Alegeri FRR , Martie 2012

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo7huz
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 16, 2010 11:18 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7huz » Mie Apr 04, 2012 8:23 am

Buna dimineata,
S-ar putea sa ma repet, poate am mai spus-o vreodata in putinele mele interventii - nici nu prea as avea ce sa spun, ca un incepator ce sunt HI!...deocamdata cumpar... -, dar va rog sa ma credeti ca din cauza forumului incercam sa ii tinem pe copiii si tinerii de langa noi - sunt vreo 4-5 - departe de acest site.
Cu regret si scuze pentru cei care s-ar simti afectati citind aceste randuri,
Totusi,
Al dv.
yo7huz, Nicu A.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 04, 2012 9:40 am

Nicule, din pacate, cand ARGUMENTUL dispare,....si apar din ce in ce mai putine argumente pe an ce trece,"glasul armelor" si lipsa de logica devine ..."argument". Pacat.

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo4bxx » Mie Apr 04, 2012 3:57 pm

Salut amicii YO,

Acum 3 zile – luni, a fost Concursul Trofeul Carpati si nu am vazut comentarii pe frr@hamradio.ro. Nici discutii despre antene, echipamente, propagare… Vine vara, concursurile incep la ora 15 UTC cand soarele inca este sus si in 80m se aude zgomotul puternic al benzii si mai putin semnalele concurentilor!!! Ce e mai bine de facut?
Pe 19 martie a fost Concursul Bucuresti care a fost plasat mult mai bine, la orele la care 80m e bine deschis. Si mai e ceva. Foarte, foarte important. A doua zi dupa concurs, pe radioamator.eu SRR a si deschis o rubrica despre desfasurarea concursului in care participantii au facut diverse comentarii, ceeace inseamna ca SRR, Pit – YO3JW, Adrian – YO3HJV, si ceilalti din SRR sunt activi, prezenti mereu pe baricade. Daca citesti azi la radioamator.eu aflii ca in timpul zilei in 10 m se pot lucra Dx-uri rare. Asta da activitate. Asa da comentarii. Parerea mea. Dar dece nu se intampla acelesi lucru si la FRR care ne obliga sa intram in concursuri? Suntem sportivi? Suntem constructori?
Am mai scris pe aici ca intru in concursuri de placere, de a lua legatura cu amicii. In banda de 80m sunt multe statii pe aceeasi frecventa si astepti mult pana primesti microfonul. Daca mergi in sus sau jos cu 10KHz si lansezi un apel general nu-ti raspunde nimeni din YO, in schimb iti raspund rusi sau bulgari care sunt mult mai activi si au fost mai bine invatati in perioada cand erau incepatori. Tin minte ca prin anii 70-80 in YO toti spuneau ca sa nu lansam apel general, ca sa lasam pe cei cu indicative cu doua litere sa lanseze apel!!! Si uite asa sunt rusi care in portiunea alocata sunt mereu prezenti si multe QSO-uri in acelesi timp. La noi dece nu este asa?
Il salut pe Mircea YO8RAA si pe Valeriu YO7ILV si le spun ca din puctul meu de vedere amandoi au dreptate chiar daca nu sunt filozoful bulgar din bancul respectiv… Fiecare priveste din unghiuri diferite. Si fiecare e bine sa-si mentina pozitia! Si sa spun de ce: Anul trecut se spunea ca districtul 4 vrea sa acapareze FRR-ul, acum se zice de districtul 8. Eu nu am nimic de impartit cu districtul 8 si nici cu YO8OW. Dar ca sa-i recunosc legimitatea ca Secretar General interimar astept ca IARU sa trimita o scrisoare deschisa catre FRR in care sa se arate ca YO8OW nu este vinovat de fraudarea concursului IARU HF Contest 2010 chiar daca YO8OW a facut parte din echipa YP0A. Atunci si eu si multi, multi alti radioamatori nu s-ar mai contrazice pe aici. Dar ce, YO8OW nu s-a adresat cu o scrisoare catre IARU in care sa le spuna (ceeace ne-a spus si noua) ca e nevinovat si sa aduca argumentele necesare? Nu le-a scris nimic? Nu isi poate dovedi nevinovatia ? Pai este ales recent si in Consiliul de Administratie al FRR !!! Deaceea spun ca cei doi au dreptate. Sunt un simplu radioamator. Ce sa mai cred?
Cand o sa incepem sa comentam despre antene, echipamente, DX-uri, QSL-uri, propagare?
Sa stii Mircea YO8RAA ca am urmarit atent postarile tale si le astept cu placerere. Chiar daca mai gresesc in postarile mele, eu doresc sa fie armonie intre noi si sa avem comentarii constructive. Nimeni nu e perfect, dar tindem sa ne fie bine. La fel si pentru Valeriu YO7ILV. Trebuie sa existi, sa ai argumente si puncte de vedere chiar daca sunt diferite de ale celor din jur. Sa le facem pe toate cu prietenie!
Felicitari lui Ciprian ca la radioamator.ro ne putem exprima parerile.
Doresc sa schimb controale in concursuri cu multi radioamatori!
Toate cele bune. YO4BXX Cornel

yo3hjv
Mesaje: 784
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 05, 2012 2:46 pm

Bun!
Update:
Astazi, telefonic, am fost amenintat de dl. Grososiu!
In legatura cu publicarea pe Youtube a anuntului in care domnia sa se anunta ca Sef de stat major si coordonator al posesorilor de antene din Romania!
Trec peste imprejurarea ca m-a anuntat ca inregistreaza convorbirea telefonica (si mi-am exprimat dezacordul) si sar direct la refuzul dansului de a-mi trimite doua randuri pe email (adica in scris) care sa contina solicitarea de a scoate filmarea din afisarea publica.
Filmarea este in spatiul public si anuntul sau este de interes national!
Astept aici o replica din partea dansului! Eventual solicitarea IN SCRIS de a nu se mai difuza inregistrarea respectiva!

73!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Joi Apr 05, 2012 5:37 pm

@yo3hjv,
draga Adrian, ai grija!!, nu stii cu cine te incurci! :!: daca erai mai atent, nu avea cum sa-ti scape ca (noua) FRR, nu intentioneaza sa coordoneze si sa controleze tot ce inseamna radiocomunicatii(amatori,neradioamatori, cb-isti,TIR-isti,taximetristi,PMR-isti,OZN-isti,ONG-isti :lol: ,etc!)ci si tot ce inseamna,,INFORMATII'', !! :shock: de asta ce mai zici? iti mai da mana sa mai publici ,asa ,aiurea , informatii ce privesc securitatea nationala? :?: :lol:
Doamne fereste! :o ,astia trebuiau alesi in CA ,la balamuc nu la FRR! dar ce sa mai zici FRR ,nu este pentru radioamatori! daca analizezi , presedintele ne-radioamator, ,,seful marelui stat major''tot cam pe acolo!! ;)
http://hamcall.net/call?callsign=yo3gon
auzi la el!! :lol: radioamator cls a IV-a! astia nici n-au aflat ca Ceausescu ,nu mai este!!
iar Garda asta fantoma, care este ,,un O.N.G., care tine de Guvernul Romaniei!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , ei cred ca e urmasa Pazei contractuale(sau cum le spunea pe atunci; Pieile rosii!!) aia de controlau paznicii de noapte de la poarta fabricilor!! :lol: . ar trebui sa le traduca cineva ce inseamna ONG!
dar cum orice rau ,e spre bine, poate ca vor realiza si alti colegi de hobby, de ce trebuie militat pentru desfiintarea acestei structuri,care nu ne mai reprezinta,ci este mentinuta in viata ,artificial pt. a avea asemenea elefanti,impresia ca sint,,buricul natiunii''! auzi la ei!! :o :initiativa legislativa?! :!: Si cind te gandesti , ca in sala aia erau atitia oameni seriosi, de bun simt, obligati de imprejurari ,sa mai si aplaude!!ptiuuu drace! :evil:
va veni vremea ,cind vom scapa de relicvele astea!!
73!
p.s. poate ma indrumi, unde as putea gasi materialele aprobate in aceasta adunare! (in forma scrisa-eventual ,pe suport de hartie!)


yo3hjv
Mesaje: 784
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 05, 2012 7:57 pm

@YO7ILV
Adevarul e ca, pana acum cateva ore aveam doar niste banuieli! Acum incep sa am certitudini!

Cum suna:
Federatia Romana de Radioamatorism si de Bagat Spaima in Burjui"?
Sau: Radioclubul "Ana Pauker"?
Ori, "Trofeul Djerzinski" in organizarea Clubului Sportiv "Dr. Petru Groza".
Sau: Cupa "Leontin Salajan"...
:lol:
Bai, nu au decat sa fure nene dar sa o faca departe de radioamatorism si in niciun caz sa nu incerce sa ne povesteasca de idealurile marete cand e clar de la o posta unde vor sa ajunga!
Incerci sa faci o treaba cumsecade si descoperi ca pe acelasi drum au trecut d'alde din astia care au reusit sa lase o impresie deplorabila! Ajungi sa petreci o multime de timp sa ii convingi pe cei cu care vrei sa te asezi la masa ca nu esti ca aia de au trecut inainte, ca tu nu vrei sa iti faci cotet pe truda altora!
Asta e al naibii de greu de depasit si contribuie major la impresia de 2 bani pe care o lasam!
Cunosc un personaj caruia i s-a dus buhul prin toata tara! Oriunde incercam sa deschid discutia despre niste repetoare, dadeam de amintirile despre el! Evident, eram intrebat daca am de-a face cu personajul si trebuia sa conving ca nu!

Oi mai povesti eu niste treburi; chiar de nu sunt matusalemic am urechi de auzit si chiar le-am folosit!
Multe saptejtreiuri!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo9fmp » Joi Apr 05, 2012 9:14 pm


Imagine

Aoleu!!!
Domnu' Sef de Stat Major este de fapt asimilat ca vicepresedinte la DEPARTAMENTUL DE POLITICI ÎN DOMENIUL ORDINII PUBLICE ŞI SIGURANŢEI CETĂŢEANULUI...
Organizatia asta miraculoasa nu este nici nonguvernamentala si nici a Guvernului se pare ca este a U.N.P.R.
Vai!
Sediul Garzii Civice se afla in apartamentul de bloc al sefului de stat major, undeva in cartierul bucurestean Titan iar locul de intalnire este in parcul I.O.R. :lol: :lol: :lol:
Emotionanta povestirea despre femeia de 80 de ani atrasa de radio-amatorism care sprintena,invata sa acorde primul ajutor tocmai pe muntii patriei iubite...
Ce mai aflam despre aceasta minunata Garda Civica Nationala de Voluntari care s-ar numi si Asociatia Salvatorilor Voluntari pentru Situatii de Urgenta dar si DEPARTAMENTUL DE POLITICI ÎN DOMENIUL ORDINII PUBLICE ŞI SIGURANŢEI CETĂŢEANULUI :lol: :lol: :lol:
Ca ei,membrii cauta victime ale stihiilor naturii prin munti pana la sosirea profesionistilor.
Adica din parcul I.O.R. unde se strang spontan,ajung pe munte inaintea oricaror alti profesionisti.
Doresc sa fiu salvat!
Asa va spune orice turist...
Si nu de oricine ci de catre aceasta Garda atat de Civica si de Nationala de Voluntari :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=MuxUIfxx ... r_embedded

Bravo @yo6ex/multumiri pentru link-uri
Ultima oară modificat Joi Apr 05, 2012 10:13 pm de către yo9fmp, modificat de 8 ori în total.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Joi Apr 05, 2012 9:31 pm

[quote="yo7ilv"

Aceasta structura 'civica', de sorginte UNPR-ista, care fiinteaza numai in Bucuresti,este o inventie a unor a unor foste cadre militare (R), care s-au distins prin lupte crancene , pe campurile patriei in bataliile cu recoltele de cucuruz si barabule,multi dintre dansii fiind chiar decorati cu ordinul ""Meritul agricol "" in grad de cavaler, sau cu medalia "Agricultor fruntas!! :lol:

Sa inteleg ,ca am avut dreptate? ;) Se pare ca da! Nici in regimul comunist , nu s-a incercat inregimentarea fortata a radioamatorilor in partid , ca acum! Si nu cu un membru ,doi, ... Toti radioamatorii(afiliati, neafiliati) din tara , va trebui sa purtam insigne UNPR-iste,. ..dupa capul lor...(cap au,...minte ce le mai trebuie! :lol: )Pacat de copiii astia ,nou alesi in CA, de la cine si ce ...sa invete??!! :?:
Lasa ,Adrian, scapam noi de ei , de generalii astia de brigada GMA :lol: (pt. cei mai tineri si nestiutori....gata pt. munca si aparare! :P :P ), nu mai avem mult de asteptat, vor trece in uitare..ca si partidul care-i pastoreste si le completeaza (fara rushine..)pensiile nesimtite!
73!
p.s. yo9fmp-- ce s-a intamplat? eram pe drum ,cind am citit pe telefon ,o postare de-a ta in acest topic! am vrut sa-ti raspund , dar surpriza...cind am ajuns acasa si am deschis computerul... :o postul. tau..disparuse??!!te-o fi sunat si pe tine radioamatorul cls IV-a ?te-a amenintat? oare ce poate sa ne faca? cel mult sa ne ia o litera din indicativ...ca de la noi are de unde!!! :lol: :lol: :lol:
p.p.s . vad ca l-ai avut la corectat(si completat) :lol: 73!!

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO5BFJ » Joi Apr 05, 2012 11:00 pm

Draga Vali, multumesc in nume personal, pentru aprecierile si gandurile bune din ultima ta postare aici. De asemenea si din partea lui YO7DJ ( chiar daca nu m-a autorizat pentru asta) :!:


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori