Noul Charlie (repetor UHF)

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde Veteran » Mie Oct 20, 2010 7:34 pm

ZAZULEAC GHEORGHE scrie:BUNA ZIUA,PENTRU ,,VETERAN'',DACA NU VA ESTE CU SUPARARE,M-AR INTERESA TRADUCEREA MANUALULUI PENTRU ECHOLINK(yo9cxv@yahoo.com)

Buna ziua. O sa va contactez pe email sa vedem cum va pot ajuta. 73"

4x1ad scrie:Veterane,
Daca posezi o traducere in lb.romana a manualului de echolink, poate ar fi bine sa i-o trimiti si lui Ciprian, banuiesc ca ar introduce-o la "Rubrici populare" langa "WSJT6 - Ghid de folosire in lb. romana". Sunt sigur ca si YO3HJV ar fi amator sa o posteze pe http://www.radioamator.eu si in felul acesta o sa aiba acces la traducere mai multi hami YO interesati.
73
Morel
4X1AD

Salut Morel, ma bucur de intalnire si pe aceasta cale.
Sunt unul (dar nu singurul) din cei care am contribuit ca in anumite programe pentru hami sa apara si un help de instalare in limba romana. In 2004 am facut si traducerea pentru echolink in ideea de a fi atasat la program. Spre surprinderea mea in momentul cand l-am contactat pe Jonathan-K1RFD pentru ai cere permisiunea de a face traducerea (am ascuns faptul ca o aveam deja facuta), si de a atasa la program un help in limba romana, am primit un refuz politicos si categoric. Mi-a precizat ca "EchoLink® is a registered trademark of Synergenics, LLC" si ca nu poate adauga nimic in alta limba. Privitor la publicarea traducerii pe alte site-uri mi-a spus ca o pot face fara acordul lui dar pe raspunderea mea. A fost un momentul jenant dar am inteles totodata ca in USA nu te poti juca cu drepturile de autor. Banuiesc ca a crezut ca urmaresc un interes pecuniar. Asta e. Orisicum de la varianta din 25 February 2007, Version 2.0.908 softul nu a mai suferit nici o modificare iar interesul pentru acest program a scazut destul de mult.
Plus ca acum google ofera posibilitatea de a traduce direct in limba romana. Chiar daca nu este o traducere perfecta e suficienta ca sa se descurce chiar si necunoscatorii limbii engleze.
73 de Veteran. Shalom from Romania

ps cer scuze de la autorul topicului yo3hjv ca discutia a deviat fara voia mea de la "Noul Charlie (repetor UHF)" la ... echolink. Poate ne ajuta Ciprian si muta aceste postari in alta parte.
Felicitari Adrian si tie si la intreaga echipa implicata. Deasemenea felicitari si lui Cristi-yo3gdi. Dupa interventia de care pomenesti eu reuseam sa deschid repetorul cu 2W din balcon din YO3. Si mai stiu si cata inima ai pus in intretinerea repetorului.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo5fmt » Mie Oct 20, 2010 9:21 pm

Veteran scrie: in afara de... un indicativ din seria F(adica anii 88-90), ce anume mai ai d-le vasilica?

Am un indicativ si curajul de a-mi prezenta opiniile cu aceasta semnatura :D ! Aaaa...si inca ceva: primul meu certificat de radioamator l-am obtinut in toamna anului 1967. Erai pe lume prietene?
Dar lasand gluma la o parte, probabil ca ar prinde bine pentru multa lume un manual de echolink...asa ca asteptam cu nerabdare.
73, si sanatate, Vasile

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde 4x1ad » Joi Oct 21, 2010 2:30 pm

Pentru Veteran:
Sfatuieste-te si cu Ciprian. Nu cred ca ar fi problema. Poate ar trebui revenit cu un e-mail la autorul soft-ului sa-i explici clar lipsa de vreun interes financiar sau de orice fel precum si un disclaimer. Banuiesc ca retinerea lui se datoreaza faptului ca nu doreste sa fie vazut razpunzator in vreun fel de exactitatea traducerii tale. Eu asa vad chestiunea. Oricum, merita un mic efort, pentru ca banuiesc ca nu putin baieti ar fi incantati sa aiba la indemana si manualul in lb.romana. Altfel pentru ce-ai muncit la traducere ?
Daca doresti, pot interveni eu pe langa K1RFD pe care-l cunosc personal de multi ani.
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde YO9CHO » Vin Oct 22, 2010 9:22 am

Te salut cu stima MOREL!Orice interventie este bine venita!
Viata lunga batrane, 73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Noul Charlie (repetor UHF)

Mesajde yo3hjv » Dum Oct 24, 2010 10:07 am

Tot prin anii aceia am avut aceeasi discutie legata de traducere si noi (yo3hjv si yo3hcv). Apoi am inregistrat www.echolink.ro si postasem o "oglinda" a site-ului lor, dar in romana. Pentru ca resursele erau limitate la acel moment, proiectul a cazut, dar, daca exista doritori, se poate relansa oricand.
Chiar daca ineresul a scazut, "afacerea" Echolink merge, tine steagul sus, inca!
TradeMArk-ul apartine unei firme inregistrate in zona libera, procedurile de dispozitie de marca sunt mai complicate, poate, si de aceea nu se acorda aceasta permisiune.
Dar nu e nimic atat de complicat sa nu se poata face si direct in engleza.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori