Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 24, 2012 12:14 am

Cu putin efort, am construit o antena loop magnetica din materiale disponibile in comert sau in shack-ul oricarui radioamator.
Este excelenta pentru lucrul in portabil folosind statii QRP (de ex. FT-817).
Bucla principala este realizata din 3m de cablu CNT400 iar cea de cuplaj din RG58.
Comanda la distanta a acordului se face prin cablul coaxial de coborare, printr-un etaj de comanda alimentat dintr-un acumulator de 9V (6F22).
Un mic filmulet cu prezentarea antenei il puteti vedea pe YouTube la adresa:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Am realizat cu ea deja multe QSO-uri in Europa si Asia atat in PSK cat si SSB.

Sper sa reusesc in urmatoarele zile sa postez la mine pe site o mica documentatie tehnica.
Intre timp, pentru orice detalii tehnice va stau la dispozitie.

Cu prietenie,

--
73 Dan YO3GGX
http://www.yo3ggx.ro

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3gh » Mar Apr 24, 2012 8:13 am

Ha , ha ... mi-a placut chestia cu punga, chiar ca este portabila si "dezmembrabila " :) . Astept postarea pe site , cred ca sunt multi interesati cum ai facut adaptarea " tele-comandata " .
Vad ca la Breaza e ok cu " zgomotul " , sa imi spui cum e cu " zgomotul orasului " in yo3 , cu antena in balcon , ma intereseaza ptr ca locuim f aproape unul de altul :)
73 de yo3gh, Dan

Avatar utilizator
yo3dex
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 03, 2011 7:33 pm
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3dex » Mar Apr 24, 2012 8:22 am

Salut Dan .....

Sunt incantat de performantele acestei antene ....docamdata nu am incercat antena pliabila din cablul coaxial....dar o fac cat de curand ....SUCCES Dane...

73 ...YO3DEX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 24, 2012 8:49 am

yo3gh scrie:Ha , ha ... mi-a placut chestia cu punga, chiar ca este portabila si "dezmembrabila " :) . Astept postarea pe site , cred ca sunt multi interesati cum ai facut adaptarea " tele-comandata " .
Vad ca la Breaza e ok cu " zgomotul " , sa imi spui cum e cu " zgomotul orasului " in yo3 , cu antena in balcon , ma intereseaza ptr ca locuim f aproape unul de altul :)
73 de yo3gh, Dan


Buna Dan,

Duminica seara am facut ceva legaturi si din Bucuresti, cu antena montata pe un suport la geam. Aici nu problema zgomotului e cea mai importanta, este destul de mic in locatia mea. In schimb antena fiind foarte aproape de PC (la numai circa 1.5m), chiar si cu 5W, radiatia produce perturbatii pe monitor de parca ar fi unul analogic (de fapt fiind cuplat pe mufa VGA chiar si LCD-ul este tot analogic in prelucrarea video. Nu e vorba de intoarcere pe cablu deoarece reflectata este neglijabila, spre 0, iar oricate ferite as pune pe cablu nu au nici un efect. Fenomenul este mai vizibil (culmea) in benzile superioare (de la 20m in sus).
Suspectez un switch KVM in carcasa de plastic (neecranat) si cablurile lungi pana la PC si monitor. Cat de curand o sa montez ferite pe acele cabluri si sper sa se rezolve problema, mai ales ca vreau sa incep testele cu o antena de 100W si atunci ar putea fi mult mai grav.
In fonie este ceva mai greu, in special cu statiile romanesti din 7130KHz, care nu vor si pace sa lase spatiu intre PTT-uri astfel incat si cei mai amarati, care nu au cine stie ce "directive" si/sau sute de W sa poata face apel. Uneori am impresia ca le e frica sa nu le ia cineva frecventa dupa frenezia cu care vorbesc fara sa mai respire...:-)
Antena are rezultate mult peste asteptari in banda de 40m, unde nu imi pusesem prea multe sperante. De la Breaza am reusit sa lucrez in fonie statii mobile romanesti aflate in Rm. Valcea si in chiar in Austria.

Cu prietenie,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3gh » Mar Apr 24, 2012 9:00 am

Ok am inteles . Si eu mi-am umplut cablurile de ferite sau am ecranat tot ce am prins in carcase de plastic .... Mai am un LDG Z-100 de ecranat dar nu mai am tabla , hi !
In 7 MHz si eu am aceeasi problema cu FT817 . Cand esti " mic " nu te baga nimeni in seama sau cum spui tu nu reusesti sa faci un break . Kilowatistii sunt la putere ! :) In 14 MHz francezii si spaniolii parca sunt mai "amabili" ;) decat HA , UA sau LZ ... cel putin asa am simtit eu ...
Cu prietenie
Dan yo3gh

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde YO7CKQ » Mar Apr 24, 2012 3:41 pm

Salut Dan
Si felicitari pentru constructie !
Cum realizezi problema acordului la distanta si cum functioneaza micuta unitate ? Nu am gasit detalii in film si nici pe site. Mi-ar place sa le cunosc....
73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Antena Magnetic Loop portabila si plianta

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 24, 2012 9:07 pm

YO7CKQ scrie:Salut Dan
Si felicitari pentru constructie !
Cum realizezi problema acordului la distanta si cum functioneaza micuta unitate ? Nu am gasit detalii in film si nici pe site. Mi-ar place sa le cunosc....
73s Sorin


Buna Sorin,

Lucrez acum la documentatia tehnica si imediat ce va fi gata o voi publica.
Cel mai probabil va fi disponibila pana la sfarsitul saptamanii.

Cu prietenie,
Dan YO3GGX


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori