Clarificări recepție Goliat

Stiri despre satelitii romanesti. Rapoarte de receptie.
YO7MJF
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 23, 2012 7:44 pm
Contact:

Clarificări recepție Goliat

Mesajde YO7MJF » Lun Feb 27, 2012 8:08 am

Salut!
Numele meu este Marius și sunt unul dintre membrii echipei care a dezvoltat satelitul GOLIAT. Mesajul meu se adresează în primul rând radioamatorilor interesați să ajute cu recepționarea datelor de la satelit. Așa cum probabil știți, satelitul transmite telemetrie atât AFSK cât și CW pe frecvența de 437,485 MHz. Modul USB este recomandat și pentru decodare se poate transfera sunetul unui PC și folosi un modem software (MixW, Ham Radio Deluxe Digital Master 780 etc.). Frecvențele de Mark și Space sunt 1200 și 2200 Hz cu modularea Morse realizată pe frecvența de 1200 Hz. Corecția Doppler este necesară, deoarece frecvența de emisie poate devia cu +/- 10 kKHz, afectând și tonurile modulației. Pentru recepție și decodare este indicată utilizarea unei antene directive cu câștig mare, deoarece puterea la emisie este de aproximativ 300 mW și antena de pe satelit este omnidirecțională.

Săptămâna viitoare vom încerca pentru prima dată comunicarea directă folosind banda de 2,4 GHz atât pentru download de telemetrie cât și pentru upload de comenzi.

73 de YO7MJF

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde yo3hjv » Lun Feb 27, 2012 5:45 pm

Salut Marius,
Am vazut la spacealliance ca pe Goliat este instalat un Trimble 58048.
Poti sa imi spui ce versiune de firmware foloseste?

Ms,
Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8tlc
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 09, 2012 5:45 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde yo8tlc » Mar Feb 28, 2012 1:58 pm

Salut,
Aseara am auzit o discutie in banda de 80m legata de Goliat si cred ca ar fi utila clarificarea unor aspecte, mai ales pentru nou-veniti.

Dupa cum a mentionat si Ciprian N2YO, identificatorul NORAD oficial pentru Goliat este 38080. In Orbitron (dupa actualizarea elementelor kepleriene), Goliat poate fi regasit in fisierul cubesat.txt sau tle-new.txt (butonul Load TLE) cel mai probabil ca obiectul 2012-006J sau H.

Din cate stiu, in afara de statia de sol de la Magurele nu exista nici o alta statie care sa vina cu dovezi - inregistrari care sa ateste receptia. Exista unele afirmatii in acest sens din partea unor radioamatori, cum ca ar fi auzit. Dar ce au auzit?
Pe data de 19 februarie in jurul orei 15:30 am receptionat si eu (si inregistrat fisier IQ) un semnal AFSK puternic, semnal care nu continea telegrafie si care era nu era emis continuu. L-am identificat ca fiind cubesat-ul Explorer 1 Prime. ALMASat-1aflat putin mai jos in frecventa era deja SK (l-am inregistrat cateva zile mai devreme).
Atasat mai jos captura de ecran cu Orbitron si Spectravue cu receptia Explorer 1 Prime - 19.02.2012 13:30UTC. Nici un alt semnal afectat de Doppler.

In jurul si pe frecventa alocata pentru goliat mai emit si alti sateliti cubesat. Inainte de a deveni euforici este mai bine sa verificam care sint satelitii aflati intamplator simultam deasupra orizontului. O lista destul de completa aici http://cubesat.free.fr/IMG/pdf/Cubesat_ ... ande_U.pdf .

Succes si 73 de Cezar YO8TLC
Fişiere ataşate
Explorer 1 Prime.jpg
Explorer 1 Prime.jpg (61.38 KiB) Vizualizat de 13036 ori
1330UTC 19feb2012 s.jpg
1330UTC 19feb2012 s.jpg (66.68 KiB) Vizualizat de 13036 ori
Ultima oară modificat Mar Feb 28, 2012 2:36 pm de către yo8tlc, modificat de 2 ori în total.

yo8tlc
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 09, 2012 5:45 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde yo8tlc » Mar Feb 28, 2012 2:12 pm

Am reusit sa configurez WebSDR-ul de la Suceava pentru receptia Goliat: http://websdr.opt.ro

Deocamdata doar cu antena verticala discone. Avem in lucru la Suceava cateva preamplificatoare pentru 70cm (buget redus pentru achizitii "industriale"..).
Am reusit sa aud in aceasta configuratie Exporer 1 Prime (1W) si probabil Swisscube CW (100mW) la LOS (Loss Of Signal).

Incercam, in limita posibilitatilor, sa realizam un "front end" mai performant.

73 de Cezar YO8TLC
Ultima oară modificat Mar Feb 28, 2012 2:32 pm de către yo8tlc, modificat 1 dată în total.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde yo3fff » Mar Feb 28, 2012 2:17 pm

Salut Marius,

Din mesajul tau anterior rezulta ca nu ati reusit (deocamdata) sa comunicati cu satelitul si nici sa receptionati vreun semnal in 2,4GHz.
Mai ramane link-ul din 437,485MHz...In afara de inregistrarea de pe pagina oficiala (apropos, la care statie de sol a fost facuta? - Magurele, Cluj?), ati mai reusit si alta? Daca da, cand si de la ce statie? Inregistrarea prezentata are o calitate indoielnica. Este foarte compresata si distorsionata. Insa, se poate vedea corectia doppler-ului prin deviatia semnalelor parazite prezente pe fundal. Asta da o amprenta autentica semnalului provenit din spatiu.
Eu incerc de la inceput sa receptionez acest satelit insa fara nicio urma...Chiar aseara am ascultat satelitul japonez CO-58 pe 437,465 in conditii foarte bune. Acesta ca si CO-55, CO-57 si CO-65 sunt similari cu Goliat (ma refer la EIRP) deci, ar fi trebuit sa se "auda" ceva si de la cel romanesc.
In Bucuresti folosesc un receptor Icom R7100 si o antenna verticala insa la tara am un yagi cu boom de 10m orientabila full azimut/elevatie cu care fac si EME...Nici pe una, nici pe cealalta nu am reusit performanta de a receptiona satelitul.
Ca o sugestie, ar fi bine, cel putin pana se reglementeaza statutul satelitului, sa actualizati zilnic pagina de WEB cu informatii despre receptii. Ar da o nota de seriozitate si poate ca ati obtine mai mult sprijin din partrea comunitatii de radioamatori (cei care au echipament si cunostinte in domeniu!).

Succes.

YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde n2yo » Mar Feb 28, 2012 5:32 pm

Goliat este marcat acum ca fiind 38030 (2012-006D), dar din cate am inteles este mai greu decat ceilalti sateliti din pluton is ca atare are efectul frecarii cu atmosfera era mai redus. Prin urmare altitudinea la care se afla este mai mare si perioada mai mica. Este de asteptat asadar sa fie undeva printre ultimii sateliti (38084-H sau 38085-J). Unghiul de separatie dintre 38030 si 38035 este acum destul de mare cat semnalele provenite de la unul sau celalalt sa poata fi separate spatial si astfel sa se incerce o identificare. Satelitii 38030 si 38035 pot fi urmariti simultan la aceasta locatie: http://www.n2yo.com/?s=38085|38080
Prin urmare cei care incearca receptionarea ar trebui sa-si orienteze antena atat catre 38085, cat si catre 38080 si sa compare rezultatele.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
goliat.jpg
38080 si 38085
goliat.jpg (11.16 KiB) Vizualizat de 12983 ori

YO7MJF
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 23, 2012 7:44 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde YO7MJF » Mie Feb 29, 2012 9:48 pm

Salut!
Modulul GPS de pe satelit este un model Lassen iQ produs de Trimble. Înregistrarea audio de pe www.goliat.ro a fost făcută în timpul unei treceri când satelitul se afla la perigeu (trecerile matinale S-N). Înregistrarea am realizat-o la stația din Măgurele; din păcate stația de la Cluj nu asculta la momentul respectiv.

Pagina de web o vom actualiza o dată cu decodarea unor noi date de telemetrie. La momentul actual cantitatea de informații din datele de la satelit ne permite să elaborăm unele scenarii ale modului de funcționare a subsistemelor. Totuși, validarea acestora necesită mai multe date și la momentul actual nu vrem să actualizăm site-ul cu ipoteze care se pot dovedi false. În săptămânile anterioare nu am încercat să stabilim contactul în banda de 2,4 GHz din cauza incertitudinilor orbitei. Nici acum nu suntem siguri asupra cărui obiect identificat de radarele NORAD este Goliat (încă presupunem că este H sau J, dar nu excludem ipoteza că ar fi F sau un alt obiect).

Și noi am constatat recepția altor sateliți (Swisscube are frecvența apropiată de Goliat) în banda noastră. Știm că semnalul AFSK poate fi ușor confundat și de aceea nu am confirmat recepția Goliat până la decodarea câmpurilor CW. Totuși, antena stației de sol este directivă, iar frecvența de recepție este continu compensată Doppler, deci probabilitatea recepțiilor parazite cu tonurile corecte este mai mică decât în cazul antenelor nedirective. Am primit un raport de recepție AFSK și de la rețeaua GENSO, dar frame-ul nu a fost complet decodat.

Emisia satelitului este continuă doar în momentul în care gradul de încărcare al acumulatorilor o permite. De asemenea, condițiile de recepție sunt diferite pentru treceri diferite. În timpul trecerilor de după-amiază (N-S) distanța până la satelit este semnificativ mai mare.De aceea, o dată cu începerea perioadei când satelitul petrece o parte a orbitei în eclipsă (aproximativ 30 de minute din 102 - azi), intervalele de emisie vor scădea. Pentru baliză nu există o discriminare a momentului de emisie în funcție de poziție, deci este mai probabilă emisia când satelitul a ieșit de peste 30 de minute din noapte. Ideal ar fi ca stațiile care încearcă recepționarea balizei GOLIAT să fie distribuite pe toată suprafața planetei, dar, funcționarea intermitentă conduce la ascultarea (aproape) exclusivă de pe teritoriul României.

Un alt factor care poate explica funcționarea sporadică a balizei îl reprezintă efectul radiației din centurile Van Allen. Vega a lansat sateliții pe o orbită atipică, ce ajunge la altitudini mult superioare orbitelor standard ale CubeSaților(maxim 700 - 800 km). Încă înainte de lansare, am așteptat un număr mai mare al reset-urilor datorat de particulele puternic energetice(bugetul de masă al satelitului nu ne-a permis montarea de paravane de protecție care să reducă debitul radiației și amploarea acestor efecte). De aceea am testat funcționarea unor componente în condiții de radiații și folosim aceste rezultate împreună cu datele de telemetrie.

La final vă rog să îmi scuzați caracterul sporadic al mesajelor, dar numărul mic de membri ai echipei nu ne permite o comunicare mai frecventă.

73 de Marius.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde yo3hjv » Joi Mar 01, 2012 6:53 am

YO7MJF scrie:Salut!
Modulul GPS de pe satelit este un model Lassen iQ produs de Trimble. ...

73 de Marius.

Marius, revin asupra intrebarii.
Stiu ce modul GPS este sus acolo, eu intrebam de versiunea firmware-ul care ruleaza pe modul.
S-a cerut producatorului aplicarea unui firmware special?
Multumesc,
73 de Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

goliat
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 13, 2012 10:29 am
Contact:

Re: Clarificări recepție Goliat

Mesajde goliat » Dum Mar 11, 2012 8:29 pm

Care este pozitia echipei fata de problemele cu care se confrunta satelitul? Exista o ipoteza de lucru?



Înapoi la “Sateliti romanesti”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori