Din secretele FRR!!!

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Din secretele FRR!!!

Mesajde YO6EX » Mie Mar 07, 2012 7:14 pm

Aflăm din sursă demnă de încredere (YO5AJR/radioamator-group), că la şedinţa FRR de la sfârşitul lui martie, au fost convocatţi de către ANST, prin fax, directorii CSM şi probabil DJST, să participe la această adunare genereală cu drept de vot!

Curat murdar!

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo7ilv » Mie Mar 07, 2012 9:06 pm

YO6EX scrie:Aflăm din sursă demnă de încredere (YO5AJR/radioamator-group), că la şedinţa FRR de la sfârşitul lui martie, au fost convocatţi de către ANST, prin fax, directorii CSM şi probabil DJST, să participe la această adunare genereală cu drept de vot!

Curat murdar!


Chiar asa? :o Pai daca la sedinta participa CSM-ul(consiliul superior al magistraturii- se intelege doar), atunci propun sa participe si un reprezentant al CSAT si obligatoriu unul al DNA-ului, poate aflam si noi cum au reusit diminuarea asta de patrimoniu de peste 10 de ori! Si chiar asa , ce le mai trebuie cenzor ,pentru un patrimoniu de 8000 lei -probabil ca intr-un an de zile , suma asta n-ajunge nici pentru indemnizatia lui! :lol:

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo3jx » Joi Mar 08, 2012 3:49 pm

Sa ne uitam si noi in "putzul" gandirii colegului "interimar" sa intuim cam ce ne poate astepta pe viitor daca nu reactionam cu fermitate impotriva. Textul este autentic si semnat!

" Oragnizam concurs pentru functia de Secretar General? Este un termen stabilit ? Functia de Secretar General va fi aleasa in Adunarea Generala? ....sa-l intrebam pe yo3jx .Sa lasam gluma la o parte. Am discutat la minister si ceea ce face Voiculescu Dan Liviu nu are nici o valoare in acest moment. Dar modul in care procedeaza acest om trebuie sa ne dea de gandit si voi propune in modificarile aduse la statut ca CA sa poata impune anumite cerinte pe pentru candidatii la functia de Secretar General. Una din conditii este aceea de a avea experienta in coordonarea unui proiect de finantare, sa intocmeasca o cerere de finantare, sa aiba recomandarea unei organizatii membre a FRR, sa vina cu solutii la problemele pe care le intampina FRR, nu mai vb de revista , QTC si organizare de competitii .....sau poate crede ca FRR se conduce de la sine numai sa-i spui ce sa faca si pb e rezolvata.Adrian Zait- yo8ow "

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo7ilv » Joi Mar 08, 2012 4:06 pm

@ FRR!!!
yo3jx scrie:Sa ne uitam si noi in "putzul" gandirii colegului "interimar" sa intuim cam ce ne poate astepta pe viitor daca nu reactionam cu fermitate impotriva. Textul este autentic si semnat!

" Oragnizam concurs pentru functia de Secretar General? Este un termen stabilit ? Functia de Secretar General va fi aleasa in Adunarea Generala? ....sa-l intrebam pe yo3jx .Sa lasam gluma la o parte. Am discutat la minister si ceea ce face Voiculescu Dan Liviu nu are nici o valoare in acest moment. Dar modul in care procedeaza acest om trebuie sa ne dea de gandit si voi propune in modificarile aduse la statut ca CA sa poata impune anumite cerinte pe pentru candidatii la functia de Secretar General. Una din conditii este aceea de a avea experienta in coordonarea unui proiect de finantare, sa intocmeasca o cerere de finantare, sa aiba recomandarea unei organizatii membre a FRR, sa vina cu solutii la problemele pe care le intampina FRR, nu mai vb de revista , QTC si organizare de competitii .....sau poate crede ca FRR se conduce de la sine numai sa-i spui ce sa faca si pb e rezolvata.Adrian Zait- yo8ow "

....si as mai adauga ...daca imi permiteti:sa stie cum se masluieste un log de concurs, sa nu raspunda la cererile si intrebarile radioamatorilor YO .
raman socat ... dar isi va rupe el gatul , stati fara grija-""se apropie funia de ...par!! "";)

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo9ceb » Joi Mar 08, 2012 10:20 pm

Se pare ca dupa noul statut al FRR [ banuiesc ca va fi VOTAT in unanimitate de alesi POPORULUI] ne intoarcem inapoi la o noua ,DICTATURA,.Or cum se vor trage multe sfori,se vor mitui uni sefi de radiocluburi afiliati FRR-ului pentru ca asta este la moda acum pe la noi pe la ROMANI,iar rezultatul va fi un dezastru pentru noi .Om trai si om vedea ce va fi 73 ,SI DOAMNE AJUTA SA NE VINA MINTEA LA LOC ?

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo3gh » Joi Mar 08, 2012 11:20 pm

Un statut de tip comunist . De ce romanii au avut in toate domeniile conducatori extrem de slabi , indiferent de zona din care provin ? Cei buni stau in spate ...
Nu cred ca acest statut o sa fie votat de cineva .... nu se poate asa ceva ...

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo9fmp » Vin Mar 09, 2012 7:02 am

Din cate stiu functiile in acest FRR au fost demult licitate.
Am auzit ca s-au facut interventii pe la Minister si Agentie de catre interimar ca el sa ocupe functia fara concurs.
Gurile ''rele'',spun ca pe la domni din partidul de guvernamant s-au facut interventii...aud de domnul Flutur,politician de Moldova dar si de doamna Melinte,si ea bastinasa a locurilor moldovenesti...
De aia altor potentiali candidati nu li s-au inregistrat dosarele pt a candida la examen?
Regretabila aceasta atitudine!
Adica Unicul candidat este cel Interimar.
Doar el stie sa intocmeasca Cereri de finantare,sa castige concursuri atat de romanesti, si sa editeze Reviste atat de cautate?
Pe Internet, circula o copie a unui mail.
Il pun si ptr voi.

2012/1/27 Adrian Zait <adrian_zait@yahoo.com>

Oragnizam concurs pentru functia de Secretar General? Este un termen stabilit ? Functia de Secretar General va fi aleasa in Adunarea Generala? ....sa-l intrebam pe yo3jx .
Sa lasam gluma la o parte. Am discutat la minister si ceea ce face Voiculescu Dan Liviu nu are nici o valoare in acest moment. Dar modul in care procedeaza acest om trebuie sa ne dea de gandit si voi propune in modificarile aduse la statut ca CA sa poata impune anumite cerinte pe pentru candidatii la functia de Secretar General. Una din conditii este aceea de a avea experienta in coordonarea unui proiect de finantare, sa intocmeasca o cerere de finantare, sa aiba recomandarea unei organizatii membre a FRR, sa vina cu solutii la problemele pe care le intampina FRR, nu mai vb de revista , QTC si organizare de competitii .....sau poate crede ca FRR se conduce de la sine numai sa-i spui ce sa faca si pb e rezolvata.Adrian Zait- yo8ow


Dupa cum spunea un senior al radioamatorismului romanesc,reorganizarea acestei Federatii foarte sportive de radioamatori va incepe cu un deces,si acesta nu este al lui Vasile Ciobanita .
Organizati in haite unii radioamatori se vor bate pentru functii,pentru controlul impartirii a ce a mai ramas din Banul public,pentru Sedii,aparatura din disponibilizari,medalii,diplome,bani.
Este important sa ai o Pozitie sociala marcata de numele de Secretar General,Presedinte,etc.
Insa,eu unul nu am auzit de vreun Program sau Platforma al fiecarui candidat,despre cum ar vrea el sa reorganizeze activitatile,sa vad vreo lista publica afisata pe site-ul acestei miraculoase Federatii.
Despre discutii nici vorba!
Dovada ca exista multe contestari ale Statutului am ascultat-o de la multi radioamatori la ultimul QTC,citesc si pe acest forum si pe celalalt...
Domnul interimar a cerut sa i se scrie propunerile de imbunatatire pe mail,Domnia Sa spunea ca nu poate...sau nu stie...nu am inteles bine!
Dupa mine,este un Statut perimat ce nu are nimic european,nou.
Un Statut plin de contradictii si confuzii ce primeaza pe multi de drepturi.
Si nu o sa fiu surprins sa vad ca acest Statut va fi implementat de oameni fara pregatire juridica sau in domeniul telecomunicatiilor.
Deja radioamatori straini vorbesc despre blaturile organizate de acestia atat la concursuri dar si pentru a promova nemeritat in clase superioare de radioamatori,de maestri ai sportului sau in functii de conducere.
La viitoarea Adunare vom asista la comunicarea unor Decizii si vor vorbi domni slugarnici viitoarei conduceri atat de sportive.
Discursurile omagiale,felicitarile sunt pregatite.
La fel masa si dansul specific moldovenesti...

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo9fmp » Lun Mai 21, 2012 3:18 pm

Intr-una din nopti,tot gandindu-ma la soarta radioamatorismului romanesc iata ca am mai avut un vis...
Nu stiu cat de real a fost,dar iata detaliile...
Se facea ca intr-o duminica la Suceava-capitala radioamatorismului romanesc,a avut loc o mare intalnire a CA...
Subiectul ar fi fost dl. Secretar. Anume ca a transmis IARU o scrisoare oficiala fara stirea Presedintelui sau a CA ...
Se facea ca d-lui Secretar General i s-a retras stampila...
Discutii,certuri si acuze aduse d-lui Secretar,ca Domnia Sa ar fi angajat unele cheltuieli destul de stranii privind campionatul de RGA...
Se facea ca pe chestia asta i s-a luat accesul la conturi...
Sa fie ceva real in visul asta?
Sau a fost doar un cosmar?

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo8rqp » Lun Mai 21, 2012 4:02 pm

Marian,adevaratii radioamatori viseaza qso-uri frumoase,facute cu entitati indepartate.Diferenta dintre un adevarat ham radio si un autointitulat radioamator o reprezinta faptul ca radioamatorii viseaza si cu ochii deschisi.
Sunt o multitudine de subiecte interesante dezbatute aici pe forum(vezi experimentele lui 3ggx,blogul lui 4px),topicuri ce merita dezbatute,topicuri care ajuta prin informatie pe toti cei ce fac parte din aceasta minunata familie YO.Cauta-le,citestele,intreaba-te,cauta raspunsuri,contribuie prin propria parere aici pe forum si ai sa vezi ce frumos ai sa visezi.
Atata timp cat te vei lasa condus de ura ,de dispret,fata de oameni pe care nici macar nu-i cunosti,toate visele tale te vor macina si te vor izola fata de grup.Cauta fericirea si implinirea in hobby ,intr-o lume si societate dominate din ce in ce mai mult de saracie,conflicte si incertitudine.
Marian,eu asa fac si reusesc intr-o oarecare masura sa mai alung din necazurile cotidiene(nu putine...).Si ,crede-ma,cand ma refer la radioamatorism,visez frumos.
Cu acelasi respect,Dani,YO8RQP.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde YO9HSW » Lun Mai 21, 2012 4:41 pm

Daniel, poate esti un pic impulsiv, in sensul grabei de a alege intre doua idei.
Ceea ce spui este corect. Dar, fie ca vrei - fie ca nu vrei, esti reprezentat in
fata IARU, ITU, DARC, etc., de aceasta FRR. Daca nu-ti pasa cine te reprezinta...
Este acelasi lucru ca si in cazul clasei politice, exista chiar daca nu te prezinti
la vot. Si se erijeaza in reprezentantul tau. De unde si amintitele griji / necazuri cotidiene.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori