Noul Charlie (repetor UHF)

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo5fmt » Dum Oct 17, 2010 12:34 am

yo3hjv scrie:YO5FMT> Lucram la un dispozitiv de interconectare a repetoarelor.

Idea este buna si realizabila tehnic, dar comporta un ENORM pericol. Aceea de a tine un nebun blocata toata reteaua! S-a incercat acum 4 ani in OE un asemenea sistem si cu toata disciplina lor tot au dat chix...asa ca au sistat tot proiectul. Chiar daca este doar apropiata ca intamplare, va aduc aminte cum acum trei ani niste nesimtiti au legat intr-un "perpetum mobile" reteaua de echolink ...si cam o luna, pe repetoarele care erau legate de echolink nu auzeam altceva decat statii din America de Sud. A fost nevoie sa se schimbe tot softul de echolink atunci ca sa poata desface cercul! Atunci am hotarat in Cluj dezactivarea definitiva a linkului catre repetorul R7X.
Deci trebuie gandit foarte bine un asemenea sistem, oricat de tentant pare sa se vorbeasca cu un handy din Satu Mare cu altul din Constanta.
73 de Vasile, yo5fmt

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo3hjv » Dum Oct 17, 2010 11:07 pm

Vasile, pentru a preintampina astfel de evenimente, link-urile vor fi independente de Echolink si vor fi prevazute cu cateva protectii. Sigur, intotdeauna vor fi niste "cetateni" care vor incerca sa faca nazdravanii in eter, dar asta nu trebuie sa ne impiedice sa mergem inainte.
Exista posibilitatea de a pune TOT pe statii cu perioada de reset, interconectarea va fi temporizata, se implementeaza coduri si canale de deactivare etc.
Obiectivul apropiat este de interconectare cu Postavarul si cel un pic mai indepartat de conectare a zonei Constanta cu un repetor UHF la "Charlie" UHF.
Al doilea obiectiv depinde foarte mult de modul in care se mobilizeaza "colegii" din Constanta!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde YO9CHO » Lun Oct 18, 2010 8:27 am

Asta nu ca asi fi pro-echolink neaparat dar, dupa cate stiu Echolink-ul este prevazut cu "security"folder, unde, admin-ul poare rejecta IP-uri sau indicative sau tari.Mi-ar fi facut placere sa mai aud o vorba , doua pe repetoarele romanesti, da daca nu se poate, ei bine, nu se poate.VASILE , ADMINUL VOSTRU DORMEA IN BATATURA.Hi!
Uneori este interesant sa mai auzi, fiind in ZL si nu in LZ cate un cuvintel de al nostru ...ca propagarea e tare proasta in zilele astea.
Orcum, MARI SUCCESE! :D

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde Veteran » Lun Oct 18, 2010 11:43 am

YO9CHO scrie:Asta nu ca asi fi pro-echolink neaparat dar, dupa cate stiu Echolink-ul este prevazut cu "security"folder, unde, admin-ul poare rejecta IP-uri sau indicative sau tari.Mi-ar fi facut placere sa mai aud o vorba , doua pe repetoarele romanesti, da daca nu se poate, ei bine, nu se poate.VASILE , ADMINUL VOSTRU DORMEA IN BATATURA.Hi!
Uneori este interesant sa mai auzi, fiind in ZL si nu in LZ cate un cuvintel de al nostru ...ca propagarea e tare proasta in zilele astea.
Orcum, MARI SUCCESE! :D


Si nu numai asta Florentine. Ma intreb daca hamii nostri ar cunoaste bine programul echolink-ul ar mai dezactiva link-urile? Cati cunosc oare functia FIND/REMOTE si ce se poate face cu ea ?!

Faza cea mai tare insa din mesajul lu Vasile a fost cea referitoare la " A fost nevoie sa se schimbe tot softul de echolink atunci ca sa poata desface cercul!". :lol:

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo3hjv » Mar Oct 19, 2010 12:30 am

Florentin, o sa fie si un nod pe Charlie.
Poti sa folosesti nodul din Bucuresti daca doresti. E pus pe repetor, are iesire in UHF si in VHF simultan asa ca ai sanse sa auzi vorbe romanesti.
Uneori se mai cupleaza repetorul din Bucuresti pe cel de la Charlie si atunci e si Echolink pe el.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo5fmt » Mar Oct 19, 2010 8:43 pm

Veterane, fara indicativ, ar fi bine sa vorbesti mai putin pe nas! Daca nu stii ce s-a intamplat atunci, fa o cautare in arhivele diferitelor forumuri de radioamatori din lume si ai sa vezi ca a fost un fenomen incontrolabil din remote...a fost catalogat atunci un atac impotriva sistemului! Si da, a fost schimbat softul prin eliminarea posibilitatii de a lega in conferinta noduri de echolink care au link radio.

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde Veteran » Mar Oct 19, 2010 11:25 pm

yo5fmt scrie:Veterane, fara indicativ, ar fi bine sa vorbesti mai putin pe nas! Daca nu stii ce s-a intamplat atunci, fa o cautare in arhivele diferitelor forumuri de radioamatori din lume si ai sa vezi ca a fost un fenomen incontrolabil din remote...a fost catalogat atunci un atac impotriva sistemului! Si da, a fost schimbat softul prin eliminarea posibilitatii de a lega in conferinta noduri de echolink care au link radio.


Intentia mea nu a fost de a jigni pe cineva ci era o apreciere la adresa lui Florentin care este un bun cunoscator al programelor echolink si eqso (banuiesc ca si irlp).
In afara de iesiri hormonale si un indicativ din seria F(adica anii 88-90), ce anume mai ai d-le vasilica? Cunostintele despre softul de echolink vad ca sunt 0 barat.
Daca promiteti ca ii invatati tainele va ofer gratis un manual de folosire gata tradus in limba romana.
Si stati linistit ca nu a avut nimic softul de la echolink. Dar e adevarat ce a spus Florentin. Multi din cei care conectau noduri de echolink dormeau in papuci... ca sa nu zic ca habar nu aveau ce fac. Va faceti de ras insistand in afirmatii gratuite. Ia fa mataluta o cautare prin "diferite forumuri" si sa vezi ca erau discutii de "novici" in ale echolink-ului gen cum a fost si postarea d-tale de mai sus.
Afirmatiile d-tale despre echolink imi aduc aminte de un alt caz de prin 1992 cand un ham care avea calculatorul virusat a cumparat un spray sa pulverizeze peste hdd. :lol:

ps draga vasilica daca o sa ne intalnim in eter iti promit sa-ti dau indicativul meu (doar e obligatoriu, nu?). :) Numai ca de obicei eu imi aleg partenerii de trafic. Imi pare rau.
Nu fi suparat. O sa-mi dai dreptate in timp. 73 de Veteran (consider discutia off topic)

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Naravuri vechi

Mesajde yo3gdi » Mie Oct 20, 2010 8:01 am

Nu va oripilati, yo5fmt are antecedente in aruncatul cu noroi la adresa colegilor de pasiune, in urma cu cativa ani am fost la un pas de a il actiona in justitie datorita atacurilor calomnioase postate aici, pe forum, vezi
http://www.radioamator.ro/vechiul-forum ... scasc=DESC

Nu pot sa nu observ ca naravul din fire nu are lecuire, :lol: .

Avatar utilizator
yo9cxv
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 05, 2011 5:42 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo9cxv » Mie Oct 20, 2010 1:50 pm

BUNA ZIUA,PENTRU ,,VETERAN'',DACA NU VA ESTE CU SUPARARE,M-AR INTERESA TRADUCEREA MANUALULUI PENTRU ECHOLINK(yo9cxv@yahoo.com)

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde 4x1ad » Mie Oct 20, 2010 3:10 pm

Veterane,
Daca posezi o traducere in lb.romana a manualului de echolink, poate ar fi bine sa i-o trimiti si lui Ciprian, banuiesc ca ar introduce-o la "Rubrici populare" langa "WSJT6 - Ghid de folosire in lb. romana". Sunt sigur ca si YO3HJV ar fi amator sa o posteze pe http://www.radioamator.eu si in felul acesta o sa aiba acces la traducere mai multi hami YO interesati.
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori