coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde yo7fb » Mar Noi 09, 2010 11:13 am

Da este vorba de acel cablu bifilar,merge foarte bine. Repet ,are in jur de 100 ohmi,se stie ca dipolul clasic la frecventa de rezonanta are aproximativ 70 ohmi... Vorbind despre plusuri si minusuri ... sunt multe de comentat dar repet ,facind comparatia nu ezit sa recomand cu incredere oricui bifilarul,deci cu aproximatie 21x21x21 se poate adapta cu balon de simetrizare 1/1( cu ajustarile de rigoare ) se scoate cu atentie si rabdare un raport de1-1 in segmentul de banda dorit,fara alt adaptor! Nu am auzit la altii ! Nu spun ca este perfect asa dar eu cred ca este foarte practic.
Suma respectelor de yo7fb, Marius.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde YO6EX » Mar Noi 09, 2010 12:23 pm

YO7FB are dreptate.
Cablul bifilar în cauză are cca. 120 ohmi.
Am avut o antenă alimentată cu acel tip de cablu, după trei ani cînd am demontat-o nu a prezentat deteriorări vizibile.
Linia Tv de 300 ohmi nu rezistă mai mult de 3 ani.

Balunul este potrivit doar pentru 2 maxim 3 benzi.
(Mulţi cred că un balun poate funcţiona perfect pe 5-6 benzi. Fals.)

Daca vrei mai multe benzi utilizează un transmatch. Utilizarea transmatch-ului aduce rezultate net superioare oricărui balun.
Varianta publicată de VK5BR este cea mai bună.
Primul care a publicat acel z-match a fost G5RV.

Dacă ai o distanţă mai mare de la antenă, încearcă o linie în lungime de 30,5m.
Impedanţa liniei bifilare de alimentare, nu este foarte importantă.
La o lungime a liniei bifilare de 30,5m (3,5 MHz) atenuarea este de 0,03 dB la linie izolată cu aer (scăriţă) şi 0,17-0,19 db la linie izolată în plastic.
Factorul de viteză la scăriţă este de 0,975 iar la linie în plastic 0,82-0,88 în funcţie de calitatea plasticului, cablul coaxial tip RG, 0,66.

Ai primit multe răspunsuri. Citeşte, gîndeşte şi construieşte.
Succes!
73
YO6EX

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Cablu coborare simetrica

Mesajde ham-radio » Mar Noi 09, 2010 4:56 pm

Salutare !

Am indicat 2 solutii, nici eu nu am cumparat panglica respectiva,
insa am examinat-o fizic si va asigur ca face banii - merita...problema este ca nu ne permitem pretul care datorita intrebuintarii reduse, devine de cateva ori mai scump decat cablul coaxial.
Depinde si de ce lungime ai nevoie. se preteaza foarte bine pt. portabil si nu numai - este profesionala. Eu am construit scarita din conductor flexibil de cupru VLPY - MY , culoare la alegere sa se camufleze cu mediul, distantieri din plexiglas transparent - cel din cutia cu CD-uri. sau alte recuperari .Scarita se poate folosi cu orice lungime, uneori se evita sa fie la fel de lunga - identic cu vibratorul, depinde si de tipul de anteana, etc.
incercati cateva cautari cu diversi termeni referitor la acest subiect - twin lead - leader line, etc.

Succes .

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde YO9HSW » Mar Noi 09, 2010 11:30 pm

O solutie putin folosita, dar perfect realizabila, in conditiile in care se poate procura de pe la firmele de CATV cablu coaxial de calitate de 75 ohmi (contra diverse "marfuri de contrabanda", hi), este cuplarea in paralel (doar fizic, nu si electric) a doua segmente de cablu coaxial. Se obtine o linie simetrica ecranata de buna calitate cu o impedanta caracteristica de ~150 ohmi.


ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

coborare simetrica pe cablu coaxial

Mesajde ham-radio » Mie Noi 10, 2010 3:20 pm

Evident,
dar NU cum spune colegul mai sus,
deaorece ECRANUL fiecaruia cablu coaxial,
TRESELE respective - vor face CONTACT ELECTRIC impreuna, altfel nu.
Se va obtine o linie simetrica , ecranata - cu impedanta joasa si destul de scumpa la pret si greutate. Conductorul cupru litat - electric - unifilar, este cel mai bun material pt. scarita.
se foloseste aceasta solutie cu cablul coaxial " bifilar " - pe distanta scurta , daca se doreste ca feederul scarita sa nu intre in casa, sa ramana in afara ferestei - sa nu radieze operatorul - care va fi protejat de tresa legate in comun si la impamantare. Acesta solutie se adopta cand apar probleme de perturbatii diferite, influente cu alte echipamente, putere RF marita, etc.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde YO9HSW » Joi Noi 11, 2010 12:04 am

ham-radio scrie:Evident, dar NU cum spune colegul mai sus.


Exprimarea este foarte corecta. Doua linii coaxiale conectate in paralel dpdv electric ar fi insemnat ca "firele calde" sa fie conectate impreuna (iar ecranele identic) la ambele capete. Modul indicat este conectare in paralel dpdv fizic. Faptul ca dvs. nu ati (sub)inteles ca ecranele se conecteaza impreuna este mai putin important. Unde altundeva se poate conecta ecranul unei linii coaxiale decat la un plan de masa? Iar nu cumva doua conductoare conectate la planul de masa se cheama ca fac contact electric reciproc? etc.

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

coborare Asimetrica

Mesajde ham-radio » Joi Noi 11, 2010 7:06 am

Da,
asa este,
NU am inteles si nici subinteles ce a scris colegul mai sus, iar Dvs. preocupat sa-mi oferiti mie explicatii, NU ati citit ce scrie colegul mai sus - care mentioneaza in mod expres, ca respectivele cabluri coaxiale NU fac Contact Electric - deci eu am gresit, asa este ? Atunci, cui se adreseaza schema pe care v-ati muncit sa o realizati ? Exprimarea scrisa este grea pt. unii " tehnicieni " - acestia au nevoie de schema si pt. chestiuni extrem de simple.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: coborare simetrica pe cablu de difuzoare

Mesajde YO6EX » Joi Noi 11, 2010 8:22 am

Către ham-radio:
unde ai văzut scris de mine că cele doua cabluri nu fac contact fizic?
Deschide bine ochii şi vezi ce scrie pe blog: CELE DOUA TRESE SE CONECTEAZA INTRE ELE LA CAPETE.
Deci schema pusă de YO9HSW ţi se adresează.

Altă discuţie nu mai duc cu indivizi care-şi ascund identitatea.

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Coborare Asimetrica

Mesajde ham-radio » Joi Noi 11, 2010 9:16 am

Salutare !
...precum la radioamatori,
Asimetrie si-n comunicare...
poate mesajul meu nu a fost plasat ( rog scuze ) corect ca pozitie / raspuns celui care a postat despre legatura fizica dar NU si electrica - acesta a fost YO9HSW - apoi revine cu o schema care ar trebui sa fie adresata lui insusi, din moment ce a mentionat ca nu este nevoie de legatura electrica ( poate considera ca legarea treselor intr ele nu este legatura electrica ! ) asa a mentionat, nu am facut decat sa atentionez ca este necesara legarea treselor ) Una spune odata, alta a doua ora, si de vina sunt cei care citesc atent. Personal, imi este foarte clar - nu am nevoie de lamuri si scheme, dar exprimarea scrisa a unora nu le este la indemana, intai posteaza fara atentie - fara sa verifice - apoi urmeaza lectii si dezbateri...inutile. Nu mai spun ca o informatie deformata, poate deruta un coleg mai putin avizat care va lua de buna ce a vazut postat, degeaba apar corecturi si scheme pe urma, noroc ca unii dintre noi ne mai pricepem si suntem ceva mai atenti, la citirire cel putin - 73.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori