Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde n2yo » Lun Noi 19, 2012 9:32 pm

Am facut un mic experiment. In ultimul weekend a avut loc etapa SSB a concursului organizat de ARRL numit Sweepstakes care este omologul campionatului national organizat de FRR. Eu rareori particip la concursuri in fonie, insa pentru a sprijini cu puncte clubul din care fac parte (PVRC) m-am "sacrificat" si am pus in log vreo 490 de legaturi. Evident, logurile sunt asteptate in format Cabrillo. Am generat logul cu N1MM si i-am alterat o singura linie, si anume la ultima legatura, sa vad ce se intampla daca data este in formatul in care YO8OE a avut-o in logul sau. Evident, exista riscul ca problema sa nu fie detectata imediat si sa fiu penalizat, asa cum s-a si petrecut la campionatul national, insa penalizarea ar fi fost de 1 punct, respectiv legatura eronata, deci paguba nu era mare.

Ultima legatura era:

QSO: 03709 PH 2012-11-19 0259 N2YO 0491 B 91 VA NY4S 0088 U 96 TN

dupa modificare a devenit:

QSO: 03709 PH 30.1-2.- 0259 N2YO 0491 B 91 VA NY4S 0088 U 96 TN

Dupa ce am trimis logul buclucas la adresa SSPhone@arrl.org am primit imediat urmatorul raspuns:

[...]
Thank you for your participation in the contest and for submitting
your log to ssphone@arrl.org. While the Contest Robot was able to
process your log, it has discovered some potential problems. Please
correct the problems identified below and resubmit your log. We want
to make sure that we have your information right!

If you believe you have received this message in error or if you are
having problems creating the required log file, please contact me at
contests@arrl.org and I will try to help.

73.

ARRL Contest Branch


*** Informative Messages from the Contest Robot ***

[X] FYI: A sample QSO line for ARRL-SS-SSB looks like this:
QSO: 21242 PH 1997-11-15 2102 N5KO 3 B 74 STX K9ZO 2 A 69 IL

[X] QSO: 03709 PH 30.1-2.- 0259 N2YO 0491 B 91 VA NY4S 0088 U 96 TN
Line ignored.
I do not recognize '30.1-2.- 0259' as a valid date and time.


Cred ca acum este clar cam cum ar trebui sa fie manipulate fisierele Cabrillo imediat ce au fost receptionate. In lipsa unui soft automatizat care proceseaza fisierul chiar imediat dupa receptie, se putea implementa o scanare offline initiata manual la sfarsitul zilei dupa primirea unui set de loguri, care cu cateva linii simple de cod ar fi detectat problemele sintactice si ar fi marcat logul cu pricina ca fiind invalid, participantul putand fi imediat contactat la adresa email de la care l-a trimis.

Dupa parerea mea mai ramane de stabilit de ce data "30.1-2.-" a fost tradusa in "30.02.2000 " (dupa cum a spus YO9FNP intr-un comentariu anterior) pentru ca apoi decizia sa fie ca data din log nu se potriveste cu data concursului. In mod normal la verificarea electronica in acest caz ar fi trebuit sa se intoarca erori, nu sa se faca presupuneri. Daca de exemplu in log numerele din control ar fi fost de forma "O1587O" (O de la Om si nu zero), ar fi fost caracterele O traduse in 0? Presupun ca nu, si in acest caz controlul ar fi fost invalidat, chiar daca participantul a transmis de fapt "015870". Astfel de greseli pe care un program de concurs le-ar putea face scriind logul in format Cabrillo trec usor neobservate chiar si la o inspectie atenta a participantului inainte de trimitere. Daca programul de arbitrare nu face o verificare sintactica preliminara, se pot intampla mari necazuri, precum cel de care se discuta acum.

73s de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo3hjv » Mar Noi 20, 2012 12:50 am

Schimbati miza acestor concursuri domnilor! Incercati sa rezolvati problema stabilind cauza si acolo luati masurile.
Nu mai comparati "contesturile" cu "Campionatele"; nu intelegeti ca intreg sistemul este bolnav? Ce alte dovezi mai doriti decat o astfel de situatie!
"Mai cu mot ca americanii" se dovedesc cei care incearca sa transforme radioamatorismul in ceea ce nu este.
Lucrati in concursurile care au ca scop facilitarea de legaturi radio intre cat mai multe statii (radioamatorism) si abandonati conceptia de "concurs de maiestrie sportiva".
Chiar nu face nimeni legatura intre efecte si cauza? Daca sunt singur, atunci tac, poate sunt eu dereglat ca vad imbecilitatea* acestui sistem.
Ori puneti mana si il schimbati, ori il acceptati ca atare si nu va mai plangeti, acceptati-i regulile asa cum sunt ele precum si pe cei care le interpreteaza si le aplica. Nu de alta, dar ei sunt acolo prin votul unei majoritati din care fac parte si cei care se plang.
Astia sunt contopistii care decid cum arata concursurile, retelele de urgenta, structurile de conducere, cotizatiile la deplasari si diurne pentru ciolhanuri samd.
Radioamatori cu doua litere peste noapte care nu stiu diferenta intre "counterpoise" si "ground" ori care cred ca manipulatorul e dor ala care lanseaza zvonuri.
CN US este o gluma proasta si pentru ca cei care rad la ea o fac din complezenta, altii din lene ori din dorinta de a "pica ceva" acolo, un surubel, o lampa arsa, dar sa fie gratis si care isi doresc sa iasa pe primul in loc intr-o competitie ce este departe de a fi "reprezentativa" pentru activitatea HAM in YO.


Revenim la problema fundamentala si o sa fiu acuzat de offtopic, asta pe langa deja stiuta "gura spurcata" cu care m-am obisnuit.
Cat mai tineti in spate FRR-ul care isi bate joc nu numai de voi dar si de ceilalti radioamatori "neafiliati"?

73!

*- Pentru cei care se vor grabi sa acuze limbaj defaimator, iata ce zice Noul DEX 2002: IMBECÍL ~ă (~i, ~e) și substantival (despre persoane) Care suferă de imbecilitate; cu capacități mintale foarte reduse; cretin; idiot. /<fr. imbécile, lat. imbecillus
Sursa: NODEX (2002)

PS
Acum trebuie sa scriu alt editorial pentru numarul viitor din RMYO! :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 20, 2012 8:27 am

Informatiile incorecte fac mai mult rau decat lipsa oricarei informatii. Pe http://www.arrl.org/log-submission-instructions se precizeaza clar If the robot finds an error or problem it will return an email to you citing the problem and suggested corrections. You may re-submit the file to the robot with corrections as needed. Until you have a numbered receipt, you do not have a file in the queue for processing. Deci procedura de care se face atata caz este inclusa in regulile ARRL, nu ca asa vor (sau nu vor) arbitrii. Si mai sunt organizatii care au aceasta procedura in regulamente, de exemplu la WAG-contest este scris Der Logeingang wird mit einer E-Mail mit Hinweisen zur Qualität des Logs bzw. Hinweisen auf Fehler und den Zugangsdaten für die UBN-Files per Roboter bestätigt, ceea insemna acelasi lucru (Intrarea logului se confirma de robot cu informatii asupra calitatii logului, respectiv informatii despre erori si date de intrare pentru fisiere UBN). In cadrul acestor reglementari sunt vizate erori de structura campului (la N2YO campul defect avea 8 caractere in loc de 10), nu se corecteaza erorile de nepotrivire cu datele partenerului. Dar toate aceste manevre sunt reglementate. Asa cum sunt competitii unde nu se reglemnteaza asa ceva si nici nu se practica acest mod. YO3HJV a spus destul de clar: una este intrecerea de performanta in campionat, alta este o participare cu miza redusa. Si nu poate nimeni obliga un organizator sa cuprinda in regulament tot ce si-ar dori el, daca te angajezi la o competitie citesti mai intai atent regulamentul. Asa ca arbitrii nu au gresit nimic, nici cei romani, nici cei americani. Ce ne-am face daca am lua-o cu totii pe langa reguli? Sunt reguli mai dure sau mai moi, dar fiecare are posibilitatea sa aleaga. 72! Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo5ohz » Mar Noi 20, 2012 8:57 am

YO8RAA
YO8RAA scrie:Nu m-ar mira sa aud si voci ca...a incercat fraudarea prin modificarea datei
Ca de...e din Nordul Moldovei si membru al clubului YO8KGA

Mi-a placut foarte tare asta.... seamana cu ceea ce tot striga niste concetateni de-ai nostri, ca nu au drepturi, ca nu li se da, nu li se face. Lasand gluma la o parte, nu cred ca cineva de aici A GANDIT macar ca ar fi vorba de asa ceva.

YO8RAA scrie:Privitor la cazul lui YO8OE pot sa va spun ca in 2001 am trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare.
Rezultatul a fost ca de atunci nimeni nu a mai auzit indicativul meu in nici un concurs YO.

Aici sunt de acord cu tine, intr-o situatie asemanatoare sunt si eu. Unul dintre motivele pentru care am renuntat la participarea in concursurile YO sau ]n cadrul echipei nationale este chiar acel coleg din nordul Moldovei care a fraudat sub obladuirea FRR cam tot ce s-a putut. Singurul meu repros "pentru cei din nordul Moldovei" ar fi acela ca nu au luat atitudine in fata acestor situatii.

In rest raman la parerea ca logul si corectitudinea datelor inscrise in acesta sunt in primul rand o datorie a persoanei care il intocmeste si nu a celui care il primeste sau il evalueaza in vederea unei clasificari. Sigur ca ar fi frumos sa nici nu trebuiasca sa trimitem log si sa cerem softului de arbitraj sa ne genereze el logul pe baza celorlalte loguri sau mai stiu eu ce minunatii.
73! de yo5ohz - Claudiu

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde n2yo » Mar Noi 20, 2012 9:10 am

Nimeni nu a spus ca FRR trebuia sa procedeze aidoma cu ARRL. Cazul prezentat de mine a fost doar un exemplu. Arbitrajul are insa de unde sa se inspire pe viitor. Modul in care ARRL procedeaza mi se pare foarte rational, respectand efortul participantilor, evitand ca erorile tehnice sa afecteze validarea legaturilor. Este perfect acceptabil sa existe scapari atat in regulamente cat si in programele de log si arbitraj, acestea urmand sa se corecteze la editiile viitoare.
Este in continuare neclar cum "30.1-2.-" a fost tradus in "30.02.2000".
Organizatorii tind sa piarda din vedere ca marea majoritate a participantilor la Campionatul national (ca si la toate celelalte concursuri de radioamatori) nu intra sa se lupte pentru un titlu national. Sunt doar 5-6 angajati pentru un asemenea efort. Modul in care este intocmit regulamentul si este arbitrat concursul va indeparta si mai mult pe cei care considera concursurile de radioamatori un prilej de destindere si relaxare. Din nefericire reducerea continua a numarului de radioamatori din concurs va face ca titlurile obtinute sa fie din ce in ce mai putin relevante, in timp ce ce frumusetea Campionatului national de odinioara sa fie o palida amintire.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 20, 2012 10:46 am

Doamne, cata inversunare! Nici softul si nici altcineva nu a trecut, nu a tradus, nu a scris etc etc nicaieri si oficial data de 30.02.2000, nu poate face asta deoarece am construit softul sa nu modifice nimic in loguri si stiu sigur ca nici manual nu a intervenit nimeni in loguri, am mai facut precizari in acest sens, ce rost au astfel de zvonuri? Nici nu-mi mai amintesc cine a zis vorba asta cu 30.02.2000 dar prea imi vine sa-mi imaginez ca vor fi unii care sa caute si sa aduca "incriminatul" in fata curtii cu juri de unde se vor desprinde alte filoane de valorificat pe linia ceterincii noastre nationale, eu in niciun caz nu am spus-o, dar sigur a fost o vorba zisa la intamplare, asa cum si 2012-10-01 a devenit din intamplare 30.1-2.-, probabil ca respectivul a vrut sa arate o data imposibila, asa cum imposibila este si 30.1-2.-, la fel de bine ar fi putut spune ceva de "calende grecesti" sau orice altceva. Cu ultimele date postate de mine putin mai devreme am aratat insa ca, asa cum procedeaza arbitrii ARRL sau ai altor competitii, nu fac decat sa actioneze in limitele regulamentelor lor, iar arbitrii FRR au respectat si ei regulamentul CN US care nu este singurul concurs din lume unde logurile nu se trimit inapoi spre a fi corectate. 72! YO4BKM.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO2EA » Mar Noi 20, 2012 11:25 am

Nici nu-mi mai amintesc cine a zis vorba asta cu 30.02.2000...


YO9FNP:
Stimate domnule YO8OE,
Inainte de a acuza comisia de arbitri ca v-a depunctat fara temei, va invit sa va revedeti logul de concurs trimis spre arbitrare.
Conform logului dvs, concursul in care ati participat a avut loc in data de 30.02.2000 !!!
Va mai mira faptul ca v-au fost depunctate legaturile?
73,
Dan YO9FNP


La pagina 4, undeva la mijloc.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo9fmp » Mar Noi 20, 2012 12:54 pm

Domn'le a gresit omul data,de acord.
Dar asta inseamna ca cele 682 legaturi radio ce le-a stabilit nu mai sunt valabile :?:
Nu inteleg un lucru...cei ce au realizat legaturi cu yo8oe au punctaj valabil datorita acelor legaturi iar lui nu i se poate corecta o simpla data?
Daca programul asta este atat de bun de ce nu sunt validate legaturile lui yo8oe din traficul corespondentilor lui... indicati de catre el in log?
Un act de bun simt al unui arbitru cu ceva educatie si respect fata de participanti ar fi fost acela de a i se scrie lui yo8oe si sa i se atraga atentia ca a completat gresit data.
Dupa cum se vede acesta nu mai este sport, a ajuns sa nu se mai faca de placere, aud numai de restrictii si tot felul de conditii.
Eu, unul am participat candva la cateva concursuri dupa care am renuntat.
Era vizibil ca multi erau abonati la primele locuri,si toate discutiile aratau aranjamente.
Nu voi mai participa vreodata la vreun concurs al FRR,de fapt pentru mine aceasta a decedat demult.
Fara Regrete eterne!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 20, 2012 2:08 pm

Cand FRR va da publicitatii rezultatele complete ale campionatului (am vazut, dintr-o anumita scrisoare deschisa, ca niciun oficial nu are voie sa faca declaratii publice, nici macar in domeniul sau de competenta, daca nu are aprobarea CA, sa asteptam deci convocarea CA) ar fi bine sa fie postate, in afara de clasemnt si rapoartele arbitrilor, si fisierele de tip txt elaborate de softul de arbitrare care arata modul de evaluare a fiecarei legaturi la fiecare participant, cu evidentierea tuturor erorilor precum si a probei martor de la corespondent in caz de nepotrivire, conform cu regulamentul. Asa va vedea fiecare propria sa prestatie dar si prestatia celorlalti, fara a se mai face tot felul de presupuneri. In prezentarea de la Buzau s-a aratat acest lucru plus alte rapoarte ce pot fi elaborate de softul de arbitrare, spre uzul arbitrilor, precum identificarea grupurilor (reale sau create artificial) care au lucrat preferential (din analiza facuta nu se remarca astfel de grupuri) sau alte tentatii.
Din pacate acest subiect devine inchis pentru mine, poate as fi mai putut da unele lamuriri, dar plec pentru ceva timp la tara (Joseni/Berca/Buzau, 5---6 km de Vulcanii Noroiosi) unde nu exista cablu internet si nici semnal pentru internet mobil pe RDS-RCS unde am abonament, in schimb am acolo toate echipamentele radio. 72! YO4BKM.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo6ul » Mar Noi 20, 2012 5:40 pm

Da domnilor, asta e diferenta dintre un neamt si un roman : daca unui neamt ii dai o regula, se straduieste sa o respecte, un roman se "gindeste" cum sa o fenteze.
In alta ordine de idei calculatorul face ceea ce ii spui tu sa faca nu ce vrei tu sa faca !
Dupa parerea mea,fisa de concurs face parte tot din concurs : asa ca orice greseala e "greseala" si trebuie sanctionata ! Daca nu iti place te muti pe alta frecventa sau in alt concurs.
73! Relu
YO6UL


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori