Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
oivp2003
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 14, 2010 8:07 pm
Contact:

Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Mesajde oivp2003 » Sâm Aug 14, 2010 8:20 pm

Salut.
V-as fi recunoscator daca mi-ati explica cum functioneaza mixerul de antena DX 27.E vorba de un mixer care face sa functioneze o statie radio citizen band si un aparat de radio cu aceeasi antena.
Cum de la emisia statiei , nu se arde intrarea RF. a radioului.Releu de comutare nu are caci nu are alimentare.
Il gasiti aici:http://www.lccom.ro/product_info.php?cPath=23_37&products_id=101

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Mesajde YO9CHO » Dum Aug 15, 2010 11:06 am

Se numeste DIPLEXOR si este constituit din doua filtre conectate impreuna la antena,un FTS (Filtru Trece Sus) si un FTJ (Filtru Trece Jos), unul pentru 27MHz (FTJ) iar celalalt la VHF (FTS-ul).
Un exemplu de diplexor in imaginea link-ului de mai jos:

http://www.mikrocontroller.net/attachment/17571/Diplexer1.png

Daca se depaseste la emisie puterea specificata de constructor, izolatia dintre cele doua iesiri poate deveni insuficienta si este arsa intrarea receptorului VHF.

Termenul de MIXER pe care l-ati folosit defineste un alt dispozitiv electronic care nu are nimic in comun cu antena la care faceti referinta.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Mesajde YO9CHO » Dum Aug 15, 2010 11:08 am

Recunosc, uitandu-ma la link-ul specificat, ca eroarea de a-l denumi MIXER nu va apartine, ea se gaseste in "parohia" magazinului. :lol:

oivp2003
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 14, 2010 8:07 pm
Contact:

Re: Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Mesajde oivp2003 » Dum Aug 15, 2010 11:38 am

Sa inteleg ca filtrul spre aparatul de radio atenueaza si puterea emisiei statiei (4w) si asa nu se arde intrarea sa.Dar daca se intimpla atenuarea puterii de emisie in filtrul ukv (fts),in punctul comun filtrelor,unde se leaga antena ,mai sunt 4w?
Altfel spus FTS are atenuare maxima la iesirea spre radio,la intrare(locul comun al FTS-FTJ) modifica in vre-un fel semnalul de 27 mhz? :oops:

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Cum functioneaza mixerul de antena dx 27

Mesajde YO9CHO » Dum Aug 15, 2010 12:08 pm

Acest lucru depinde de acuratetea reglajului filtrelor.
Atenuare 0dB nu o sa fie niciodata in practica, sistemul emitator-cablu-mufa-filtru-mufa poate introduce o atenuare foarte mica , sa zicem 0.5dB, cand filtrul este corect reglat si impedantele corecte.
Trebuie tinut cont si de lungimea cablului de emisie, de acuratetea mufarilor , care si el introduce pierderi, la fel de adaptarea cu antena care are o rezonanta specifica.
Sa spunem ca la injectia in antena daca toate conditiile de mai sus sunt indeplinite, probabil este de 3.9W in loc de 4W, ceea ce este total nesemnificativ.
Testul este simplu, se masoara puterea la iesirea emitatorului si apoi la mufa unde se conecteaza antena cu un powermetru de 50 ohm.De calculeaza apoi atenuarea in dB conform: 10*log(Pant/Emitator) rezultand dB atenuare sistem.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori