Anunturi sau nesimtire...?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Lun Oct 29, 2012 9:41 am

OK Fane, am rectificat sugestia numarul 1:

DOAR radioamatorii autorizati sa aiba acces la publicarea anunturilor.

E bine asa?
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo3hjv » Lun Oct 29, 2012 10:32 am

YO2LZA scrie:ultimele postari pe aceasta tema sunt mai degraba plangeri, nu sugestii

Am doua sugestii la aceasta tema:

1. Dupa cum se afirma si mai sus, acest forum este dedicat radioamatorilor YO si/sau vorbitori de limba romana. Sugestie: DOAR radioamatorii YO sa aiba acces la publicarea anunturilor
73 de YO2LZA, Zoli


Subscriu!
Sa prezinte copie dupa certificatul de nastere si, daca nu sunt rrrrromani, sa li se taie urechile!
Ce ne facem cu cei care sunt mai romani ca altii?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo3ggx » Lun Oct 29, 2012 11:41 am

Stau si urmaresc acest thread cu o usoara mahnire in suflet.
Oare chiar nu mai avem nimic de realizat/construit/prezentat si ca sa ne mai treaca timpul ne legam de lucruri insignifiante?

Traim intr-o tara libera (cel putin asta sper). Atat timp cat nu aduce prejudicii celorlalti, fiecare este liber sa scrie ce si cum vrea. In acelasi timp nimeni nu este obligat sa citeasca, iar "trecerea peste ceea ce nu ne place" este la fel ca schimbarea canalelor la televizor.
Nimic mai simplu.

Eu as zice sa ne ocupam de lucruri cu adevarat importante si/sau interesante pentru domeniul nostru comun de interes.

Am si o propunere pentru Ciprian, in masura in care este posibil fara un efort tehnic substantial.
Rubrica "Ultimile 10 mesaje la forum" din pagina principala sa fie sparta pe domenii de interes. In acest mod putem mai usor evita thread-urile lungi in care se bat campii, cum este si cel de fata.

Cu prietenie,
Dan YO3GGX

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Lun Oct 29, 2012 3:57 pm

Nu fii mihnit, Dane. Sigur ca avem si alte lucruri de facut, dar de ce sa stingem un dialog inainte de a incepe ? Fiecare propunere, sugestie, chiar plingere, e binevenita, poate fi o sursa de inspiratie pentru o viitoare imbunatatire. Sa tacem si sa intoarcem capul ? Asta nu-i o sursa de progres, ba chiar as spune dimpotriva.

Eu ramin la propunerea (mai mult de ordin etic, adica de bun-simt, decit de impunere) ca fiecare negustor care are mai multe oferte sa le puna in acelasi anunt, bineinteles cu exceptia cazurilor in care poza reala !!!!! e necesara (am pus semne de exclamare pentru ca mi se pare iar o chestie de bun-simt sa se puna pozele reale ale aparatelor, nu poze copiate de pe net. Stim toti cum arata o statie, iar daca nu stim, putem vedea pe net. Poza pe care o dorim e chiar cea a sculei puna in vinzare, nu a surorii e nou-noute afisate pe site-urile magazinelor de unde le poti cumpara de noi). De ce sa umpli o pagina cu zece anunturi in care dai cite doua rezistoare, trei condensatori, un integrat, o dioda fara piulita, samd ? Cind anunti ca vinzi GU50-uri cred ca nu mai e nevoie de poze, cam tot radioamatorul a avut de-a face cu ele si stie toata lumea cum arata, nu ? De ce n-ar incapea laolalta cu alte piese, pe o lista, intr-un singur anunt ?

Despre preturi e discutie lunga. Dar sint de acord cu Ciprian aici, nu poti obliga omul sa puna pretul, desi el e binevenit, macar informativ. Nu-l poti obliga, dar ii poti sugera eventualului vinzator chestia asta prin opinii postate aici, pe forum, ca de-aia e forum, pentru discutii, nu pentru "schimbat postul cu telecomanda". Nu e rautate, e o parere.

P.S. N-am facut o pledoarie pro-domo, sint ani de zile de cind n-am dat anunturi aici.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo7ilv » Mar Oct 30, 2012 10:09 am

@yo2dno!!

unde dai ....si unde ..crapa!!! :lol:
iata ..ca a aparut Alfred care a reusit sa umple ..o pagina si jumatate!!!
asta ...nesimtire adevarata,nu ca la ceilalti! ;) dupa toata polemica...ce mai poti zice?

73!!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Mar Oct 30, 2012 10:41 am

@yo7ilv: Nu e Alfred de vina, el atita poate, atita il duce educatia. Chiar daca nu a citit postarile noastre, un om de treaba nu face asa ceva. Daca a citit si o face de-al naibii, caracterizarea de mai sus e cu atit mai valabila. Cum zic, nu e el de vina, cei care sustin comportamente de felul asta sint vinovati. Daca ii atragi atentia unuia si vine altul sa te invite sa intorci capul, sa schimbi canalul, de ce sa ne mai miram ? E o tara libera, asa mi s-a spus zilele trecute. Poftim, iata cum se intelege libertatea clamata...

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde YO2EA » Mar Oct 30, 2012 11:37 am

@yo7ilv: Perfect de acord cu yo2dno, nu Alfred este de vina, ci sistemul care permite "nonradioamatorilor" sa posteze anunturi pe un forum dedicat radioamatorilor. Cred ca nu mai dureaza mult si o sa putem cumpara si produse agricole de aici :D
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo3ies » Mar Oct 30, 2012 12:57 pm

YO2LZA scrie:@yo7ilv: Perfect de acord cu yo2dno, nu Alfred este de vina, ci sistemul care permite "nonradioamatorilor" sa posteze anunturi pe un forum dedicat radioamatorilor. Cred ca nu mai dureaza mult si o sa putem cumpara si produse agricole de aici :D


Nu e bine nici sa nu se permita postarea de anunturi de catre neradioamatori, si avem exemplul azi aici, cineva pe care nu il intereseaza radioamatorismul dar a ramas cu o gramada de acareturi prin casa de la tata, mama, nepot babii de unches. Omul are nevoie de bani deci google te duce la radioamator.ro, si uite cum a aparut anuntul, si tot asa sunt destule cazuri in care cineva care nu are tangenta cu radioamatorismul vrea sa scape de niste ACARETURI GIOARSE sau cum le-o considera respectivul dar care ajuta poate alti radioamatori.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo2dno » Mar Oct 30, 2012 1:51 pm

Zoli, nici eu nu sint de acord cu limitarile de felul asta, daca un taximetrist vrea sa scape de o statie, e foarte bine sa vina aici sa o puna in vinzare. Era in regulament o prevedere legata de postarea la distanta de o saptamina a aceluiasi produs. Ceva de felul asta s-ar potrivi si cu postarile multiple. Sa poti pune un anunt pe zi. Atunci, daca esti interesat serios de comert, vei pune, asa cum deja au facut unii zilele trecute, o lista intreaga de marfuri pe un singur anunt. Daca vrei sa te joci cu nervii userilor, o poti face o singura data pe zi. E greu pentru admin sa stea dupa fundul fiecaruia. Nici nu stiu cum e mai bine.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Anunturi sau nesimtire...?

Mesajde yo3ggx » Mar Oct 30, 2012 2:35 pm

Eu cred ca mult mai simplu ar fi ca fiecare din cititorii interesati de anunturi sa intre pe pagina de categorii si apoi sa selecteze numai acele categorii care ii intereseaza.

I-as recomanda lui Ciprian o mica modificare. Atunci cand se da click pe link-ul de "Mica publicitate" sa se intre in pagina "Categorii" si nu direct in pagina care contine insiruite toate anunturile indiferent de categorie. Se poate adauga ca si categorie separata "Toate anunturile", pentru cei care nu au altceva mai bun de facut si se plictisesc.

Ppersonal sunt impotriva oricaror restrictii de acces la rubrica de vanzari cu exceptia aceleia de a fi user inregistrat pe site. Acum se permite postarea si celor care nu sunt inregistrati, ceea ce nu cred ca e bine.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori