asa cum neafiliatii sunt vrand, nevrand, sunt reprezentati la IARU. YP0HQ reprezinta pe cei care nu isi permit sa incalce regulamentul ANCOM. IARU va oferi dispensa de participare in spiritul competitiei, dupa cate cunosc. Acum YO3JW va intelege pentru ce se constitue echipa YP0HQ, si va intelege ca YP0HQ nu se constituie pentru a pune "talpa" realizarilor marete ale FRR! Din pacate, asa cum ne-am obisnuit, YO3JW@ Co, au viziune limitata asupra evenimentelor si a situatiei in ansamblu. Succes 73!"
Din gandirea profunda a lui YO9RIJ, justitiarul radioamatorismului romanesc, purtator de cuvant!
Ati inteles?
YP0HQ nu incalca regulamentul ANCOM. Dar folosirea indicativul cu "HQ" nu induce in eroare participanti care in marea lor majoritate folosesc "HQ" pentru a arata ca sunt echipe nationale si ca acorda un multiplicator suplimentar!
Sa nu zica ca au ales YP0HQ ca suna mai scurt sau ca este mai frumos!
Indicativul a fost solicitat pentru a incurca pe cei din concurs, acesta semanand aproape la fel cu YR0HQ. Sa nu ne ascundem dupa deget!
Ei pot sa zica ce vor....
Ehipa YR0HQ in CM IARU a reprezentat Romania. Ca cei din ARR nu vor sa participe e treaba lor, dar sa stea cel putin alaturi, si nu contra!

Mici secrete...mai vechi!!! :lol:
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo3gh » Lun Ian 23, 2023 9:49 pm

YO8TK scrie:e: "Liniste" dupa IARU 2015
Mesajde YO3JW » Joi Iul 23, 2015 3:20 pm
Dar folosirea indicativul cu "HQ" nu induce in eroare participanti care in marea lor majoritate folosesc "HQ" pentru a arata ca sunt echipe nationale si ca acorda un multiplicator suplimentar!

:lol:


Nu inteleg , deci nu induce in eroare. Care e problema ?

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo3lw » Mar Ian 24, 2023 12:01 am

Petrică, chiar nu înteleg, care-i oful tău în toată această chestiune.
Ai făcut tot ce ţi-ai dorit, ai dobândit ce indicativ ai vrut, ţi-ai format ce echipă ţi-a plăcut...te poţi adresa mai sincer, te rog?

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU HF Contest 2022 - impresii la cald DE YO3HEX

Mesajde yo9rij » Mar Ian 24, 2023 10:49 am

@4AAC, ca sa criticam ar trebui sa avem in fata materialul dupa care sa lucram, ori, acesta lipseste cu desavarsire dupa principiul "pusului batistei pe țambal"! Asa ca nu se poate spune ca criticam! Putem oferi o parere abia dupa ce ne documentam!
@3LW ... m-am exprimat clar si sincer "impartasiti din experienta lucrului in echipa" (nr - YR0HQ)" Experientă care a dus la ocuparea locului 18!
Asa este fair play! Reprezentati in acest concurs pe toti radioamatorii YO si este firesc sa veniti si sa spuneti/impartasiti pertinent cum stau lucrurile!
Mai sincer de atat chiar nu pot fi!
Cat despre enumerarea facuta, sa stii ca sunt atributele firesti si normale ale unui radioamator si nu inteleg de ce ar fi acestea o problema pentru tine!
73! de YO9RIJ Petrica


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori