Românii si 1 Decembrie

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 29, 2012 3:47 pm


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Ziua națională a României
Ziua Națională a României a fost între 1866-1947 ziua de 10 mai, apoi, între 1948-1989 ziua de 23 august. Prin legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de președintele Ion Iliescu și publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, ziua de 1 decembrie a fost adoptată ca zi națională și sărbătoare publică în România. Această prevedere a fost reluată de Constituția României din 1991, articolul 12, alineatul 2. Opoziția anticomunistă din România a pledat în 1990 pentru adoptarea zilei de 22 decembrie drept sărbătoare națională, fapt consemnat în stenogramele dezbaterilor parlamentare.
În anul 1990, după revoluția anticomunistă din 1989, parlamentul dominat de FSN a refuzat propunerea venită din partea opoziției, de a adopta ziua de 22 decembrie drept sărbătoare națională a României. Pe fondul confruntărilor interetnice de la Târgu Mureș din martie 1990 și a mineriadei din 13-15 iunie 1990, Parlamentul României a adoptat la 31 iulie 1990 legea nr. 10 din 1990, prin care a fost abrogată Hotărârea Consiliului de Miniștri nr. 903 din 18 august 1949 privind declararea zilei de 23 august ca sărbătoare națională și a proclamat în locul ei ziua de 1 decembrie drept sărbătoare națională. Legea 10 din 1990 nu precizează semnificația sau motivul alegerii zilei de 1 decembrie drept zi națională a României.

Legea adoptată în 1990 de Parlamentul dominat de FSN și promulgată de Ion Iliescu a avut în vedere pe de o parte combaterea simpatiilor legate de tradiția monarhică a României, cu sărbătoarea națională istorică pe 10 mai, dar și contracararea solicitării opoziției anticomuniste, de adoptare a zilei de 22 decembrie drept sărbătoare națională.

Alegerea zilei de 1 decembrie, deși neexplicit, a făcut trimitere la unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România în 1918, respectiv la Proclamația de la Alba Iulia, care a avut loc la 1 decembrie 1918. Alegerea acestei zi ca sărbătoare națională a României a fost văzută drept un afront adus minorității maghiare din România, pentru care ziua de 1 decembrie a însemnat o pierdere politică.

Prima zi națională de 1 decembrie, ale cărei festivități centrale s-au desfășurat în 1990 la Alba Iulia, a fost marcată de polarizare politică, discursul lui Corneliu Coposu, liderul de atunci al opoziției anticomuniste, fiind întrerupt în mai multe rânduri de huiduieli. Petre Roman, primul ministru de atunci, s-a arătat încântat de întreruperea repetată a discursului liderului opoziției, ceea ce l-a făcut pe președintele Iliescu să-i dea un semn cu mâna pentru ca să înceteze, gest filmat și difuzat pe larg de mass media.

La multi ani români!
La multi ani România!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo3hjv » Joi Noi 29, 2012 6:43 pm

E prea cenusiu si frig. Era mai fain sa fie 10 mai! Ieseam la iarba verde! Hai noroc!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 29, 2012 6:56 pm

Salut Adrian!
Au fost multi care au propus ca si tine ca Ziua Nationala sa fie sarbatorita atunci cand conditiile meteo permit distractii,defilari si alte festivitati in aer liber.
Multe State au zilele nationale sarbatorite in astfel de conditii.
Nu stiu cate State au astfel de Sarbatoare iarna pe frig.
Ca militar am stat in pozitie ''pentru onor inainte'' cu mana inghetzata pe patul pistolului mitraliera multe ore pe frig,in ger,lapovita,multi ani...dar asta nu are importanta!
Am facut asta nu numai pentru ca am depus un Juramant de credinta fata de Tara/cred ca orice roman care isi respecta Tara ar fi facut asta.
Adica trebuie sa respectam memoria celor ce s-au jertfit pentru Tara asta...
Pe frigul din decembrie multi romani se inghesuie la fasole cu carnati,tzuica sau vin fiert pentru a alunga frigul din oase.
Este adevarat ca multi o fac si din cauza foamei...
Este un adevar ce spune Adrian ca Ziua Nationala trebuia stabilita atunci cand romanul se poate simti bine/si a sugerat alta data calendaristica.
Eu ,unul nu stiu cand ar fi mai bine pentru noi, romanii.
Anul acesta nu cred ca pica bine Ziua Nationala tocmai in Campania asta electorala.
Multi politicieni profita sa dea mita electorala sub forma de alimente de Ziua Nationala numai pentru a castiga electorat.
Ca militar si mai ales ca roman ma bucur sa sarbatoresc Ziua Nationala indiferent cand este/nu am preferinte.
Consider ca aceasta trebuie tratata cu respect de catre orice persoana care are consemnat pe pasaportul sau cartea de identitate cetatenia romana,nationalitatea romana.
Am urmarit clipul de mai sus postat de media si am vazut ca exista tineri dar si varstnici care nu cunosc Istoria Tarii in care traiesc.
Regretabil!Foarte regretabil!
Mai regretabil a fost faptul ca nu am auzit nimic despre Ziua Nationala la QTC-ul de ieri.
Parca am trai in alt Stat...
Stiu ca Federatia Romana de Radioamatorism apartine Romaniei si nu altei Tari.
Mai mult este condusa de catre un domn general in rezerva care a servit Tara ca mine si ca multi alti radioamatori care am fost sau suntem inca cadre militare.
As fi vrut sa vad ca se arata respectul cuvenit acestei Zile de catre FRR.
La QTC s-a spus insa doar ceva sumar legat de Ziua Internationala a persoanelor cu disabilitati de pe 3 decembrie,o alta aniversare pentru care s-a pregatit ceva prezentare de echipament radio si trafic in Buzau.
Nu vreau sa supar pe cei ce reprezinta pe cei cu dizabilitati dar nu cred ca aceasta zi este mai importanta ca Ziua nationala!
Cred ca s-a uitat acest aspect de catre FRR, dar sunt convins ca se va remedia in viitor...
De Ziua Nationala in alte State sunt manifestari de amploare,stiti si dvs.
Poate reusim si noi romanii sa ne respectam tara asa cum trebuie.
Merita!
Va salut si va spun La multi ani Romania!
Doamne ajuta!
Ultima oară modificat Joi Noi 29, 2012 7:35 pm de către yo9fmp, modificat de 9 ori în total.


yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo3hjv » Joi Noi 29, 2012 8:23 pm

Mariane, iti dau o replica fix pe tema deschisa de tine mai devreme: Da' ce, FRR are in obiectiv Ziua nationala? :D :D :D :D
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 29, 2012 8:45 pm

Nu stiu Adrian!
Este revoltator sa vad ca Institutii ale Statului,ca FRR nu respecta Ziua Nationala.
Posibil sa nu arboreze nici drapelul national acolo unde pretind ca au Sediu...
La noi la Jandarmerie se fac pregatiri in fiecare an,defilari,se cumpara coroane se asigura misiuninle ptr o buna desfasurare a activitatilor,colegii sunt chemati de acasa din timpul liber,etc.
Nu suntem singurii ,multe alte Institutii concura pentru a reprezenta Ziua Romaniei.
FRR a uitat ca reprezinta si ea, la randul ei pe radioamatorii romani.
A crezut ca numai ziua de 3 decembrie,ziua celor cu disabilitati trebuie pomenita la ultima informare saptamanala,acel qtc miraculos care devine un experiment plictisitor.
Alt aspect...
Maine este Sfantul Andrei,ocrotitorul Romaniei http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13 ... orului.htm
Nu am auzit nimic de cei ce poarta numele acestui sfant, la QTC.
Parca Andrei nu ar fi nume de roman.
Nu stiu ce sa spun...
Nu mai suntem nici crestin ortodocsi,nu ne cunoastem istoria si habar nu avem ce este aia patriotism...
Din pacate multi tineri...
Oare cu ce se ocupa in Scoli acei diriginti si preoti platiti de la bugetul de Stat?
In ce fel de familii traiesc acesti romani si unde este Societatea care in alte Tari indruma pe ai lor?
As indrazni sa intreb...cum reprezinta FRR pe tara numita Romania...
Daca acele celebre detasamente ale Garzii Civice de Urgenta ale radioamatorilor care pretind ca asigura si ele interventia in stari de urgenta/si cu care s-a facut atata publicitate la Alegeri ,etc.defileaza si ele de Ziua Tarii?
Alooooo! FRR se aude?


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo3gh » Joi Noi 29, 2012 9:36 pm

Deci exista o cupa de 1 Dec. organizata in colaborare cu FRR . ;)

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 29, 2012 9:49 pm

Domnilor...felicitari pentru radioamatorii din Alba care au in fiecare an initiativa organizarii unui concurs in vederea omagierii Zilei Nationale.
Cred ca initiativa asta trebuia sa apartina FRR si nu unui radioclub.
Fireste si multe alte initiative radioamatoricesti si nu numai pot fi abordate.
V-as ruga respectuos sa imi spuneti cum este practica la altii/cum organizeaza alte Federatii Ziua lor Nationala...
Ultima oară modificat Joi Noi 29, 2012 9:52 pm de către yo9fmp, modificat 1 dată în total.

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Românii si 1 Decembrie

Mesajde yo6ul » Joi Noi 29, 2012 9:51 pm

Pentru yo9fmp!

"Oare cu ce se ocupa in Scoli acei diriginti si preoti platiti de la bugetul de Stat !"

Daca vrei sa vezi cu ce se ocupa mergi intr-o scoala , o zi ,doua , o saptamana... Te invit si in scoala mea sa vezi care e programa, care sunt preocuparile profesorilor, ale elevilor, ale autoritatilor( care de 1 Decembrie ne scot la "defilare " in sacouri !!!!!) , etc.
Nu suntem toti militari, jandarmi sau politisti !
De aceea avem si salarii diferite, preocupari diferite, idei diferite, etc.

73! YO6UL( indicativ cu doua litere, hi! )


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori