Mai sant si radioamatori adevarati

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO3FYI
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:44 pm
Contact:

Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO3FYI » Joi Aug 19, 2010 11:09 pm

Am vazut la "Mica publicitate" un anunt care m-a interesat.Am contactat "vinzatorul",raspunsul a fost prompt,expedierea de asemenea iar in pachet...surpriza!OMUL mi-a trimis exact ce promisese.Este vorba de YO7MGG,Radu Stefan-Valentin.Ma bucur ca totusi HAM-spiritul n-a disparut.

YO5PJH
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO5PJH » Vin Aug 20, 2010 10:44 pm

pai nu asa e normal? Vrei sa zici ca majoritatea sunt tepari?
Hai sa iti zic si eu de un radioamator adevarat. Eu nu aveam indicativ si imi doream un yaesu ft857d. Am gasit pe yo4gey care mi-a zis ca imi aduce unul din state. Mi-a adus omul statia si mi-a trimis-o. Am fost si am pus banii la banca dupa care am probat statia si surpriza, era defecta. L-am sunat pe YO4GEY si am convenit sa o trimit inapoi. A constatat ca intradevar era defecta si la livrare el nu a mai probat-o. Nu ma cunostea, putea spune ca am defectat-o eu. Banii erau dati si imi putea trage teapa, dar nu a facut-o. Mi-a adus o alta statie si pe cleltuiala lui a trimis-o la mine.
Dupa parerea mea, acesta este adevaratul HAM Spirit.
YO5PJH

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO8RZE » Lun Aug 23, 2010 7:53 pm

Vreau sa aduc la cunostinta colegilor ca tocmai am incheiat o tranzactie cu Mihai, YO9DOC. Mie omul mi s-a parut ok, in ciuda a ceea ce se discuta pe-aici. Am primit produsul trimis de el bine ambalat si total in concordanta cu ceea ce discutasem. Nici cea mai mica urma de incercare de frauda. De la mine are deci, o BILA ALBA !
73! Cristi

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde yo9fmp » Lun Aug 23, 2010 8:41 pm

YO8RZE scrie:Vreau sa aduc la cunostinta colegilor ca tocmai am incheiat o tranzactie cu Mihai, YO9DOC. Mie omul mi s-a parut ok, in ciuda a ceea ce se discuta pe-aici. Am primit produsul trimis de el bine ambalat si total in concordanta cu ceea ce discutasem. Nici cea mai mica urma de incercare de frauda. De la mine are deci, o BILA ALBA !
73! Cristi

Pai,scrie domnule ce produs radioamatoricesc ai cumparat si cat ai dat pe el...
Ca yo9doc nu prea vinde produse din astea radioamatoricesti...sau te-a ridicat la rampa sa-i dai bile albe?
Si sper sa va conformati titlului de topic...mai sunt si radioamatori adevarati...
Este un foarte mare pas de la un sarlatan la un radioamator adevarat.
Asta nu se probeaza numai prin tranzactii dupa parerea mea.
Nu este suficient sa vinzi produse pe forumul radiamator.ro ca sa fii radioamator adevarat.
A castigat vreun concurs sau a reprezentat Tara international?
A realizat in regim propriu constructia unor aparate cu complexitate mare in regim de radioamator?
Ce antene a realizat/la ce expeditii radio a participat...
A salvat viata vreunei persoane in reteaua radioamatorilor/a participat la vrei misiune de ajutorare(Inundatii,cutremur,revolutie)...
Despre astea ar trebui vorbit cand ne referim la radioamatori adevarati...nu la vanzatori.
Poate se schimba titlul topicului...in Mai sunt si vanzatori adevarati
Si sa mai stii ceva yo8rze...Cu o floare nu se face primavara!
Este suficient sa inseli pe un singur om ca sa iti patezi reputatia de radioamator...
Dar poate asta este valabil in alte Tari/nu in Romania!

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO8RZE » Mar Aug 24, 2010 9:55 am

Marian scrie:
YO8RZE scrie:Vreau sa aduc la cunostinta colegilor ca tocmai am incheiat o tranzactie cu Mihai, YO9DOC. Mie omul mi s-a parut ok, in ciuda a ceea ce se discuta pe-aici. Am primit produsul trimis de el bine ambalat si total in concordanta cu ceea ce discutasem. Nici cea mai mica urma de incercare de frauda. De la mine are deci, o BILA ALBA !
73! Cristi

Pai,scrie domnule ce produs radioamatoricesc ai cumparat si cat ai dat pe el...
Ca yo9doc nu prea vinde produse din astea radioamatoricesti...sau te-a ridicat la rampa sa-i dai bile albe?
Si sper sa va conformati titlului de topic...mai sunt si radioamatori adevarati...
Este un foarte mare pas de la un sarlatan la un radioamator adevarat.
Asta nu se probeaza numai prin tranzactii dupa parerea mea.
Nu este suficient sa vinzi produse pe forumul radiamator.ro ca sa fii radioamator adevarat.
A castigat vreun concurs sau a reprezentat Tara international?
A realizat in regim propriu constructia unor aparate cu complexitate mare in regim de radioamator?
Ce antene a realizat/la ce expeditii radio a participat...
A salvat viata vreunei persoane in reteaua radioamatorilor/a participat la vrei misiune de ajutorare(Inundatii,cutremur,revolutie)...
Despre astea ar trebui vorbit cand ne referim la radioamatori adevarati...nu la vanzatori.
Poate se schimba titlul topicului...in Mai sunt si vanzatori adevarati
Si sa mai stii ceva yo8rze...Cu o floare nu se face primavara!
Este suficient sa inseli pe un singur om ca sa iti patezi reputatia de radioamator...
Dar poate asta este valabil in alte Tari/nu in Romania!

Stimate domnule Marian (nici nu am certitudinea ca e numele adevarat din moment ce nu va dati indicativul de radioamator) vreau sa fac unele precizari:
1. Tranzactia pe care am incheiat-o cu YO9DOC, ma priveste si dupa cum am spus a fost OK din toate punctele de vedere (nu trebuie sa va dau detalii);
2. Faptul ca am declarat ca am incheiat cu bine o tranzactie cu el nu-l exonereaza de eventualele ţepe date altora;
3. Mi-am exprimat un punct de vedere personal, ca si d-voastra de altfel, numai ca in cazul meu a fost unul pozitiv;
4. Va inteleg supararea dar incercati sa v-o focalizati pe cine trebuie, nu incercati sa ma acuzati pe mine de tâmpeniile altora! Va multumesc de întelegere.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde yo9fmp » Mar Aug 24, 2010 11:42 am

Domnule Cristian...
Poti vedea indicativul meu si adresa de mail daca accesezi optiunea profil...care este vizibila!
Imi cer scuze daca te-am deranjat,dar pentru a sustine niste afirmatii este nevoie si de probe.
De aia am intrabat ce produse radioamatoricesti ai cumparat de la yo9doc...
Am vazut ca dansul vinde lucruri care nu au legatura cu radioamatorismul,gen bec cu mercur,placi de calculator sau de centrale telefonice,incalzitor de acvariu,temporizator industrial,camera wireless si alte chestii din astea.
Stiu ca i s-a facut si observatie ca a monopolizat spatiul cu atatea anunturi.
Despre el se scrie pe 3 topicuri diferite.
Pe mine m-a inselat cu un telefon defect iar pe altul cu un cuart de o alta valoare decat fata de cea solicitata si la 25 lei../.
Altfel spus yo9doc este o persoana tare importanta si un radioamator foarte adevarat(pentru dumneata).
Este o parere!
Asteptam raspuns la postarea mea de mai sus privind ceea ce inseamna a fi un radioamator adevarat,dar vad ca nu se poate.
Multi confunda a fi vanzator pe radioamator.ro cu notiunea de radioamator adevarat...

YO8RZE
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:25 am
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO8RZE » Mar Aug 24, 2010 12:33 pm

Domnule Marian,
Sincer imi pare rău pentru ceea ce vi s-a intamplat. Padure fără uscaturi nu există, ştiti foarte bine. Sunt convins ca multor radioamatori adevaraţi li s-a intâmplat aşa ceva cel puţin odată în viaţă. Fiecare reactţonează cum crede de cuviinţă, e dreptul domniilor lor. Doar pentru faptul că am postat la această rubrică nu inseamnă ca il cataloghez pe Mihai, YO9DOC, un radioamator adevarat pentru simplul motiv că nu îl cunosc decat in urma unei tranzacţii. De altfel nu am afirmat niciodată că YO9DOC ar fi un radioamator adevarat. Eu i-am dat o bila albă in urma tranzactiei, d-voastra i-aţi dat una neagra ( cred ca nici pe aia).
Citiţi vă rog prima postare , a lui YO3FYI, din acest topic. Poate fi catalogat YO7MGG un radioamator adevărat numai pe baza afirmaţiei d-lui Mircea, citez: "OMUL mi-a trimis exact ce promisese" ?? Cu siguranţă că nu.
Încă odată, îmi pare sincer rău de ce vi s-a intamplat si ramân la convingerea ca , totuşi, conflictul se poate aplana cumva.
Cu stimă!

P.S. Din pacate indicativul d-voastra nu apare la ,,vizualizare profil"

yo2xxx
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 24, 2010 8:55 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde yo2xxx » Mar Aug 24, 2010 9:18 pm

Daca nu ar fi fost acest forum si eu as fi fost poate un pacalit al lui yo9doc.
Am comandat acestuia niste montaje,la solicitarea unui unchi care este radioamator batran si constructor electronist.
I-am facut serviciul asta pentru ca unchiul nu se pricepe la internet si sta undeva mai izolat de oras de serviciile postei.
De la inceput i-am cerut lui Mihai asta de care spuneti ca este radioamator adevarat sa imi trimita coletul prin curier,adica prin Fan Courier.
Am cerut asta ptr ca unchiul meu a mai fost fraierit prin Posta Romana si vroia sa se asigure ca in colet are ce i-am comandat.
Mai mult vroia sa nu alerg pe la posta dupa colet.
Domnul Yo9doc a fost de acord cu aceste conditii,dar a facut cum a vrut el si mi-a expediat coletul prin Posta Romana si la un pret de expeditie foarte mare.
Am refuzat sa il ridic mai ales cand am vazut ca este ambalat deporabil pentru transportul unor montaje electronice cum convenisem.
Mi-am dat seama ca omul asta ascunde ceva si dupa ce am citit pe forum ca unui radioamator din Yo5 i-a trimis un cuart de o alta valoare,a carei inscriptie era stearsa,cristal de cuart pe care a dat 25 lei si despre domnul caruia i-a trimis un telefon defect desi i-a spus ca este functional.
Acuma spuneti-mi va rog daca sunt eu vinovat sau expeditorul adica Yo9doc.
Scuze ca nu am dat indicativul unchiului,nu il stiu si nici nu as vrea sa il fac de ras pe aici.
Ma streseaza zilnic ca nu i-am putut aduce un colet.
Spuneti si dvs.daca este radioamator adevarat unul care una spune si alta face.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde yo9fmp » Mar Aug 24, 2010 10:36 pm

Am spus mai sus si ma repet!
Este o mare diferenta intre a fi comerciant si a fi radioamator adevarat cum vrea titlul de topic!
Deseori mare parte din vanzatori sunt asimilati speculantilor sau teparilor,oameni care vor sa obtina bani din fraierirea altora-vanzand lucruri a caror valoare nu corespunde cu cea reala,sau cu defectiuni pe care le ascund.
Am scris mai sus ce inseamna a fi radioamator adevarat...si poate ma completati!
-Sa reprezinti Romania in concursuri internationale obtinand locuri fruntase
-Sa fii campion in concursuri interne
-Sa fii un foarte bun constructor si experimentator de tehnica radio in conditii de radioamator
-Sa participi la expeditii radio
-Sa salvezi-folosind retelele de urgenta radio-oameni in diferite situatii(Inundatii,cutremur<Revolutie)
-Sa ai o pregatire si o activitate marcata de trafic radio indelungat si activitati radioamatoricesti

Fireste ca si calitatile umane sunt de luat in considerare,dar sa spui ca un individ care de abia si-a luat autorizatia clasa a 4-a...avand acasa doar o portabila si o statie mobila in fm pe 144 mz-si alea cumparate este un radioamator adevarat...fara a avea vreo activitate in traficul radio...
Asa ca va rog,respectuos!
Reconsiderati aprecierile unora facute pe acest topic.
Avem valori de radioamatori cu care trebuie sa ne mandrim si nu comerciantii...

YO3FYI
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Mai sant si radioamatori adevarati

Mesajde YO3FYI » Lun Aug 30, 2010 6:25 am

Aceasta sectiune.din cite am inteles eu se refera la"Comentarii dupa tranzactii".Eu asta am facut.Am atras atentia ca am facut o tranzactie reusita,ca respectivul radioamator,a fost corect in ceea ce priveste tranzactia si ca si altii pot face tranzactii cu persoana in cauza in conditii corecte.Daca subiectul "a alunecat"si au aparut comentarii care nu au ce cauta aici imi pare rau.Poate Admin-ul,ar trebui sa mute subiectul la "Alte discutii".Aici nu are ce cauta aceasta"balacareala"In aceasta rubrica se cauta alt tip de informatii. Sa auzim de bine, 73 de la YO3FYI.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori