coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo2liw
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:36 pm
Contact:

coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo2liw » Dum Noi 07, 2010 2:47 pm

Salutare,

intentionez sa modific cablul coaxial de la antena mea de 2X20m cu un cablu paralel folosit la boxe/difuzoare (usor de gasit si rezonabil ca pret prin piete), astfel transformand antena din monoband (80m) in multiband. A mai incercat cineva cu acest tip de cablu? Dar la puteri de ordinul 400W?

Orice idee/observatie este bine venita!

73! Adi

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde ham-radio » Lun Noi 08, 2010 10:04 am

Salut ,

cablu ptr. difuzoare este conceput pt. lucru la interior - nu pt. lucru in ploaie, vant, soare, temperaturi negative sau pozitive, zapada, etc. Se va distrugere probabil repede, dar poti sa incerci / sa-l folosesti ptr. ca-l cumperi ieftin, dar nu este conceput pt. RF si nu are impedanta necesara, respectiv 300 - 600 Ohmi / probabil circa 100-150 Ohmi. Poti confectiona singur o coborare scarita in ce culoare doresti sau cumperi panglica neagra de aici :

http://www.lccom.ro/product_info.php?cP ... cts_id=441

Oricum, iti trebuie un transmatch ( sau comercial denumit - antenna tuner ) dedicat / conceput anume pt. simetric, exclus folosirea balunurilor 1: 4 . Aceasta daca vrei sa realizezi ceva corespunzator.

de " googlizat si clickuit " depre pa0fri :

http://www.xs4all.nl/~pa0fri/ATU/Smatch/smatcheng.htm

Bafta !

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde ham-radio » Lun Noi 08, 2010 10:16 am

Puterea nu reprezinta o problema
400 watti - nu ar reprezinta probleme
recomand din aceeasi serie,
testul si categoriile de transmatch-uri simetrice,
cel mai eficient privind randamentul, ar fi cel din tipul "autotransformator "
din link-ul de mai jos, respectiv Clasa A - tipul 1, daca poti si altele tot din clasa A

http://www.xs4all.nl/~pa0fri/ATU/KlasseATU/classatu.htm

daca realizezi un montaj din cele propuse,
sa-l completezi in schema la " B "
cu balunul din josul paginii anterioare,
sau altul similar, poate fi si pe tor.

Succes.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo7fb » Lun Noi 08, 2010 6:25 pm

te salut!
Din experienta propie pot spune ca merge cu bifilarul pe care-l mentionezi. La mine este pus de mai mult de 4 ani si inca nu am avut nici o problema.
observatiile mele; sa aiba aceasi lungime (aproximativ) cu bratele dipolului,21x21x21 si poti acorda antena unde vrei in banda de 80m scurtind din brate respectiv din panglica.
la distanta de aproximatv 3-5 mm dintre conductori are aproximativ 100 de ohmi
la mine cu balun de 4/1 merge in 3500 iar cu 1/1 in 3770 fara nici un antena tuner,de fapt pt 80m am facut aceasta antena,rezultate bune in benzile WARC,cu antena tuner a trx(ft1000mp)de fapt de la 3500 o "vede" oriunde-hi,(daca esti intr_o zona urbana zgomotoasa este mai sensibila la scutere si dacii decit cu coaxial)
poti folosi intradevar schemele lui PA0FRI pt balun(de fapt tot ce am facut de acolo a functionat fara probleme),poti deasemeni folosi schema zMach-lui de acolo renuntind la balun si folosind schema cu link 4-5 sprire la capatul bobinei dinspre masa(rezultate mult mai bune)acordul fiind mult mai "ascutit" vei avea surprize placute in privinta QRM sau alte interferente.

Suma respectelor de yo7fb Marius.
pt eventuale alte intrebari stau la dispozitie cu placere!

yo2liw
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:36 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo2liw » Lun Noi 08, 2010 10:46 pm

Multumesc Marius pentru info,

ma bucur ca ai avut rezultate bune cu o antena construita in acest fel, si faptul ca nu se deterioreaza asa usor este un lucru bun. Interesant cum ai facut adaptarea functie de frecventa de interes.
Intentionez sa fac antena din acelasi conductor ca si coborarea, insa cu "simetria" voi sta mai prost in sensul ca fiderul va trebui sa aiba mai mult de 20m ca sa intre in casa.
Ca tuner voi folosi un Z-Match (o schema a lui VK5BR de care am fost multumit, redimensionat pentru putere mai mare).
Sunt intr-o zona urbana destul de zgomotoasa, pe de alta parte ma intrebam daca ai avut cumva parte de perturbatii, TVI, etc eventual la puteri ce depasesc 100W?

Multumesc mult!

73! Sanatate si numai bine!

Adi

yo2liw
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:36 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo2liw » Lun Noi 08, 2010 10:49 pm

Mersi "ham radio",

pentru info si sugestii. Scarita e prea scumpa pentru buzunarul meu la LCCOM, de asta am optat pentru metode mai putin conventionale.

Mersi si de linkuri, voi incerca sa ma inspir!

Toate cele bune!

73! Adi

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo7fb » Mar Noi 09, 2010 8:11 am

la mine "norocul" este ca stau la parter si am tinut cont cit am putut de simetrie, coborirea este pina undeva linga geam acolo este balonul dupa care urmeaza cablul coaxial pina la trx. Daca poti sa masori lungimea electrica a coaxialului cu analizor ceva sau sa ai acces la caracteristicile lui(factorul de scurtare)un multiplu impar de landa/4 te ajuta. La 500w keydown nu am nici o problema legata de TVI, acum este fibra optica dar nici inainte nu au fost. Daca folosesti schema de Zmach a lui PA0FRI (are si pt linii simetrice fara tor)nu mai are mare importanta lungimea cablului coaxial. Eu am "tras-o" cu balon 4/1 in 3.5,balonul este facut de mine dar si cu cele de fabrica testate este tot acolo,in timp testind un balon de 1/1 am sesizat ca antena merge in 3770 fara probleme. Ideal as recomanda in locul balonului zmachul dar este mai dificil de intrat in casa cu linia simetrica. La alegerea cablului pot sa recomand metoda "frigiderului", ia cite o bucatica din ce modele gasesti le bagi in congelator 10 minute si care este cel mai putin rigid este de calitate mai buna-hi. Oricum din cauza pretului se impune in fata celei "dedicate". La mine, daca nu ma insel este afara din 2005 si sigur cind ploua nu am alt SWR-hi. Totusi in zona urbana este mai zgomotoasa decit coaxialul,dar nici acum nu as ezita in alegere care clar este in favoarea liniei simetrice. Succes!
Suma respectelor de yo7fb Marius.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo7fb » Mar Noi 09, 2010 8:29 am

revin asupra zmachului, nu am fost atent la ce ai mentionat, merge fara probleme ce ai mentionat tu,nu stiu ce variabili ai acolo dar cei din poza lui VK5BR tin sigur 500w, cu acordul pe putere mica poti folosi cu succes variabili cu distanta mai mica intre placi.
Suma respectelor de yo7fb,Marius

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde YO8DHD » Mar Noi 09, 2010 8:44 am

Marius sa inteleg ca e vorba de acel cablu care se gaseste in magazinele de profil pentru difuzoare? Personal nu l-am incercat datorita distantei mici intre fire, iar cum s-a mai spus, pretul la LCCOM mi s-a parut mare

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo7sr » Mar Noi 09, 2010 9:40 am

Eu as recomanda un dipol cu scarita de tip militar folosit la statia R1300. Pierderile sunt mult mai mici si deci randamentul mai mare fata de acel cablu bifilar iar impedanta este undeva la 450-600 ohmi.Pretul cu care se achizitioneaza zic eu este mult mai rezonabil decat acel cablu bifilar.Iata cateva argumete pentru a folosi aceasta scarita.
Multa bafta.
73` de YO7MGG


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori